Solo break gives Sepulveda Villar national title

Muñoz Grandon claims women's title

Results

Elite Men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luis Fernando Sepulveda Villar (Ogm)4:02:09 
2Marco Antonio Arriagada Quinchel (T Banc Skechers)0:02:41 
3Elias Adrian Monardes (Minera Escondida)  
4Jose Alfredo Medina Andrade (T Banc Skechers)0:06:27 
5Juan Fernandez Faundez (Futuro Sport)0:08:10 
6Gonzalo Andres Garrido Zenteno (T Banc Skechers)0:08:11 
7Cristian Cancino Cancino (Futuro Sport)0:17:29 
DNFJulio Cesar Garces Cerpa (Asoc. Ciclsita Curico)  
DNFJose Manuel Flores Araya (Asoc Caupolican)  
DNFDaniel Leonardo Ortiz Canales (Asoc Caupolican)  
DNFClaudio Andrés Leal Oñate (Biciclub Macul)  
DNFJorge Abarca (Biciclub Macul)  
DNFOscar Lemus C. (Club Ciclista Loa)  
DNFAntony Ventura (Club Ciclista Loa)  
DNFRicardo Bravo (Coquimbo)  
DNFMirko Jesus Jana Henriquez (Eria Nacimiento)  
DNFRicardo Paredes Arancibia (Futuro Sport)  
DNFSebastian Araya (Sin Frontera)  
DNFGinno Urrutia Olate (Futuro Sport)  
DNFJuan Peredo (Futuro Sport)  
DNFRene Omar Olivares Salazar (Internacional De Antofagasta)  
DNFPatricio Javier Almonacid Gonzalez (T Banc Skechers)  
DNFJose Antonio Labra Garrido (T Banc Skechers)  
DNFLuis Miguel Mansilla Almonacid (T Banc Skechers)  
DNFMarcelo Arriagada Quinchel (Ogm)  
DNFAntonio Roberto Cabrera Torres (Ogm)  
DNFFrancisco Cabrera Torres (Ogm)  
DNFAlvaro Castro Pereira (Pedal Club Escuela)  
DNFPatricio Tamayo Silva (Pedal Club Escuela)  
DNFJavier Gallardo Galleguillos (The Raptor Curanilahue)  
DNFRodrigo Gomez Lopehandia (Union Ciclista Iquiqie)  
DNFFrancisco Catalan Meza (Multideportivo Bio Bio)  
DNFManuel Miranda Vergara (Sierra Alta)  
DNFIvan Rodrigo Sepulveda Vera (Ñielol Temuco)  
DNFMauricio Alejandro Saez Acuña (Nelson Pacheco)  
Elite Women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Paola Muñoz Grandon (Asoc. Metropolitana T Banc)1:30:35 
2Olga Cisternas (Eria Nacimiento)0:00:10 
3Daniela Guajardo (Maule Norte)  
4Marta Bobadilla H. (Freire)0:00:25 
5Francisca Navarro Cortes (Quilpue)0:01:13 
6Daniela Eugenia Rojas Meneses (Team Oxford)0:04:00 
7Katterine Andrea Miranda Cofre (Metropolitana T Banc)0:05:07 
8Macarena Lopez Charrier (Chacabuco)0:07:17 
9Marisela Diaz Villagran (La Bandita Copiapo)  
10Leslie Pulgar Bravo (Sierra Alta)0:07:03 
11Carolina Oyarzo (Bici Club Macul)0:08:03 
DNFIvette Zuñiga Diaz (Eria Nacimiento)  
Under 23 Men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Gonzalo Andres Gonzalez Vayccettes (Union Ciclista Curico)4:04:50 
2Pedro Amauri Palma Dos Santos (Ogm)0:00:22 
3Christopher Mansilla Almonacid (Chacabuco)0:06:56 
4Luis Nova Fuentealba (Melipulli - Ula)0:14:28 
5Pablo Alarcon Cares (Zapadores Osorno)  
6Cristian Humire (Spartakus)  
DNFHarry Bernando Aguirre Calquin (Arica Sprint)  
DNFJorge Andrés Abarca Díaz (Biciclub Macul)  
DNFDiego Alfonso Carrillo Basso (Chacabuco)  
DNFPablo Sebastian Plaza Hernandez (Chacabuco)  
DNFMarcelo Navarro Tamayo (Club Barahona)  
DNFJonathan Guzman (Club Ciclista Loa)  
DNFIgnacio Javeir Espinoza Roble (Condor Elqui La Serena)  
DNFPatricio Nicolas Seguel Pinto (Condor Elqui La Serena)  
DNFPatricio Javier Baeza Baeza (Eria Nacimiento)  
DNFDavid Antonio San Martin Rios (Internacional De Antofagasta)  
DNFCristopher Patricio San Martin Rios (Internacional De Antofagasta)  
DNFAugusto Ignacio Allende Alfaro (Maule Norte)  
DNFJuan Gabriel Cancino (Maule Norte)  
DNFOscar Antonio Vidal Gutierrez (Maule Norte)  
DNFChristian Raul Alvarez Alvarez (Minera La Escondida)  
DNFWolfgang Burman Littin (Ogm)  
DNFFelipe Briones Q. (Pedal Club Escuela)  
DNFPedro Montecino Calfuleo (Pedal Club Escuela)  
DNFAllan Quezada Alvarado (Melipulli - Ula)  
DNFSebastian Schmalz Cañas (Melipulli - Ula)  
DNFJulio Andres Maureira Quiroz (Regional Talca)  
DNFMauriciox Bustamante (Sin Frontera)  
DNFDaniel Constanzo (Sin Frontera)  
DNFIgnacio Vega Saavedra (Spartakus)  
DNFFelipe Vega Saavedra (Spartakus)  
DNFOscar Francisco Alvares Oyarzun (Tecno Bici Osorno)  
DNFLuis Matias Delgado Moreira (Tecno Bici Osorno)  
DNFHernan Arturo Meza Delgado (Tecno Bici Osorno)  
DNFPatricio Javier Quintul Hernandez (Tecno Bici Osorno)  
DNFDaniel Carrizo Olivares (Sierra Alta)  
DNFCristian Alejandro Humire Encalada  
DNFCarlos Rodriguez Ortega (Sierra Alta)  
DNFChristopher Rojas Rojas (Sierra Alta)  
DNFIgnacio Andres Vega Saavedra  
DNFFelipe Eduardo Vega Saavedra  
DNFFrancisco Pinto Jimenez (Spartakus)  
DNFCristopher Roca Venega (Futuro Sport)  
Master A Men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Manuel Alejandro Gonzalez Rebolledo (Multideportivo Bio Bio)1:20:36 
2Joaquin Patricio Jorquera Rozas (Regional Talca)  
3Ivan Gabriel Perez Toro (Asoc Caupolican)  
4Sergio Ormeño Guerra (Minera La Escondida)  
5Raul Alejandro Mora Pinot (Regional Talca)  
6Alejandro Alex Mena Pizani (Eria Nacimiento)0:04:24 
7Marco Antonio Tobar Quintanilla (Asoc Caupolican)  
8Camilo Enrique Matus Moreno (Asoc Caupolican)  
9Jaime Patricio Silva Osorio (Asoc Caupolican)  
10Juan Pablo Pino Zuñiga (Metropolitana T Banc)  
11Guillermo Torres Ulloa (Qta. Normal)  
12Ramon Del Carmen Leon Morales (Asoc Caupolican)  
13Claudio Enrique Saez Acuña (Nelson Pacheco)  
14Rodrigo Gomez Lopehandia (Union Ciclista Iquique)  
15Hugo Abarzua (Metropolitana T Banc)  
16Carlos Alejandro Silva Osorio (Asoc Caupolican)0:05:20 
17Marcelo Olivares Saez (Esc. Ciclismo Bretti)0:05:39 
18Arsenio Riquelme (Nelson Pacheco)0:08:15 
Master B Men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Claudio Riquelme Tapia (Regional Talca)1:20:36 
2Pedro Luis Ocampos Carvajal (Condor Elqui La Serena)  
3Marcos Barra (Club Ciclista Loa)  
4Oscar Osorio Henriquez (Qta. Normal)  
5Roberto Lira Vega (Minera La Escondida)  
6Jorge Luis Nuñez Venegas (C.C. Antofagasta)0:04:24 
7Mauricio Dante Basaez Calquin (Norte Grande Iquique)0:05:24 
8Oscar Lemus S. (Club Ciclista Loa)0:05:39 
9Nelson Fabian Molina Cisterna (Quilpue)  
10Jaime Eduardo Bulnes Venegas (Quilpue)0:06:13 
11Roberto Rogelio Carrion Muñoz (Metropolitana T Banc)0:08:23 
12Luis Armando Lara Gonzalez (Regional Talca)  
13Cesar Humberto Rojas Arce (Green Cross)  
14Rafael Alejandro Romero Fuentes (C C Antofagasta)  
15Marcos Zepeda Flores (Asoc Tarapaca)  
16Patricio Eugenio Gomez Aranguiz (Nelson Pacheco)  
17Lappo Ignacio Gonzalez Gonzalez (Green Cross)  
18Hector Abraham Muñoz Gonzalez (Esc. Ciclismo Bretti)  
DNFMarcelo Diaz De Alda (Club Ciclista Loa)  
DNFJose Manuel Ramos Toro (C C Minera Escondida)  
DNFAldo Sanguinetti Saez (Condor Elqui La Serena)  
DNFJose Miguel Troncoso Urrea (Green Cross)  
DNFClaudio Trigo Locatelli (La Bandita Copiapo)  
DNFArcenio Ismael Riquelme Montero (Nelson Pacheco)  
DNFCarlos Eduardo Castro Castillo (Quilpue)  
DNFMauro Leiva Mattus (Quilpue)  
DNFArnoldo Villegas Muñoz (Pedal Club Escuela)  
Master C Men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sixto Muñoz (Sin Frontera)1:25:00 
2Patricio Antonio Valdes Arriagada (Arica Sprint)0:01:15 
3Luis Roberto Reyes (Asoc Cic Cco.)0:01:35 
4Hector Rene Basaez Vergara (Arica Sprint)  
5Bruno Genova Nualart (Ñielol Temuco)  
DNFJoel Antonio Faundez Osorio (Asoc Caupolican)  
DNFManuel Alejandro Gaete (Cicles Miranda)  
DNFHector Edmundo Ossio Cerezo (C C Antofagasta)  
DNFHector Antonio Orellana Libano (Regional Talca)  
DNFFrancisco Pizarro (Club Ciclista Loa)  
DNFCarlos Baeza (Club Ciclista Loa)  
Junior Men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Oscar Camilo Velasquez Gonzalez (Melipulli)3:28:08 
2Edison Bravo Mansilla (Melipulli)0:00:01 
3Pablo Gonzalez Duque (Asoc. Ciclista Curico)0:14:40 
4Eduardo Maldonado Olmedo (Nantoco)  
5Juan Pablo Cabrera Duarte (Asoc. Metropolitana)  
6Lorenzo Hernan Cortes Morales (Asoc. Ciclista Curico)  
7Cristobal Genova Soto (Ñielol Temuco)0:07:30 
8Felix Simon Calquin Lopez (Maule Norte)0:09:30 
9Jonathan Adrian Sepúlveda Santibañez (Biciclub Macul)  
10Pedro Nicloas Hermosilla Parra (Eria Nacimiento)0:10:55 
11Juan Francisco Almarza Muñoz (Maule Norte)  
12Jaime Salazar Toro (Nelson Pacheco)  
DNFVictor Andres Dinamarca Hevia (Asoc Caupolican)  
DNFAndres Michel Gonzalez Dinamarca (Asoc Caupolican)  
DNFPablo Andrés Oyarzún Neira (Biciclub Macul)  
DNFClaudio Antonio Rosales Cural (Biciclub Macul)  
DNFPedro Ignacio Sandoval Brantt (Biciclub Macul)  
DNFGabriel Esteban Ahumada Zapata (Chacabuco)  
DNFFabian Eduardo Novoa Gonzalez (Chacabuco)  
DNFFelipe Andres Pañaloza Yañez (Chacabuco)  
DNFAndres Silva Zambrano (Chacabuco)  
DNFJonathan Fernando Velasquez Lopez (Chacabuco)  
DNFCamilo Hernan Rodriguez Bravo (Condor Elqui La Serena)  
DNFCarlos Guillermo Olivares Aguilera (Hogar Huachocopihue)  
DNFCristian Farias Ramirez (Maule Norte)  
DNFCristian Humberto Ojeda Millalonco (Melipulli)  
DNFGerman Bustamante Aravales (Melipulli)  
DNFMauricio Salazar Triviño (Melipulli)  
DNFFrancisco Maldonado Olmedo (Nantoco)  
DNFJose Ignacio Montoya Sandoval (Nelson Pacheco)  
DNFAndres Calfuleo Calfuleo (Pedal Club Escuela)  
DNFAlejandro Correa Capellini (Pedal Club Escuela)  
DNFCamilo Ernesto Soto Norambuena (Pedal Club Escuela)  
DNFRoberto Jeremias Alquinta Trigo (Providencia Ogm)  
DNFFelipe Andres Delgado Delgada (Tecno Bici Osorno)  
DNFRodrigo San Martin Varas (Asoc. Ciclista Curico)  
DNFNelson Michael Vergara Oñate (Eria Nacimiento)  
Back to top