Snitko grabs two titles on final day

Papko gets women's scratch win

Results

Elite men - Points race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Andrei Snitko (Blr)81 pts
2Yury Yurchanka (Blr)73 
3Stanislau Bazhkou (Blr)61 
4Ilia Koshevoy (Blr)54 
5Sergei Sakavets (Blr)52 
6Yauheni Shamsonau (Blr)50 
7Yauhen Ivanou (Blr)50 
8Siarhei Artsimovich (Blr)25 
9Dzmitry Garoshkin (Blr)23 
10Siarhei Safonau (Blr)20 
11Ignat Malei (Blr)20 
12Aliaksandr Lisouski (Blr)6 
13Siargei Liasouski (Blr)  
14Vladzislu Patskevich (Blr)  
15Yauheni Hutarovich (Blr)-3 
Elite men - 4km individual pursuit
#Rider Name (Country) TeamResult
1Andrei Snitko (Blr)0:04:39.766 
2Yury Yurchanka (Blr)0:04:40.807 
3Aliaksandr Lisouski (Blr)0:04:42.466 
4Ilia Koshevoy (Blr)0:04:44.326 
5Sergei Sakavets (Blr)0:04:46.011 
6Pavel Rahel (Blr)0:04:46.197 
7Yauheni Shamsonau (Blr)0:04:48.143 
8Aleh Ahiyevich (Blr)0:04:48.455 
9Yauhen Ivanou (Blr)0:04:50.257 
10Siarhei Safonau (Blr)0:04:51.820 
11Ignat Malei (Blr)0:04:53.907 
12Stanislau Bazhkou (Blr)0:04:53.919 
13Pavel Podoliak (Blr)0:04:54.175 
14Siarhei Artsimovich (Blr)0:04:54.440 
15Dzmitry Garoshkin (Blr)0:04:57.761 
16Siargei Liasouski (Blr)0:04:58.488 
17Aliaksei Krishtapovich (Blr)0:05:00.421 
18Dzmitry Radzionau (Blr)0:05:02.207 
19Nikita Hatsulenka (Blr)0:05:09.099 
20Siarhei Medvedski (Blr)0:05:10.632 
21Ihar Gubkin (Blr)0:05:13.407 
22Dzmiry Prudnikau (Blr)0:05:17.743 
23Ihar Mytsko (Blr)0:05:21.719 
24Illia Nichyparuk (Blr)0:05:22.449 
25Mikita Myshkin (Blr)0:05:25.959 
26Andrei Artsimovich (Blr)0:05:27.835 
27Uladzislau Liavintsyeu (Blr)0:05:29.951 
28Baris Samagin (Blr)0:05:37.326 
29Pavel Kizhuk (Blr)0:05:46.435 
Elite men - Team sprint
#Rider Name (Country) TeamResult
1Belarus  
 Ihar Kaminski (Blr)  
 Pavel Rahel (Blr)  
 Dzmitryi Suravets (Blr)  
2Belarus  
 Stanislau Bazhkou (Blr)  
 Andrei Holubeu (Blr)  
 Anton Lapshinau (Blr)  
3Belarus  
 Aleh Ahiyevich (Blr)  
 Yauhen Bychkouski (Blr)  
 Andrei Piashkun (Blr)  
4Belarus  
 Mikhail Besaha (Blr)  
 Yauheni Hutarovich (Blr)  
 Pavel Podoliak (Blr)  
5Belarus  
 Andrei Artsimovich (Blr)  
 Siarhei Artsimovich (Blr)  
 Ihar Mytsko (Blr)  
Elite women - Scratch
#Rider Name (Country) TeamResult
1Aksana Papko (Blr)  
2Tatsiana Sharakova (Blr)  
3Iryna Kryuchkova (Blr)  
4Marina Zanevskaya (Blr)  
5Alena Dylko (Blr)  
6Hanna Subota (Blr)  
7Katsiaryna Babrovich (Blr)  
8Alena Drazdova (Blr)  
Elite women - Team sprint
#Rider Name (Country) TeamResult
1Belarus0:00:37.332 
 Aksana Papko (Blr)  
 Tatsiana Sharakova (Blr)  
2Belarus0:00:38.229 
 Maryia Lohvinava (Blr)  
 Palina Zhuk (Blr)  
3Belarus0:00:39.369 
 Alena Azarkevich (Blr)  
 Tatsiana Govor (Blr)  
4Belarus0:00:40.108 
 Alena Drazdova (Blr)  
 Marina Zanevskaya (Blr)  
Back to top