TechPowered By

More tech

Giro di Lombardia start list

By:
Cycling News
Published:
October 15, 2009, 15:02 BST,
Updated:
November 12, 2009, 14:54 GMT
Race:
Giro di Lombardia

2009 participants

Lampre - N.G.C.
1 Damiano Cunego (Ita)    
2 Alessandro Ballan (Ita)    
3 Mauro Da Dalto (Ita)    
4 Francesco Gavazzi (Ita)    
5 Enrico Magazzini (Ita)    
6 Manuele Mori (Ita)    
7 Mauro Santambrogio (Ita)    
8 Paolo Tiralongo (Ita)    
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
11 Massimo Codol (Ita)    
12 Francesco Failli (Ita)    
13 Alessandro Donati (Ita)    
14 Ruggero Marzoli (Ita)    
15 Andrea Masciarelli (Ita)    
16 Francesco Masciarelli (Ita)    
17 Luca Paolini (Ita)    
18 Luca Pierfelici (Ita)    
AG2R La Mondiale
21 Rinaldo Nocentini (Ita)    
22 Cyril Dessel (Fra)    
23 Vladimir Efimkin (Rus)    
24 Julien Loubet (Fra)    
25 Christophe Riblon (Fra)    
26 Nicolas Roche (Irl)    
27 Ludovic Turpin (Fra)    
28 Tadej Valjavec (Slo)    
Astana
31 Janez Brajkovic (Slo)    
32 Valeriy Dmitriyev (Kaz)    
33 Alexsandr Dyachenko (Kaz)    
34 Christopher Horner (USA)    
35 Maxim Iglinskiy (Kaz)    
36 Roman Kireyev (Kaz)    
37 Bolat Raimbekov (Kaz)    
38 Alexandre Vinokourov (Kaz)    
BBox Bouygues Telecom
41 Yukiya Arashiro (Jpn)    
42 Olivier Bonnaire (Fra)    
43 Franck Bouyer (Fra)    
44 Guillaume Le Floch (Fra)    
45 Perrig Quemeneur (Fra)    
46 Matthieu Sprick (Fra)    
47 Yury Trofimov (Rus)    
48 Johann Tschopp (Swi)    
Caisse d'Epargne
51 Rui Da Costa (Por)    
52 José Vicente Garcia Acosta (Spa)    
53 Vasili Kiryienka (Blr)    
54 Alberto Losada (Spa)    
55 Daniel Moreno (Spa)    
56 Joaquin Rodriguez (Spa)    
57 Rigoberto Uran (Col)    
58 Xabier Zandio (Spa)    
Cervélo Test Team
61 Philip Deignan (Irl)    
62 Daniel Fleeman (GBr)    
63 Simon Gerrans (Aus)    
64 Volodymir Gustov (Ukr)    
65 Joaquin Novoa (Spa)    
66 Serge Pauwels (Bel)    
67 Oscar Pujol (Spa)    
68 Marcel Wyss (Swi)    
Cofidis, Le Credit En Ligne
71 Mickaël Buffaz (Fra)    
72 Jean Eudes Demaret (Fra)    
73 Maryan Hary (Fra)    
74 Christophe Kern (Fra)    
75 Sébastien Minard (Fra)    
76 Nico Sijmens (Bel)    
77 Alexandre Usov (Blr)    
78 Romain Villa (Fra)    
Euskaltel - Euskadi
81 Samuel Sanchez (Spa)    
82 Javier Aramendia (Spa)    
83 Inaki Isasi (Spa)    
84 Aitor Hernandez (Spa)    
85 Ivan Velasco (Spa)    
86 Aitor Galdos (Spa)    
87 Markel Irizar (Spa)    
88 Jorge Azanza (Spa)    
Française des Jeux
91 Mikael Cherel (Fra)    
92 Rémy Di Gregorio (Fra)    
93 Aurelien Duval (Fra)    
94 Timothy Gudsell (NZl)    
95 Frédéric Guesdon (Fra)    
96 Arnaud Gerard (Fra)    
97 Gianni Meersman (Bel)    
98 Jussi Veikkanen (Fin)    
Fuji-Servetto
101 Paolo Bailetti (Ita)    
102 Eros Capecchi (Ita)    
103 Juan Jose Cobo (Spa)    
104 David De La Fuente (Spa)    
105 Fabrice Piemontesi (Ita)    
106 Andrea Tonti (Ita)    
107 Fredrik Kessiakoff (Swe)    
108 Alberto Fernandez (Spa)    
Garmin - Slipstream
111 Tom Danielson (USA)    
112 Timothy Duggan (USA)    
113 Huub Duyn (Ned)    
114 William Frischkorn (USA)    
115 Martijn Maaskant (Ned)    
116 Daniel Martin (Irl)    
117 Christian Meier (Can)    
118 Kilian Patour (Fra)    
ISD
121 Giovanni Visconti (Ita)    
122 Santo Anza' (Ita)    
123 Bartosz Huzarski (Pol)    
124 Gianluca Mirenda (Ita)    
125 Alessandro Proni (Ita)    
126 Simon Clarke (Aus)    
127 Ruslan Pidgornyy (Ukr)    
128 Vitaliy Kondrut (Ukr)    
Liquigas
131 Valerio Agnoli (Ita)    
132 Ivan Basso (Ita)    
133 Kjell Carlström (Fin)    
134 Vladimir Miholjevic (Cro)    
135 Ivan Santaromita (Ita)    
136 Gorazd Stangelj (Slo)    
137 Sylvester Szmyd (Pol)    
138 Oliver Zaugg (Swi)    
Quick Step
141 Carlos Barredo (Spa)    
142 Dario Cataldo (Ita)    
143 Kevin De Weert (Bel)    
144 Dries Devenyns (Bel)    
145 Davide Malacarne (Ita)    
146 Hubert Schwab (Swi)    
147 Matteo Tosatto (Ita)    
148 Marco Velo (Ita)    
Rabobank
151 Lars Boom (Ned)    
152 Robert Gesink (Ned)    
153 Dmitry Kozontchuk (Rus)    
154 Sebastian Langeveld (Ned)    
155 Paul Martens (Ger)    
156 Bauke Mollema (Ned)    
157 Grischa Niermann (Ger)    
158 Laurens Ten Dam (Ned)    
Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
161 Michele Scarponi (Ita)    
162 Francesco Ginanni (Ita)    
163 Leonardo Bertagnolli (Ita)    
164 Manuel Belletti (Ita)    
165 Rubens Bertogliati (Swi)    
166 Luis Angel Mate (Spa)    
167 Luca Solari (Ita)    
168 Fabio Taborre (Ita)    
Silence-Lotto
171 Cadel Evans (Aus)    
172 Christophe Brandt (Bel)    
173 Wilfried Cretskens (Bel)    
174 Philippe Gilbert (Bel)    
175 Matthew Lloyd (Aus)    
176 Jurgen Van Den Broeck (Bel)    
177 Jelle Vanendert (Bel)    
178 Charles Wegelius (GBr)    
Team Columbia - HTC
181 Michael Barry (Can)    
182 Kim Kirchen (Lux)    
183 Craig Lewis (USA)    
184 Thomas Lövkvist (Swe)    
185 Maxime Monfort (Bel)    
186 Marco Pinotti (Ita)    
187 Morris Possoni (Ita)    
188 Kanstantsin Siutsou (Blr)    
Team Katusha
191 Alexandre Botcharov (Rus)    
192 Pavel Brutt (Rus)    
193 Nikita Eskov (Rus)    
194 Serguei Ivanov (Rus)    
195 Vladimir Karpets (Rus)    
196 Luca Mazzanti (Ita)    
197 Evgeni Petrov (Rus)    
198 Filippo Pozzato (Ita)    
Team Milram
201 Johannes Fröhlinger (Ger)    
202 Dominik Roels (Ger)    
203 Thomas Rohregger (Aut)    
204 Matthias Russ (Ger)    
205 Peter Velits (Svk)    
206 Paul Voss (Ger)    
207 Fabian Wegmann (Ger)    
208 Peter Wrolich (Aut)    
Team Saxo Bank
211 Alexandr Kolobnev (Rus)    
212 Anders Lund (Den)    
213 Andy Schleck (Lux)    
214 Chris Sörensen (Den)    
215 Gustav Erik Larsson (Swe)    
216 Jakob Fuglsang (Den)    
217 Karsten Kroon (Ned)    
218 Nicki Sörensen (Den)    
Topsport Vlaanderen - Mercator
221 Jan Bakelandts (Bel)    
222 Thomas De Gendt (Bel)    
223 Preben Van Hecke (Bel)    
224 Johan Coenen (Bel)    
225 Sven Renders (Bel)    
226 Tom Criel (Bel)    
227 Geert Steurs (Bel)    
228 Kristof Vandewalle (Bel)    
Vacansoleil Pro Cycling Team
231 Matteo Carrara (Ita)    
232 Reinier Honig (Ned)    
233 Michal Golas (Pol)    
234 Johnny Hoogerland (Ned)    
235 Sergey Lagutin (Uzb)    
236 Gerben Löwik (Ned)    
237 Wouter Poels (Ned)    
238 Lieuwe Westra (Ned)    

Back to top