Skip to main content

Fernández wins sprint in Medina de Pomar

Image 1 of 2

Koldo Fernandez on the podium.

Koldo Fernandez on the podium.
(Image credit: Monika Prell)
Image 2 of 2

Eventual winner Koldo Fernandez on the climb.

Eventual winner Koldo Fernandez on the climb.
(Image credit: Monika Prell)

Basque sprinter Koldo Fernandez (Euskaltel-Euskadi) won the opening stage of the Vuelta a Burgos in Spain with a perfectly-timed late burst of speed.

The main field, lead by Euskaltel-Euskadi, swept up a late attack that included Spanish national champion Ivan Gutiérrez (Caisse d’Epargne) inside the final two kilometres.

Team Sky took charge of the lead-out but Fernandez timed his sprint perfectly to win. Belgium’s Nikolas Maes (Quick Step) was second, Romain Feillu (Vacansoleil) third and Filippo Pozzato (Katusha) was fourth.

Thanks to winning the opening stage, Fernandez is the first leader of the five day stage race and will wear the leader’s jersey on Thursday’s 165km second stage from Burgos to Miranda de Ebro.

Full Results
1Koldo Fernández (Spa) Euskaltel - Euskadi3:34:03
2Nikolas Maes (Bel) Quick Step
3Romain Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
4Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
5Jorge Martín Montenegro (Arg) Androni Giocattoli
6Davide Vigano (Ita) Sky Professional Cycling Team
7Enrique Mata (Spa) Footon - Servetto
8Johnnie Walker (Aus) Footon - Servetto
9Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank
10Mauricio Ardila (Col) Rabobank
11Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Doimo
12Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone
13Manuel Ortega (Spa) Androni Giocattoli
14David López (Spa) Caisse d'Epargne
15David García (Spa) Xacobeo Galicia
16Andrea Noe (Ita) Ceramica Flaminia
17Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
18Cayetano Sarmiento (Col) Acqua & Sapone
19Serafín Martínez (Spa) Xacobeo Galicia
20Kristof Vanderwalle (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
21Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
22Jon Izagirre (Spa) Orbea
23Didac Ortega (Spa) Acqua & Sapone
24Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
25Gianpaolo Caruso (Ita) Team Katusha
26Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel - Euskadi
27Luis Pasamontes (Spa) Caisse d'Epargne
28Javier Moreno (Spa) Androni Giocattoli
29Marco Liquori (Ita) Ceramica Flaminia
30John Lee Augustyn (RSA) Sky Professional Cycling Team
31Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone
32Ivan Santaromita (Ita) Liquigas-Doimo
33Robert Kiserlovski (Cro) Liquigas-Doimo
34Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
35Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo
36Iván Melero (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon
37Addy Engels (Ned) Quick Step
38Sergio Carrasco (Spa) Androni Giocattoli
39Juan José Cobo Acebo (Spa) Caisse d'Epargne
40David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne
41Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia
42Romain Sicard (Fra) Euskaltel - Euskadi
43Morris Possoni (Ita) Sky Professional Cycling Team
44Dario Cioni (Ita) Sky Professional Cycling Team
45Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli
46Mikel Landa (Spa) Orbea
47Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone
48Delio Fernández (Spa) Xacobeo Galicia
49Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne
50Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
51Nick Nuyens (Bel) Rabobank
52José Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne
53David Gutiérrez (Spa) Footon - Servetto
54Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
55Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
56Oliver Zaugg (Swi) Liquigas-Doimo
57Mikel Nieve (Spa) Euskaltel - Euskadi
58Mauro Facci (Ita) Quick Step
59Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha
60Luca Celli (Ita) Ceramica Flaminia
61Joan Horrach (Spa) Team Katusha
62Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
63Igor Anton (Spa) Euskaltel - Euskadi
64Gonzalo Rabuñal (Spa) Xacobeo Galicia
65Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:04:07
66Guillau Van Keirsbulck (Bel) Quick Step
67Ricardo García (Spa) Orbea
68Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
69Beñat Urain (Spa) Orbea
70Joseba Larralde (Spa) Orbea
71Kurt Hovelynck (Bel) Quick Step
72Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Professional Cycling Team
73Sylvain Calzati (Fra) Sky Professional Cycling Team
74Oscar Grau (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon
75Andreas Stauff (Ger) Quick Step
76Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia
77Nicolas Portal (Fra) Sky Professional Cycling Team
78Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone
79Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
80Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone
81Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli
82Pablo Torres (Spa) Xacobeo Galicia
83Aritz Etxebarria (Spa) Orbea
84Xabier Zabalo (Spa) Orbea
85Jose Vicente Toribio (Spa) Androni Giocattoli
86Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
87Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia
88Thomas Bertolini (Ita) Androni Giocattoli
89Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
90Daniel Diaz (Arg) Footon - Servetto
91Vidal Celis (Spa) Footon - Servetto
92Alberto Loddo (Ita) Androni Giocattoli
93Gregory Obando (CRc) Burgos 2016 - Castilla y Leon
94David Gutiérrez Palacios (Spa) Footon - Servetto
95Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha
96Marcos García (Spa) Xacobeo Galicia
97Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
98Manuel Anton (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon
99Pedro Merino (Spa) Footon - Servetto
100Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo
101Damiano Margutti (Ita) Androni Giocattoli
102Luca Solari (Ita) Androni Giocattoli
103Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Doimo
104Rubens Bertogliati (Swi) Androni Giocattoli
105Frederik Willems (Bel) Liquigas-Doimo
106Noe Gianetti (Swi) Footon - Servetto
107Kevin Van Impe (Bel) Quick Step
108Fabrice Piemontesi (Ita) Androni Giocattoli
109Raivis Belohvosciks (Lat) Ceramica Flaminia
110Antonio Piedra (Spa) Androni Giocattoli
111Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
112Jerome Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
113Pieter Weening (Ned) Rabobank
114Bram Tankink (Ned) Rabobank
115Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
116Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step
117José Vicente García (Spa) Caisse d'Epargne
118Jose Angel Gomez Marchante (Spa) Androni Giocattoli
119Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne
120Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel - Euskadi
121Raúl Santamarta (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon
122Santo Anza (Ita) Ceramica Flaminia0:04:20
123Pascual Orengo (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon0:07:48
124Luis Mas (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon
125Timothy Stevens (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
126Fco David Delgado (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon0:07:51
127Mikel Ilundain (Spa) Orbea0:07:52
128Filiippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia
129Aitor Hernández (Spa) Euskaltel - Euskadi
130Juan José Oroz (Spa) Euskaltel - Euskadi
131Manuel Calvente (Spa) Androni Giocattoli
DNFAlessandro Maserati (Ita) Ceramica Flaminia

Points
1Koldo Fernández (Spa) Euskaltel - Euskadi25pts
2Nikolas Maes (Bel) Quick Step20
3Romain Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team16
4Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha14
5Jorge Martín Montenegro (Arg) Androni Giocattoli12
6Davide Vigano (Ita) Sky Professional Cycling Team10
7Enrique Mata (Spa) Footon - Servetto9
8Johnnie Walker (Aus) Footon - Servetto8
9Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank7
10Mauricio Ardila (Col) Rabobank6
11Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Doimo5
12Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone4
13Manuel Ortega (Spa) Androni Giocattoli3
14David López (Spa) Caisse d'Epargne2
15David García (Spa) Xacobeo Galicia1

Sprint 1 - Villasana de Mena
1Mikel Ilundain (Spa) Orbea3pts
2Manuel Calvente (Spa) Androni Giocattoli2
3Luis Mas (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon1

Sprint 2 - Villasante
1Mikel Ilundain (Spa) Orbea3pts
2Manuel Calvente (Spa) Androni Giocattoli2
3Pedro Merino (Spa) Footon - Servetto1

Sprint 3 - Medina de Pomar
1Mikel Ilundain (Spa) Orbea3pts
2Manuel Calvente (Spa) Androni Giocattoli2
3Pedro Merino (Spa) Footon - Servetto1

Mountain 1 - Alto de Cabrio
1Manuel Calvente (Spa) Androni Giocattoli6pts
2Mikel Ilundain (Spa) Orbea4
3Pedro Merino (Spa) Footon - Servetto2
4Luis Mas (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon1

Mountain 2 - Alto de la Varga
1Manuel Calvente (Spa) Androni Giocattoli6pts
2Mikel Ilundain (Spa) Orbea4
3Pedro Merino (Spa) Footon - Servetto2
4Joseba Larralde (Spa) Orbea1

Mountain 3 - Alto de Bocos
1José Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne6pts
2Sergio Carrasco (Spa) Androni Giocattoli4
3Mauricio Ardila (Col) Rabobank2
4Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia1

Teams
1Andalucia - Cajasur10:42:09
2Acqua & Sapone
3Team Katusha
4Footon-Servetto
5Rabobank
6Xacobeo Galicia
7Liquigas-Doimo
8Sky Professional Cycling Team
9Caisse d'Epargne
10Vacansoleil Pro Cycling Team
11Euskaltel - Euskadi
12Quick Step
13Ceramica Flaminia
14Topsport Vlaanderen - Mercator0:04:07
15Orbea
16Burgos 2016 - Castilla y Leon0:08:14
17Androni Giocattoli

General classification after stage 1
1Koldo Fernández (Spa) Euskaltel - Euskadi3:34:03
2Nikolas Maes (Bel) Quick Step
3Romain Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
4Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
5Jorge Martín Montenegro (Arg) Androni Giocattoli
6Davide Vigano (Ita) Sky Professional Cycling Team
7Enrique Mata (Spa) Footon - Servetto
8Johnnie Walker (Aus) Footon - Servetto
9Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank
10Mauricio Ardila (Col) Rabobank
11Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Doimo
12Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone
13Manuel Ortega (Spa) Androni Giocattoli
14David López (Spa) Caisse d'Epargne
15David García (Spa) Xacobeo Galicia
16Andrea Noe (Ita) Ceramica Flaminia
17Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
18Cayetano Sarmiento (Col) Acqua & Sapone
19Serafín Martínez (Spa) Xacobeo Galicia
20Kristof Vanderwalle (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
21Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
22Jon Izagirre (Spa) Orbea
23Didac Ortega (Spa) Acqua & Sapone
24Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
25Gianpaolo Caruso (Ita) Team Katusha
26Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel - Euskadi
27Luis Pasamontes (Spa) Caisse d'Epargne
28Javier Moreno (Spa) Androni Giocattoli
29Marco Liquori (Ita) Ceramica Flaminia
30John Lee Augustyn (RSA) Sky Professional Cycling Team
31Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone
32Ivan Santaromita (Ita) Liquigas-Doimo
33Robert Kiserlovski (Cro) Liquigas-Doimo
34Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
35Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo
36Iván Melero (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon
37Addy Engels (Ned) Quick Step
38Sergio Carrasco (Spa) Androni Giocattoli
39Juan José Cobo Acebo (Spa) Caisse d'Epargne
40David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne
41Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia
42Romain Sicard (Fra) Euskaltel - Euskadi
43Morris Possoni (Ita) Sky Professional Cycling Team
44Dario Cioni (Ita) Sky Professional Cycling Team
45Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli
46Mikel Landa (Spa) Orbea
47Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone
48Delio Fernández (Spa) Xacobeo Galicia
49Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne
50Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
51Nick Nuyens (Bel) Rabobank
52José Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne
53David Gutiérrez (Spa) Footon - Servetto
54Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
55Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
56Oliver Zaugg (Swi) Liquigas-Doimo
57Mikel Nieve (Spa) Euskaltel - Euskadi
58Mauro Facci (Ita) Quick Step
59Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha
60Luca Celli (Ita) Ceramica Flaminia
61Joan Horrach (Spa) Team Katusha
62Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
63Igor Anton (Spa) Euskaltel - Euskadi
64Gonzalo Rabuñal (Spa) Xacobeo Galicia
65Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:04:07
66Guillau Van Keirsbulck (Bel) Quick Step
67Ricardo García (Spa) Orbea
68Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
69Beñat Urain (Spa) Orbea
70Joseba Larralde (Spa) Orbea
71Kurt Hovelynck (Bel) Quick Step
72Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Professional Cycling Team
73Sylvain Calzati (Fra) Sky Professional Cycling Team
74Oscar Grau (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon
75Andreas Stauff (Ger) Quick Step
76Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia
77Nicolas Portal (Fra) Sky Professional Cycling Team
78Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone
79Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
80Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone
81Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli
82Pablo Torres (Spa) Xacobeo Galicia
83Aritz Etxebarria (Spa) Orbea
84Xabier Zabalo (Spa) Orbea
85Jose Vicente Toribio (Spa) Androni Giocattoli
86Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
87Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia
88Thomas Bertolini (Ita) Androni Giocattoli
89Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
90Daniel Diaz (Arg) Footon - Servetto
91Vidal Celis (Spa) Footon - Servetto
92Alberto Loddo (Ita) Androni Giocattoli
93Gregory Obando (CRc) Burgos 2016 - Castilla y Leon
94David Gutiérrez Palacios (Spa) Footon - Servetto
95Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha
96Marcos García (Spa) Xacobeo Galicia
97Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
98Manuel Anton (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon
99Pedro Merino (Spa) Footon - Servetto
100Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo
101Damiano Margutti (Ita) Androni Giocattoli
102Luca Solari (Ita) Androni Giocattoli
103Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Doimo
104Rubens Bertogliati (Swi) Androni Giocattoli
105Frederik Willems (Bel) Liquigas-Doimo
106Noe Gianetti (Swi) Footon - Servetto
107Kevin Van Impe (Bel) Quick Step
108Fabrice Piemontesi (Ita) Androni Giocattoli
109Raivis Belohvosciks (Lat) Ceramica Flaminia
110Antonio Piedra (Spa) Androni Giocattoli
111Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
112Jerome Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
113Pieter Weening (Ned) Rabobank
114Bram Tankink (Ned) Rabobank
115Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
116Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step
117José Vicente García (Spa) Caisse d'Epargne
118Jose Angel Gomez Marchante (Spa) Androni Giocattoli
119Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne
120Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel - Euskadi
121Raúl Santamarta (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon
122Santo Anza (Ita) Ceramica Flaminia0:04:20
123Pascual Orengo (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon0:07:48
124Luis Mas (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon
125Timothy Stevens (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
126Fco David Delgado (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon0:07:51
127Mikel Ilundain (Spa) Orbea0:07:52
128Filiippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia
129Aitor Hernández (Spa) Euskaltel - Euskadi
130Juan José Oroz (Spa) Euskaltel - Euskadi
131Manuel Calvente (Spa) Androni Giocattoli

Points classification
1Koldo Fernández (Spa) Euskaltel - Euskadi25pts
2Nikolas Maes (Bel) Quick Step20
3Romain Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team16
4Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha14
5Jorge Martín Montenegro (Arg) Androni Giocattoli12
6Davide Vigano (Ita) Sky Professional Cycling Team10
7Enrique Mata (Spa) Footon - Servetto9
8Johnnie Walker (Aus) Footon - Servetto8
9Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank7
10Mauricio Ardila (Col) Rabobank6
11Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Doimo5
12Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone4
13Manuel Ortega (Spa) Androni Giocattoli3
14David López (Spa) Caisse d'Epargne2
15David García (Spa) Xacobeo Galicia1

Sprints classification
1Mikel Ilundain (Spa) Orbea9pts
2Manuel Calvente (Spa) Androni Giocattoli6
3Pedro Merino (Spa) Footon - Servetto2
4Luis Mas (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon1

Mountains classification
1Manuel Calvente (Spa) Androni Giocattoli12pts
2Mikel Ilundain (Spa) Orbea8
3José Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne6
4Sergio Carrasco (Spa) Androni Giocattoli4
5Pedro Merino (Spa) Footon - Servetto4
6Mauricio Ardila (Col) Rabobank2
7Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia1
8Joseba Larralde (Spa) Orbea1
9Luis Mas (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon1

Teams classification
1Andalucia - Cajasur10:42:09
2Acqua & Sapone
3Team Katusha
4Footon-Servetto
5Rabobank
6Xacobeo Galicia
7Liquigas-Doimo
8Sky Professional Cycling Team
9Caisse d'Epargne
10Vacansoleil Pro Cycling Team
11Euskaltel - Euskadi
12Quick Step
13Ceramica Flaminia
14Topsport Vlaanderen - Mercator0:04:07
15Orbea
16Burgos 2016 - Castilla y Leon0:08:14
17Androni Giocattoli

Latest on Cyclingnews