Jolanda Neff wins Women's Tour de Pologne opener

Swiss rider solos to win ahead of Brazil's Flávia Oliveira

Three-time U23 Cross-country World Champion Jolanda Neff soloed to her first win on the road in wet conditions at the Women's Tour de Pologne, 1:31 minutes ahead of Flavia Oliveira (BTC City Ljubljana). Neff attacked early in Zakopane circuit race, and despite a crash which forced a bike change, proved to be the strongest rider on the day as she continued to grow her lead across the 100km stage and stake an early claim for overall honours.

"I didn't plan on being all alone that early in the race; after the first downhill I was suddenly solo and I had a gap of 40 seconds, so we were not sure if I should ride or if I should wait, but then I reached a good speed and suddenly the gap was a little bit bigger, so then at a certain point we decided I should just go for it. I did have a crash in the downhill; it was quite slippery, so I went down. I think I lost about 20 seconds but luckily I still had a gap and I worked hard until the finish to increase it a little more, which I think is important for the general classification," said Neff who will compete in the Rio Olympics Games in both the road race and cross-country.

"Today I have to recover very well because it was a hard stage, a long stage with rain the whole time, so it’s important to recover well, because we have two hard stages to go tomorrow. There are only 19 days to go until the Olympic Road Race in Rio. This is my final preparation, my final race before Rio and yeah, I'm very happy that I can be part of the race here, the Tour of Poland. I've ridden in the rain before, it wasn’t a problem; I am familiar with rain and with cold weather, so that was fine and it was great that we could ride here. I really like the organisation and I love the track, I have never ridden such a hilly race before, so that was really cool."

The peloton face a split-stage on Wednesday with a 4km morning time trial to be followed by 78km stage from Bukovina Resort - Bukowina Tatrzanska

Full Results


#Rider Name (Country) TeamResult
1Jolanda Neff (Swi) Swiss National Team3:03:07 
2Flavia Oliveira (Bra) BTC City Ljubljana0:01:31 
3Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano Fondriest0:02:16 
4Tetiana Riabchenko (Ukr) Ukraine National Team  
5Ewelina Szybiak (Pol) Poland National Team  
6Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine National Team0:02:21 
7Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:02:39 
8Paulin Brzezna-Bentkowska (Pol) MAT ATOM Sobótka  
9Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana  
10Alicja Ratajczak (Pol) UKS MRÓZ Colnago Jedynka Kórnik0:04:59 
11Corina Gantenbein (Swi) Swiss National Team0:06:15 
12Nikola Noskova (Cze) Dukla - Mix0:06:24 
13Martyna Klekot (Pol) Torunski Klub Kolarski Pacific-Nestlé Fitness  
14Monika Brzezna (Pol) MAT ATOM Sobótka0:06:25 
15Tatyana Geneleva (Kaz) Kazakhstan National Team0:06:57 
16Nicole Koller (Swi) Swiss National Team0:08:39 
17Alessandra Keller (Swi) Swiss National Team0:10:11 
18Monika Zur (Pol) Poland National Team0:11:22 
19Marta Lach (Pol) MAT ATOM Sobótka0:12:43 
20Katarzyna Wilkos (Pol) MAT ATOM Sobótka  
21Nikol Plosaj (Pol) UKS MRÓZ Colnago Jedynka Kórnik0:16:08 
22Janka Keseg Stevkova (Svk) Slovakia National Team  
23Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano Fondriest  
24Aurela Nerlo (Pol) Poland National Team0:16:45 
25Khrystyna Radionova (Ukr) Ukraine National Team  
26Kathrin Stirnemann (Swi) Swiss National Team  
27Natalya Sokovnina (Kaz) Kazakhstan National Team  
28Klaudia Radziszewska (Pol) Torunski Klub Kolarski Pacific-Nestlé Fitness  
29Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Kazakhstan National Team  
30Faina Potapova (Kaz) Kazakhstan National Team  
31Trebaite Ausrine (Ltu) Planet X/Bo-Go Szczecin - Mix0:18:30 
32Olha Shekel (Ukr) Ukraine National Team0:20:46 
33Roos Hoogeboom (Ned) Planet X/Bo-Go Szczecin - Mix0:21:01 
34Dorota Przezak (Pol) Poland National Team  
35Valeriya Kononenko (Ukr) Ukraine National Team  
36Maryna Ivaniuk (Ukr) Ukraine National Team  
37Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:21:04 
38Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano Fondriest  
39Andrea Juhasova (Svk) Slovakia National Team  
40Martina Mikulaskova (Cze) Dukla - Mix0:21:09 
41Karolina Perekitko (Pol) Torunski Klub Kolarski Pacific-Nestlé Fitness0:21:28 
42Pavla Havlikova (Cze) Dukla - Mix0:21:50 
43Tereza Gargelova (Cze) Team Unicov  
44Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano Fondriest  
45Deni Minarikova-Svecova (Cze) Team Unicov0:22:18 
46Sabina Napieralska (Pol) UKS MRÓZ Colnago Jedynka Kórnik0:23:24 
47Viktoriya Pastarnak (Kaz) Kazakhstan National Team  
48Agnieszka Bacinska (Pol) MAT ATOM Sobótka0:23:26 
49Urska Zigart (Slo) BTC City Ljubljana  
50Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo  
51Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo  
52Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano Fondriest  
53Katarzyna Brewinska (Pol) Torunski Klub Kolarski Pacific-Nestlé Fitness  
54Zuzana Juhasova (Svk) Slovakia National Team0:23:51 
55Tatiana Jasekova (Svk) Slovakia National Team0:25:14 
56Patrycja Dabrowska (Pol) Torunski Klub Kolarski Pacific-Nestlé Fitness0:26:11 
57Eva Planickova (Cze) Dukla - Mix0:27:14 
58Nikola Bajgerova (Cze) Dukla - Mix  
59Sara Mariotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:28:08 
60Tanja Elsner (Slo) BTC City Ljubljana0:29:47 
61Paula Gorycka (Pol) Planet X/Bo-Go Szczecin - Mix0:32:03 
62Weronika Humelt (Pol) UKS MRÓZ Colnago Jedynka Kórnik0:39:18 
63Zhanuya Seitova (Kaz) Kazakhstan National Team0:42:36 
64Aneta Rotterova (Cze) Team Unicov0:42:53 
65Kamila Ploszczyca (Pol) UKS MRÓZ Colnago Jedynka Kórnik0:46:35 
66Patrycja Lorkowska (Pol) Poland National Team0:52:45 
DNFAnna Drdova (Cze) Dukla - Mix  
DNFAnastasia Safonava (Blr) Planet X/Bo-Go Szczecin - Mix  
DNFKarolina Karasiewicz (Pol) Planet X/Bo-Go Szczecin - Mix  
DNFAdriana Klimkova (Cze) Team Unicov  
DNFLivia Hanesova (Svk) Slovakia National Team  
DNFLisa De Ranieri (Ita) Aromitalia Vaiano Fondriest  
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jolanda Neff (Swi) Swiss National Team20 pts
2Flavia Oliveira (Bra) BTC City Ljubljana19 
3Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano Fondriest18 
4Tetiana Riabchenko (Ukr) Ukraine National Team17 
5Ewelina Szybiak (Pol) Poland National Team16 
6Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine National Team15 
7Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo14 
8Paulin Brzezna-Bentkowska (Pol) MAT ATOM Sobótka13 
9Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana12 
10Alicja Ratajczak (Pol) UKS MRÓZ Colnago Jedynka Kórnik11 
11Corina Gantenbein (Swi) Swiss National Team10 
12Nikola Noskova (Cze) Dukla - Mix9 
13Martyna Klekot (Pol) Torunski Klub Kolarski Pacific-Nestlé Fitness8 
14Monika Brzezna (Pol) MAT ATOM Sobótka7 
15Tatyana Geneleva (Kaz) Kazakhstan National Team6 
16Nicole Koller (Swi) Swiss National Team5 
17Alessandra Keller (Swi) Swiss National Team4 
18Monika Zur (Pol) Poland National Team3 
19Marta Lach (Pol) MAT ATOM Sobótka2 
20Katarzyna Wilkos (Pol) MAT ATOM Sobótka1 
Mountain 1 - Glodówka, 18.6km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marta Lach (Pol) MAT ATOM Sobótka10 pts
2Alicja Ratajczak (Pol) UKS MRÓZ Colnago Jedynka Kórnik7 
Mountain 2 - Zab, 34.1km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Paulin Brzezna-Bentkowska (Pol) MAT ATOM Sobótka10 pts
2Sabina Napieralska (Pol) UKS MRÓZ Colnago Jedynka Kórnik7 
3Alicja Ratajczak (Pol) UKS MRÓZ Colnago Jedynka Kórnik7 
4Tetiana Riabchenko (Ukr) Ukraine National Team5 
5Flavia Oliveira (Bra) BTC City Ljubljana3 
6Jolanda Neff (Swi) Swiss National Team2 
Mountain 3 - Butorowy Wierch, 41.2km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Paulin Brzezna-Bentkowska (Pol) MAT ATOM Sobótka10 pts
2Tetiana Riabchenko (Ukr) Ukraine National Team7 
3Flavia Oliveira (Bra) BTC City Ljubljana5 
4Jolanda Neff (Swi) Swiss National Team3 
5Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine National Team2 
Mountain 4 - Glodówka, 68.6km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jolanda Neff (Swi) Swiss National Team10 pts
2Flavia Oliveira (Bra) BTC City Ljubljana7 
3Tetiana Riabchenko (Ukr) Ukraine National Team5 
4Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine National Team3 
5Paulin Brzezna-Bentkowska (Pol) MAT ATOM Sobótka2 
Mountain 5 - Zab, 84.1km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jolanda Neff (Swi) Swiss National Team10 pts
2Tetiana Riabchenko (Ukr) Ukraine National Team7 
3Flavia Oliveira (Bra) BTC City Ljubljana5 
4Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine National Team3 
5Paulin Brzezna-Bentkowska (Pol) MAT ATOM Sobótka2 
Mountain 6 - Butorowy Wierch, 91.2km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jolanda Neff (Swi) Swiss National Team10 pts
2Flavia Oliveira (Bra) BTC City Ljubljana7 
3Tetiana Riabchenko (Ukr) Ukraine National Team5 
4Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine National Team3 
5Ewelina Szybiak (Pol) Poland National Team2 
Lotto Most Active Rider Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
Poronin, 79.6km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jolanda Neff (Swi) Swiss National Team3 pts
2Monika Zur (Pol) Poland National Team2 
3Martyna Klekot (Pol) Torunski Klub Kolarski Pacific-Nestlé Fitness1 
Koscielisko, 94.3km)
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jolanda Neff (Swi) Swiss National Team3 pts
2Flavia Oliveira (Bra) BTC City Ljubljana2 
3Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano Fondriest1 
General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jolanda Neff (Swi) Swiss National Team3:02:51 
2Flavia Oliveira (Bra) BTC City Ljubljana0:01:39 
3Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano Fondriest0:02:27 
4Tetiana Riabchenko (Ukr) Ukraine National Team0:02:32 
5Ewelina Szybiak (Pol) Poland National Team  
6Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine National Team0:02:37 
7Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:02:55 
8Paulin Brzezna-Bentkowska (Pol) MAT ATOM Sobótka  
9Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana  
10Alicja Ratajczak (Pol) UKS MRÓZ Colnago Jedynka Kórnik0:05:15 
11Corina Gantenbein (Swi) Swiss National Team0:06:31 
12Martyna Klekot (Pol) Torunski Klub Kolarski Pacific-Nestlé Fitness0:06:39 
13Nikola Noskova (Cze) Dukla - Mix0:06:40 
14Monika Brzezna (Pol) MAT ATOM Sobótka0:06:41 
15Tatyana Geneleva (Kaz) Kazakhstan National Team0:07:13 
16Nicole Koller (Swi) Swiss National Team0:08:55 
17Alessandra Keller (Swi) Swiss National Team0:10:27 
18Monika Zur (Pol) Poland National Team0:11:36 
19Marta Lach (Pol) MAT ATOM Sobótka0:12:59 
20Katarzyna Wilkos (Pol) MAT ATOM Sobótka  
21Nikol Plosaj (Pol) UKS MRÓZ Colnago Jedynka Kórnik0:16:24 
22Janka Keseg Stevkova (Svk) Slovakia National Team  
23Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano Fondriest  
24Aurela Nerlo (Pol) Poland National Team0:17:01 
25Khrystyna Radionova (Ukr) Ukraine National Team  
26Kathrin Stirnemann (Swi) Swiss National Team  
27Natalya Sokovnina (Kaz) Kazakhstan National Team  
28Klaudia Radziszewska (Pol) Torunski Klub Kolarski Pacific-Nestlé Fitness  
29Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Kazakhstan National Team  
30Faina Potapova (Kaz) Kazakhstan National Team  
31Trebaite Ausrine (Ltu) Planet X/Bo-Go Szczecin - Mix0:18:46 
32Olha Shekel (Ukr) Ukraine National Team0:21:02 
33Roos Hoogeboom (Ned) Planet X/Bo-Go Szczecin - Mix0:21:17 
34Dorota Przezak (Pol) Poland National Team  
35Valeriya Kononenko (Ukr) Ukraine National Team  
36Maryna Ivaniuk (Ukr) Ukraine National Team  
37Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:21:20 
38Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano Fondriest  
39Andrea Juhasova (Svk) Slovakia National Team  
40Martina Mikulaskova (Cze) Dukla - Mix0:21:25 
41Karolina Perekitko (Pol) Torunski Klub Kolarski Pacific-Nestlé Fitness0:21:44 
42Pavla Havlikova (Cze) Dukla - Mix0:22:06 
43Tereza Gargelova (Cze) Team Unicov  
44Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano Fondriest  
45Deni Minarikova-Svecova (Cze) Team Unicov0:22:34 
46Sabina Napieralska (Pol) UKS MRÓZ Colnago Jedynka Kórnik0:23:40 
47Viktoriya Pastarnak (Kaz) Kazakhstan National Team  
48Agnieszka Bacinska (Pol) MAT ATOM Sobótka0:23:42 
49Urska Zigart (Slo) BTC City Ljubljana  
50Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo  
51Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo  
52Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano Fondriest  
53Katarzyna Brewinska (Pol) Torunski Klub Kolarski Pacific-Nestlé Fitness  
54Zuzana Juhasova (Svk) Slovakia National Team0:24:07 
55Tatiana Jasekova (Svk) Slovakia National Team0:25:30 
56Patrycja Dabrowska (Pol) Torunski Klub Kolarski Pacific-Nestlé Fitness0:26:27 
57Eva Planickova (Cze) Dukla - Mix0:27:30 
58Nikola Bajgerova (Cze) Dukla - Mix  
59Sara Mariotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:28:24 
60Tanja Elsner (Slo) BTC City Ljubljana0:30:03 
61Paula Gorycka (Pol) Planet X/Bo-Go Szczecin - Mix0:32:19 
62Weronika Humelt (Pol) UKS MRÓZ Colnago Jedynka Kórnik0:39:34 
63Zhanuya Seitova (Kaz) Kazakhstan National Team0:42:52 
64Aneta Rotterova (Cze) Team Unicov0:43:09 
65Kamila Ploszczyca (Pol) UKS MRÓZ Colnago Jedynka Kórnik0:46:51 
66Patrycja Lorkowska (Pol) Poland National Team0:53:01 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jolanda Neff (Swi) Swiss National Team20 pts
2Flavia Oliveira (Bra) BTC City Ljubljana19 
3Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano Fondriest18 
4Tetiana Riabchenko (Ukr) Ukraine National Team17 
5Ewelina Szybiak (Pol) Poland National Team16 
6Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine National Team15 
7Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo14 
8Paulin Brzezna-Bentkowska (Pol) MAT ATOM Sobótka13 
9Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana12 
10Alicja Ratajczak (Pol) UKS MRÓZ Colnago Jedynka Kórnik11 
11Corina Gantenbein (Swi) Swiss National Team10 
12Nikola Noskova (Cze) Dukla - Mix9 
13Martyna Klekot (Pol) Torunski Klub Kolarski Pacific-Nestlé Fitness8 
14Monika Brzezna (Pol) MAT ATOM Sobótka7 
15Tatyana Geneleva (Kaz) Kazakhstan National Team6 
16Nicole Koller (Swi) Swiss National Team5 
17Alessandra Keller (Swi) Swiss National Team4 
18Monika Zur (Pol) Poland National Team3 
19Marta Lach (Pol) MAT ATOM Sobótka2 
20Katarzyna Wilkos (Pol) MAT ATOM Sobótka1 
Mountain classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jolanda Neff (Swi) Swiss National Team35 pts
2Tetiana Riabchenko (Ukr) Ukraine National Team29 
3Flavia Oliveira (Bra) BTC City Ljubljana27 
4Paulin Brzezna-Bentkowska (Pol) MAT ATOM Sobótka24 
5Alicja Ratajczak (Pol) UKS MRÓZ Colnago Jedynka Kórnik14 
6Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine National Team11 
7Marta Lach (Pol) MAT ATOM Sobótka10 
8Sabina Napieralska (Pol) UKS MRÓZ Colnago Jedynka Kórnik7 
9Ewelina Szybiak (Pol) Poland National Team2 
Lotto Most Active Rider Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jolanda Neff (Swi) Swiss National Team6 pts
2Flavia Oliveira (Bra) BTC City Ljubljana2 
3Monika Zur (Pol) Poland National Team2 
4Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano Fondriest1 
5Martyna Klekot (Pol) Torunski Klub Kolarski Pacific-Nestlé Fitness1 
Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Swiss National Team9:24:15 
2Ukraine National Team0:06:28 
3MAT ATOM Sobótka0:06:53 
4BTC City Ljubljana0:12:42 
5Reprezentacja Polski0:15:29 
6Aromitalia Vaiano Fondriest0:24:34 
7Kazakhstan National Team0:25:33 
8UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik0:29:37 
9Tkk Pacific Nestle Fitness Cycling Team0:29:43 
10Top Girls Fassa Bortolo0:32:15 
11Dukla - Mix0:34:29 
12Slovakia National Team0:46:09 
13Planet X/Bo-Go Szczecin - Mix0:56:40 
14Team Unicov1:12:07 
Back to top