Soto speeds to stage 1 win

Da Rosa trails by six seconds after time trial

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Jorge Soto (Uru) Equipo Porongos0:09:02 
2Cristian E. Da Rosa (Bra) Club Dataro Ciclismo0:00:06 
3Gaston W. Trillini (Arg) Araujo Comp.Bragado0:00:12 
4Luis Martinez (Uru) Equipo Porongos0:00:13 
5Gabriel Richard (Arg) Equipo Porongos  
6Cesar Andres Muñoz (Arg) Araujo Comp.Bragado0:00:15 
7Cristian Brizuela (Arg) Start Cicling Team0:00:19 
8Rauny L. Silveira (Bra) Club Dataro Ciclismo0:00:20 
9Murilo Ferraz (Bra) Club Dataro Ciclismo0:00:21 
10Renato Rohsler (Bra) Club Bike Escola0:00:24 
11Fernando A. Fazzolari (Arg) U..Autonoma Asuncion  
12Renato A. Dos Santos (Bra) Club Dataro Ciclismo0:00:25 
13Gustavo Miño (Par) Seleccion Dto.Central0:00:28 
14Maurizio Frazer (Arg) Start Cicling Team0:00:31 
15Fernando Rolon (Par) Paraguay Cycles Club0:00:32 
16Felipe Delai (Bra) Club Dataro Ciclismo0:00:34 
17Carlos Ackermann (Arg) Argentina  
18Reginaldo Rodrigues (Bra) Club Bike Escola0:00:35 
19Luis Meauro (Par) U..Autonoma Asuncion0:00:36 
20Jose E. Martinez (Uru) Equipo Porongos0:00:38 
21Gernan D. Chiavarini (Arg) U..Autonoma Asuncion0:00:40 
22Karsten Schwab (Bra) Club Bike Escola0:00:41 
23Juan P. Villamayor (Par) C.C. San Lorenzo0:00:43 
24Raul Fernandez (Par) Paraguay Cycles Club0:00:45 
25Emanuel Yanes (Uru) Equipo Porongos0:00:46 
26Jorge G. Bordese (Arg) U..Autonoma Asuncion0:00:47 
27Gustavo Carlson (Par) Paraguay Cycles Club0:00:48 
28Franco Solda (Arg) Araujo Comp.Bragado0:00:49 
29Ruben Dario Armoa (Par) Paraguay Cycles Club  
30Alberto R. Molina (Arg) Argentina  
31Aldo Exposito (Arg) Araujo Comp.Bragado0:00:50 
32Juliano Costa (Bra) Club Bike Escola0:00:52 
33Ricardo Morales (Bra) G.F.Ciclismo-Unilance  
34Adam Werderits (Hun) Start Cicling Team  
35Ivo Lucas Siebert (Bra) G.F.Ciclismo-Unilance  
36Helton D. Costa (Bra) G.F.Ciclismo-Unilance0:00:57 
37Oscar Matiauda (Par) Seleccion Dto.Central  
38Daizon Jose Mendes (Bra) Club Dataro Ciclismo0:00:58 
39Manuel Miranda (Chi) Start Cicling Team0:00:59 
40Federico Moreno (Arg) Araujo Comp.Bragado0:01:00 
41German Moreira (Uru) Equipo Porongos0:01:03 
42Emanuel Juarez (Arg) Start Cicling Team  
43Fagner Amaral (Bra) G.F.Ciclismo-Unilance0:01:04 
44Emilio M. Rodriguez (Arg) Araujo Comp.Bragado  
45Jorge Alexandre (Par) Paraguay Cycles Club0:01:10 
46Jose Arroyo (Par) Club Ciclista Durapleg0:01:16 
47Kashi Garrido (Par) Seleccion Dto.Central  
48Robert Janzen (Par) Universidad Del Pacifico0:01:24 
49Daniel Carrizo (Chi) Start Cicling Team0:01:29 
50Jorge Amarilla (Par) Club Ciclista Durapleg0:01:30 
51Alejandro I. Buzzi (Arg) Argentina0:01:33 
52Carlos Trespach (Bra) Club Bike Escola0:01:35 
53Oscar Flores (Par) Paraguay Cycles Club0:01:40 
54Samuel Coronel (Par) Seleccion Dto.Central0:01:41 
55Miguel Garcia (Par) C.C. San Lorenzo0:01:47 
56Hugo Ayala (Par) Seleccion Dto.Central0:01:56 
57Pedro Coronel (Par) C.C. San Lorenzo0:01:58 
58Diego Ledesma (Par) C.C. San Lorenzo0:02:08 
59Gabriel Bordon (Par) Universidad Del Pacifico0:02:10 
60Maximiano O. Perez (Arg) Argentina0:02:12 
61Luis Estigarribia (Par) Club Ciclista Durapleg0:02:21 
62Jose Maria Muñoz (Par) Universidad Del Pacifico0:02:27 
63Luis Fdo. Barrios (Par) Seleccion Dto.Central0:02:49 
64Victor Bogado (Par) Universidad Del Pacifico0:03:04 
65Jorge Garcete (Par) Club Ciclista Durapleg0:03:07 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Equipo Porongos0:27:32 
2Club Dataro Ciclismo0:00:21 
3Araujo Comp.Bragado0:00:50 
4Club Bike Escola0:01:14 
5U..Autonoma Asuncion  
6Start Cicling Team0:01:16 
7Paraguay Cycles Club0:01:39 
8Seleccion Dto.Central0:02:15 
9G.F.Ciclismo-Unilance  
10Sel. Nea Argentina0:02:30 
11C.C. San Lorenzo0:04:02 
12Club Ciclista Durapleg0:04:41 
13Universidad Del Pacifico0:05:35 
General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jorge Soto (Uru) Equipo Porongos0:09:02 
2Cristian E. Da Rosa (Bra) Club Dataro Ciclismo0:00:06 
3Gaston W. Trillini (Arg) Araujo Comp.Bragado0:00:12 
4Luis Martinez (Uru) Equipo Porongos0:00:13 
5Gabriel Richard (Arg) Equipo Porongos  
6Cesar Andres Muñoz (Arg) Araujo Comp.Bragado0:00:15 
7Cristian Brizuela (Arg) Start Cicling Team0:00:19 
8Rauny L. Silveira (Bra) Club Dataro Ciclismo0:00:20 
9Murilo Ferraz (Bra) Club Dataro Ciclismo0:00:21 
10Renato Rohsler (Bra) Club Bike Escola0:00:24 
11Fernando A. Fazzolari (Arg) U..Autonoma Asuncion  
12Renato A. Dos Santos (Bra) Club Dataro Ciclismo0:00:25 
13Gustavo Miño (Par) Seleccion Dto.Central0:00:28 
14Maurizio Frazer (Arg) Start Cicling Team0:00:31 
15Fernando Rolon (Par) Paraguay Cycles Club0:00:32 
16Felipe Delai (Bra) Club Dataro Ciclismo0:00:34 
17Carlos Ackermann (Arg) Argentina  
18Reginaldo Rodrigues (Bra) Club Bike Escola0:00:35 
19Luis Meauro (Par) U..Autonoma Asuncion0:00:36 
20Jose E. Martinez (Uru) Equipo Porongos0:00:38 
21Gernan D. Chiavarini (Arg) U..Autonoma Asuncion0:00:40 
22Karsten Schwab (Bra) Club Bike Escola0:00:41 
23Juan P. Villamayor (Par) C.C. San Lorenzo0:00:43 
24Raul Fernandez (Par) Paraguay Cycles Club0:00:45 
25Emanuel Yanes (Uru) Equipo Porongos0:00:46 
26Jorge G. Bordese (Arg) U..Autonoma Asuncion0:00:47 
27Gustavo Carlson (Par) Paraguay Cycles Club0:00:48 
28Franco Solda (Arg) Araujo Comp.Bragado0:00:49 
29Ruben Dario Armoa (Par) Paraguay Cycles Club  
30Alberto R. Molina (Arg) Argentina  
31Aldo Exposito (Arg) Araujo Comp.Bragado0:00:50 
32Juliano Costa (Bra) Club Bike Escola0:00:52 
33Ricardo Morales (Bra) G.F.Ciclismo-Unilance  
34Adam Werderits (Hun) Start Cicling Team  
35Ivo Lucas Siebert (Bra) G.F.Ciclismo-Unilance  
36Helton D. Costa (Bra) G.F.Ciclismo-Unilance0:00:57 
37Oscar Matiauda (Par) Seleccion Dto.Central  
38Daizon Jose Mendes (Bra) Club Dataro Ciclismo0:00:58 
39Manuel Miranda (Chi) Start Cicling Team0:00:59 
40Federico Moreno (Arg) Araujo Comp.Bragado0:01:00 
41German Moreira (Uru) Equipo Porongos0:01:03 
42Emanuel Juarez (Arg) Start Cicling Team  
43Fagner Amaral (Bra) G.F.Ciclismo-Unilance0:01:04 
44Emilio M. Rodriguez (Arg) Araujo Comp.Bragado  
45Jorge Alexandre (Par) Paraguay Cycles Club0:01:10 
46Jose Arroyo (Par) Club Ciclista Durapleg0:01:16 
47Kashi Garrido (Par) Seleccion Dto.Central  
48Robert Janzen (Par) Universidad Del Pacifico0:01:24 
49Daniel Carrizo (Chi) Start Cicling Team0:01:29 
50Jorge Amarilla (Par) Club Ciclista Durapleg0:01:30 
51Alejandro I. Buzzi (Arg) Argentina0:01:33 
52Carlos Trespach (Bra) Club Bike Escola0:01:35 
53Oscar Flores (Par) Paraguay Cycles Club0:01:40 
54Samuel Coronel (Par) Seleccion Dto.Central0:01:41 
55Miguel Garcia (Par) C.C. San Lorenzo0:01:47 
56Hugo Ayala (Par) Seleccion Dto.Central0:01:56 
57Pedro Coronel (Par) C.C. San Lorenzo0:01:58 
58Diego Ledesma (Par) C.C. San Lorenzo0:02:08 
59Gabriel Bordon (Par) Universidad Del Pacifico0:02:10 
60Maximiano O. Perez (Arg) Argentina0:02:12 
61Luis Estigarribia (Par) Club Ciclista Durapleg0:02:21 
62Jose Maria Muñoz (Par) Universidad Del Pacifico0:02:27 
U23 classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Gaston W. Trillini (Arg) Araujo Comp.Bragado  
2Cristian Brizuela (Arg) Start Cicling Team  
3Rauny L. Silveira (Bra) Club Dataro Ciclismo  
4Murilo Ferraz (Bra) Club Dataro Ciclismo  
5Carlos Ackermann (Arg) Argentina  
6Juan P. Villamayor (Par) C.C. San Lorenzo  
7Franco Solda (Arg) Araujo Comp.Bragado  
8Ruben Dario Armoa (Par) Paraguay Cycles Club  
9Alberto R. Molina (Arg) Argentina  
10Ricardo Morales (Bra) G.F.Ciclismo-Unilance  
11Oscar Matiauda (Par) Seleccion Dto.Central  
Regional rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Gustavo Miño (Par) Seleccion Dto.Central  
2Fernando Rolon (Par) Paraguay Cycles Club  
3Luis Meauro (Par) U..Autonoma Asuncion  
4Juan P. Villamayor (Par) C.C. San Lorenzo  
5Raul Fernandez (Par) Paraguay Cycles Club  
6Gustavo Carlson (Par) Paraguay Cycles Club  
7Ruben Dario Armoa (Par) Paraguay Cycles Club  
8Oscar Matiauda (Par) Seleccion Dto.Central  
9Jorge Alexandre (Par) Paraguay Cycles Club  
10Jose Arroyo (Par) Club Ciclista Durapleg  
11Kashi Garrido (Par) Seleccion Dto.Central  
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Equipo Porongos0:27:32 
2Club Dataro Ciclismo0:00:21 
3Araujo Comp.Bragado0:00:50 
4Club Bike Escola0:01:14 
5U..Autonoma Asuncion  
6Start Cicling Team0:01:16 
7Paraguay Cycles Club0:01:39 
8Seleccion Dto.Central0:02:15 
9G.F.Ciclismo-Unilance  
10Sel. Nea Argentina0:02:30 
11C.C. San Lorenzo0:04:02 
12Club Ciclista Durapleg0:04:41 
13Universidad Del Pacifico0:05:35 
Back to top