TechPowered By

More tech

Mata wins Galena Grinder US Pro UET

By:
Cycling News

Davids victorious in men's race

Full Results

Men Cat. 1/2/3
# Rider Name (Country) Team Result
1 Brendon Davids    
2 Michael Tobin    
3 Drew Edsall    
4 Michael McCalla (Bike n Sport Racing)    
5 Nathan Miller    
6 Eric Bostrom    
7 Jason Berning    
8 Drew Free    
9 Jason Siegle (SDG Felt)    
10 Gabe Klamer    
11 Gabriel Keck (Trailhead Sports)    
12 Shannon Boffeli    
13 Ricco Van Buskirk    
DNS David (Tinker) Juarez    
Women Cat. 1/2/3
# Rider Name (Country) Team Result
1 Pua Mata    
2 Amanda Carey    
3 Jessica Cerra (Calcoast Bikes, San Diego)    
4 Jana Repulski (Broken Spoke Cycling)    
5 Jennifer Hanks    
6 Jennifer Tobin (Wild Rockies Inc)    
7 Amy Fulwyler    
8 Stacee Johnson    
DNF Ashley White (Contender Bicycles)    
Singlespeed men
# Rider Name (Country) Team Result
1 AJ Linnell    
2 Michael Shane    
3 Yuri Hauswald    
4 Kyle Rafford    
5 Alex Phipps (Broken Spoke Cycling)    
6 Mike Sherman (Broken Spoke Cycling)    
7 Daniel Abraham    
8 Dane Stevens    
9 James (Sandy) White    
Men Cat. 1/2/3 - 19-29
# Rider Name (Country) Team Result
1 Evan Martell (GMBC/Synergy Fitness)    
2 Michael Shaw (Eastside Cycles-Idaho)    
3 Will Spiller    
Men Cat. 1/2/3 30-39
# Rider Name (Country) Team Result
1
# Rider Name (Country) Team Result
2 Pat Nagler (Broken Spoke Cycling)    
3 Brad Walker    
4 Thomas Grant (Boise Cycling Club)    
5 von edwards    
6 Andrew Filler (Eastside Cycles-Idaho)    
7 Brian Cavanagh (George's/BODE)    
8 Mark Schafer (Eastside Cycles-Idaho)    
9 Chris Cook    
10 Chris Mallory    
11 Mark Carnes    
12 Eric Meyer    
DNF Nathaniel Drozd    
DNF Dwayne Allgire (GearLink Racing INC.)    
Men Cat. 1/2/3 40+
# Rider Name (Country) Team Result
1 Todd Meier (Red Lantern Racing-Idaho)    
2 Tim Phillips (Broken Spoke Cycling)    
3 Michael Piker (Team Jackson Hole)    
4 Will Hovey    
5 Kelsey Aldrich    
6 Brad Mitchell    
7 Jason Dykstra    
8 Steve Gustafson (Eastside Cycles-Idaho)    
9 Kenneth Jones (Lost River Cycling Club)    
10 Brian Price (Look! Save a Life)    
11 Bill josey    
12 John Mortimer    
13 Chris Woodall    
14 Tony Buoncristiani    
DNS Mark Draper    
DNF Jeff Minch    
DNF Doug Kolan    
DNF Paul Nash    
Men Cat. 1/2/3 50+
# Rider Name (Country) Team Result
1 David Crandall    
2 troy nichol (George's/BODE)    
3 Chris Gardner (Broken Spoke Cycling)    
4 Matt Morell    
5 Guy Orozco    
6 William Raff    
7 Stephen Kutina    
8 Roger Mankus    
DNF Todd Marohnic    
DNF Andrew Kemp    
DNF Mike Kennedy (St. Lukes Sports Medicine)    
Women Cat. 1/2/3 30-39
# Rider Name (Country) Team Result
DNF Boise, ID    
Women Cat. 1/2/3 40+
# Rider Name (Country) Team Result
DNF Palm Harbor, FL