Carstensen Fini wins junior men's cross country at Hafjell World Cup

Vastl and Sverdrup and Sverdrup Augdal round out top three

Full Results

Junior men cross country
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sebastian Carstensen Fini (Den) Denmark1:15:26 
2Jan Vastl (Cze) Czech Republic0:00:47 
3Eirik Sverdrup Augdal (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet0:01:13 
4Piotr Konwa (Pol) Poland0:01:25 
5Hugo Pigeon (Fra) France0:01:53 
6Erik Nordsaeter Resell (Nor) Norway0:02:02 
7Luca Schwarzbauer (Ger) Germany0:02:17 
8Gioele Bertolini (Ita) Controltech Nevi0:03:12 
9Felix Ritzinger (Aut) Austria0:03:16 
10Jan Rajchart (Cze) Czech Republic0:03:29 
11Michael Thompson (GBr) Great Britain0:03:45 
12Max Wiklund-Hellstadius (Swe) Sweden0:03:50 
13Iain Paton (GBr) Great Britain0:04:12 
14Gregor Krajnc (Slo) Slovenia0:04:16 
15Neilo Perrin Ganier (Fra) Focus/Rotor/Coaching-System.Fr0:05:07 
16David Horwarth (Ger) Germany0:05:16 
17Anders Bregnhoj (Den) Denmark0:05:37 
18Oleksiy Zavolokin (Ukr) Ukraine0:05:43 
19Erik Haegstad (Nor) Norway0:05:44 
20Torjus Bern Hansen (Nor) Norway0:05:59 
21Milan Vader (Ned) Netherlands0:06:20 
22Audun Hanssen (Nor) Norway0:06:23 
23Jochen De Vocht (Bel) Goeman Scott Cycling Team Vzw0:06:58 
24Kjell Van Den Boogert (Ned) Netherlands0:07:09 
25Martins Blums (Lat) Latvia0:07:15 
26Niels Rasmussen (Den) Denmark0:07:33 
27Mathieu Dehaeze (Bel) Versluys Team0:07:41 
28Leo L'homme (Swi) Bikepark.Ch Adrisport0:08:08 
29Bram Cools (Bel) Goeman Scott Cycling Team Vzw0:08:18 
30Manuel Fasnacht (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team0:08:56 
31Eirik B Langerud (Nor) Merida NTG0:09:21 
32Filip Kubin (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team0:09:59 
33Robin Gemperle (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team0:10:16 
34Dylan Kerfoot-Robson (GBr) Great Britain0:10:33 
35Magnus Rahbek (Den) Denmark0:11:09 
36Patryk Adamkiewicz (Pol) Sante-Bsa Tour0:11:13 
37Robin Thyrstedt (Swe) Sweden0:11:48 
38Jack Ravenscroft (GBr) Great Britain0:12:17 
39Remy Denervaud (Swi) Team Dom Cycle - Merida0:12:55 
40Kim Viklund (Swe) Sweden0:14:16 
41Liam Earl (USA) United States of America0:14:21 
42Markus Mowe Marinsen (Nor) Team Niner  
43Arsenty Vavilov (Rus) Russian Federation0:14:57 
44Billy Harding (GBr) Great Britain0:15:27 
45Roman Vladykin (Rus) Russian Federation0:16:05 
46Morten Qvortrup (Den) Denmark0:18:52 
47Jodok Salzmann (Aut) Austria  
48Timur Yunusov (Rus) Russian Federation  
49Ronen Ellis (Isr) Israel  
50Bruno Mooiweer (Ned) MBC Bar End  
 Alexandr Gubkin (Rus) Russian Federation  
 Louis Bendixen (Den) Denmark  
 Henrik Saeter (Nor) Merida NTG  
 Rik Jansen (Ned) Netherlands  
 Erno Mc Crae (Bel) Goeman Scott Cycling Team Vzw  
Back to top