Kirsten Wild wins women's Omnium gold medal in Cali

Maximilian Beyer brings home gold in the men's Omnium

Full Results

Women's Omnium - 500 metre Time Trial
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marlies Mejias Garcia (Cub)0:00:35.337 
2Tamara Balabolina (Rus)0:00:00.403 
3Leire Olaberria Dorronsoro (Esp)0:00:00.633 
4Anna Knauer (Ger)0:00:00.736 
5Simona Frapporti (Ita)0:00:00.767 
6Soline Lamboley (Fra)0:00:00.872 
7Yuanyuan Tian (Chn)0:00:00.934 
8Ausrine Trebaite (Ltu)0:00:01.009 
9Kirsten Wild (Ned)0:00:01.111 
10Racquel Sheath (Nzl)0:00:01.420 
11Katarzyna Pawlowska (Pol)0:00:01.750 
12Xiao Juan Diao (Hkg)0:00:01.755 
13Elissa Wundersitz (Aus)0:00:01.900 
14Amalie Dideriksen (Den)0:00:01.969 
15Lucie Zaleska (Cze)0:00:01.971 
16Elizabeth Newell (USA)0:00:02.405 
17Lotte Kopecky (Bel)0:00:02.743 
18Sofia Arreola Navarro (Mex)0:00:02.804 
19Emily Kay (Wal)0:00:02.927 
20Katsiaryna Piatrouskaya (Blr)0:00:02.962 
21Caroline Ryan (Irl)0:00:03.099 
22Jupha Somnet (Mas)0:00:04.581 
Women's Omnium - Flying Lap
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marlies Mejias Garcia (Cub)0:00:14.290 
2Kirsten Wild (Ned)0:00:00.056 
3Leire Olaberria Dorronsoro (Esp)0:00:00.146 
4Xiao Juan Diao (Hkg)0:00:00.212 
5Katarzyna Pawlowska (Pol)0:00:00.306 
6Tamara Balabolina (Rus)0:00:00.347 
7Anna Knauer (Ger)0:00:00.396 
8Elizabeth Newell (USA)0:00:00.564 
9Amalie Dideriksen (Den)0:00:00.568 
10Ausrine Trebaite (Ltu)0:00:00.574 
11Simona Frapporti (Ita)0:00:00.585 
12Yuanyuan Tian (Chn)0:00:00.610 
13Racquel Sheath (Nzl)0:00:00.646 
14Soline Lamboley (Fra)0:00:00.649 
15Elissa Wundersitz (Aus)0:00:00.715 
16Jupha Somnet (Mas)0:00:00.774 
17Lotte Kopecky (Bel)0:00:00.809 
18Sofia Arreola Navarro (Mex)0:00:00.838 
19Lucie Zaleska (Cze)0:00:00.888 
20Katsiaryna Piatrouskaya (Blr)0:00:00.924 
21Caroline Ryan (Irl)0:00:01.007 
22Emily Kay (Wal)0:00:01.115 
Women's Omnium - Final classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kirsten Wild (Ned)190 pts
2Leire Olaberria Dorronsoro (Esp)169 
3Anna Knauer (Ger)166 
4Marlies Mejias Garcia (Cub)163 
5Simona Frapporti (Ita)154 
6Tamara Balabolina (Rus)137 
7Amalie Dideriksen (Den)134 
8Katarzyna Pawlowska (Pol)129 
9Racquel Sheath (Nzl)121 
10Ausrine Trebaite (Ltu)120 
11Lotte Kopecky (Bel)110 
12Xiao Juan Diao (Hkg)99 
13Soline Lamboley (Fra)90 
14Yuanyuan Tian (Chn)80 
15Elizabeth Newell (USA)70 
16Caroline Ryan (Irl)64 
17Lucie Zaleska (Cze)56 
18Emily Kay (Wal)54 
19Sofia Arreola Navarro (Mex)50 
20Jupha Somnet (Mas)41 
21Elissa Wundersitz (Aus)37 
22Katsiaryna Piatrouskaya (Blr)31 
DNFSakura Tsukagoshi (Jpn)  
Men's Omnium - 1 Kilometre Time Trial
#Rider Name (Country) TeamResult
1Cameron Karwowski (Nzl)0:01:01.921 
2Tim Veldt (Ned)0:00:00.895 
3Gael Suter (Sui)0:00:00.981 
4Hao Liu (Chn)0:00:01.370 
5Casper Pedersen (Den)0:00:01.990 
6Jasper De Buyst (Bel)0:00:02.014 
7Viktor Manakov (Rus)0:00:02.152 
8Raman Tsishkou (Blr)0:00:02.279 
9Maximilian Beyer (Ger)0:00:02.372 
10Thomas Boudat (Fra)0:00:02.388 
11Ioannis Spanopoulos (Gre)0:00:02.482 
12Chun Wing Leung (Hkg)0:00:02.535 
13Oliver Wood (GBr)0:00:02.592 
14Simone Consonni (Ita)0:00:02.853 
15Sebastian Molano (Col)0:00:02.914 
16Martyn Irvine (Irl)0:00:03.078 
17Jacob Duehring (USA)0:00:03.340 
18Sam Welsford (Aus)0:00:03.383 
19Kazushige Kuboki (Jpn)0:00:03.477 
20Unai Elorriaga Zubiaur (Esp)0:00:03.859 
21Gideoni Monteiro (Bra)0:00:03.870 
22Ondrej Rybin (Cze)0:00:04.033 
23Ignacio Sarabia Diaz (Mex)0:00:04.703 
24Timur Gumerov (Uzb)0:00:04.863 
Men's Omnium - Flying Lap
#Rider Name (Country) TeamResult
1Cameron Karwowski (Nzl)0:00:13.152 
2Tim Veldt (Ned)0:00:00.095 
3Gael Suter (Sui)0:00:00.135 
4Sam Welsford (Aus)0:00:00.204 
5Casper Pedersen (Den)0:00:00.253 
6Ioannis Spanopoulos (Gre)0:00:00.269 
7Simone Consonni (Ita)0:00:00.309 
8Jasper De Buyst (Bel)0:00:00.314 
9Maximilian Beyer (Ger)0:00:00.347 
10Viktor Manakov (Rus)0:00:00.363 
11Thomas Boudat (Fra)0:00:00.404 
12Hao Liu (Chn)0:00:00.407 
13Chun Wing Leung (Hkg)0:00:00.432 
14Raman Tsishkou (Blr)0:00:00.449 
15Unai Elorriaga Zubiaur (Esp)0:00:00.450 
16Martyn Irvine (Irl)0:00:00.455 
17Sebastian Molano (Col)0:00:00.472 
18Jacob Duehring (USA)0:00:00.613 
19Oliver Wood (GBr)0:00:00.667 
20Gideoni Monteiro (Bra)0:00:00.677 
21Ondrej Rybin (Cze)0:00:00.694 
22Kazushige Kuboki (Jpn)0:00:00.800 
23Ignacio Sarabia Diaz (Mex)0:00:01.098 
24Timur Gumerov (Uzb)  
Men's Omnium - Final classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Maximilian Beyer (Ger)220 pts
2Jasper De Buyst (Bel)206 
3Gael Suter (Sui)178 
4Tim Veldt (Ned)175 
5Thomas Boudat (Fra)172 
6Cameron Karwowski (Nzl)170 
7Casper Pedersen (Den)167 
8Raman Tsishkou (Blr)149 
9Viktor Manakov (Rus)147 
10Chun Wing Leung (Hkg)145 
11Hao Liu (Chn)142 
12Unai Elorriaga Zubiaur (Esp)133 
13Sam Welsford (Aus)103 
14Oliver Wood (GBr)92 
15Sebastian Molano (Col)87 
16Martyn Irvine (Irl)77 
17Kazushige Kuboki (Jpn)75 
18Simone Consonni (Ita)69 
19Ignacio Sarabia Diaz (Mex)68 
20Ondrej Rybin (Cze)64 
21Jacob Duehring (USA)62 
22Ioannis Spanopoulos (Gre)60 
23Gideoni Monteiro (Bra)48 
24Timur Gumerov (Uzb)7 
Women's Keirin - Final 1-6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lin Junhong (Chn)  
2Shanne Braspennincx (Ned)  
3Melissa Erickson (USA)  
4Ekaterina Gnidenko (Rus)  
5Caitlin Ward (Aus)  
6Shuang Guo (Msp)  
Women's Keirin - Final 7-12
#Rider Name (Country) TeamResult
7Wai Sze Lee (Hkg)  
8Monique Sullivan (Can)  
9Lisandra Guerra Rodriguez (Cub)  
10Fatehah Mustapa (Ysd)  
11Juliana Gaviria (Col)  
12Tania Calvo Barbero (Esp)  
Men's Sprint-Gold Medal
#Rider Name (Country) TeamResult
1Denis Dmitriev (Rvl)  
2Jeffrey Hoogland (Ned)  
Men's Sprint-Bronze Medal
#Rider Name (Country) TeamResult
3Fabian Hernando Puerta Zapata (Col)  
4Maximilian Levy (Ger)  

Related Articles

Back to top