Gatto sprints to victory in Pescara

Rebellin beaten into second place

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli4:48:29 
2Davide Rebellin (Ita) Miche - Guerciotti  
3Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
4Fabio Taborre (Ita) Acqua & Sapone  
5Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli  
6Fortunato Baliani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
7Giuseppe De Maria (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia  
8Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox  
9Edoardo Girardi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia  
10Giuseppe Muraglia (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
11Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil  
12Simone Stortoni (Ita) Colnago - CSF Inox  
13Sébastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal  
14Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox  
15Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone  
16Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli  
17Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli  
18Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
19Jonathan Monsalve (Ven) Androni Giocattoli  
20Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Acqua & Sapone0:00:06 
21Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone0:00:08 
22Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox0:00:15 
23Blaz Furdi (Slo) Adria Mobil  
24Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli  
25Junya Sano (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
26Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone  
27Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli  
28Damiano Margutti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia  
29Daniele Colli (Ita) Geox-TMC  
30Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli  
31Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team  
32Roberto Antonio Richeze (Arg) Ora Hotels Carrera  
33Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone  
34Walter Proch (Ita) Ora Hotels Carrera  
35Matija Kvasina (Cro) Loborika Favorit Team0:00:25 
36Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:01:20 
37Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli  
38Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC  
39Marco Corti (Ita) Geox-TMC  
40Alberto Contoli (Ita) Colnago - CSF Inox  
41Volodymyr Bileka (Ukr) Amore & Vita0:01:50 
42Sergio Lagana (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia  
43Simone Boifava (Ita) Ora Hotels Carrera  
44Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita  
45Stefan Schumacher (Ger) Miche - Guerciotti0:02:40 
46Simone Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone  
47Alberto Di Lorenzo (Ita) Meridiana Kamen Team  
48Manuel Fedele (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  

Related Articles

Back to top