Pinos tops sprint on stage six

Koev holds large lead

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Andrea Pinos (Ita) Tusnad Cycling Team5:02:58 
2Andrea Magrin (Ita) Cycling Team Fruili  
3Heinrich Berger (Ger) Cz Mazicon Bucuresti  
4Ioannis Tamouridis (Gre) Sp Tableware  
5Mykhaylo Kononenko (Ukr) Kolss Cycling Team  
6Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team  
7Sergiu Cioban (Mda) Olympic Team Autoconstruct Campuling Muscel  
8Piergiacomo Marcolina (Ita) Cycling Team Fruili  
9Alexandr Braico (Mda) Olympic Team Autoconstruct Campuling Muscel  
10Marco Fusaz (Ita) Cycling Team Fruili  
11Alexandru Niculae Ciocan (Rom) Cs Dinamo Scorseze Bucuresti  
12Balint Szeghalmi (Hun) Tusnad Cycling Team  
13Dmytro Zaiets (Ukr) Athlet Ucraina  
14Petar Evstatiev (Bul) Sk Dobrich 1905  
15Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team  
16Eyup Karagobek (Tur) Konya Ekerspor Turcia  
17Nicolae Juganaru Razvan (Rom) Cs Dinamo Scorseze Bucuresti  
18Hristomir Angelov (Bul) Sk Dobrich 1905  
19Yovcho Yovchev (Bul) Cycling Team Fruili  
20Sergiy Umnov (Ukr) Kolss Cycling Team  
21Oleksandr Surutkovych (Aze) Athlet Ucraina  
22Victor Mironov (Mda) Olympic Team Autoconstruct Campuling Muscel  
23Gianpaolo Biolo (Ita) Gs San Marco - Concrete Imet Caneva Italia  
24Oleksiy Shepilov (Ukr) Athlet Ucraina  
25Christoph Springer (Ger) Sp Tableware  
26Marian Frunzeanu (Rom) Cs Dinamo Scorseze Bucuresti  
27Serghei Tvetcov (Mda) Tusnad Cycling Team  
28Anastasios Kourmpetis (Gre) Sp Tableware  
29Mihail Rusu (Rom) Cs Dinamo Scorseze Bucuresti  
30Georgios Karatzios (Gre) Sp Tableware  
31George-Daniel Anghelache (Rom) Cz Mazicon Bucuresti  
32Elchin Asadov (Aze) Athlet Ucraina  
33Mirac Kal (Tur) Konya Ekerspor Turcia  
34Mattia Bernardi (Ita) Gs San Marco - Concrete Imet Caneva Italia  
35Eduard Novak (Rom) Tusnad Cycling Team  
36Bruno Rizzi (Ita) Tusnad Cycling Team  
37Mihai Varabiev (Rom) Cs Dinamo Scorseze Bucuresti  
38Daniel Crista (Rom) Romania U23  
39Bogdan Coman (Rom) Cz Mazicon Bucuresti  
40Krasimir Vasilev (Bul) Sk Dobrich 1905  
41Albert-Filon Serban (Rom) Romania U23  
42Alessandro Calderan (Ita) Cycling Team Fruili  
43Stefan Morcov (Rom) Cz Mazicon Bucuresti  
44Serhat Sert (Tur) Konya Ekerspor Turcia  
45Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896 - Vivelo  
46Anatoliy Sosnitskiy (Ukr) Kolss Cycling Team  
47Jiri Jezek (Cze) Tusnad Cycling Team  
48Nicolae Tintea (Rom) Romania U23  
49Marcel Moebus (Ger) Profiline Germania  
50Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Sp Tableware  
51Alessandro De Marchi (Ita) Cycling Team Fruili  
52Aldo Zini (Ita) Olympic Team Autoconstruct Campuling Muscel  
53Guillaume Pont (Fra) Sp Tableware  
54Christoph Täubel (Aut) Profiline Germania  
55Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo  
56Ferdinand Bruckner (Aut) Profiline Germania  
57Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo  
58Pavel Chumanov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo  
59Angelo Ciccone (Ita) Gs San Marco - Concrete Imet Caneva Italia  
60Alex Buttazzoni (Ita) Gs San Marco - Concrete Imet Caneva Italia0:00:32 
61Vyacheslav Zabava (Ukr) Athlet Ucraina0:00:48 
62Fabio Masotti (Ita) Gs San Marco - Concrete Imet Caneva Italia  
63Christian Miessen (Ger) Profiline Germania0:01:06 
64Daniel Petrov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:01:13 
65Rino Zampilli (Ita) Hemus 1896 - Vivelo  
General classification after stage 6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896 - Vivelo25:23:02 
2Bruno Rizzi (Ita) Tusnad Cycling Team0:04:07 
3Ioannis Tamouridis (Gre) Sp Tableware0:04:39 
4Alessandro De Marchi (Ita) Cycling Team Fruili0:05:01 
5Yovcho Yovchev (Bul) Cycling Team Fruili0:08:32 
6Anatoliy Sosnitskiy (Ukr) Kolss Cycling Team0:08:36 
7Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Sp Tableware0:08:48 
8Oleksandr Surutkovych (Aze) Athlet Ucraina0:08:59 
9Mattia Bernardi (Ita) Gs San Marco - Concrete Imet Caneva Italia0:09:04 
10Sergiu Cioban (Mda) Olympic Team Autoconstruct Campuling Muscel0:09:13 
11Alexandru Niculae Ciocan (Rom) Cs Dinamo Scorseze Bucuresti0:09:15 
12Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:09:19 
13Christoph Springer (Ger) Sp Tableware0:09:21 
14Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team0:09:31 
15Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team0:09:36 
16Serghei Tvetcov (Mda) Tusnad Cycling Team0:09:37 
17Alexandr Braico (Mda) Olympic Team Autoconstruct Campuling Muscel0:09:41 
18Nicolae Juganaru Razvan (Rom) Cs Dinamo Scorseze Bucuresti0:09:42 
19Jiri Jezek (Cze) Tusnad Cycling Team0:09:47 
20Eyup Karagobek (Tur) Konya Ekerspor Turcia0:09:57 
21Alessandro Calderan (Ita) Cycling Team Fruili0:10:05 
22Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:11:19 
23Pavel Chumanov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:11:20 
24George-Daniel Anghelache (Rom) Cz Mazicon Bucuresti0:11:39 
25Christoph Täubel (Aut) Profiline Germania0:12:27 
26Marian Frunzeanu (Rom) Cs Dinamo Scorseze Bucuresti0:12:54 
27Angelo Ciccone (Ita) Gs San Marco - Concrete Imet Caneva Italia0:13:39 
28Elchin Asadov (Aze) Athlet Ucraina0:14:15 
29Sergiy Umnov (Ukr) Kolss Cycling Team0:14:17 
30Victor Mironov (Mda) Olympic Team Autoconstruct Campuling Muscel0:14:31 
31Rino Zampilli (Ita) Hemus 1896 - Vivelo0:15:09 
32Stefan Morcov (Rom) Cz Mazicon Bucuresti0:15:29 
33Ferdinand Bruckner (Aut) Profiline Germania0:15:43 
34Anastasios Kourmpetis (Gre) Sp Tableware0:15:48 
35Krasimir Vasilev (Bul) Sk Dobrich 19050:15:51 
36Andrea Magrin (Ita) Cycling Team Fruili0:16:08 
37Gianpaolo Biolo (Ita) Gs San Marco - Concrete Imet Caneva Italia0:16:10 
38Georgios Karatzios (Gre) Sp Tableware0:16:45 
39Bogdan Coman (Rom) Cz Mazicon Bucuresti0:16:50 
40Daniel Crista (Rom) Romania U230:16:58 
41Heinrich Berger (Ger) Cz Mazicon Bucuresti0:17:48 
42Guillaume Pont (Fra) Sp Tableware0:17:57 
43Serhat Sert (Tur) Konya Ekerspor Turcia0:17:59 
44Andrea Pinos (Ita) Tusnad Cycling Team0:18:20 
45Albert-Filon Serban (Rom) Romania U230:18:40 
46Fabio Masotti (Ita) Gs San Marco - Concrete Imet Caneva Italia0:18:46 
47Daniel Petrov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:19:05 
48Mykhaylo Kononenko (Ukr) Kolss Cycling Team0:19:41 
49Alex Buttazzoni (Ita) Gs San Marco - Concrete Imet Caneva Italia0:20:35 
50Dmytro Zaiets (Ukr) Athlet Ucraina0:20:58 
51Balint Szeghalmi (Hun) Tusnad Cycling Team0:21:22 
52Vyacheslav Zabava (Ukr) Athlet Ucraina0:21:26 
53Piergiacomo Marcolina (Ita) Cycling Team Fruili0:21:33 
54Marco Fusaz (Ita) Cycling Team Fruili0:22:25 
55Christian Miessen (Ger) Profiline Germania0:23:35 
56Mihai Varabiev (Rom) Cs Dinamo Scorseze Bucuresti0:24:35 
57Aldo Zini (Ita) Olympic Team Autoconstruct Campuling Muscel0:25:36 
58Oleksiy Shepilov (Ukr) Athlet Ucraina0:25:48 
59Hristomir Angelov (Bul) Sk Dobrich 19050:25:49 
60Marcel Moebus (Ger) Profiline Germania0:28:56 
61Eduard Novak (Rom) Tusnad Cycling Team0:30:38 
62Nicolae Tintea (Rom) Romania U230:37:02 
63Mihail Rusu (Rom) Cs Dinamo Scorseze Bucuresti0:38:10 
64Mirac Kal (Tur) Konya Ekerspor Turcia0:38:26 
65Petar Evstatiev (Bul) Sk Dobrich 19050:49:16 
Back to top