Wild topples Teutenberg for stage, GC lead

Dutch and German tied on time heading into final stage

Cervelos Kirsten Wild got the better of German ace Ina Teutenberg on the second stage of the Tour of Chongming Island. The Dutch sprinter not only bested Teutenberg in the final sprint to take the stage victory, but also nabbed enough sprint bonuses along the way to strip the HTC-Columbia rider of the overall GC lead.

Wild had nothing but respect for her competitor, telling womenscycling.net, "I had the better legs today," said Wild. "Ina [Teutenberg] is an incredible sprinter and we knew we had to do something different today if I was going to beat her. The team rode incredibly well today and I am very happy to have the win."

Teutenberg may have been down but she is far from out of the hunt for the final title. Tied on time with Wild, she will look to get her revenge on tomorrow's final stage and will be relying on her team to make the race more difficult.

“Yesterday I won, today Kirsten won. Another day tomorrow, so we will see what happens. Today was slow and we didn’t really race that fast. I am hoping that things change for tomorrow and for the weekend World Cup. I hope that we have a different race with wind and difficult conditions to shake things up a little, “ said Teutenberg.

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam2:03:39 
2Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women  
3Rochelle Gilmore (Aus) Australia  
4Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi  
5Angela Hennig (Ger) Team Noris Cycling  
6Alessandra D'ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi  
7Eleonora Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women  
8Vilija Sereikaite (Ltu) Lithuania  
9Trixi Worrack (Ger) Team Noris Cycling  
10Aurore Verhoeven (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
11Edita Janeliunaite (Ltu) Lithuania  
12Nadia Triquet-Claude (Fra) Vienne Futuroscope  
13Iris Slappendel (Ned) Cervelo TestTeam  
14Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam  
15Tiffany Cromwell (Aus) Australia  
16Natalya Stefanskaya (Kaz) Kazakhstan  
17Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi  
18Catherine Cheatley (NZl) New Zealand  
19Vaida Pikauskaite (Ltu) Lithuania  
20Olena Sharga (Ukr) Ukraine  
21Xin Liu (Chn) Giant Pro Cycling  
22Ayako Toyooka (Jpn) Japan  
23Hee Jung Son (Kor) Korea  
24Hye Kyeong Choi (Kor) Korea  
25Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi  
26Jennie Stenerhag (Swe) Alriksson Go:Green  
27Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope  
28Mélodie Lesueur (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
29Siobhan Dervan (Irl) ESGL 93 - GSD Gestion  
30Yelizaveta Bochkarova (Ukr) Ukraine  
31You Jin A (Kor) Korea  
32Xiao Hui Liu (Chn) People's Republic of China  
33Emma Petersen (NZl) New Zealand  
34Na Zhao (Chn) Giant Pro Cycling  
35Shou Ju (Chn) People's Republic of China  
36Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope  
37Roxane Fournier (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
38Chloe Hosking (Aus) HTC Columbia Women  
39Marlen Jöhrend (Ger) Team Noris Cycling  
40Valentina Ylbrikht (Kaz) Kazakhstan  
41Sheng Yongyan (Chn) People's Republic of China  
42Marzhan Baitileuova (Kaz) Kazakhstan  
43Rachel Mercer (NZl) New Zealand  
44Wan Yiu Jamie Wong (HKg) Giant Pro Cycling  
45Charlotte Becker (Ger) Cervelo TestTeam  
46Eun Ju Son (Kor) Korea  
47Masami Morita (Jpn) Japan  
48Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling  
49Agne Silinyte (Ltu) Lithuania  
50Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania  
51Emilie Aubry (Swi) Cervelo TestTeam  
52Vicki Whitelaw (Aus) Australia  
53Daniela Pintarelli (Aut) Austria  
54Lin Xue (Chn) People's Republic of China  
55Bettina Barbara Tesar (Aut) Austria  
56Kimberly Anderson (USA) HTC Columbia Women  
57Toni Bradshaw (NZl) New Zealand  
58Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope  
59Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women  
60Carly Light (Aus) Australia  
61Tatyana Ulbrikht (Kaz) Kazakhstan  
62Courteney Lowe (NZl) New Zealand  
63Carlee Taylor (Aus) Australia  
64Serena Danesi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi  
65Sarah Düster (Ger) Cervelo TestTeam  
66Madeleine Sandig (Ger) Team Noris Cycling  
67Rimma Luchshenko (Kaz) Kazakhstan  
68Silke Schrattenecker (Aut) Austria  
69Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope  
70Florence Girardet (Fra) Vienne Futuroscope  
71Svetlana Pauliukaite (Ltu) Lithuania  
72Pelin Cizgin (Aut) Austria  
73Olena Pavlukhina (Ukr) Ukraine  
74Xiao Ling Luo (Chn) Giant Pro Cycling  
75Shara Gillow (Aus) Australia  
76Béatrice Thomas (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
77Minami Ueno (Jpn) Japan  
78Anna Nagirna (Ukr) Ukraine  
79Bernadette Schober (Aut) Austria  
80Ju Mi Lee (Kor) Korea  
81Tsubasa Makise (Jpn) Japan  
82Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women  
83Elisabeth Reiner (Aut) Austria  
84Jessica Kihlbom (Swe) Alriksson Go:Green  
85Melissa Holt (NZl) New Zealand  
86Henriette Christensen (Den) Alriksson Go:Green  
87Yuko Myochin (Jpn) Japan  
88Romy Kasper (Ger) Team Noris Cycling  
89Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi0:00:10 
90Yuzhuo Zhang (Chn) People's Republic of China0:00:20 
91Malin Rydlund (Swe) Alriksson Go:Green0:00:23 
92Elke Gebhardt (Ger) Team Noris Cycling0:00:44 
93Valeriya Velychko (Ukr) Ukraine0:03:44 
DNSCui Wang (Chn) Giant Pro Cycling  
DNFMarion Rousse (Fra) ESG  
General classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam3:47:01 
2Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women  
3Rochelle Gilmore (Aus) Australia0:00:18 
4Hye Kyeong Choi (Kor) Korea0:00:21 
5Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi0:00:25 
6Angela Hennig (Ger) Team Noris Cycling  
7Vilija Sereikaite (Ltu) Lithuania  
8Aurore Verhoeven (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
9Edita Janeliunaite (Ltu) Lithuania  
10Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam  
11Natalya Stefanskaya (Kaz) Kazakhstan  
12Catherine Cheatley (NZl) New Zealand  
13Trixi Worrack (Ger) Team Noris Cycling  
14Xin Liu (Chn) Giant Pro Cycling  
15Tiffany Cromwell (Aus) Australia  
16Vaida Pikauskaite (Ltu) Lithuania  
17Eleonora Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women  
18Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope  
19Iris Slappendel (Ned) Cervelo TestTeam  
20Nadia Triquet-Claude (Fra) Vienne Futuroscope  
21Olena Sharga (Ukr) Ukraine  
22Emma Petersen (NZl) New Zealand  
23Siobhan Dervan (Irl) ESGL 93 - GSD Gestion  
24Ayako Toyooka (Jpn) Japan  
25Na Zhao (Chn) Giant Pro Cycling  
26Rachel Mercer (NZl) New Zealand  
27Yelizaveta Bochkarova (Ukr) Ukraine  
28Sheng Yongyan (Chn) People's Republic of China  
29Vicki Whitelaw (Aus) Australia  
30Roxane Fournier (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
31Jennie Stenerhag (Swe) Alriksson Go:Green  
32Wan Yiu Jamie Wong (HKg) Giant Pro Cycling  
33Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi  
34Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope  
35Marzhan Baitileuova (Kaz) Kazakhstan  
36Charlotte Becker (Ger) Cervelo TestTeam  
37Shou Ju (Chn) People's Republic of China  
38Marlen Jöhrend (Ger) Team Noris Cycling  
39Chloe Hosking (Aus) HTC Columbia Women  
40Mélodie Lesueur (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
41Masami Morita (Jpn) Japan  
42Sarah Düster (Ger) Cervelo TestTeam  
43Xiao Ling Luo (Chn) Giant Pro Cycling  
44Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling  
45Alessandra D'ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi  
46Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women  
47Toni Bradshaw (NZl) New Zealand  
48Daniela Pintarelli (Aut) Austria  
49Carly Light (Aus) Australia  
50Kimberly Anderson (USA) HTC Columbia Women  
51Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope  
52Xiao Hui Liu (Chn) People's Republic of China  
53Lin Xue (Chn) People's Republic of China  
54Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi  
55Silke Schrattenecker (Aut) Austria  
56Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women  
57Madeleine Sandig (Ger) Team Noris Cycling  
58Shara Gillow (Aus) Australia  
59Jessica Kihlbom (Swe) Alriksson Go:Green  
60Eun Ju Son (Kor) Korea  
61Romy Kasper (Ger) Team Noris Cycling  
62Emilie Aubry (Swi) Cervelo TestTeam  
63Béatrice Thomas (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion  
64Carlee Taylor (Aus) Australia  
65Serena Danesi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi  
66Henriette Christensen (Den) Alriksson Go:Green  
67Pelin Cizgin (Aut) Austria  
68Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope  
69Minami Ueno (Jpn) Japan  
70Tsubasa Makise (Jpn) Japan  
71Ju Mi Lee (Kor) Korea  
72Yuko Myochin (Jpn) Japan  
73Svetlana Pauliukaite (Ltu) Lithuania0:00:34 
74Anna Nagirna (Ukr) Ukraine  
75Bettina Barbara Tesar (Aut) Austria0:00:37 
76Courteney Lowe (NZl) New Zealand  
77Olena Pavlukhina (Ukr) Ukraine  
78Bernadette Schober (Aut) Austria  
79Valentina Ylbrikht (Kaz) Kazakhstan0:00:39 
80Rimma Luchshenko (Kaz) Kazakhstan  
81Agne Silinyte (Ltu) Lithuania0:00:41 
82Florence Girardet (Fra) Vienne Futuroscope  
83Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi  
84You Jin A (Kor) Korea0:00:55 
85Malin Rydlund (Swe) Alriksson Go:Green0:01:02 
86Melissa Holt (NZl) New Zealand0:01:03 
87Hee Jung Son (Kor) Korea0:01:09 
88Elke Gebhardt (Ger) Team Noris Cycling  
89Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania0:01:17 
90Yuzhuo Zhang (Chn) CHN0:01:37 
91Valeriya Velychko (Ukr) UKR0:04:08 
92Tatyana Ulbrikht (Kaz) KAZ0:12:40 
93Elisabeth Reiner (Aut) AUT  

 

Back to top