Simon sprints to second stage win

Santos remains in leader's jersey

Full Results
1Edgardo Simon (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda4:14:24 
2Alejandro Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA  
3Hector Aguilar (Uru) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
4Roberto Pinheiro (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
5Daniel Rogelin (Bra) São José dos Campos  
6Glauber Nascimento (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec  
7Fabiano Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
8Andre Pulini (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
9Sean Joyce (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand  
10Luiz Ortiz Jr (Bra) Seleção Paulista  
11Magno Nazaret (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
12Florian Tenbruck (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany  
13Flavio Reblin (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
14Flavio Santos (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
15Adriano Martins (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle  
16Renato Ruiz (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
17Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
18Tyler Wren (USA) Jamis Sutter Home - USA  
19Thiago Damasceno (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto  
20Rodrigo Nascimento (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
21Tiego Justo (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
22Nicolas Frey (USA) Jamis Sutter Home - USA  
23Mauricio Morandi (Bra) São José dos Campos  
24Luis Tavares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
25Fabio Ribeiro (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec  
26Rafael Gerhard (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
27Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis-Amea  
28Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand  
29Renato Seabra (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
30Gregolry Panizo (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
31Walter Ribeiro Jr (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle  
32Ramiro Gonzalez (Uru) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
33Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista  
34Marcus Kuhn (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany  
35Marcos Novello (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
36Adelio Silva (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
37Rodrigo Lopes (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle  
38Augustin Fraysse (Arg) Start Cycling Team - Argentina  
39Armando Camargo (Bra) São José dos Campos  
40Juliano Silva (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
41Mauricio Knapp (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
42Gonzalo Miranda (Chi) Equipe OGM - Chile  
43Andrew Guptill (USA) Jamis Sutter Home - USA  
44Gilberto Goes (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
45William Chiarello (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
46Isaac Tomborelli (Bra) Seleção Paulista  
47Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
48Jose Jailson Diniz (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec  
49Luciano Pereira (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC  
50Raul Cançado (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto  
51Weslen Oliveira (Bra) Seleção Paulista  
52Daison Mendes (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
53Rene Carvalho (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec  
54Ageu Silva Filho (Bra) Seel/Pará/Fumbel  
55Robson Dias (Bra) São José dos Campos  
56Cristiano Dronov (Bra) Altolim/Assis-Amea  
57Rogerio Silva (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
58Christian Pimentel (Bra) Seleção Paulista  
59Richard Mascaranas (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai  
60Verinaldo Vandeira (Bra) Seleção Paulista  
61Wagner Alves (Bra) São José dos Campos  
62Diego Ares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
63Fabricio Morandi (Bra) São José dos Campos  
64Marcelo Moser (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
65Julio Santos (Bra) Altolim/Assis-Amea  
66Eduardo Pereira (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
67Michel Garcia (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
68Tomas Gil (Arg) Start Cycling Team - Argentina  
69Murilo Afonso (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
70Matias Medici (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
71Lauro Chaman (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
72Brad Tilby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand  
73Juan Villamayor (Par) Start Cycling Team - Argentina  
74Fraser Bermingham (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand  
75Vanderlei Melchior (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
76Bruno Silva (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle  
77Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai  
78Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany  
79Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling Team - Argentina  
80Patrique Oyakaua (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
81Eduardo Pinheiro (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:00:35 
82Mauricio Carvalho (Bra) Altolim/Assis-Amea  
83Josimar Sacramento (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:00:37 
84Soelito Gohr (Bra) São José dos Campos  
85Jorge Giacinti (Chi) Equipe OGM - Chile  
86Anibal Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA  
87Jose Eriberto Rodrigues (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
88Francisco Chamorro (Arg) São José dos Campos  
89Leonardo Lima (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:00:42 
90Bjorn Thurau (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:00:44 
91Douglas Bueno (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:00:53 
92Felipe Delai (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:00:57 
93Marcus Martino (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:01:07 
94Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:01:09 
95Wilian Solera (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:01:11 
96Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:01:16 
97Fabiele Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
98Louis Crosby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand  
99Logan Mort (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:01:51 
100Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:01:53 
101Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:03:03 
102Jose Jr Diniz (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC  
103Eliel Balbino (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
104Andre Benoit (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:03:06 
105Deyvison Menezes (Bra) Seel/Pará/Fumbel0:03:15 
106Rodinei Oliveira (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:03:31 
107Renato Santos (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:05:09 
108Ricardo Piccoli (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:05:13 
109Jean Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC  
110Mattheu Sillars (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand  
111Jose Astiasaran (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:05:36 
112Luis Sepulveda (Chi) Equipe OGM - Chile  
113Philipp Mair (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:06:52 
114Richard Rodriguez (Chi) Equipe OGM - Chile0:06:59 
115Antonio Cabrera (Chi) Equipe OGM - Chile  
116Danubio Alencar (Bra) Altolim/Assis-Amea0:07:22 
Sprint 1
1Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant5pts
2Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC3 
3Marcus Kuhn (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany2 
Sprint 2
1Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant5pts
2Flavio Reblin (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF3 
3Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro2 
Mountain 1
1Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant5pts
2Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand3 
3Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC2 
Teams
1Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda12:43:12 
2GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
3Jamis Sutter Home - USA  
4Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
5São José dos Campos  
6Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec  
7Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
8Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle  
9Seleção Paulista  
10Clube DataRo de Ciclismo  
11Velo/Seme Rio Claro  
12Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand  
13RSC Komet Ludwigsburg - Germany  
14Altolim/Assis-Amea  
15Start Cycling Team - Argentina  
16Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:01:09 
17São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:02:27 
18Equipe OGM - Chile0:06:13 
General classification after stage 7
1Flavio Santos (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda22:03:55 
2Magno Nazaret (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:00:14 
3Edgardo Simon (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:00:23 
4Luis Tavares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:00:48 
5Fabio Ribeiro (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:00:50 
6Marcos Novello (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:00:51 
7Renato Seabra (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:01:12 
8Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:01:27 
9Mauricio Morandi (Bra) São José dos Campos  
10Flavio Reblin (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:01:30 
11Gregolry Panizo (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:01:32 
12Renato Ruiz (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:01:40 
13Walter Ribeiro Jr (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:01:44 
14Matias Medici (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:01:45 
15Andre Pulini (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:01:47 
16Fabiano Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:02:05 
17Tyler Wren (USA) Jamis Sutter Home - USA0:02:06 
18Ramiro Gonzalez (Uru) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:02:11 
19Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:02:14 
20Adriano Martins (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:02:18 
21Nicolas Frey (USA) Jamis Sutter Home - USA  
22Fabricio Morandi (Bra) São José dos Campos0:02:22 
23Daison Mendes (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:02:28 
24Marcelo Moser (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:02:33 
25Mauricio Knapp (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:02:36 
26Rafael Gerhard (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:02:38 
27Verinaldo Vandeira (Bra) Seleção Paulista0:02:41 
28Armando Camargo (Bra) São José dos Campos0:02:45 
29Adelio Silva (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:02:51 
30Raul Cançado (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto  
31Tiego Justo (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:02:53 
32Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis-Amea0:03:00 
33Gilberto Goes (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:03:10 
34Rodrigo Lopes (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:03:27 
35Thiago Damasceno (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto0:03:32 
36Wagner Alves (Bra) São José dos Campos0:03:34 
37Wilian Solera (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:03:37 
38Gonzalo Miranda (Chi) Equipe OGM - Chile0:03:38 
39Luiz Ortiz Jr (Bra) Seleção Paulista0:03:39 
40Eduardo Pereira (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:03:41 
41Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:03:44 
42Jose Eriberto Rodrigues (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:03:48 
43Diego Ares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:03:58 
44Jose Jailson Diniz (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:04:04 
45Marcus Kuhn (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:04:08 
46William Chiarello (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:04:12 
47Richard Mascaranas (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:04:23 
48Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:04:28 
49Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:05:01 
50Jorge Giacinti (Chi) Equipe OGM - Chile0:05:02 
51Augustin Fraysse (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:05:05 
52Rogerio Silva (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:05:06 
53Douglas Bueno (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:05:10 
54Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista0:05:12 
55Rodrigo Nascimento (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:05:13 
56Soelito Gohr (Bra) São José dos Campos0:05:16 
57Louis Crosby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:05:21 
58Robson Dias (Bra) São José dos Campos0:05:37 
59Sean Joyce (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:05:40 
60Eduardo Pinheiro (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:05:51 
61Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:05:55 
62Anibal Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA0:05:57 
63Tomas Gil (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:06:07 
64Roberto Pinheiro (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:06:10 
65Andrew Guptill (USA) Jamis Sutter Home - USA0:06:23 
66Leonardo Lima (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec  
67Alejandro Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA0:06:26 
68Isaac Tomborelli (Bra) Seleção Paulista0:06:27 
69Jose Jr Diniz (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:06:49 
70Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:06:56 
71Michel Garcia (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:07:02 
72Luciano Pereira (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC  
73Bruno Silva (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:07:14 
74Lauro Chaman (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:07:18 
75Hector Aguilar (Uru) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:07:24 
76Weslen Oliveira (Bra) Seleção Paulista0:07:43 
77Andre Benoit (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:08:03 
78Murilo Afonso (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
79Renato Santos (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:08:07 
80Daniel Rogelin (Bra) São José dos Campos0:08:13 
81Luis Sepulveda (Chi) Equipe OGM - Chile0:09:17 
82Josimar Sacramento (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:09:22 
83Marcus Martino (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:09:42 
84Bjorn Thurau (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:09:47 
85Patrique Oyakaua (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:10:04 
86Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:10:08 
87Felipe Delai (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:10:19 
88Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:10:31 
89Mauricio Carvalho (Bra) Altolim/Assis-Amea  
90Logan Mort (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:10:33 
91Vanderlei Melchior (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:10:42 
92Juliano Silva (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:10:51 
93Rene Carvalho (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:10:53 
94Mattheu Sillars (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:12:03 
95Antonio Cabrera (Chi) Equipe OGM - Chile0:12:17 
96Florian Tenbruck (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:12:49 
97Glauber Nascimento (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:13:11 
98Christian Pimentel (Bra) Seleção Paulista0:13:44 
99Francisco Chamorro (Arg) São José dos Campos0:14:29 
100Jose Astiasaran (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:15:23 
101Cristiano Dronov (Bra) Altolim/Assis-Amea0:15:26 
102Fabiele Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:16:38 
103Richard Rodriguez (Chi) Equipe OGM - Chile0:17:14 
104Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:17:15 
105Julio Santos (Bra) Altolim/Assis-Amea0:17:23 
106Eliel Balbino (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:17:32 
107Jean Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:17:56 
108Rodinei Oliveira (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:18:15 
109Brad Tilby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:20:43 
110Juan Villamayor (Par) Start Cycling Team - Argentina0:25:07 
111Fraser Bermingham (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:28:22 
112Danubio Alencar (Bra) Altolim/Assis-Amea0:31:44 
113Philipp Mair (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:32:47 
114Ricardo Piccoli (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:33:32 
115Ageu Silva Filho (Bra) Seel/Pará/Fumbel0:40:35 
116Deyvison Menezes (Bra) Seel/Pará/Fumbel0:41:33 
Points classification
1Edgardo Simon (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda38pts
2Hector Aguilar (Uru) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda25 
3Flavio Santos (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda22 
4Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant22 
5Alejandro Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA17 
6Roberto Pinheiro (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda16 
7Fabiano Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant15 
8Gonzalo Miranda (Chi) Equipe OGM - Chile15 
9Daniel Rogelin (Bra) São José dos Campos14 
10Anibal Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA11 
11Magno Nazaret (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda10 
12Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand10 
13Francisco Chamorro (Arg) São José dos Campos10 
14Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista10 
15Fabio Ribeiro (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec10 
16Bjorn Thurau (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany10 
17Leonardo Lima (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec8 
18Flavio Reblin (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF8 
19Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC8 
20Luis Tavares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS7 
21Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC6 
22Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany6 
23Murilo Afonso (Bra) Clube DataRo de Ciclismo5 
24Glauber Nascimento (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec5 
25Renato Ruiz (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS4 
26Wagner Alves (Bra) São José dos Campos4 
27Marcos Novello (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant3 
28Gregolry Panizo (Bra) Clube DataRo de Ciclismo3 
29Jose Jailson Diniz (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec3 
30Jean Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC3 
31Andre Pulini (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant2 
32Rafael Gerhard (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF2 
33Gilberto Goes (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF2 
34Marcus Kuhn (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany2 
35Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro2 
36Lauro Chaman (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant2 
37Felipe Delai (Bra) Clube DataRo de Ciclismo2 
38Logan Mort (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand2 
Mountains classification
1Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant18pts
2Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand17 
3Flavio Santos (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda10 
4Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC10 
5Felipe Delai (Bra) Clube DataRo de Ciclismo9 
6Louis Crosby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand5 
7Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany5 
8Fabiano Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant5 
9Bjorn Thurau (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany5 
10Flavio Reblin (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF4 
11Leonardo Lima (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec4 
12Bruno Silva (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle4 
13Fabio Ribeiro (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec3 
14Eduardo Pereira (Bra) Clube DataRo de Ciclismo3 
15Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista3 
16Daniel Rogelin (Bra) São José dos Campos3 
17Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC2 
18Roberto Pinheiro (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda2 
Teams classification
1Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda66:13:05 
2GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:02:54 
3Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:03:36 
4Clube DataRo de Ciclismo0:03:52 
5Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:04:19 
6São José dos Campos0:05:14 
7Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:06:09 
8Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:06:51 
9Jamis Sutter Home - USA0:07:21 
10Velo/Seme Rio Claro0:07:36 
11Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:08:35 
12Seleção Paulista0:09:26 
13São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:09:44 
14RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:10:43 
15Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:16:11 
16Equipe OGM - Chile0:16:14 
17Start Cycling Team - Argentina0:16:20 
18Altolim/Assis-Amea0:17:33 
Back to top