Tour de l'Eurométropole: Debusschere wins stage 2

Lotto-Soudal rider sprints to victory

Brief Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal3:46:22 
2Raymond Kreder (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
3Timothy Dupont (Bel) Roubaix Lille Metropole  
4Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo  
5Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal  
6Daniel Mclay (GBr) Bretagne-Séché Environnement  
7Louis Verhelst (Bel) Cofidis, Solutions Credits  
8Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling  
9Rudiger Selig (Ger) Team Katusha  
10Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin  
11Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
12Joeri Calleeuw (Bel) Verandas Willems Cycling Team  
13Floris Gerfs (Ned) BMC Racing Team  
14Marc Sarreau (Fra) FDJ.fr  
15Jakub Mareczko (Ita) Southeast Pro Cycling  
16Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits  
17Maxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale  
18Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo  
19Justin Jules (Fra) Veranclassic - Ekoi  
20Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo  
21Felix Pouilly (Fra) Roubaix Lille Metropole  
22Gerry Druyts (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team  
23Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
24Andrea Dal Col (Ita) Southeast Pro Cycling  
25Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale  
26Viktor Manakov (Rus) Leopard Development Team  
27Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr  
28Robin Stenuit (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
29Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL-Jumbo  
30Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
31Dries De Bondt (Bel) Verandas Willems Cycling Team  
32Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling  
33Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
34Kevin Ista (Bel) Wallonie - Bruxelles  
35Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr  
36Dennis Coenen (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team  
37Emiel Wastyn (Bel) Verandas Willems Cycling Team  
38Brian Van Goethem (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
39Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne-Séché Environnement  
40Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits  
41Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal  
42Kristian Haugaard Jensen (Den) Leopard Development Team  
43Maxime Vantomme (Bel) Roubaix Lille Metropole  
44Olivier Pardini (Bel) Verandas Willems Cycling Team  
45Liam Bertazzo (Ita) Southeast Pro Cycling  
46Berden De Vries (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
47Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling  
48Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo  
49Jesper Asselman (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
50Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha  
51Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin  
52Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling  
53Andreas Stauff (Ger) MTN - Qhubeka  
54Olivier Chevalier (Bel) Wallonie - Bruxelles  
55Maurits Lammertink (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
56Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale  
57Ivar Slik (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
58Edwig Cammaerts (Bel) Veranclassic - Ekoi  
59Kenny De Haes (Bel) Lotto Soudal  
60Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal  
61Julien Van Den Brande (Bel) Veranclassic - Ekoi  
62Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling  
63Christophe Laborie (Fra) Bretagne-Séché Environnement  
64Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
65Timothy Stevens (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team  
66Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo  
67Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits  
68Matthieu Boulo (Fra) Bretagne-Séché Environnement  
69Alexander Krieger (Ger) Leopard Development Team  
70Gregory Habeaux (Bel) Wallonie - Bruxelles  
71Rob Ruijgh (Ned) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team  
72Björn Leukemans (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
73Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
74Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling  
75Tom Dernies (Bel) Wallonie - Bruxelles  
76Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team  
77Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling  
78Alexander Geuens (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team  
79Tim De Troyer (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
80Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
81Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits  
82Antoine Leleu (Bel) Veranclassic - Ekoi  
83Florent Pereira (Fra) AG2R La Mondiale  
84Gaëtan Pons (Bel) Wallonie - Bruxelles  
85Alphonse Vermote (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team  
86Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale  
87Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka  
88Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale  
89Arnaud Gerard (Fra) Bretagne-Séché Environnement  
90Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team  
91Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
92Romain Pillon (Fra) Roubaix Lille Metropole  
93Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
94Reinier Honig (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
95Dimitri Claeys (Bel) Verandas Willems Cycling Team  
96Mirko Tedeschi (Ita) Southeast Pro Cycling  
97Arthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
98Stef Van Zummeren (Bel) Verandas Willems Cycling Team  
99Dieter Bouvry (Bel) Roubaix Lille Metropole  
100Olivier Le Gac (Fra) FDJ.fr  
101Serge Pauwels (Bel) MTN - Qhubeka  
102Rudy Kowalski (Fra) Roubaix Lille Metropole  
103Gaetan Bille (Bel) Verandas Willems Cycling Team  
104Jelle Goderis (Bel) Veranclassic - Ekoi  
105Niels De Rooze (Bel) Veranclassic - Ekoi  
106Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal  
107Marco König (Ger) Leopard Development Team  
108Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team  
109Huub Duyn (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
110Christophe Premont (Bel) Verandas Willems Cycling Team  
111Jan Dieteren (Ger) Leopard Development Team  
112Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
113Ludwig De Winter (Bel) Wallonie - Bruxelles  
114Gorik Gardeyn (Bel) Veranclassic - Ekoi  
115Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast Pro Cycling  
116Laurent Van Den Bak (Bel) Leopard Development Team  
117Florian Vachon (Fra) Bretagne-Séché Environnement  
118Twan Castelijns (Ned) Team LottoNL-Jumbo  
119Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal  
120Massimo Morabito (Lux) Leopard Development Team  
121Maxime Cam (Fra) Bretagne-Séché Environnement  
122Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling  
123Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin  
124Michael Schär (Swi) BMC Racing Team  
125Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling  
126Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team  
127Nick Dougall (RSA) MTN - Qhubeka  
128Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
129Antoine Warnier (Bel) Wallonie - Bruxelles  
130Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo  
131Nils Politt (Ger) Team Katusha  
132Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo  
133Thomas Wertz (Bel) Wallonie - Bruxelles  
134Sander Cordeel (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team  
135Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha  
136Patrick Olesen (Den) Leopard Development Team  
137Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka  
138Franck Bonnamour (Fra) Bretagne-Séché Environnement  
139Antwan Tolhoek (Ned) Tinkoff-Saxo  
140Julien Antomarchi (Fra) Roubaix Lille Metropole  
141Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr0:00:27 
142Lorenzo Manzin (Fra) FDJ.fr0:00:29 
143Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal0:01:08 
144Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo0:01:11 
145Maxim Belkov (Rus) Team Katusha0:01:28 
146Tom Devriendt (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:01:50 
147Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert0:05:04 
148Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo  
149Michael Gogl (Aut) Tinkoff-Saxo  
150Jordi Van Dingenen (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team  
151Marc Fournier (Fra) FDJ.fr  
152Martial Roman (Fra) Veranclassic - Ekoi  
153Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale  
154Jayde Julius (RSA) MTN - Qhubeka  
155Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin  
156Theo Bos (Ned) MTN - Qhubeka  
157Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin0:11:46 
DNFBarry Markus (Ned) Team LottoNL-Jumbo  
DNFZico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin  
DNFVictor Campenaerts (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
DNSElie Gesbert (Fra) FDJ.fr  
DNSMarco Haller (Aut) Team Katusha  

General Classification after stage 1

#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale3:57:45 
2Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo0:00:03 
3Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling0:00:12 
4Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling0:00:15 
5Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling0:00:17 
6Olivier Pardini (Bel) Verandas Willems Cycling Team  
7Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr0:00:18 
8Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team0:00:19 
9Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal0:00:20 
10Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha0:00:21 
11Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo0:00:23 
12Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal0:00:24 
13Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal0:00:25 
14Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling0:00:28 
15Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo0:00:29 
16Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling  
17Viktor Manakov (Rus) Leopard Development Team0:00:30 
18Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr0:00:32 
19Gaetan Bille (Bel) Verandas Willems Cycling Team0:00:34 
20Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal0:00:36 
21Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL-Jumbo0:00:38 
22Daniel Mclay (GBr) Bretagne-Séché Environnement0:00:39 
23Twan Castelijns (Ned) Team LottoNL-Jumbo  
24Dimitri Claeys (Bel) Verandas Willems Cycling Team0:00:40 
25Nils Politt (Ger) Team Katusha0:00:41 
26Berden De Vries (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
27Rudy Kowalski (Fra) Roubaix Lille Metropole0:00:42 
28Olivier Chevalier (Bel) Wallonie - Bruxelles0:00:43 
29Kevin Ista (Bel) Wallonie - Bruxelles  
30Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale0:00:44 
31Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale0:00:45 
32Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits  
33Julien Antomarchi (Fra) Roubaix Lille Metropole  
34Christophe Premont (Bel) Verandas Willems Cycling Team0:00:46 
35Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling0:00:47 
36Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo0:00:48 
37Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin  
38Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team0:00:49 
39Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal0:00:50 
40Olivier Le Gac (Fra) FDJ.fr0:00:51 
41Kristian Haugaard Jensen (Den) Leopard Development Team0:00:52 
42Maurits Lammertink (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
43Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:53 
44Brian Van Goethem (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
45Maxime Vantomme (Bel) Roubaix Lille Metropole0:00:54 
46Jan Dieteren (Ger) Leopard Development Team0:00:55 
47Huub Duyn (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
48Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo0:00:56 
49Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
50Alexander Krieger (Ger) Leopard Development Team  
51Arnaud Gerard (Fra) Bretagne-Séché Environnement  
52Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:59 
53Serge Pauwels (Bel) MTN - Qhubeka  
54Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:01:00 
55Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
56Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
57Liam Bertazzo (Ita) Southeast Pro Cycling0:01:01 
58Matthieu Boulo (Fra) Bretagne-Séché Environnement  
59Stef Van Zummeren (Bel) Verandas Willems Cycling Team  
60Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast Pro Cycling  
61Maxime Cam (Fra) Bretagne-Séché Environnement0:01:02 
62Laurent Van Den Bak (Bel) Leopard Development Team0:01:03 
63Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal  
64Arthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
65Tim De Troyer (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
66Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin0:01:05 
67Floris Gerfs (Ned) BMC Racing Team0:01:06 
68Rob Ruijgh (Ned) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team  
69Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling  
70Alphonse Vermote (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team0:01:08 
71Maxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale  
72Florent Pereira (Fra) AG2R La Mondiale0:01:09 
73Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo0:01:10 
74Marc Sarreau (Fra) FDJ.fr  
75Nick Dougall (RSA) MTN - Qhubeka  
76Mirko Tedeschi (Ita) Southeast Pro Cycling  
77Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne-Séché Environnement0:01:11 
78Björn Leukemans (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:01:12 
79Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
80Florian Vachon (Fra) Bretagne-Séché Environnement0:01:13 
81Antoine Warnier (Bel) Wallonie - Bruxelles  
82Sander Cordeel (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team0:01:14 
83Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
84Antwan Tolhoek (Ned) Tinkoff-Saxo0:01:15 
85Michael Schär (Swi) BMC Racing Team  
86Timothy Dupont (Bel) Roubaix Lille Metropole0:01:16 
87Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin0:01:17 
88Robin Stenuit (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
89Patrick Olesen (Den) Leopard Development Team  
90Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits0:01:18 
91Tom Dernies (Bel) Wallonie - Bruxelles  
92Franck Bonnamour (Fra) Bretagne-Séché Environnement0:01:19 
93Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka  
94Gaëtan Pons (Bel) Wallonie - Bruxelles  
95Jesper Asselman (Ned) Team Roompot Oranje Peloton0:01:20 
96Niels De Rooze (Bel) Veranclassic - Ekoi  
97Gerry Druyts (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team  
98Thomas Wertz (Bel) Wallonie - Bruxelles0:01:21 
99Dennis Coenen (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team0:01:22 
100Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:01:23 
101Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team0:01:24 
102Joeri Calleeuw (Bel) Verandas Willems Cycling Team0:01:27 
103Kenny De Haes (Bel) Lotto Soudal0:01:30 
104Andrea Dal Col (Ita) Southeast Pro Cycling  
105Ludwig De Winter (Bel) Wallonie - Bruxelles0:01:31 
106Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling0:01:34 
107Christophe Laborie (Fra) Bretagne-Séché Environnement0:01:35 
108Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale0:01:36 
109Dieter Bouvry (Bel) Roubaix Lille Metropole0:01:38 
110Rudiger Selig (Ger) Team Katusha0:01:39 
111Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
112Massimo Morabito (Lux) Leopard Development Team0:01:40 
113Dries De Bondt (Bel) Verandas Willems Cycling Team0:01:41 
114Antoine Leleu (Bel) Veranclassic - Ekoi0:01:42 
115Jelle Goderis (Bel) Veranclassic - Ekoi0:01:43 
116Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha0:01:44 
117Gregory Habeaux (Bel) Wallonie - Bruxelles  
118Raymond Kreder (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
119Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo  
120Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr0:01:45 
121Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
122Romain Pillon (Fra) Roubaix Lille Metropole0:01:49 
123Marco König (Ger) Leopard Development Team  
124Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team  
125Gorik Gardeyn (Bel) Veranclassic - Ekoi0:01:50 
126Julien Van Den Brande (Bel) Veranclassic - Ekoi  
127Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits0:01:51 
128Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka0:01:53 
129Alexander Geuens (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team0:01:54 
130Reinier Honig (Ned) Team Roompot Oranje Peloton0:01:57 
131Jakub Mareczko (Ita) Southeast Pro Cycling0:01:59 
132Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling0:02:00 
133Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal0:02:02 
134Lorenzo Manzin (Fra) FDJ.fr0:02:06 
135Ivar Slik (Ned) Team Roompot Oranje Peloton0:02:07 
136Felix Pouilly (Fra) Roubaix Lille Metropole0:02:08 
137Edwig Cammaerts (Bel) Veranclassic - Ekoi  
138Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits0:02:14 
139Timothy Stevens (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team0:02:18 
140Andreas Stauff (Ger) MTN - Qhubeka  
141Maxim Belkov (Rus) Team Katusha0:02:20 
142Justin Jules (Fra) Veranclassic - Ekoi0:02:26 
143Louis Verhelst (Bel) Cofidis, Solutions Credits0:02:30 
144Emiel Wastyn (Bel) Verandas Willems Cycling Team0:03:01 
145Tom Devriendt (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:03:14 
146Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo0:03:23 
147Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo0:05:51 
148Marc Fournier (Fra) FDJ.fr0:05:57 
149Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin0:06:03 
150Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert0:06:14 
151Theo Bos (Ned) MTN - Qhubeka0:06:31 
152Jordi Van Dingenen (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team0:06:38 
153Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale0:06:49 
154Jayde Julius (RSA) MTN - Qhubeka0:06:56 
155Michael Gogl (Aut) Tinkoff-Saxo0:07:00 
156Martial Roman (Fra) Veranclassic - Ekoi0:07:28 
157Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin0:13:53 
Back to top