Rogers wins opening stage at Thailand

Van Der Ploeg and Anuar battle for podium spots

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Rico Rogers (Aus) Synergy Baku Cycling Project2:45:57 
2Paul Van Der Ploeg (Aus) Satalyst Giant Racing Team  
3Mohd Saiful Anuar Aziz (Mas) Terengganu Cycling Team  
4Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia National Team  
5Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand  
6Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team  
7Caleb Jones (Aus) CCN Cycling Team  
8Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China  
9Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysia National Team  
10William Walker (Aus) City Of Perth Cycling Team  
11Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team  
12Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team  
13Nawuti Liphongyu (Tha) Team Thailand  
14Yi Hao Tseng (Tpe) Chinese Taipei National Team  
15Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysia National Team  
16Conner Mcconvey (Irl) Synergy Baku Cycling Project  
17Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team0:01:04 
18Ronnel Hualda (Aus) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines  
19Alexander Smyth (Mas) Satalyst Giant Racing Team  
20Douglas Repacholi (Jpn) City Of Perth Cycling Team  
21Mohd Zamri Salleh (Phi) Terengganu Cycling Team  
22Hayato Yoshida (Tha) Shimano Racing Team  
23Thanawut Sanikwathi (Aus) TAS  
24Heksa Priya Prasetya (Ina) Eddy Hollands Bicycle Services  
25Ki Suk Lee (Kor) CCN Cycling Team  
26Kazushige Kuboki (Jpn) Matrix Powertag  
27Duc Tam Trinh (Vie) Vietnam National Team  
28Tri Hung Tang (Vie) Vietnam National Team  
29Mariusz Wiesiak (Pol) Matrix Powertag  
30Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team  
31Kritsada Changpad (Tha) Team Thailand  
32Oleksandr Surutkovych (Ukr) Synergy Baku Cycling Project  
33Bradeley Hall (Aus) Satalyst Giant Racing Team  
34Phuchong Sai-Udomsil (Tha) Team Thailand  
35Jerry JR Aquino (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines  
36Leendertarie Nederlof (Ned) CCN Cycling Team  
37Yuya Komaki (Jpn) Matrix Powertag  
38Nicki Rasmusssen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard  
39Timur Kazantsev (Kaz) Team Kazakhstan  
40Ho Ting Marco Kwok (HKg) Team Hong Kong China  
41Tanasak Thanchai (Tha) TAS  
42Jakapan Ruanpae (Tha) TAS  
43Konstantin Volik (Uzb) Uzebekistan National Team  
44Hoang Sang Nguyen (Vie) Vietnam National Team  
45Chun Wing Leung (HKg) Team Hong Kong China  
46Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Team Thailand  
47Po Hung Wu (Tpe) Chinese Taipei National Team  
48Elchin Asadov (Aze) Synergy Baku Cycling Project  
49Ryoma Nonaka (Jpn) Shimano Racing Team  
50Diyas Shagayev (Kaz) Team Kazakhstan  
51Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team  
52Choon Huat Goh (Sin) OCBC-Wilier Singapore Team  
53Van Phuc Ho (Vie) Vietnam National Team  
54Daiki Yasuhara (Jpn) Matrix Powertag  
55Muhamad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team  
56Jonipher B Ravina (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines  
57Harvey Sicam (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines  
58Stepan Astafyev (Kaz) Team Kazakhstan  
59Peter English (Aus) Satalyst Giant Racing Team  
60Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzebekistan National Team  
61Mark John Galedo (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines  
62Tural Isgandarov (Aze) Synergy Baku Cycling Project  
63Ho Sung Cho (Kor) SCT  
64Eddy Hollands (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services  
65King Wai Cheung (HKg) Team Hong Kong China  
66King Lok Cheung (HKg) Team Hong Kong China  
67Carlo Barendilla (Aus) City Of Perth Cycling Team  
68Masahiko Yasui (Jpn) Shimano Racing Team  
69Joakim Bukdal (Den) Designa Kokken - Knudsgaard  
70Won Jae Lee (Kor) SCT  
71Soren Petersen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard  
72Sea Keong Loh (Mas) OCBC-Wilier Singapore Team  
73Yoshimitsu Hiratsuka (Jpn) Aisan Racing Team  
74Shotaro Iribe (Jpn) Shimano Racing Team  
75Mohd Nor Umardi Rosdi (Mas) Terengganu Cycling Team0:01:18 
76Do Hyoung Kim (Kor) Matrix Powertag0:01:21 
77Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team0:01:04 
78Hilton Mcmurdo (Aus) City Of Perth Cycling Team0:02:28 
79Kun Hung Hung (Tpe) Chinese Taipei National Team  
80Seung Kwon Lee (Kor) SCT  
81En Chieh Liu (Tpe) Chinese Taipei National Team  
82Yusup Abrekov (Uzb) Uzebekistan National Team  
83Puchol Saiudomsil (Tha) TAS  
84Scott Newman (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:02:48 
85Do Kyun Ko (Kor) SCT0:03:35 
86Andrew Williams (Aus) City Of Perth Cycling Team0:03:40 
87Paing Htwe That (Mya) Team Myanmar0:03:41 
88Phone Aung (Mya) Team Myanmar0:03:46 
89Emil Warsoe (Den) Designa Kokken - Knudsgaard0:03:57 
90Philip Nielsen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard  
91Vitaliy Marukhih (Kaz) Team Kazakhstan  
92Kirill Mordvintsev (Kaz) Team Kazakhstan  
93Gleb Gorbachev (Uzb) Uzebekistan National Team  
94Poompat Seehabuntong (Tha) TAS  
95Nozomu Kimori (Jpn) Aisan Racing Team  
96Ruslan Karimov (Uzb) Uzebekistan National Team  
97Thomas Josephus Rabou (Ned) OCBC-Wilier Singapore Team  
98Henry Morley (Aus) Satalyst Giant Racing Team  
99Kyoung Ho Park (Kor) SCT0:04:02 
100Jake Flynn (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:09:29 
DNFAzmi Abd Hadzid (Bru) CCN Cycling Team  
DNFRob Gitelis (USA) CCN Cycling Team  
DNFAhmad Haidar Bin Anuawar (Mas) OCBC-Wilier Singapore Team  
DNFZhiming Ryan Chan (Sin) OCBC-Wilier Singapore Team  
DNFMin Yun Li (Tpe) Chinese Taipei National Team  
DNFKo Ko Chit (Mya) Team Myanmar  
DNFMin Han Min (Mya) Team Myanmar  
DNFThi Ha Myo (Mya) Team Myanmar  
DNFDylan Pierre-Humbert (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services  
Intermediate sprints - 35km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team3 pts
2Mohd Zamri Salleh (Phi) Terengganu Cycling Team2 
3Thanawut Sanikwathi (Aus) TAS1 
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rico Rogers (Aus) Synergy Baku Cycling Project16 pts
2Paul Van Der Ploeg (Aus) Satalyst Giant Racing Team14 
3Mohd Saiful Anuar Aziz (Mas) Terengganu Cycling Team13 
4Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia National Team12 
5Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand11 
6Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team10 
7Caleb Jones (Aus) CCN Cycling Team9 
8Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China8 
9Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysia National Team7 
10William Walker (Aus) City Of Perth Cycling Team6 
11Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team5 
12Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team4 
13Nawuti Liphongyu (Tha) Team Thailand3 
14Yi Hao Tseng (Tpe) Chinese Taipei National Team2 
15Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysia National Team1 
General classification after Stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rico Rogers (Aus) Synergy Baku Cycling Project2:45:47 
2Paul Van Der Ploeg (Aus) Satalyst Giant Racing Team0:00:04 
3Mohd Saiful Anuar Aziz (Mas) Terengganu Cycling Team0:00:06 
4Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia National Team0:00:10 
5Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand  
6Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team  
7Caleb Jones (Aus) CCN Cycling Team  
8Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China  
9Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysia National Team  
10William Walker (Aus) City Of Perth Cycling Team  
11Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team  
12Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team  
13Nawuti Liphongyu (Tha) Team Thailand  
14Yi Hao Tseng (Tpe) Chinese Taipei National Team  
15Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysia National Team  
16Conner Mcconvey (Irl) Synergy Baku Cycling Project  
17Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team0:01:11 
18Mohd Zamri Salleh (Phi) Terengganu Cycling Team0:01:12 
19Thanawut Sanikwathi (Aus) TAS0:01:13 
20Ronnel Hualda (Aus) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines0:01:14 
21Alexander Smyth (Mas) Satalyst Giant Racing Team  
22Douglas Repacholi (Jpn) City Of Perth Cycling Team  
23Hayato Yoshida (Tha) Shimano Racing Team  
24Heksa Priya Prasetya (Ina) Eddy Hollands Bicycle Services  
25Ki Suk Lee (Kor) CCN Cycling Team  
26Kazushige Kuboki (Jpn) Matrix Powertag  
27Duc Tam Trinh (Vie) Vietnam National Team  
28Tri Hung Tang (Vie) Vietnam National Team  
29Mariusz Wiesiak (Pol) Matrix Powertag  
30Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team  
31Kritsada Changpad (Tha) Team Thailand  
32Oleksandr Surutkovych (Ukr) Synergy Baku Cycling Project  
33Bradeley Hall (Aus) Satalyst Giant Racing Team  
34Phuchong Sai-Udomsil (Tha) Team Thailand  
35Jerry JR Aquino (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines  
36Leendertarie Nederlof (Ned) CCN Cycling Team  
37Yuya Komaki (Jpn) Matrix Powertag  
38Nicki Rasmusssen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard  
39Timur Kazantsev (Kaz) Team Kazakhstan  
40Ho Ting Marco Kwok (HKg) Team Hong Kong China  
41Tanasak Thanchai (Tha) TAS  
42Jakapan Ruanpae (Tha) TAS  
43Konstantin Volik (Uzb) Uzebekistan National Team  
44Hoang Sang Nguyen (Vie) Vietnam National Team  
45Chun Wing Leung (HKg) Team Hong Kong China  
46Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Team Thailand  
47Po Hung Wu (Tpe) Chinese Taipei National Team  
48Elchin Asadov (Aze) Synergy Baku Cycling Project  
49Ryoma Nonaka (Jpn) Shimano Racing Team  
50Diyas Shagayev (Kaz) Team Kazakhstan  
51Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team  
52Choon Huat Goh (Sin) OCBC-Wilier Singapore Team  
53Van Phuc Ho (Vie) Vietnam National Team  
54Daiki Yasuhara (Jpn) Matrix Powertag  
55Muhamad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team  
56Jonipher B Ravina (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines  
57Harvey Sicam (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines  
58Stepan Astafyev (Kaz) Team Kazakhstan  
59Peter English (Aus) Satalyst Giant Racing Team  
60Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzebekistan National Team  
61Mark John Galedo (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines  
62Tural Isgandarov (Aze) Synergy Baku Cycling Project  
63Ho Sung Cho (Kor) SCT  
64Eddy Hollands (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services  
65King Wai Cheung (HKg) Team Hong Kong China  
66King Lok Cheung (HKg) Team Hong Kong China  
67Carlo Barendilla (Aus) City Of Perth Cycling Team  
68Masahiko Yasui (Jpn) Shimano Racing Team  
69Joakim Bukdal (Den) Designa Kokken - Knudsgaard  
70Won Jae Lee (Kor) SCT  
71Soren Petersen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard  
72Sea Keong Loh (Mas) OCBC-Wilier Singapore Team  
73Yoshimitsu Hiratsuka (Jpn) Aisan Racing Team  
74Shotaro Iribe (Jpn) Shimano Racing Team  
75Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team  
76Mohd Nor Umardi Rosdi (Mas) Terengganu Cycling Team0:01:28 
77Do Hyoung Kim (Kor) Matrix Powertag0:01:31 
78Hilton Mcmurdo (Aus) City Of Perth Cycling Team0:02:38 
79Kun Hung Hung (Tpe) Chinese Taipei National Team  
80Seung Kwon Lee (Kor) SCT  
81En Chieh Liu (Tpe) Chinese Taipei National Team  
82Yusup Abrekov (Uzb) Uzebekistan National Team  
83Puchol Saiudomsil (Tha) TAS  
84Scott Newman (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:02:58 
85Do Kyun Ko (Kor) SCT0:03:45 
86Andrew Williams (Aus) City Of Perth Cycling Team0:03:50 
87Paing Htwe That (Mya) Team Myanmar0:03:51 
88Phone Aung (Mya) Team Myanmar0:03:56 
89Emil Warsoe (Den) Designa Kokken - Knudsgaard0:04:07 
90Philip Nielsen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard  
91Vitaliy Marukhih (Kaz) Team Kazakhstan  
92Kirill Mordvintsev (Kaz) Team Kazakhstan  
93Gleb Gorbachev (Uzb) Uzebekistan National Team  
94Poompat Seehabuntong (Tha) TAS  
95Nozomu Kimori (Jpn) Aisan Racing Team  
96Ruslan Karimov (Uzb) Uzebekistan National Team  
97Thomas Josephus Rabou (Ned) OCBC-Wilier Singapore Team  
98Henry Morley (Aus) Satalyst Giant Racing Team  
99Kyoung Ho Park (Kor) SCT0:04:12 
100Jake Flynn (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:09:39 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rico Rogers (Aus) Synergy Baku Cycling Project16 pts
2Paul Van Der Ploeg (Aus) Satalyst Giant Racing Team14 
3Mohd Saiful Anuar Aziz (Mas) Terengganu Cycling Team13 
4Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia National Team12 
5Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand11 
6Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team10 
7Caleb Jones (Aus) CCN Cycling Team9 
8Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China8 
9Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysia National Team7 
10William Walker (Aus) City Of Perth Cycling Team6 
11Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team5 
12Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team4 
13Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team3 
14Nawuti Liphongyu (Tha) Team Thailand3 
15Yi Hao Tseng (Tpe) Chinese Taipei National Team2 
16Mohd Zamri Salleh (Phi) Terengganu Cycling Team2 
17Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysia National Team1 
18Thanawut Sanikwathi (Aus) TAS1 
#VALUE!
Best Asean rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia National Team2:47:01 
2Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand  
3Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysia National Team  
4Nawuti Liphongyu (Tha) Team Thailand  
6Duc Tam Trinh (Vie) Vietnam National Team  
7Tri Hung Tang (Vie) Vietnam National Team  
8Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team  
9Kritsada Changpad (Tha) Team Thailand  
10Phuchong Sai-Udomsil (Tha) Team Thailand  
11Hoang Sang Nguyen (Vie) Vietnam National Team  
12Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Team Thailand  
13Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team  
14Van Phuc Ho (Vie) Vietnam National Team0:02:37 
15Muhamad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team  
16Paing Htwe That (Mya) Team Myanmar  
17Phone Aung (Mya) Team Myanmar0:02:42 
Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Malaysia National Team8:17:51 
2Synergy Baku Cycling Project0:01:04 
3Team Thailand  
4Aisan Racing Team  
5Terengganu Cycling Team0:02:08 
6Satalyst Giant Racing Team  
7CCN Cycling Team  
8Shimano Racing Team  
9Team Hong Kong China  
10City Of Perth Cycling Team  
11Vietnam National Team0:03:12 
12Matrix Powertag  
13TAS  
14Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines  
15Team Kazakhstan  
16Designa Kokken - Knudsgaard  
17Chinese Taipei National Team0:03:32 
18Uzebekistan National Team0:04:36 
19SCT  
20Eddy Hollands Bicycle Services0:04:56 
21OCBC-Wilier Singapore Team0:06:05 
Back to top