Bertogliati bags title with Cancellara away

Thürig takes another national champion's jersey

Elite men
1Rubens Bertogliati (Swi) VC Lugano/Diquigiovanni-Androni0:46:36 
2Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team0:00:02 
3Joel Frey (Swi) Team Hörmann VC Pfaffnau-Roggiswil0:00:36 
4Thomas Frei (Swi) BMC Racing Team0:00:48 
5Marcel Wyss (Swi) Cervélo Test Team0:00:56 
6Andreas Dietziker (Swi) VC Mendrisio/Team Vorarlberg-Corratec0:01:17 
7Simon Zahner (Swi) Bürgis Cycling Team0:01:23 
8Pascal Hungerbuehler (Swi) Vorarlberg Corratec0:01:25 
9Nicolas Fischer (Swi) VC Annemasse0:02:05 
10Roman Muller (Swi) Group Sportif Rufalex0:02:05 
11David Vitoria (Swi) Rock Racing0:02:19 
12Balz Weber (Swi) VC Steinmaur/DS Rennsport0:02:47 
13Pirmin Lang (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:02:54 
14Patrick Frutschi (Swi) Group Sportif Rufalex0:03:25 
15Grégory Ornon (Swi) Pédale des Eaux-Vives0:03:25 
16Andreas Anderegg (Swi) Chanvieu Chavanieux0:03:32 
17Martin Kohler (Swi) BMC Racing team0:03:50 
18David Jansen (Swi) Group Sportif Rufalex0:04:14 
19Kevin Jost (Swi) RRC Thun/Bikecenter Radsport0:04:46 
20Maxime Bally (Swi) VC Caladois0:05:30 
21Simon Wyss (Swi) Group Sportif Rufalex0:05:32 
22Rolf Kobelt (Swi) Bürgis Cycling Team0:05:40 
23Dominic Zund (Swi) Group Sportif Rufalex0:05:46 
24Gregory Pittet (Swi) Pédale des Eaux-Vives0:07:47 
25Jérémie Lang (Swi) Pédale des Eaux-Vives0:08:16 
26Christophe Grenard (Swi) Cyclomaniacs Veveyse0:08:20 
27Bastien Lapaire (Swi) BMC-Sogecoma-Hottinger Valais Cycling0:09:52 
Elite women
1Karin Thürig (Swi) Bigla Cycling Team0:26:10 
2Patricia Schwager (Swi) Cervélo Test Team0:00:11 
3Pascale Schnider (Swi) Cervélo Test Team0:00:36 
4Emilie Aubry (Swi) Cervélo Test Team0:00:58 
5Andrea Wolfer (Swi) Team bike-import.ch0:01:11 
6Catherine Lohri (Swi) VC Oberhofen/Team Free Mountain-Koba0:01:13 
7Jessica Schneeberger (Swi) Team bike-import.ch0:01:50 
8Fabienne Sommer (Swi) Team bike-import.ch0:01:54 
9Sereina Trachsel (Swi) Team bike-import.ch0:01:56 
10Regula Rohrbach (Swi) Skinfit Iron team0:02:05 
11Valérie Hoffstetter (Swi) Team Romandie-Giant Women Cycling Team0:02:13 
12Diana Rast (Swi) RRC Nordwest/Campione Celeste Iavac0:02:18 
13Mirjam Schwager (Swi) Team bike-import.ch0:02:19 
14Jessica Ubelhart (Swi) Bigla Cycling Team0:02:35 
15Doris Schweizer (Swi) Bürgis Cycling Team0:03:02 
16Marcelle Moser (Swi) RSC Aaretal Munsingen0:03:33 
17Cathy Arsich (Swi) Pédale des Eaux-Vives0:03:48 
18Nadège Matthey (Swi) Team Romandie-Giant Women Cycling Team0:03:57 
19Angelika Meier (Swi) RC Seebach / TG Hütten0:04:37 
20Céline Tornay (Swi) Team Romandie-Giant Women Cycling Team0:04:53 
21Monia Turin (Swi) Team Romandie-Giant Women Cycling Team0:05:03 
22Esther Genin (Swi) Team Romandie-Giant Women Cycling Team0:05:29 
23Corrinne Overney (Swi) Team Romandie-Giant Women Cycling Team0:05:29 
U23 men
1Nicolas Schnyder (Swi) VC Lancy/Chambéry-Cyclisme-Formation0:23:44 
2Sepp Freiburghaus (Swi) CC Bern - Thömus Racing Team0:00:47 
3Daniel Henggeler (Swi) VC Aegeri/Nat. Elettronica-New Slot-Handimec0:00:49 
4Nino Oeschger (Swi) VC Pfaffnau-Pneuhaus Frank0:00:49 
5Mirco Saggiorato (Swi) Bürgis Cycling Team0:00:52 
6Vincent Uebersax (Swi) Bürgis Cycling Team0:00:59 
7Dominique Stark (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:01:00 
8Till Dreier (Swi) Team Hörmann VC Pfaffnau-Roggiswil0:01:06 
9Kilian Moser (Swi) Tean Hörmann0:01:12 
10Michel Jungo (Swi) VC Sursee CréaBeton0:01:23 
11Ivan Boutellier (Swi) Alchimist Skoda/VMC Gansingen0:01:25 
12Florian Egger (Swi) RMV Hochdorf - SWICA0:01:28 
13Gil Jacot-Descombes (Swi) Bürgis Cycling Team0:01:28 
14Simon Frank (Swi) VC Pfaffnau-Pneuhaus Frank0:01:30 
15Marco Lippuner (Swi) Team Hörmann VC Pfaffnau-Roggiswil0:01:32 
16Patrick Luternauer (Swi) VC Pfaffnau-Pneuhaus Frank0:01:40 
17Cyrille Thiery (Swi) Atlas-Romer's Hausbächerei0:01:42 
18Michael Hofstetter (Swi) Team Hörmann VC Pfaffnau-Roggiswil0:01:50 
19Tobias Lussi (Swi) Alchimist-Skoda0:01:54 
20Claudio Imhof (Swi) VC Hirslanden/Illi Bikes Cyling Team Belgium0:01:58 
21Jan Martin Krol (Swi) Atlas-Romer's Hausbächerei0:02:03 
22Silvan Dillier (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:02:04 
23Livio Waldispuhl (Swi) A Team Merida Hitzkirch RMV Hochdorf0:02:04 
24Olivier Beer (Swi) Cyclophile Morgien0:02:12 
25Robin Traber (Swi) VC Bürlen-Märwil0:02:14 
26Dominic Hanni (Swi) RSC Aaretal Münsingen0:02:16 
27Markus Jehle (Swi) Atlas-Romers Hausbäckerei0:02:22 
28Lucca Albasini (Swi) team cycling sports0:02:24 
29Rolf Pfosi (Swi) RMV Chur/Bikeparadise Race team0:02:35 
30Moreno Angst (Swi) GS Rufalex0:02:36 
31Reto Hauri (Swi) VC Born Boningen MONDIA/Thüler-Parkett0:02:44 
32Lucas Maurer. (Swi) RV Wetzikon0:02:46 
33Nicolas Winter (Swi) Atlas-Romers Hausbäckerei0:02:53 
34Patrick Schelling (Swi) VC Fischingen/Raiffeisen Neckertal-Volg0:02:59 
35Fabian Folmli (Swi) Team Hörmann VC Pfaffnau-Roggiswil0:03:15 
36Michael Wechsler (Swi) VC Pfaffnau-Pneuhaus Frank0:04:47 
Under 19 men
1Lucas Muller (VC Steinmaur Scott)0:24:55 
2Gaël Suter (VC Montreux)  
3Lucas Jaun (RRC Magglingen)0:00:07 
4Jan Keller (Team Hobi AG-MF Hügler-Wetziknon)0:00:18 
5Gabriel Chavanne (Campione Celeste/RSC Aaretal Münsingen)0:00:23 
6Jonas Elmiger (VC Rain/Toshiba)0:00:25 
7Gian Marco Gasser (Tower Sports-VC Eschenbach)0:00:35 
8Gregory Hugentobler (VC Lancy)0:00:36 
9Philipp Walther (VC Rain/Toshiba)0:00:41 
10Ramon Bechter (Felt Team Randenbike-RMV Schleitheim)0:00:44 
11Micha Eglin (RRZ goldwurst.ch Nordwest)0:01:05 
12Nils Scheding (CRC Rickenbach)0:01:09 
13Loic Hugentobler (VC Lancy)0:01:28 
14Florian Widmer (RMV Hochdorf-Swiac)0:01:30 
15Lucas Bucher (VMC Gansingen)0:01:31 
16Andrea Gregori (VC Bellinzona)0:01:33 
17Simon Pellaud (BMC-Sogecoma-Hottinger Valais Cycling)0:01:39 
18Matthias Imstepf (VC-Elite Susten/Velo Henzen Visp)0:01:46 
19Alessandro Bernasconi (VC Lugano-Arbedo-Grifon-Finstral)0:01:56 
20Remo Barlocher (RBT Garnerland)0:01:58 
21Roman Baum (GS Jumpin'ghost)0:02:07 
22Yves Hofmann (RRC Magglingen)0:02:13 
23Kevin Stettler (VC Pfaffnau-Roggliswil)0:02:28 
24Raphael Nef (VC Fischingen)0:02:41 
25Davide Mancini (VC Bellinzona)0:02:51 
26Jimmy Favre (ACB Payerne-Lucerne)0:03:25 
DNSRoman Gudel (RRZ goldwurst.ch Nordwest)  
DNSMarco Zach (VC Rothenburg-Maréchaux)  
DNSMichael Iannetta (VC Orbe)  
DNSAntoine Giovannini (BMC-Sogecoma-Hottinger Valais Cycling)  
DNSGregorio Delco (VC Mendrisio-PL Valli)  
DNSRaphael Lee (Peo-Endurance)  
DNSNicolas Andres (BMC-Sogecoma-Hottinger Valais Cycling)  
DNSMarco Weber (VC Pfaffnau-Pneuhaus Frank)  

Related Articles

Back to top