Krauß sprints to victory in Düren

Becker tops women's race with solo move

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Sven Krauß (Ger) Elite Team Halanke.De-Öschelbronn3:56:03 
2Michael Schweizer (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
3Steffen Radochla (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
4Christoph Pfingsten (Ned) Van Vliet-Ebh Elshof  
5Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team  
6Christian Poos (Lux) Continental Team Differdange  
7Bram Schmitz (Ned) Van Vliet-Ebh Elshof  
8Robert Retschke (Ger) Continental Team Differdange  
9Johnny Van Diermen (Ned) Van Hemert Group - De Jonge Renner  
10Lars Horring (Ned) Metec Cycling Team  
11Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet-Ebh Elshof  
12Bert-Jan Lindeman (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
13Christoph Schweizer (Ger) Sc Wiedenbrück 2000  
14Maarten De Jonge (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
15Bram Nolten (Ned) Van Hemert Group - De Jonge Renner  
16Niek Basten (Ned) Van Hemert Group - De Jonge Renner  
17Mads Christensen (Den) Glud & Marstrand - Lro Radgivning  
18Harm Van Der Sanden (Ned) Baby-Dump Lemmens Wilvo Wielerteam  
19Ronnie Tijssen (Ned) Ct Megaland (Twc Maaslandster)  
20Alexander Grad (Ger) Team Kuota-Indeland  
21Pascal Weerts (Ger) Team Bergstrasse U 23  
22Anthony Colin (Fra) Eseg Douai  
23Nick Ronia (Ger) Rsv Düren - Team Bike-Tech  
24Pierre Drancourt (Fra) Eseg Douai  
25Frank Lütters (Ger) Team Egn-Rose-Nrw  
26Thomas Bontenackels (Ger) Team Seven Stones  
27Lykke Hartvig Nielsen Jeppe (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
28Mart Van Blanken (Ned) Metec Cycling Team  
29Takayuki Abe (Jpn) Parkhotel Rooding Cycling Team  
30Marc Goos (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
31Patrick Schachtner (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
32Patrick Gressnich (Lux) Continental Team Differdange  
33Sergej Fuchs (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
34Jeffrey Wiersma (Ned) Van Vliet-Ebh Elshof  
35Jarno Gmelich (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
36Niki Ostergaard (Den) Glud & Marstrand - Lro Radgivning  
37Morten Knudsen (Den) Continental Team Differdange  
38Bas Stamsnijder (Ned) Van Vliet-Ebh Elshof  
39Kristian Sobota (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:00:08 
40Jan Moritz Müller (Ger) Team Bergstrasse U 230:00:10 
41Camiel Denis (Ned) Van Hemert Group - De Jonge Renner0:00:12 
42Thom Van Dulmen (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
43Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet-Ebh Elshof  
44Arne Kenzler (Ger) Hamburg - Rheinhessen U23 Team0:00:17 
45Maximillian May (Ger) Thüringer Energie Team  
46Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse0:00:21 
47Henrik Albinus (Ger) Sc Wiedenbrück 2000  
48Björn Papstein (Ger) Sc Wiedenbrück 2000  
49Kim Lachmann (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse0:00:24 
50Dirk Finders (Ger) Team Kuota-Indeland0:00:37 
51Sander Oostlander (Ned) Van Vliet-Ebh Elshof0:00:52 
DNFMarcel Meisen (Ger) Team Kuota-Indeland  
DNFMichael Kurth (Ger) Team Kuota-Indeland  
DNFDaniel Mrosek (Ger) Team Kuota-Indeland  
DNFFlorian Moreal (Ger) Team Kuota-Indeland  
DNFSebastian Forke (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
DNFBenjamin Sydlik (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
DNFPhilipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team  
DNFMike Willam (Ger) Thüringer Energie Team  
DNFFlorian Harbig (Ger) Thüringer Energie Team  
DNFMarcel Barth (Ger) Thüringer Energie Team  
DNFPatrick Bercz (Ger) Team Seven Stones  
DNFFrank-Daniel Wagner (Ger) Team Seven Stones  
DNFChristopher Roth (Ger) Team Seven Stones  
DNFMaurice Calles (Ger) Team Seven Stones  
DNFJelle Posthuma (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
DNFPeter-Jan Polling (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
DNFJohim Ariesen (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
DNFStefan Vreugdenhil (Ned) Van Vliet-Ebh Elshof  
DNFSebastian Lander (Ned) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
DNFNicolaj Olesen (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
DNFNicolai Steensen (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
DNFChristopher Juul-Jensen (Den) Glud & Marstrand - Lro Radgivning  
DNFMathias Gade (Den) Glud & Marstrand - Lro Radgivning  
DNFChristian Moberg Jörgensen (Den) Glud & Marstrand - Lro Radgivning  
DNFNico Schneider (Ger) Continental Team Differdange  
DNFJean-Pierre Drucker (Lux) Continental Team Differdange  
DNFVytautas Kaupas LIT Continental Team Differdange  
DNFDominik Eberle (Ger) Continental Team Differdange  
DNFFalko Köhler (Ger) Team Bergstrasse U 23  
DNFGeorg Gall (Ger) Team Bergstrasse U 23  
DNFIvo Ebert (Ger) Team Bergstrasse U 23  
DNFSebastian Pristl (Ger) Team Bergstrasse U 23  
DNFJonas Weih (Ger) Espoirs Robert Lange - Rv Sossenheim  
DNFClaudio De Benedictis (Ger) Espoirs Robert Lange - Rv Sossenheim  
DNFJohannes Wagner (Ger) Espoirs Robert Lange - Rv Sossenheim  
DNFTobias Ohlenschläger (Ger) Espoirs Robert Lange - Rv Sossenheim  
DNFTim Jonas Reuß (Ger) Espoirs Robert Lange - Rv Sossenheim  
DNFJacob Thiemeier (Ger) Espoirs Robert Lange - Rv Sossenheim  
DNFTobias Lergenmüller (Ger) Espoirs Robert Lange - Rv Sossenheim  
DNFJonas Seubert (Ger) Espoirs Robert Lange - Rv Sossenheim  
DNFTimo Gallenkämper (Ger) Hamburg - Rheinhessen U23 Team  
DNFChristopher Knapp (Ger) Hamburg - Rheinhessen U23 Team  
DNFNikolas Lütjens (Ger) Hamburg - Rheinhessen U23 Team  
DNFStephan Hirsch (Ger) Hamburg - Rheinhessen U23 Team  
DNFBastian Faltin (Ger) Hamburg - Rheinhessen U23 Team  
DNFTim Gebauer (Ger) Team Egn-Rose-Nrw  
DNFDominik Ivo (Ger) Team Egn-Rose-Nrw  
DNFTobias Sydlik (Ger) Team Egn-Rose-Nrw  
DNFSebastian Sydlik (Ger) Team Egn-Rose-Nrw  
DNFThomas Koep (Ger) Team Egn-Rose-Nrw  
DNFGero Waldbrül (Ger) Team Egn-Rose-Nrw  
DNFYannick Bok (Ger) Team Egn-Rose-Nrw  
DNFSven Rehbein (Ger) Rsv Düren - Team Bike-Tech  
DNFKarsten Vogel (Ger) Rsv Düren - Team Bike-Tech  
DNFKai Oberbeckmann (Ger) Rsv Düren - Team Bike-Tech  
DNFMathias Jellito (Ger) Rsv Düren - Team Bike-Tech  
DNFMax Dresbach (Ger) Rsv Düren - Team Bike-Tech  
DNFTimo Antweiler (Ger) Rsv Düren - Team Bike-Tech  
DNFYannic Maus (Ger) Rsv Düren - Team Bike-Tech  
DNFLeon Schachtner (Ger) Drössiger Pz Racing Team Hürtgenwald  
DNFPaul Budach (Ger) Drössiger Pz Racing Team Hürtgenwald  
DNFMoritz Mainzer (Ger) Drössiger Pz Racing Team Hürtgenwald  
DNFJan Van Puyvelde (Ger) Drössiger Pz Racing Team Hürtgenwald  
DNFAdrian Hense (Ger) Drössiger Pz Racing Team Hürtgenwald  
DNFTim Klessa (Ger) Drössiger Pz Racing Team Hürtgenwald  
DNFMatthias Bäumer (Ger) Drössiger Pz Racing Team Hürtgenwald  
DNFHendrik Werner (Ger) Sc Wiedenbrück 2000  
DNFJan Deutschmann (Ger) Sc Wiedenbrück 2000  
DNFDennis Klemme (Ger) Sc Wiedenbrück 2000  
DNFOliver Johr (Ger) Sc Wiedenbrück 2000  
DNFHolger Sievers (Ger) Sc Wiedenbrück 2000  
DNFMoritz Pfeiffer (Ger) Elite Team Halanke.De-Öschelbronn  
DNFAlexander Obert (Ger) Elite Team Halanke.De-Öschelbronn  
DNFStephan Sporrer (Ger) Elite Team Halanke.De-Öschelbronn  
DNFAlexander Weifenbach (Ger) Elite Team Halanke.De-Öschelbronn  
DNFMarco Müller (Ger) Elite Team Halanke.De-Öschelbronn  
DNFAndreas Fliessgarten (Ger) Team Schwalbe Trier  
DNFAndré Benoit (Ger) Team Schwalbe Trier  
DNFFalk Putzke (Ger) Team Schwalbe Trier  
DNFRuben Schwarz (Ger) Team Schwalbe Trier  
DNFPhillipp Becker (Ger) Team Schwalbe Trier  
DNFRaymond Werst (Ned) Parkhotel Rooding Cycling Team  
DNFYannick Janssen (Ned) Parkhotel Rooding Cycling Team  
DNFDaan Meijers (Ned) Parkhotel Rooding Cycling Team  
DNFBob Martens (Ned) Parkhotel Rooding Cycling Team  
DNFArian Oosthoek (Ned) Parkhotel Rooding Cycling Team  
DNFMakoto Shimada (Jpn) Parkhotel Rooding Cycling Team  
DNFDennis Smit (Ned) Metec Cycling Team  
DNFJos Harms (Ned) Metec Cycling Team  
DNFMartin Kelderman (Ned) Metec Cycling Team  
DNFErik Andrea (Ned) Metec Cycling Team  
DNFJeffrie Van Der Velde (Ned) Metec Cycling Team  
DNFMathijs Timmer (Ned) Metec Cycling Team  
DNFJurrien Bosters (Ned) Van Hemert Group - De Jonge Renner  
DNFDennis Luyt (Ned) Van Hemert Group - De Jonge Renner  
DNFThijs Roelen (Ned) Van Hemert Group - De Jonge Renner  
DNFHenk Wildeman (Ned) Van Hemert Group - De Jonge Renner  
DNFGeoffrey Venel (Fra) Eseg Douai  
DNFLaurent Carton (Fra) Eseg Douai  
DNFGeoffrey Deresmes (Fra) Eseg Douai  
DNFDuncan Seko (Can) Eseg Douai  
DNFSimon Pierre Degrotte (Fra) Eseg Douai  
DNFDaniel Borst (Ned) Wilton-Care4Bikes-Aadrink-Cycling Team  
DNFArjan Dekker (Ned) Wilton-Care4Bikes-Aadrink-Cycling Team  
DNFLuuk Van Vliet (Ned) Wilton-Care4Bikes-Aadrink-Cycling Team  
DNFPim Klaver (Ned) Wilton-Care4Bikes-Aadrink-Cycling Team  
DNFOlav Van Den Bergh (Ned) Wilton-Care4Bikes-Aadrink-Cycling Team  
DNFJasper Van Mierle (Ned) Wilton-Care4Bikes-Aadrink-Cycling Team  
DNFMarcel Streppel (Ned) Wilton-Care4Bikes-Aadrink-Cycling Team  
DNFAlex Bhogal (Ger) Wilton-Care4Bikes-Aadrink-Cycling Team  
DNFLuuk Metsemakers (Ned) Baby-Dump Lemmens Wilvo Wielerteam  
DNFBruce Rayer (Ned) Baby-Dump Lemmens Wilvo Wielerteam  
DNFGeert Van Der Sanden (Ned) Baby-Dump Lemmens Wilvo Wielerteam  
DNFRobbert De Greef (Ned) Baby-Dump Lemmens Wilvo Wielerteam  
DNFThijs Droogmans (Ned) Baby-Dump Lemmens Wilvo Wielerteam  
DNFRalph Gelens (Ned) Baby-Dump Lemmens Wilvo Wielerteam  
DNFRitchie Motké (Ned) Baby-Dump Lemmens Wilvo Wielerteam  
DNFThomas Rieff (Ned) Ct Megaland (Twc Maaslandster)  
DNFGuy Bogaarts (Ned) Ct Megaland (Twc Maaslandster)  
DNFAd Clijn (Ned) Ct Megaland (Twc Maaslandster)  
DNFAldo Klomp (Ned) Ct Megaland (Twc Maaslandster)  
DNFWard Schiffelers (Ned) Ct Megaland (Twc Maaslandster)  
DNFTim Habets (Ned) Ct Megaland (Twc Maaslandster)  
DNFRoel Jetten (Ned) Ct Megaland (Twc Maaslandster)  
DNFDaniel Aigner (Ger) Keller Cycling Team  
DNFDominic Aigner (Ger) Keller Cycling Team  
DNFDominik Hideg (Ger) Keller Cycling Team  
DNFRené Lausberg (Ger) Keller Cycling Team  
DNFChristian Poth (Ger) Keller Cycling Team  
Elite Women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team1:10:30 
2Anne Stein-Kirch (Ger) BSV Profil Hürtgenwald0:01:26 
3Julia Fehring (Ger) RSV Wellinghofen  
4Gina Haatz (Ger) RRC Günther Köln-Longerich  
5Dorothee Janke (Ger) Koga-Miyata-Cycling-Team  
6Melanie Heßling (Ger) Team Nutrixxion Ladys  
7Roersch Inge (Ger) PSV Bonn  
8Julia Theisen (Ger) SG Radschläger 1970 Düsseldorf  
9Kirsten Niessen (Ger) RTV Swift  
10Anika Werheit (Ger) Team Nutrixxion Ladys0:01:34 
11Elena Büchler (Ger) F.C. LeXXi Speedbike e.V.  
12Birte Schumann (Ger) Team Nutrixxion Ladys0:02:59 
13Eva Strahl (Ger) FC LeXXi Speedbike  
14Francis Cerny (Ger) F.C. LeXXi Speedbike e.V.  
15Nadine Veltmann (Ned) TWC Het Snelle Wiel  
16Vanessa Steinki (Ger) RC-Pfeil Mengede Dortmund  
17Judith Bauer (Ger) FC LeXXi Speedbike  
Back to top