Fontana surprises, Lechner confirms

Franzoi falls to second to Fontana in Italian men's championship

Elite Men
1Marco Aurelio Fontana (Cannodale Factory Racing)1:02:45 
2Enrico Franzoi (BKCP Powerplus)0:00:18 
3Marco Bianco (l'Arcobaleno Carraro Team)0:01:36 
4Fabio Ursi (Centro Sportivo Esercito)0:02:11 
5Alessandro Fontana (Gruppo Sportivo Forestale)0:03:29 
6Marco Ponta (Centro Sportivo Esercito)0:03:34 
7Thomas Paccagnella (Work Service Brenta)0:03:39 
8Luca Damiani (Kenda Pro Cycling Team P.B. Gear Gr)0:04:13 
9Alessandro Gambino (Centro Sportivo Esercito)0:04:31 
10Derik Zampedri (Team Südtirol Asd)0:04:48 
11Flavio Alex Longhi (X-Team Teramo A.S.D.)0:05:11 
12Giuseppe Lamastra (Cicli Lucchini.Com)0:06:42 
13Rafael Visinelli (Gruppo Sportivo Forestale)  
14Umberto Carlo Corti (CBE Merida Asd)  
15Adam Quadroni (Team Südtirol Asd)  
U23 Men
1Cristian Cominelli (TX Active Bianchi)0:52:22 
2Bryan Falaschi (Selle Italia Guerciotti Elite)0:01:14 
3Matteo Trentin (Marchiol Orogildo Pastamontegrappa)0:01:54 
4Daniele Mensi (D,D, Team Della Bona C Damiani)0:02:19 
5Luca Braidot (l'Arcobaleno Carraro Team)0:02:28 
6Daniele Braidot (A.S.D. Team Bikes Ragusa Frw)0:02:42 
7Domenico Maria Salviani (C.T. Gr. Made Tamburini Tss A&V)0:03:53 
8Fabio Aru (Palazzago Elledent Rad)0:04:06 
9Igor Smarzaro (l'Arcobaleno Carraro Team)0:04:16 
10Daniele Dall'oste (Palazzago Elledent Rad)0:05:05 
11Mirko Tabacchi (l'Arcobaleno Carraro Team)0:05:13 
12Mattia Marcelli (Veloclub Notaresco 999)0:05:26 
13Domenico Papaleo (Loco Bikers)0:07:03 
14Kevin Leveghi (Team Südtirol Asd)0:08:05 
15Elia Silvestri (Selle Italia Guerciotti Elite)  
Junior Men
1Pietro Santini (Team Ambra Cavallini Vangi)0:40:09 
2Fabio Alfonso Todaro (S.C. Cadrezzate)0:00:19 
3Rudy Lorenzon (Rinascita Ormelle Pinarello)0:00:51 
4Nicolas Samparisi (D,D, Team Della Bona C Damiani)0:01:01 
5Emanuel Simoncini (Selle Italia Guerciotti Elite)0:01:12 
6Francesco Acquaviva (Iron Metal Cicli Protek)0:01:19 
7Andrea Sottocornola (U.C.A.B. Biella)0:01:31 
8Yari Cisotto (Guadense Rotogal Elite)0:01:37 
9Michele Turri (Team Ambra Cavallini Vangi)0:02:04 
10Stefano Braidot (Caprivesi)0:02:20 
11Antonio Macculi (Pianello Cicli Cingolani)0:02:42 
12Simone Petilli (D,D, Team Della Bona C Damiani)0:03:05 
13Daniele Trentin (Marchiol Orogildo Pastamontegrappa)0:03:08 
14Adriano Lenti (Ciclimontanini Telligraf Frw)0:03:09 
15Michael Casagrande (Rinascita Ormelle Pinarello)0:03:16 
Elite Women
1Eva Lechner (Colnago Arreghini Sudtirol)0:34:24 
2Vania Rossi (Centro Sportivo Esercito)0:02:07 
3Evelyn Staffler (l'Arcobaleno Carraro Team)0:02:22 
4Francesca Cucciniello (Selle Italia Guerciotti Elite)0:03:20 
5Veronica Alessio (Gauss Rdz Ormu Colnago A.S.D.)0:04:28 
6Nicoletta Bresciani (Scott R.T.A.S.D.)0:05:10 
7Ilenia Lazzaro (l'Arcobaleno Carraro Team)0:07:21 
8Jennifer Manco (G.S. Tugliese)0:11:45 
9
Junior Women
1Elena Valentini (Gs Cicli Fiorin-Despar Asd)0:39:57 
2Maria Giulia Confalonieri (Gs Cicli Fiorin-Despar Asd)0:01:16 
3Francesca Cauz (G.S.Verso L'iride Maccari Spumanti)0:02:16 
4Cindy Casadei (VTT Arnad)0:02:48 
5Chiara Vannucci (GS Cicli Fiorin-Despar Asd)0:02:53 
6Tamara Rucco (Cycling Team Friuli)0:03:06 
7Elena Spadaccia (Loco Bikers)0:04:12 
8Alessia Bulleri (Elba Bike)0:04:41 
9Jasmine Dotti (GS Cicli Fiorin-Despar Asd)0:05:09 
10Silvia Maronese (Banca Popolare-Adriana Bz-Asd)  
11Elisa Arman (Banca Popolare-Adriana Bz-Asd)  
Sport Women
1Milena Cavani (A.C. Serramazzoni)0:40:19 
2Paola Maniago (Acido Lattico Team)0:01:24 
3Cristina Dusina (MTB Agnosine A.S.D.)0:02:12 
4Stefania Zanasca (Scapin Torrevilla Mtb Asd)0:02:48 
5Lucia Pizzolotto (S.C.D. Dopla Treviso)0:05:03 
6Maria Elena Mastrolia (ASD La Fenice Mtb)  
7Laura Rossi (Orobie Cup Mtb - A.S.D.)  
8Ines Macchiarola (A.S.D. Veloclub Cicli Cingolani)  
9Sarah Vallortigara (V.C.Torre Vallortigara S.Ambientali)  
10Orietta Tosadori (Cube Cycling Performance)  
11Roberta Galvani (ASD Mtbsantamarinellaciclimontanini)  
12Elisabetta Dani (ASD Mtbsantamarinellaciclimontanini)  
Novice men year 2
1Federico Zurlo (A.S.D.Postumia 73 Dino Liviero Cicl)0:32:51 
2Stefano Valdrighi (Sintesi Corse A.S.D.)0:00:29 
3Stefano Debellis (A.S.D. Ciclistica Bujese)0:01:06 
4Riccardo Redaelli (GS Cicli Fiorin-Despar Asd)0:01:55 
5Francesco Pedante (Iron Metal Cicli Protek)0:01:59 
6Giuseppe Quarato (Iron Metal Cicli Protek)0:02:34 
7Domenico Capetti (Melavi' Tirano Bike)0:02:36 
8Alessandro Bartolucci (S.C. Pedale Chiaravallese)0:02:39 
9Francesco Mazza (Colnago Arreghini Esercito)0:03:13 
10Luca Mavaracchio (C.S. Libertas Scorze')0:03:32 
11Simone Macor (A.S.D. Ciclistica Bujese)0:03:38 
12Manuel Cucciniello (Ciclamanti)0:03:39 
13Mattia Mazzocco (Work Service Brenta)0:03:50 
14Edoardo Rossi (Selle Italia - Esercito)0:04:34 
15Gianvito Di Niso (Pol.Va Dilett. "Gaetano Cavallaro")0:04:57 
Back to top