Parti gets close men's win

Benkó cleans up women's title

Results

Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1András Parti (Hun) SRM Stevens Team1:55:18 
2Szilárd Buruczki (Hun) Vuelta SE0:00:18 
3Márton Blazsó (Hun) Bringabanda SC0:05:42 
4Gábor Bogár (Hun) Euro One-Cube Pro MTB Team0:09:29 
5Zsolt Szlobodnyik (Hun) X2S-KONA TEAM0:10:43 
6Péter Szalay (Hun) X2S-KONA TEAM0:11:11 
7Attila Vilmos Horváth (Hun) Cube-Csömör0:19:07 
8Ádám Ruszin (Hun) Salgótarjáni HKE0:21:30 
9Ádám Gulyás (Hun) VKE-NELSON0:21:44 
10Ferenc Vörös (Hun) Contact SE0:05:38 
11Gábor Reitinger (Hun) Vitalitás SE Golyán Kerékpár0:06:58 
12Zsolt Fibecz (Hun) Cube-Csömör0:10:53 
13Zsolt Janda (Hun) Cube-Csömör0:03:27 
DNFSándor Reznik (Hun) PCCC  
Elite/U23 Women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Barbara Benkó (Hun) Rothaus-Cube1:28:06 
2Eszter Erdélyi (Hun) X2S-KONA TEAM0:04:11 
3Eszter Dósa (Hun) Vitalitás SE Golyán Kerékpár0:11:44 
4Gabriella Módos (Hun) Merida Maraton Team-CST0:15:51 
5Brigitta Poór (Hun) X2S-KONA TEAM0:18:58 
6Beáta Balázs (Hun) Bringabanda SC0:29:55 
7Evelin Perlaky (Hun) Vitalitás SE Golyán Kerékpár0:41:53 
8Krisztina Juhász (Hun) Cube-Csömör0:19:13 
U23 Men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Zsolt Juhász (Hun) Euro One-Cube Pro MTB Team2:00:37 
2Dávid Puskás (Hun) Cube-Csömör0:02:11 
3András Szatmáry (Hun) Euro One-Cube Pro MTB Team0:03:18 
4Attila Béla (Hun) LTV Merida Racing0:06:26 
5Márk Csielka (Hun) Euro One-Cube Pro MTB Team0:08:18 
6Balázs Lobmayer (Hun) Merida Maraton Team-CST0:19:33 
7Csaba Röszler (Hun) URC Bikerei.at Focus0:22:19 
8Brúnó Bucsányi (Hun) X2S-KONA TEAM0:22:36 
9Kolos Pintér (Hun) KTM - Erste Leasing0:25:34 
10Örs Bánhidi (Hun) Merida Maraton Team-CST0:29:42 
11Soma Balázs (Hun) Merida Maraton Team-CST0:01:09 
12András Eros (Hun) SINTESI BIKE NAGY SE0:03:55 
13Miklós Zámbori (Hun) Cube-Csömör0:31:48 
DNFAttila Kapitány (Hun) Fillari Team Budaörs  
DNFBálint Lukács (Hun) LTV Merida Racing  
DNFRóbert Süle (Hun) KTM - Erste Leasing  
DNFMáté Pálfy (Hun) Trek SE  
Junior men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Péter Fenyvesi (Hun) X2S-KONA TEAM1:20:59 
2Tamás Pintér (Hun) Cube-Csömör0:00:55 
3Gergo Meggyesi (Hun) PCCC0:09:41 
4Gergely Kovács (Hun) Cube-Csömör0:11:19 
5Barna Mándics (Hun) Gödölloi Sport Klub0:15:20 
6Dániel Laborc (Hun) Trek SE0:18:00 
7Ákos Bencsik (Hun) Giant-Gyömro0:20:08 
8Gábor Csépányi (Hun) Ózdi KE0:23:33 
9Péter Molnár (Hun) Ózdi KE0:27:43 
DNFPéter Szerzo (Hun) Fillari Team Budaörs  
DNFJános Panyi (Hun) Meditech SC  
Junior women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luca Vaskó (Hun) Merida-HCT1:22:16 
2Zsófia Kéri (Hun) LTV Merida Racing0:07:00 
3Júlia Mirk (Hun) PCCC0:18:05 
Back to top