Gougeard solos to stage win, overall lead in Circuit Sarthe

Frenchman leads by 22 seconds ahead of final stage

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale4:51:02 
2Quentin Pacher (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:00:18 
3Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Charles  
4Dimitri Peyskens (Bel) Wallonie Bruxelles  
5Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale  
6Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Manzana Postobon  
7Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
8Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy  
9Patrick Müller (Swi) Vital Concept-B&B Hotel  
10Thomas Boudat (Fra) Direct Energie0:01:14 
11Huub Duijn (Ned) Roompot-Charles  
12Eliot Lietaer (Bel) Wallonie Bruxelles  
13Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ  
14Justin Jules (Fra) Wallonie Bruxelles0:01:22 
15Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale  
16Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ  
17Bryan Coquard (Fra) Vital Concept-B&B Hotel  
18Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Gobert  
19Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
20Maurits Lammertink (Ned) Roompot-Charles  
21Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
22Anthony Maldonado (Fra) St Michel-Auber 93  
23Mathieu van der Poel (Ned) Corendon-Circus  
24Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
25Romain Hardy (Fra) Arkéa Samsic  
26Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale  
27Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
28Laurent Pichon (Fra) Arkéa Samsic  
29Mathias De Witte (Bel) Roompot-Charles  
30Julien Mortier (Bel) Wallonie Bruxelles  
31Jerome Cousin (Fra) Direct Energie  
32Thomas Degand (Bel) Wanty-Gobert  
33Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM  
34Nick van der Lijke (Ned) Roompot-Charles  
35Yoann Paillot (Fra) St Michel-Auber 93  
36Angelo Tulik (Fra) Direct Energie0:01:33 
37Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Manzana Postobon0:02:59 
38Alexander Cataford (Can) Israel Cycling Academy  
39Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:03:37 
40Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
41Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ0:03:42 
42Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ  
43Mathijs Paasschens (Ned) Wallonie Bruxelles  
44Marcel Meisen (Ger) Corendon-Circus  
45Xavier Cañellas Sanchez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:04:40 
46Omar Alberto Mendoza Cardona (Col) Manzana Postobon0:04:50 
47Tony Hurel (Fra) St Michel-Auber 930:06:10 
48Benoit Jarrier (Fra) Arkéa Samsic  
49Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
50Stijn Devolder (Bel) Corendon-Circus  
51Kevin Ledanois (Fra) Arkéa Samsic  
52Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:06:28 
53Jerome Baugnies (Bel) Wanty-Gobert0:08:31 
54Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:09:34 
55Otto Vergaerde (Bel) Corendon-Circus0:11:19 
56Sebastian Mora Vedri (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:12:25 
57Bagdonas Gediminas (Ltu) AG2R La Mondiale0:12:30 
58Nelson Soto Martinez (Col) Caja Rural-Seguros RGA  
59Julien Trarieux (Fra) Delko Marseille Provence KTM  
60Anthony Delaplace (Fra) Arkéa Samsic  
61Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
62Arthur Vichot (Fra) Vital Concept-B&B Hotel  
63Arjen Livyns (Bel) Roompot-Charles  
64Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93  
65Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ  
66Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko Marseille Provence KTM0:14:30 
67Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Gobert  
68Jordan Arley Parra Arias (Col) Manzana Postobon  
69Bryan Steve Gomez Peñaloza (Col) Manzana Postobon  
70Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy  
71Nicolas Baldo (Fra) St Michel-Auber 93  
72Boris Vallee (Bel) Wanty-Gobert  
73Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel  
74Yohann Gene (Fra) Direct Energie  
75Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles  
76Matthias Brändle (Aut) Israel Cycling Academy  
77Morné Van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 93  
78Julian Cardona Tabares (Col) Androni Giocattoli-Sidermec  
79Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
80Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:14:50 
81Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie0:16:33 
82Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko Marseille Provence KTM  
83Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM  
84William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ  
85Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie  
86Diego Antonio Ochoa Camargo (Col) Manzana Postobon  
87Jimmy Janssens (Bel) Corendon-Circus0:16:53 
88Kevin Reza (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:18:18 
89Matteo Malucelli (Ita) Caja Rural-Seguros RGA0:19:13 
90Alan Banaszek (Pol) Caja Rural-Seguros RGA  
91Philipp Walsleben (Ger) Corendon-Circus0:23:56 
DNFLudwig De Winter (Bel) Wanty-Gobert  
DNFSamuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale  
DNFRudy Barbier (Fra) Israel Cycling Academy  
DNFNacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
DNFVictor Lafay (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
DNSBram Welten (Ned) Arkéa Samsic  
DNFBrenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM  
DNFMauricio Moreira (Uru) Caja Rural-Seguros RGA  
DNFLeonardo Fedrigo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
General classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale13:15:08 
2Quentin Pacher (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:00:22 
3Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy0:00:25 
4Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Charles0:00:26 
5Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale0:00:27 
6Patrick Müller (Swi) Vital Concept-B&B Hotel0:00:29 
7Dimitri Peyskens (Bel) Wallonie Bruxelles0:00:30 
8Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Manzana Postobon  
9Bryan Coquard (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:01:20 
10Mathieu van der Poel (Ned) Corendon-Circus0:01:24 
11Thomas Boudat (Fra) Direct Energie0:01:26 
12Eliot Lietaer (Bel) Wallonie Bruxelles  
13Huub Duijn (Ned) Roompot-Charles  
14Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ  
15Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ0:01:28 
16Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:01:29 
17Justin Jules (Fra) Wallonie Bruxelles0:01:30 
18Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale0:01:34 
19Mathias De Witte (Bel) Roompot-Charles  
20Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
21Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Gobert  
22Julien Mortier (Bel) Wallonie Bruxelles  
23Romain Hardy (Fra) Arkéa Samsic  
24Maurits Lammertink (Ned) Roompot-Charles  
25Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
26Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
27Thomas Degand (Bel) Wanty-Gobert  
28Anthony Maldonado (Fra) St Michel-Auber 93  
29Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
30Nick van der Lijke (Ned) Roompot-Charles  
31Jerome Cousin (Fra) Direct Energie  
32Laurent Pichon (Fra) Arkéa Samsic  
33Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale  
34Yoann Paillot (Fra) St Michel-Auber 93  
35Angelo Tulik (Fra) Direct Energie0:01:44 
36Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:02:03 
37Alexander Cataford (Can) Israel Cycling Academy0:03:11 
38Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Manzana Postobon  
39Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:03:40 
40Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:03:49 
41Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ0:03:54 
42Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ  
43Mathijs Paasschens (Ned) Wallonie Bruxelles  
44Marcel Meisen (Ger) Corendon-Circus  
45Xavier Cañellas Sanchez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:04:52 
46Omar Alberto Mendoza Cardona (Col) Manzana Postobon0:05:23 
47Tony Hurel (Fra) St Michel-Auber 930:06:22 
48Kevin Ledanois (Fra) Arkéa Samsic  
49Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
50Benoit Jarrier (Fra) Arkéa Samsic  
51Stijn Devolder (Bel) Corendon-Circus  
52Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:06:40 
53Jerome Baugnies (Bel) Wanty-Gobert0:08:43 
54Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:09:46 
55Arjen Livyns (Bel) Roompot-Charles0:12:37 
56Sebastian Mora Vedri (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
57Julien Trarieux (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:12:42 
58Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93  
59Anthony Delaplace (Fra) Arkéa Samsic  
60Bagdonas Gediminas (Ltu) AG2R La Mondiale  
61Nelson Soto Martinez (Col) Caja Rural-Seguros RGA  
62Arthur Vichot (Fra) Vital Concept-B&B Hotel  
63Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:12:58 
64Otto Vergaerde (Bel) Corendon-Circus0:13:19 
65Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy0:14:34 
66Boris Vallee (Bel) Wanty-Gobert0:14:36 
67Morné Van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 930:14:39 
68Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko Marseille Provence KTM0:14:42 
69Jordan Arley Parra Arias (Col) Manzana Postobon  
70Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
71Bryan Steve Gomez Peñaloza (Col) Manzana Postobon  
72Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Gobert  
73Matthias Brändle (Aut) Israel Cycling Academy  
74Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:14:57 
75Julian Cardona Tabares (Col) Androni Giocattoli-Sidermec0:15:00 
76Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ0:15:06 
77Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles0:15:08 
78Yohann Gene (Fra) Direct Energie0:16:10 
79Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM0:16:45 
80Diego Antonio Ochoa Camargo (Col) Manzana Postobon0:17:00 
81Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie0:17:03 
82Jimmy Janssens (Bel) Corendon-Circus0:17:05 
83Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie0:17:20 
84Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko Marseille Provence KTM0:17:35 
85Kevin Reza (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:18:30 
86Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:18:58 
87Nicolas Baldo (Fra) St Michel-Auber 930:20:10 
88Matteo Malucelli (Ita) Caja Rural-Seguros RGA0:20:37 
89Alan Banaszek (Pol) Caja Rural-Seguros RGA0:24:32 
90William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ0:26:19 
91Philipp Walsleben (Ger) Corendon-Circus0:27:14 
Back to top