Delpech sprints to win

Pichon, Hardy complete podium

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller4:11:49 
2Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller  
3Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller  
4Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom  
5Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom  
6Jérémie Galland (Fra) Saur - Sojasun  
7Jonas Vangenechten (Bel) Verandas Willems  
8Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole  
9Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne  
10Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale  
11Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93  
12Robert Retschke (Ger) Continental Team Differdange  
13Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team  
14Anthony Roux (Fra) Française Des Jeux  
15Michal Golas (Pol) Vacansoleil Pro Cycling Team  
16Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne  
17Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet  
18Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia - Cajasur  
19Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale  
20Thomas Degand (Bel) Verandas Willems  
21Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux0:00:06 
22Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux  
23Sébastien Delfosse (Bel) Landbouwkrediet  
24Jocelyn Bar (Fra) Roubaix Lille Metropole  
25Romain Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team  
26Aristide Ratti (Ita) Carmiooro NGC  
27Niels Brouzes (Fra) Big Mat - Auber 93  
28Emanuele Sella (Ita) Carmiooro NGC  
29Stéphane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team  
30David Lelay (Fra) AG2R La Mondiale0:00:12 
31Renaud Dion (Fra) Roubaix Lille Metropole  
32Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet  
33Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom  
34Wesley Sulzberger (Aus) Française Des Jeux  
35Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale  
36Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun0:00:16 
37Romain Lemarchand (Fra) Big Mat - Auber 93  
38Sebastien Harbonnier (Fra) Continental Team Differdange  
39Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux  
40Martin Mortensen (Den) Vacansoleil Pro Cycling Team  
41Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole0:00:22 
42Morten Knudsen (Den) Continental Team Differdange0:00:26 
43Sergio Pardilla Bellon (Spa) Carmiooro NGC  
44Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller0:00:30 
45Julien Mazet (Fra) Big Mat - Auber 930:00:33 
46Jose Luis Roldan Carmona (Spa) Andalucia - Cajasur  
47Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole  
48Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia - Cajasur  
49Angel Vicioso Arcos (Spa) Andalucia - Cajasur  
50Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia - Cajasur  
51Amaël Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne  
52Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 930:00:37 
53Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 93  
54Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom  
55Eric Berthou (Fra) Carmiooro NGC  
56Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun0:00:44 
57Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 93  
58Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun  
59Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun0:01:04 
60Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux  
61Arnaud Molmy (Fra) Roubaix Lille Metropole0:02:34 
62Cédric Collaers (Bel) Verandas Willems  
63Fabio Polazzi (Bel) Verandas Willems  
64Perrig Quemeneur (Fra) BBox Bouygues Telecom0:02:47 
65Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne - Schuller0:04:08 
66Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller  
67Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia - Cajasur  
68Laurent Beuret (Swi) Carmiooro NGC  
69Jorge Martin Montenegro (Arg) Andalucia - Cajasur0:04:34 
70Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale0:05:44 
71Dieter Cappelle (Bel) Verandas Willems  
72Jean Marc Marino (Fra) Saur - Sojasun  
73Gatis Smukulis (Lat) AG2R La Mondiale  
74Nico Schneider (Ger) Continental Team Differdange  
75Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux  
76Sebastien Fournet Fayard (Fra) Carmiooro NGC  
Back to top