Janorschke outkicks Kopp

Locals lads sweep podium

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Grischa Janorschke (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse4:48:36 
2David Kopp (Ger) Eddy Merckx - Indeland  
3Matthias Friedemann (Ger) Champion System  
4Henrik Abom (Swe) NWV Groningen  
5Alex Schmitt (Ger) Eddy Merckx - Indeland  
6Markus Eichler (Ger) Team Nsp  
7Joachim Tolles (Ger) Test Team Raiko - Argon 18  
8Manm van Ruitenbeek (Ned) Eddy Merckx - Indeland  
9Philipp Becker (Ger) Team Schwal  
10Philipp Ries (Ger) Team Heizomat Mapei  
11Daniel Klemme (Ger) SC Wiedenbr  
12Fabian Schnaidt (Ger) Team Bergst  
13Stefan Ganser (Ger) Eddy Merckx - Indeland  
14Christopher Hatz (Ger) Team Bergst  
15Lucas Schädlich (Ger) Team NSP  
16Andre Benoit (Ger) Team Schwal  
17Jonas Schmeiser (Ger) Team NSP  
18Maik Wensuik (Ned) Colba - Mercury - Dourphonie  
19Harm Sanden van der (Ned) Baby-dump - Lemmens - Wilvo Wielerteam  
20Jan Bos (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
21Pawel Wodowiak (Pol) Bolmet Trek  
22Sven Krauß (Ger) Elite Team  
23Marco Brus (Ned) Rucanor-Line Cyclingteam  
24Hans Joachi Benning (Ger) Seven Stones  
25Holger Sievers (Ger) SC Wiedenbr  
26Jochim Ariesen (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:10:09 
27Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
28Pim v.d. Berg (Ned) WSV Emmen  
29Sierk Jan De Haan (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
30Stefan Praxmarer (Aut) Union Raiff  
31Philipp Fahrenholz (Ger) RG Hamburg  
32Moritz Pfeiffer (Ger) Elite Team  
33Jelmer Asjes (Ned) Rucanor-Line Cyclingteam  
34Thomas Bontenackels (Ger)  
35Bram Nolten (Ned) Rucanor-Line Cyclingteam  
36Luc Hagenaars (Ned) Eddy Merckx - Indeland  
37Rainer Rettner (Ger) MLP Radteam  
38Christian Mießen (Ger) VSC Euregio  
39Thomas Klonk (Ger) RC Bellheim  
40Mathias Vogl (Ger) Union Raiff  
41Pascal Weerts (Ger) Team Bergst  
42Timur Selvi (Ger) Elite Team  
43Adrie Lindeman (Ned) NWV Groningen  
44Barry Hulsebos (Ned) WSV Emmen  
45Matthias Mortka (Ger) Team Nsp  
46Daan De Groot (Ned) Rucanor-Line Cyclingteam  
47Julian Hellmann (Ger) Team Heizomat Mapei  
48Marc van der Wielen (Ned) Team - ME  
49Mark Schreurs (Ned) Rucanor-Line Cyclingteam  
50Josef Schafbauer (Ger) Veloclub Ra  
51Damian Pinczuk (Pol) Bolmet Trek  
52Andreas Keuser (Ger) Team Worldofbike.gr  
53Anne Fokkema (Ned) WSV Emmen  
54Damian Miela (Pol) Bolmet Trek  
55Rene Heinze (Ger) Jenatec Cycling  
56Fabian Bruno (Ger) Team NSP  
57Jelle Posthuma (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
58Jar Gmelich Meijlin (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
59Mark Stokreef (Ned) NWV Groningen  
60Matucsz Czajkofski (Pol) Bolmet Trek  
61Roman Gredler (Aut) Union Raiff  
62Christian Wildauer (Aut) Union Raiff  
63Martin Gaber (Ger) Union Raiff  
64Phili Schernthanner (Aut) Union Raiff  
65Job Smit (Ned) Baby-dump - Lemmens - Wilvo Wielerteam  
66Raphael Freienstein (Ger) Team Bergst  
67Alexander Gajewiak (Ger) EGN Radspor  
68Peter Merx (Ned) NWV Groningen  
69Christoph Schweizer (Ger) Zugvogel Aa  
70Ron Pfeifer (Ger) Seven Stones  
71Daniel Abraham (Ned) Marco Polo Cycling Club  
72Matthias Bäumer (Ger) PZ Racing T  
73David Brown (RSA) Test Team Raiko - Argon 18  
74Florian Schweter (Ger) PZ Racing T  
75Dominik Eberle (Ger) MLP Radteam  
76Peter Koning (Ned) West Frisia  
77Björn Schröder (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
78Thom Van Dulmen (Ned) Team Rojo - Specialized  
79Matthias Bertling (Ger) Eddy Merckx - Indeland0:00:25 
80Bor Houwers (Ned) Kanjers Voor Kanjers Cyclingteam  
81Alexander Grad (Ger) MLP Radteam  
82Benjamin Sydlik (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
83Stefan Gaebel (Ger) Jenatec Cyc  
84Erik-Jan Kooiman (Ned) Team Rojo - Specialized  
85Jonas Brödel (Ger) MLP Radteam  
86Boudewijn De Graaf (Ned) Team Rojo - Specialized  
87Karsten Keunecke (Ger) Team Schwal  
88Nils Plötner (Ger) Team Heizomat Mapei0:00:33 
89Andreas Fließgarten (Ger) Team Schwal0:00:35 
90Hendrik Werner (Ger) Zugvogel Aa  
91Tim Barth (Ger) Elite Team  
92Martijn Vos (Ned) NWV Groningen  
93Patrick Pöhnl (Ger) Team Bergst  
94Karl Platt (Ger) Team Bulls  
95Björn Papstein (Ger) SC Wiedenbr  
96Bas de Haan (Ned) WSV Emmen  
97Arne Hassink (Ned) Test Team Raiko - Argon 180:00:44 
98Henrik Albinus (Ger) SC Wiedenbr  
99Jan Oelerich (Ger) Test Team Raiko - Argon 180:00:47 
100Sebastian Forke (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
101Pim De Beer (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
102Stefan Van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
103Jan Van Puyvelde (Ger) Team TT.Rai0:01:02 
104Mathias Belka (Ger) Test Team Raiko - Argon 180:01:18 
105Jan Deutschmann (Ger) Test Team Raiko - Argon 18  
106Thomas Nijman (Ned) NWV Groningen0:01:24 
107Michael Schweizer (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse0:01:39 
108Keke Dörnbach (Ger) Team C3 - C0:04:15 
109Corneliu Van Ooijen (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:04:59 
110Cor Van Leeuwen (Ned) NWV Groningen0:06:57 
111Lennard Steenwijk (Ned) NWV Groningen0:07:00 
112Peter Büsch (Ger) Radsport Te0:08:04 
113Melvin Bijnen (Ned) Baby-dump - Lemmens - Wilvo Wielerteam0:12:39 
114Mathijs Timmer (Ned) WSV Emmen  
115Gerhard Joling (Ned) Team Rojo - Specialized  
116Xaf Houwers (Ned) Kanjers Voor Kanjers Cyclingteam  
117Marco Hoekstra (Ned) WSV Emmen  
118Michael Hinz (Ger) Team C3 - C  
119Geer van der Sanden (Ned) Baby-dump - Lemmens - Wilvo Wielerteam  
120Leo Menville (Fra) Team Nsp  
121Sebastian Kröber (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
122Jonas Schmelz (Ger) RC 07 Fulda  
123Tim Klessa (Ger) EGN Radspor  
124Sebastian Flaskamp (Ger) PZ Racing T  
125Harry Kraft (Ger) Team Bergst  
126David Bartl (Ger) MLP Radteam  
127Rene Birkenfeld (Ger) Focus MIG T  
128Erwin Binnenpoorte (Ned) Craft-Sensa-RSE Cycling Team  
129Phillip Müller (Ger) SC Wiedenbr  
130Tim Nederlof (Ned) Team Rojo - Specialized  
Back to top