Diaz scores again on stage 3

Pias holds GC lead

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Dario Diaz (Arg) Villa Teresa3:17:28 
2Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga  
3Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas  
4Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team  
5Marko Kump (Slo) Geox-TMC  
6Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC  
7Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa  
8Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer  
9Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada  
10Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix  
11Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer  
12Alan Presa (Uru) C.C. Cerro Largo  
13Esteban Juckich (Uru) Estudiantes El Colla  
14Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga  
15David Guttenplan (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
16Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo  
17Jorge Soto (Uru) Club Porongos  
18Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix  
19Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa  
20Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada  
21Jose M. Baez (Uru) Olimpico Juvenil  
22Geovane Fernandez (Uru) C.C. Alas Rojas  
23Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team  
24Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada  
25Sixto Nuñez (Uru) San Antonio  
26Agustin Margalef (Uru) C.S.D.Amanecer  
27Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team  
28Gabriel Richard (Arg) Club Porongos  
29Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa  
30Eduardo Sepulveda (Arg) Acme  
31Mateo Sasso (Uru) C.C.Dolores  
32Rafael Ferrero (Uru) Club Rampla  
33Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas  
34Raul Sasso (Uru) C.C.Dolores  
35Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC  
36Marco Corti (Ita) Geox-TMC  
37Freddy Peralta (Uru) Agraciada-33  
38Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas  
39Matias Medici (Arg) FUNVIC-Pindamonhanga  
40Edgard Palma (Uru) C.S.D.Amanecer  
41Fernando Cardozo (Uru) C.C.Dolores  
42Daniel Juarez (Arg) Acme0:00:08 
43Ruben Mercant (Uru) San Ramon  
44Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas  
45Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix  
46Kirk Carlsen (USA) Chipotle Development Team  
47Coulton Hartrich (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
48Wilder Miraballes (Uru) Villa Teresa  
49Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada  
50Carlos Calcerrada (Uru) Csd Cruz Del Sur  
51Emanuel Yanes (Uru) Club Porongos  
52Diego Fernandez (Uru) San Antonio  
53Fabio Felline (Ita) Geox-TMC  
54Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada  
55Washington Rodriguez (Uru) C.C. Alas Rojas  
56Claudio Flores (Arg) Club Porongos  
57Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team  
58Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil  
59Nelson Rodriguez (Arg) Agraciada-33  
60Juan Ramirez (Uru) Club Porongos  
61Alvaro Suarez (Uru) Maroñas  
62Gustavo Hernandez (Uru) Agraciada-33  
63Carlos Cabrera (Uru) C.C. Fenix  
64Miguel Salgado (Arg) Villa Teresa0:00:15 
65Jonny Trentini (Uru) Csd Cruz Del Sur0:00:26 
66Marcelo De Los Santos (Uru) Club Rampla  
67Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil0:00:33 
68Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla  
69Nicolas Da Silva (Uru) Club Rampla  
70Pablo Ciancio (Arg) Acme  
71Nelson Vilugron (Arg) Acme  
72Diego Betancourt (Uru) Maroñas  
73Diego Lemos (Uru) Spot Club Uruguay  
74Tiego Gasparotto (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga  
75Alejandro Nolla (Uru) Estudiantes El Colla  
76Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC0:00:39 
77José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada  
78Shane Braley (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
79Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo0:01:12 
80Federico Diaz (Uru) Sarandi Universitari  
81Matin Betancur (Uru) Csd Cruz Del Sur0:01:26 
82Leandro Ferraz (Uru) Arco Iris  
83Alexander Acosta (Uru) Arco Iris0:01:45 
84Federico Castex (Uru) Csd Cruz Del Sur  
85Juan Sanchez (Uru) Csd Cruz Del Sur  
86Federico Rodriguez (Uru) C.C. Fenix0:01:55 
87Luis Martinez (Uru) Club Porongos0:01:58 
88Marcelo Fariña (Uru) Estacion-Minas-Laval  
89Wiston Tarragona (Uru) Maroñas0:02:00 
90Cristian Saboredo (Uru) Cycles Peñarol Club0:02:04 
91Alinton Gadea (Uru) C.C. Cerro Largo  
92Sack Ezequiel (Arg) C.S.D.Amanecer0:02:30 
93Alvaro Tardagila (Uru) C.S.D.Amanecer  
94Jose Pressa (Uru) San Antonio0:04:03 
95Juan Carlos Chaves (Uru) Arco Iris  
96Jonathan R. Silva (Uru) Agraciada-330:04:48 
97Alex Howes (USA) Chipotle Development Team  
98Carlos Ramirez (Uru) Spot Club Uruguay0:05:38 
99Richard Mechelk (Uru) San Ramon0:05:55 
100Jose Martinez (Uru) San Ramon  
101Paulo Hernandez (Uru) Maroñas  
102Washington Araujo (Uru) Club Rampla0:06:07 
103Hector M. Peralta (Uru) Estudiantes El Colla0:08:16 
104Marcelo Graces (Uru) Olimpico Juvenil0:08:42 
105Barry Miller (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
106Milton Rodriguez (Uru) Sarandi Universitari  
107Sergio Zinola (Uru) Estacion-Minas-Laval0:09:37 
108Marcos Caches (Uru) San Ramon0:09:38 
109Gonzalo Lazo (Uru) Sarandi Universitari  
110Leonardo Barrera (Uru) Estacion-Minas-Laval  
111Kevin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol Club0:09:54 
112Juan Jose Branco (Uru) Maroñas  
113Mario Sasso (Uru) C.C.Dolores0:10:50 
114Moises Araujo (Uru) Club Rampla0:12:58 
115Marcos Acuña (Uru) San Ramon0:12:59 
116Christian Larrama (Uru) C.C.Dolores0:13:01 
117Christian Parrett (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
118Antonio Luque (Uru) Estacion-Minas-Laval  
119Santiago Villagran (Uru) Estacion-Minas-Laval0:13:32 
120Gonzalo Martinez (Uru) Estudiantes El Colla  
121Curtis Winsor (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:15:25 
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dario Diaz (Arg) Villa Teresa15 pts
2Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga12 
3Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas10 
4Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team8 
5Marko Kump (Slo) Geox-TMC7 
6Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC6 
7Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa5 
8Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer4 
9Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada3 
10Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix2 
Premio Cima (Cat. 3), km. 76.5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil3 pts
2Alex Howes (USA) Chipotle Development Team2 
3Alvaro Suarez (Uru) Maroñas1 
Premio Cima (Cat. 3), km. 114.8
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil3 pts
2Alex Howes (USA) Chipotle Development Team2 
3Alvaro Suarez (Uru) Maroñas1 
Sprint 1, km. 34.9
#Rider Name (Country) TeamResult
1Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil3 pts
2Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla2 
3Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team1 
Sprint 2, km. 101
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Juarez (Arg) Acme3 pts
2Alvaro Suarez (Uru) Maroñas2 
3Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Villa Teresa9:52:24 
2C.S.D. Amanecer  
3Geox-TMC  
4Andalucia-Caja Granada  
5Chipotle Development  
6Funvic-Pindamonhangaba  
7C.C. Alas Rojas  
8C.C. Dolores  
9C.C. Fenix0:00:08 
10Club Porongos  
11AGRACIADA-3 URU0:00:16 
12CSD Cruz Del Sur0:00:34 
13Acme0:00:41 
14Olimpico Juvenil  
15Chemstar-U.Healthcare0:00:47 
16Club Rampla0:00:59 
17Estudiantes El Colla0:01:06 
18C.C. Cerro Largo0:01:12 
19Maroñas0:02:41 
20San Antonio0:04:11 
21Arco Iris0:07:14 
22San Ramon0:11:58 
23Sarandi Universitario0:19:32 
24Estacion-Minas-Lavalleja0:21:13 
General classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer10:42:44 
2Eduardo Sepulveda (Arg) Acme0:00:04 
3Jorge Soto (Uru) Club Porongos0:00:05 
4Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa0:00:08 
5Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa  
6Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team0:00:10 
7Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix  
8Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada  
9Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas0:00:11 
10Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas  
11Mateo Sasso (Uru) C.C.Dolores0:00:15 
12Raul Sasso (Uru) C.C.Dolores  
13Gabriel Richard (Arg) Club Porongos0:00:36 
14Washington Rodriguez (Uru) C.C. Alas Rojas0:00:53 
15Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil0:01:28 
16Daniel Juarez (Arg) Acme0:01:37 
17Dario Diaz (Arg) Villa Teresa0:02:07 
18Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team0:02:13 
19Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC0:02:22 
20Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada0:02:26 
21Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer0:02:28 
22Alan Presa (Uru) C.C. Cerro Largo  
23Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada  
24Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix  
25Geovane Fernandez (Uru) C.C. Alas Rojas  
26Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas  
27Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa  
28Marco Corti (Ita) Geox-TMC  
29Agustin Margalef (Uru) C.S.D.Amanecer  
30Matias Medici (Arg) FUNVIC-Pindamonhanga  
31Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas0:02:36 
32Wilder Miraballes (Uru) Villa Teresa  
33Fabio Felline (Ita) Geox-TMC  
34Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada  
35Coulton Hartrich (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
36Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team  
37Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team0:02:47 
38Marko Kump (Slo) Geox-TMC0:02:55 
39Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo0:02:58 
40Juan Sanchez (Uru) Csd Cruz Del Sur  
41Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil0:03:06 
42Emanuel Yanes (Uru) Club Porongos  
43Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada0:03:24 
44Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC0:03:26 
45Jose M. Baez (Uru) Olimpico Juvenil0:03:34 
46Fernando Cardozo (Uru) C.C.Dolores  
47Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo0:03:40 
48Nelson Rodriguez (Arg) Agraciada-330:03:42 
49Carlos Calcerrada (Uru) Csd Cruz Del Sur0:04:06 
50Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC0:04:09 
51Claudio Flores (Arg) Club Porongos0:05:09 
52Diego Fernandez (Uru) San Antonio0:05:12 
53Kirk Carlsen (USA) Chipotle Development Team0:05:16 
54Juan Ramirez (Uru) Club Porongos0:06:44 
55Jonny Trentini (Uru) Csd Cruz Del Sur0:08:44 
56Alex Howes (USA) Chipotle Development Team  
57Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix0:08:54 
58David Guttenplan (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:09:16 
59José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada0:10:20 
60Rafael Ferrero (Uru) Club Rampla0:12:33 
61Edgard Palma (Uru) C.S.D.Amanecer0:14:04 
62Sixto Nuñez (Uru) San Antonio0:15:34 
63Pablo Ciancio (Arg) Acme0:16:07 
64Luis Martinez (Uru) Club Porongos0:16:32 
65Alinton Gadea (Uru) C.C. Cerro Largo0:18:33 
66Esteban Juckich (Uru) Estudiantes El Colla0:18:54 
67Alvaro Suarez (Uru) Maroñas0:19:29 
68Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla0:20:15 
69Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga0:20:24 
70Matin Betancur (Uru) Csd Cruz Del Sur0:20:26 
71Miguel Salgado (Arg) Villa Teresa0:20:39 
72Marcelo Fariña (Uru) Estacion-Minas-Laval0:20:52 
73Shane Braley (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:21:03 
74Nicolas Da Silva (Uru) Club Rampla  
75Mario Sasso (Uru) C.C.Dolores0:21:06 
76Federico Diaz (Uru) Sarandi Universitari0:21:42 
77Leandro Ferraz (Uru) Arco Iris0:21:50 
78Sack Ezequiel (Arg) C.S.D.Amanecer0:21:54 
79Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga0:23:56 
80Carlos Cabrera (Uru) C.C. Fenix0:25:15 
81Curtis Winsor (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:25:41 
82Nelson Vilugron (Arg) Acme0:26:29 
83Marcelo De Los Santos (Uru) Club Rampla0:27:47 
84Barry Miller (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:28:06 
85Marcelo Graces (Uru) Olimpico Juvenil0:28:56 
86Gustavo Hernandez (Uru) Agraciada-330:29:30 
87Christian Parrett (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:32:16 
88Freddy Peralta (Uru) Agraciada-330:34:12 
89Diego Lemos (Uru) Spot Club Uruguay0:34:45 
90Tiego Gasparotto (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga  
91Diego Betancourt (Uru) Maroñas  
92Federico Rodriguez (Uru) C.C. Fenix0:36:07 
93Federico Castex (Uru) Csd Cruz Del Sur0:36:09 
94Ruben Mercant (Uru) San Ramon0:36:15 
95Cristian Saboredo (Uru) Cycles Peñarol Club0:36:16 
96Alvaro Tardagila (Uru) C.S.D.Amanecer0:37:33 
97Jonathan R. Silva (Uru) Agraciada-330:39:52 
98Jose Martinez (Uru) San Ramon0:40:07 
99Alejandro Nolla (Uru) Estudiantes El Colla0:40:11 
100Alexander Acosta (Uru) Arco Iris0:41:03 
101Wiston Tarragona (Uru) Maroñas0:41:38 
102Richard Mechelk (Uru) San Ramon0:42:48 
103Jose Pressa (Uru) San Antonio0:43:41 
104Leonardo Barrera (Uru) Estacion-Minas-Laval0:43:50 
105Juan Carlos Chaves (Uru) Arco Iris0:44:16 
106Sergio Zinola (Uru) Estacion-Minas-Laval  
107Carlos Ramirez (Uru) Spot Club Uruguay0:45:16 
108Washington Araujo (Uru) Club Rampla0:45:45 
109Paulo Hernandez (Uru) Maroñas0:46:38 
110Milton Rodriguez (Uru) Sarandi Universitari0:49:07 
111Marcos Caches (Uru) San Ramon0:49:16 
112Juan Jose Branco (Uru) Maroñas0:49:32 
113Christian Larrama (Uru) C.C.Dolores0:49:46 
114Kevin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol Club0:50:25 
115Moises Araujo (Uru) Club Rampla0:52:48 
116Marcos Acuña (Uru) San Ramon0:52:57 
117Santiago Villagran (Uru) Estacion-Minas-Laval0:53:20 
118Hector M. Peralta (Uru) Estudiantes El Colla0:53:42 
119Gonzalo Lazo (Uru) Sarandi Universitari0:54:58 
120Gonzalo Martinez (Uru) Estudiantes El Colla0:57:09 
121Antonio Luque (Uru) Estacion-Minas-Laval1:06:02 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dario Diaz (Arg) Villa Teresa30 pts
2Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team20 
3Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer19 
4Jorge Soto (Uru) Club Porongos18 
5Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC18 
6Eduardo Sepulveda (Arg) Acme16 
7Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga12 
8Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa11 
9Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix11 
10Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas10 
11Gabriel Richard (Arg) Club Porongos10 
12Marko Kump (Slo) Geox-TMC10 
13Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC8 
14Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer7 
15Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada4 
16Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa3 
17Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada3 
18Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas2 
19Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix2 
20Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas2 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil9 pts
2Alex Howes (USA) Chipotle Development Team7 
3Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas6 
4Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo3 
5Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa2 
6Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa2 
7Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix2 
8Alvaro Suarez (Uru) Maroñas2 
9Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada1 
10Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC1 
11Alvaro Tardagila (Uru) C.S.D.Amanecer1 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Juarez (Arg) Acme9 pts
2Gabriel Richard (Arg) Club Porongos3 
3Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil3 
4Claudio Flores (Arg) Club Porongos3 
5Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil3 
6Alvaro Suarez (Uru) Maroñas2 
7Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla2 
8Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga2 
9Marcelo Graces (Uru) Olimpico Juvenil2 
10Gustavo Hernandez (Uru) Agraciada-332 
11Jorge Soto (Uru) Club Porongos1 
U23 classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Eduardo Sepulveda (Arg) Acme  
2Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team  
3Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix  
4Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada  
5Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team  
6Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC  
7Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer  
8Alan Presa (Uru) C.C. Cerro Largo  
9Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas  
10Fabio Felline (Ita) Geox-TMC  
11Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team  
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1C.C. Alas Rojas32:08:57 
2Villa Teresa0:02:02 
3Club Porongos0:03:11 
4C.C. Dolores0:03:19 
5Chipotle Development0:04:04 
6Andalucia-Caja Granada0:04:19 
7C.S.D. Amanecer0:04:21 
8Geox-TMC0:06:39 
9C.C. Cerro Largo0:07:05 
10Olimpico Juvenil0:07:32 
11Acme0:10:09 
12C.C. Fenix0:10:47 
13CSD Cruz Del Sur0:13:33 
14Chemstar-U.Healthcare0:21:02 
15Funvic-Pindamonhangaba0:30:53 
16Club Rampla1:00:32 
17San Antonio1:03:42 
18Agraciada-331:06:39 
19Estacion-Minas-Lavalleja1:17:04 
20Estudiantes El Colla1:18:35 
21Maroñas1:35:10 
22Arco Iris1:46:24 
23Sarandi Universitario1:53:42 
24San Ramon1:58:25 
Back to top