Albert first to Cernay

Zahner assumes race lead

Results
1Niels Albert (Bel) Bkcp - Powerplus4:25:30 
2Nico Schneider (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
3Robert Retschke (Ger) Continental Team Differdange  
4Simon Zahner (Swi) Bürgis Cycling Team  
5Lubomir Petrus (Cze) Bkcp - Powerplus  
6Fabio Gilioli (Ita) Amore & Vita - Mcdonald's  
7Luc Hagenaars (Ned) Krolstone Continental Team0:00:40 
8Nico Keinath (Ger) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec0:00:47 
9Philipp Mamos (Ger) Amore & Vita - Mcdonald's  
10Rudy Molard (Fra) C.R.4.C. Roanne  
11Florent Barle (Fra) A.V.C. Aix En Provence  
12Mathieu Teychenne Coutet (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
13Hannes Blank (Ger) Continental Team Differdange  
14Boris Zimine (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
15Julien Berard (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
16Aurélien Stehly (Fra) C.R.4.C. Roanne  
17Cedric Coutouly (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
18Jos Pronk (Ned) Krolstone Continental Team0:01:30 
19Kévin Lalouette (Fra) Normandie  
20Michael Weicht (Ger) Lkt Team Brandenburg  
21Frederik Verkinderen (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
22Michel Kreder (Ned) Rabobank0:01:50 
23Nikita Novikov (Rus) Katyusha Continental Team  
24Arjen Pieter De Baat (Ned) Van Vliet Ebh Elshof  
25Mathias Belka (Ger) Lkt Team Brandenburg  
26Quentin Bacon (Fra) Normandie  
27Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
28Steven Le Hyaric (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin  
29Jim Aernouts (Bel) Bkcp - Powerplus  
30Cédric Gaoua (Fra) P.E. Haguenau  
31Christian Heule (Swi) Bürgis Cycling Team  
32Evaldas Siskevicius (Ltu) V.C. La Pomme Marseille  
33Edgaras Kovaliovas (Ltu) V.C. La Pomme Marseille  
34Pawel Wachnik (Pol) C.R.4.C. Roanne  
35Marcel Beima (Ned) Krolstone Continental Team  
36Nicolas Bonnet (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin  
37Sander Maasing (Est) C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard  
38Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
39Guillaume Dessibourg (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec  
40Frédéric Brun (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin  
41Yannick Talabardon (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
42Georges Lestage (Fra) A.V.C. Aix En Provence  
43Sergej Fuchs (Ger) Rabobank  
44Sébastian Baldauf (Ger) Continental Team Milram  
45David Rosch (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
46Joël Zangerle (Ned) S.C.O. Dijon  
47Sibrecht Pieters (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
48Raymond Kunzli (Swi) Bürgis Cycling Team  
49Sébastien Gredy (Fra) C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard  
50Joeri Calleeuw (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
51Fredrik Johansson (Swe) Continental Team Differdange  
52Frederik Wilman (Nor) Joker Bianchi  
53Maxime Robert (Fra) P.E. Haguenau  
54David Mc Lean (GBr) Team Kinesis Uk  
55Jaroslaw Dabrowski (Pol) Amore & Vita - Mcdonald's  
56Mirco Saggiorato (Swi) Bürgis Cycling Team  
57Pierre-Luc Perrichon (Fra) S.C.O. Dijon  
58Ben Gastauer (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
59Pirmin Lang (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
60Dimitri Claeys (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
61Jérôme Mainard (Fra) C.R.4.C. Roanne  
62Alex Meenhorst (NZl) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec  
63Cyril Bessy (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
64Aurélien Ribet (Fra) A.V.C. Aix En Provence  
65Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita - Mcdonald's  
66Thomas Rabou (Ned) Rabobank  
67Yoann Bagot (Fra) V.C. La Pomme Marseille  
68Benoît Luminet (Fra) C.R.4.C. Roanne  
69Colin Menc Molina (Fra) A.V.C. Aix En Provence  
70Edouard Lauber (Fra) Alsace  
71Daniel Hoareau (Fra) A.V.C. Aix En Provence  
72Jean-Lou Paiani (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin0:02:12 
73Guillaume Bonnet (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin  
74Alexandre Aulas (Fra) France Militaire0:02:14 
75Thomas Rostollan (Fra) A.V.C. Aix En Provence0:02:22 
76Rémi Pompanon (Fra) S.C.O. Dijon0:02:33 
77Paul Sneeboer (Ned) Krolstone Continental Team  
78Olivier Grammaire (Fra) S.C.O. Dijon  
79Bertjan Lindeman (Ned) Krolstone Continental Team  
80Reno De Keulenaer (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
81Thomas Dietsch (Fra) Alsace  
82Anthony Soares (Fra) C.R.4.C. Roanne  
83Stanislav Starodubtsev (Rus) Katyusha Continental Team  
84Renaud Vincent (Fra) P.E. Haguenau  
85Mathieu Simon (Fra) U.V. Aube  
86Rida Cador (Ita) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
87Tom Thill (Fra) Continental Team Differdange0:02:45 
88Benjamin Cantournet (Fra) U.V. Aube0:02:59 
89Jasper Ockeloen (Ned) Rabobank  
90Christopher Schmieg (Ltu) Continental Team Milram  
91Alexandre Gratiot (Fra) U.V. Aube  
92Thomas Bouteille (Fra) C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard  
93Olivier Lefrancois (Fra) U.V. Aube  
94Thomas Welter (Fra) P.E. Haguenau  
95Jarno Gmelich (Ned) Van Vliet Ebh Elshof  
96Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet Ebh Elshof  
97Evgeny Popov (Rus) Katyusha Continental Team  
98Tobias Eggli (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec  
99Jonathan Fumeaux (Swi) C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard  
100Frank Dressler (Ger) Continental Team Differdange  
101Matthieu Converset (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
102Jérôme Fremin (Fra) Normandie  
103Petr Ignatenko (Rus) Katyusha Continental Team0:03:21 
104Quincy Vens (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
105Yves Mercier (Swi) S.C.O. Dijon  
106Michaël Baer (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec0:03:24 
107Wesley Kreder (Ned) Van Vliet Ebh Elshof  
108Timofey Kritskiy (Rus) Katyusha Continental Team  
109Antonin Azam (Fra) Chambery Cyclisme Formation0:03:49 
110Nacer Bouhanni (Fra) France Militaire  
111Andrey Solomennikov (Rus) Katyusha Continental Team0:04:15 
112Bernhard Oberholzer (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec  
113Grégory Barteau (Fra) C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard0:04:26 
114Tino Meier (Ger) Lkt Team Brandenburg0:04:53 
115Laurent Mangel (Fra) Besson Chaussures - Sojasun0:05:04 
116Florian Morizot (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
117Hakan Nilsson (Swe) Continental Team Differdange0:05:12 
118Jean Edouard Antz (Fra) P.E. Haguenau0:05:33 
119Jean François Coire (Fra) Normandie0:06:05 
120Ronan Guinaudeau (Fra) Normandie  
121Dieter Vanthourenhout (Bel) Bkcp - Powerplus0:06:08 
122Rudy Lesschaeve (Fra) C.C. Nogent Sur Oise0:06:23 
123Quentin Santy (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
124Romain Chaudoy (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
125Grégor Weiss (Fra) Alsace  
126Gerrit-Jan Soepenberg (Ned) Krolstone Continental Team  
127Pierre Yves Sanlaville (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin  
128Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Bianchi  
129Stian Remme (Nor) Joker Bianchi  
130Benjamin Riemer (Ger) Lkt Team Brandenburg0:07:47 
131Julien Antomarchi (Fra) V.C. La Pomme Marseille0:09:33 
132Guillaume De Gasquet (Fra) France Militaire  
133Sébastien Pristl (Ger) Continental Team Milram  
134Jimmy Engoulvent (Fra) Besson Chaussures - Sojasun0:10:40 
135Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet Ebh Elshof0:11:48 
136Richard England (Aus) Amore & Vita - Mcdonald's0:12:26 
137Steve Lampier (GBr) Team Kinesis Uk0:14:16 
138Felix Dehmel (Ger) Lkt Team Brandenburg0:16:43 
139James Stewart (GBr) Team Kinesis Uk  
140Lubos Pelanek (Cze) Amore & Vita - Mcdonald's  
141Casey Munro (Aus) Team Kinesis Uk  
142Marius Bernatonis (Ltu) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
143Thomas Berkhout (Ned) Rabobank  
144Radomir Simunek (Cze) Bkcp - Powerplus  
145Rolf Kobett (Swi) Bürgis Cycling Team  
146Noël Richet (Fra) France Militaire  
147Mathieu Fabry (Fra) V.C. La Pomme Marseille  
148Julien Gonnet (Fra) France Militaire  
149Svein Erik Vold (Nor) Joker Bianchi  
150Jonathan Brunel (Fra) V.C. La Pomme Marseille0:18:22 
151Evan Ferrand Prevot (Fra) U.V. Aube0:26:03 
DNFNicolas Schnyder (Swi) Chambery Cyclisme Formation  
DNFAlgirdas Mockus (Ltu) C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard  
DNFVegard Stake Laengen (Nor) Joker Bianchi  
DNFJérémie Derangere (Fra) S.C.O. Dijon  
DNFPhilipp Walsleben (Ger) Bkcp - Powerplus  
DNFThomas Leroy (Fra) U.V. Aube  
DNFJeffrey Wiersma (Ned) Van Vliet Ebh Elshof  
DNFAlexandre Brandt (Fra) Alsace  
DNFJonathan Marguerite (Fra) France Militaire  
DNFTom Last (GBr) Team Kinesis Uk  
General Classification
1Simon Zahner (Swi) Bürgis Cycling Team8:14:13 
2Lubomir Petrus (Cze) Bkcp - Powerplus0:00:06 
3Florent Barle (Fra) A.V.C. Aix En Provence0:00:54 
4Frederik Wilman (Nor) Joker Bianchi0:01:05 
5Pierre-Luc Perrichon (Fra) S.C.O. Dijon0:01:21 
6Jaroslaw Dabrowski (Pol) Amore & Vita - Mcdonald's0:01:34 
7Michael Weicht (Ger) Lkt Team Brandenburg0:01:37 
8Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita - Mcdonald's0:01:49 
9Paul Sneeboer (Ned) Krolstone Continental Team0:01:53 
10Niels Albert (Bel) Bkcp - Powerplus  
11Nico Schneider (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:01:57 
12Robert Retschke (Ger) Continental Team Differdange0:01:59 
13Fabio Gilioli (Ita) Amore & Vita - Mcdonald's0:02:03 
14Guillaume Bonnet (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin0:02:19 
15Frank Dressler (Ger) Continental Team Differdange0:02:21 
16Luc Hagenaars (Ned) Krolstone Continental Team0:02:42 
17Julien Berard (Fra) Chambery Cyclisme Formation0:02:45 
18Boris Zimine (Fra) C.C. Nogent Sur Oise0:02:48 
19Philipp Mamos (Ger) Amore & Vita - Mcdonald's0:02:50 
20Mathieu Teychenne Coutet (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
21Rudy Molard (Fra) C.R.4.C. Roanne  
22Hannes Blank (Ger) Continental Team Differdange  
23Nico Keinath (Ger) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec  
24Aurélien Stehly (Fra) C.R.4.C. Roanne  
25Cedric Coutouly (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
26Jarno Gmelich (Ned) Van Vliet Ebh Elshof0:03:06 
27Kévin Lalouette (Fra) Normandie0:03:30 
28Jos Pronk (Ned) Krolstone Continental Team0:03:33 
29Frederik Verkinderen (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
30Quentin Bacon (Fra) Normandie0:03:53 
31Arjen Pieter De Baat (Ned) Van Vliet Ebh Elshof  
32Nicolas Bonnet (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin  
33Cédric Gaoua (Fra) P.E. Haguenau  
34Edgaras Kovaliovas (Ltu) V.C. La Pomme Marseille  
35Frédéric Brun (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin  
36Joeri Calleeuw (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
37Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
38Marcel Beima (Ned) Krolstone Continental Team  
39Georges Lestage (Fra) A.V.C. Aix En Provence  
40Guillaume Dessibourg (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec  
41Fredrik Johansson (Swe) Continental Team Differdange  
42Mathias Belka (Ger) Lkt Team Brandenburg  
43Steven Le Hyaric (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin  
44Michel Kreder (Ned) Rabobank  
45Pawel Wachnik (Pol) C.R.4.C. Roanne  
46Raymond Kunzli (Swi) Bürgis Cycling Team  
47Sibrecht Pieters (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
48Yannick Talabardon (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
49Jim Aernouts (Bel) Bkcp - Powerplus  
50Nikita Novikov (Rus) Katyusha Continental Team  
51Sergej Fuchs (Ger) Rabobank  
52David Rosch (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
53Maxime Robert (Fra) P.E. Haguenau  
54Joël Zangerle (Ned) S.C.O. Dijon  
55David Mc Lean (GBr) Team Kinesis Uk  
56Sébastien Gredy (Fra) C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard  
57Sébastian Baldauf (Ger) Continental Team Milram  
58Christian Heule (Swi) Bürgis Cycling Team  
59Ben Gastauer (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
60Thomas Rabou (Ned) Rabobank  
61Colin Menc Molina (Fra) A.V.C. Aix En Provence  
62Mirco Saggiorato (Swi) Bürgis Cycling Team  
63Pirmin Lang (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
64Jérôme Mainard (Fra) C.R.4.C. Roanne  
65Sander Maasing (Est) C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard  
66Dimitri Claeys (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
67Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
68Aurélien Ribet (Fra) A.V.C. Aix En Provence  
69Yoann Bagot (Fra) V.C. La Pomme Marseille  
70Daniel Hoareau (Fra) A.V.C. Aix En Provence  
71Alex Meenhorst (NZl) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec  
72Benoît Luminet (Fra) C.R.4.C. Roanne  
73Cyril Bessy (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
74Edouard Lauber (Fra) Alsace  
75Jean-Lou Paiani (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin0:04:15 
76Alexandre Aulas (Fra) France Militaire0:04:17 
77Thomas Rostollan (Fra) A.V.C. Aix En Provence0:04:25 
78Olivier Grammaire (Fra) S.C.O. Dijon0:04:33 
79Mathieu Simon (Fra) U.V. Aube0:04:36 
80Reno De Keulenaer (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
81Renaud Vincent (Fra) P.E. Haguenau  
82Bertjan Lindeman (Ned) Krolstone Continental Team  
83Thomas Dietsch (Fra) Alsace  
84Rémi Pompanon (Fra) S.C.O. Dijon  
85Stanislav Starodubtsev (Rus) Katyusha Continental Team  
86Anthony Soares (Fra) C.R.4.C. Roanne  
87Rida Cador (Ita) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
88Tom Thill (Fra) Continental Team Differdange0:04:48 
89Alexandre Gratiot (Fra) U.V. Aube0:05:00 
90Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet Ebh Elshof0:05:01 
91Benjamin Cantournet (Fra) U.V. Aube0:05:02 
92Jasper Ockeloen (Ned) Rabobank  
93Evgeny Popov (Rus) Katyusha Continental Team  
94Christopher Schmieg (Ltu) Continental Team Milram  
95Jonathan Fumeaux (Swi) C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard  
96Olivier Lefrancois (Fra) U.V. Aube  
97Tobias Eggli (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec  
98Matthieu Converset (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
99Thomas Welter (Fra) P.E. Haguenau  
100Jérôme Fremin (Fra) Normandie  
101Petr Ignatenko (Rus) Katyusha Continental Team0:05:24 
102Yves Mercier (Swi) S.C.O. Dijon  
103Wesley Kreder (Ned) Van Vliet Ebh Elshof0:05:27 
104Timofey Kritskiy (Rus) Katyusha Continental Team  
105Michaël Baer (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec  
106Nacer Bouhanni (Fra) France Militaire0:05:52 
107Antonin Azam (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
108Bernhard Oberholzer (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec0:06:18 
109Andrey Solomennikov (Rus) Katyusha Continental Team  
110Grégory Barteau (Fra) C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard0:06:29 
111Tino Meier (Ger) Lkt Team Brandenburg0:06:56 
112Laurent Mangel (Fra) Besson Chaussures - Sojasun0:07:07 
113Florian Morizot (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
114Hakan Nilsson (Swe) Continental Team Differdange0:07:15 
115Jean Edouard Antz (Fra) P.E. Haguenau0:07:36 
116Quincy Vens (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht0:08:04 
117Jean François Coire (Fra) Normandie0:08:08 
118Ronan Guinaudeau (Fra) Normandie  
119Dieter Vanthourenhout (Bel) Bkcp - Powerplus0:08:11 
120Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Bianchi0:08:26 
121Gerrit-Jan Soepenberg (Ned) Krolstone Continental Team  
122Romain Chaudoy (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
123Stian Remme (Nor) Joker Bianchi  
124Quentin Santy (Fra) C.C. Nogent Sur Oise0:08:51 
125Benjamin Riemer (Ger) Lkt Team Brandenburg0:09:50 
126Guillaume De Gasquet (Fra) France Militaire0:11:36 
127Julien Antomarchi (Fra) V.C. La Pomme Marseille  
128Rudy Lesschaeve (Fra) C.C. Nogent Sur Oise0:11:58 
129Evaldas Siskevicius (Ltu) V.C. La Pomme Marseille0:12:32 
130Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet Ebh Elshof0:13:49 
131Richard England (Aus) Amore & Vita - Mcdonald's0:14:29 
132Thomas Bouteille (Fra) C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard0:15:29 
133Pierre Yves Sanlaville (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin0:15:36 
134Steve Lampier (GBr) Team Kinesis Uk0:16:19 
135Marius Bernatonis (Ltu) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:18:46 
136Felix Dehmel (Ger) Lkt Team Brandenburg  
137Rolf Kobett (Swi) Bürgis Cycling Team  
138Svein Erik Vold (Nor) Joker Bianchi  
139Julien Gonnet (Fra) France Militaire  
140Sébastien Pristl (Ger) Continental Team Milram  
141Radomir Simunek (Cze) Bkcp - Powerplus0:18:56 
142Lubos Pelanek (Cze) Amore & Vita - Mcdonald's0:19:06 
143Grégor Weiss (Fra) Alsace0:20:37 
144Noël Richet (Fra) France Militaire0:21:24 
145Casey Munro (Aus) Team Kinesis Uk0:21:33 
146Jimmy Engoulvent (Fra) Besson Chaussures - Sojasun0:22:48 
147James Stewart (GBr) Team Kinesis Uk0:25:43 
148Thomas Berkhout (Ned) Rabobank0:25:56 
149Mathieu Fabry (Fra) V.C. La Pomme Marseille  
150Jonathan Brunel (Fra) V.C. La Pomme Marseille0:27:35 
151Evan Ferrand Prevot (Fra) U.V. Aube0:28:06 
Back to top