Rake solos to win on final stage

Kelderman secures overall victory

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Christer Rake (Nor) Joker Merida4:10:22 
2Angelo Furlan (Ita) Christina Watches-Ofone0:00:04 
3Jonathan Mcevoy (GBr) Motorpoint  
4Frans-Leonard Markaskard (Nor) Ringeriks-Kraft  
5Iker Camano (Spa) Endura Racing  
6Marcin Bialoblocki (Pol) Motorpoint  
7Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity  
8Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg  
9Tor Inge Espeland (Nor) Sandnes SK  
10Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team  
11Michael Rasmussen (Den) Christina Watches-Ofone  
12Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
13Johan Svensson (Swe) Sweden  
14Filip Eidsheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
15Jack Bauer (NZl) Endura Racing  
16Audun Brekke Flotten (Nor) Ringeriks-Kraft  
17Magnus Borresen (Nor) I.F. Froy  
18Michael Reihs (Den) Christina Watches-Ofone  
19Daniel Holm Foder (Den) Glud & Marstrand - LRO  
20Nikola Ajstrup (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
21Bob Schoonbroodt (Ned) Cyclingteam De Rijke  
22Bjorn Tore Hoem (Nor) Plussbank Cervelo  
23Thomas Vedel Kvist (Den) Glud & Marstrand - LRO  
24Alexander Serov (Rus) Russia  
25Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team  
26Oliver Johr (Ger) Seven Stones  
27Frode Solberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
28Jay Mccarthy (Aus) Team Jayco-AIS  
29Rikke Dijkxhoorn (Ned) Cyclingteam De Rijke  
30Lorents Ola Aasvold (Nor) Plussbank Cervelo  
31Tormod Gerhard Haugstad (Nor) Lillehammer Cycle Klubb  
32Geir Inge Berg (Nor) Sandnes SK  
33Andreas Frisch (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
34Michael Olsson (Swe) Team Cykelcity  
35Bas Stamsnijder (Ned) Cyclingteam De Rijke  
36Stian Remme (Nor) Joker Merida  
37Vegar Robinson Bugge (Nor) Joker Merida  
38Aslak Sorensen Vaernes (Nor) Ringeriks-Kraft  
39Michael Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley  
40Ike Groen (Ned) Cyclingteam De Rijke  
41Fredrik Willmann (Nor) Joker Merida  
42Stian Sangstad (Nor) Ringeriks-Kraft  
43Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida  
44Lucas Persson (Swe) Sweden  
45Valery Valynin (Rus) Russia  
46Rik Houwers (Ned) Restore - EBH Elshof CT  
47Andreas Landa (Nor) I.F. Froy  
48John Anderson (Aus) Endura Racing  
49Sebastian Kvalsvold (Nor) Plussbank Cervelo  
50Lars Andersson (Swe) Sweden  
51Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand - LRO  
52Carl-Henrik Sandell (Swe) Sweden  
53Erik Andrea (Ned) Restore - EBH Elshof CT  
54Evgeniy Kovalev (Rus) Russia  
55René Jorgensen (Den) Christina Watches-Ofone0:00:30 
56Vegard Breen (Nor) Joker Merida0:00:44 
57Ian Bibby (GBr) Motorpoint0:00:57 
58Wetterhallalexander (Swe) Endura Racing0:04:25 
59Jon Roberto Slagsvold (Nor) Grenland Sykkelklubb  
60Hàvard Jordbrekk Blikra (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
61Michael Berling (Den) Glud & Marstrand - LRO  
62Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand - LRO  
63Lasse Bochman (Den) Glud & Marstrand - LRO  
64Tobias Barkschat (Ger) LKT Team Brandenburg  
65Torgeir Strawdberg (Nor) Plussbank Cervelo  
66Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg  
67Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg  
68Max Emil Korner (Nor) I.F. Froy  
69Alexander Randin (Nor) Ringeriks-Kraft  
70Lee Davies (GBr) Motorpoint  
71Christofer Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley  
72Gytan Lilholt (Den) Christina Watches-Ofone0:07:33 
73Ola Elfmark (Nor) Asker CK Elite  
74Tore Bjelland (Nor) Sandnes SK0:07:40 
75Dagfinn Seglem (Nor) Sandnes SK  
76Grondahlanders (Nor) Plussbank Cervelo  
77Olav Van Den Berg (Ned) Restore - EBH Elshof CT0:07:43 
78Flavio Pasquino (Ned) Restore - EBH Elshof CT  
79Oystein Laengen (Nor) Plussbank Cervelo0:08:25 
80Jesper Asselman (Ned) Rabobank Continental Team  
81Kristoffer Aase Vabo (Nor) Sandnes SK0:12:08 
82Magnus Nordhal (Nor) Asker CK Elite  
83Martin Gustavsen (Nor) Ostfold Cyklekrets  
84Ola Inge Dropping (Nor) Nesset CK  
85Lars Erik Granly (Nor) Ostfold Cyklekrets  
86Jo Kogstad Ringheim (Nor) Asker CK Elite  
87Goran Bollestad (Nor) Sandnes SK  
88Jon Arne Gaundal (Nor) Trondheims VK  
89Adrian Aas Stien (Nor) Trondheims VK  
90Danny Vrolijk (Ned) Restore - EBH Elshof CT  
91Ove Nilsson (Swe) Sweden0:12:11 
92Philip Lindau (Swe) Team Cykelcity  
93Christian Ranneries (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
94Jon Einar Bergsland (Nor) Grenland Sykkelklubb  
95Marc Hester (Den) Christina Watches-Ofone  
96Vegard Fredheim (Nor) Lillehammer Cycle Klubb  
97Stefan Vreugelenhil (Ned) Cyclingteam De Rijke  
98Jonas Bjelmark (Swe) Team Cykelcity  
99Tord André Sundhagen (Nor) I.F. Froy  
100Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg  
101Alexander Khatuntsev (Rus) Russia  
DNFJasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team  
DNFOscar Riesebeek (Ned) Rabobank Continental Team  
DNFRohan Dennis (Aus) Rabobank Continental Team  
DNFHans-Joachim Benning (Ger) Seven Stones  
DNFRon Pfeifer (Ger) Seven Stones  
DNFFranz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg  
DNFJesper Dahlström (Swe) Sweden  
DNFLuke Durbridge (Aus) Team Jayco-AIS  
DNFMichael Hepburn (Aus) Team Jayco-AIS  
DNFNick Aitken (Aus) Team Jayco-AIS  
DNFAlex Carver (Aus) Team Jayco-AIS  
DNFMalcolm Rudolph (Aus) Team Jayco-AIS  
DNFRene Mandri (Est) Endura Racing  
DNFJames Moss (GBr) Endura Racing  
DNFTobias Ludvigsson (Swe) Team Cykelcity  
DNFJohan Landström (Swe) Team Cykelcity  
DNFTom Bal (Ned) Restore - EBH Elshof CT  
DNFJens-Erik Madsen (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
DNFAlexey Markov (Rus) Russia  
DNFIvan Kovalev (Rus) Russia  
DNFRick Ottema (Ned) Cyclingteam De Rijke  
DNFLars Stenslokken (Nor) Lillehammer Cycle Klubb  
DNFTommy Frengen Evensen (Nor) Trondheims VK  
DNFEspen Halvorsen Bjorgan (Nor) Trondheims VK  
DNFBorge Godejord (Nor) Nesset CK  
DNFEdgar Eidsheim (Nor) Nesset CK  
DNFKristopher Jordan (Nor) Asker CK Elite  
Sprint 1 - km 97 - Maura
#Rider Name (Country) TeamResult
1Michael Reihs (Den) Christina Watches-Ofone4 pts
2Wetterhallalexander (Swe) Endura Racing2 
3Frode Solberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley1 
Mountain 1 - km 61 - Minneäsen
#Rider Name (Country) TeamResult
1Frode Solberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley4 pts
2Hàvard Jordbrekk Blikra (Nor) Sparebanken Vest - Ridley2 
3Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida1 
Mountain 2 - km 155.3 - Skedsmokorset
#Rider Name (Country) TeamResult
1Stian Remme (Nor) Joker Merida4 pts
2Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team2 
3Thomas Vedel Kvist (Den) Glud & Marstrand - LRO1 
Final general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team21:04:23 
2Daniel Holm Foder (Den) Glud & Marstrand - LRO0:00:05 
3Vegar Robinson Bugge (Nor) Joker Merida  
4Michael Rasmussen (Den) Christina Watches-Ofone0:00:08 
5Fredrik Willmann (Nor) Joker Merida  
6Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity0:00:09 
7Christer Rake (Nor) Joker Merida  
8Andreas Frisch (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:00:10 
9Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team0:00:13 
10Michael Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley  
11Bjorn Tore Hoem (Nor) Plussbank Cervelo0:00:16 
12Iker Camano (Spa) Endura Racing0:00:18 
13Jack Bauer (NZl) Endura Racing  
14Thomas Vedel Kvist (Den) Glud & Marstrand - LRO  
15Lorents Ola Aasvold (Nor) Plussbank Cervelo0:00:24 
16Jay Mccarthy (Aus) Team Jayco-AIS0:00:32 
17Michael Olsson (Swe) Team Cykelcity  
18Stian Remme (Nor) Joker Merida0:00:34 
19Geir Inge Berg (Nor) Sandnes SK0:00:41 
20Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida0:00:48 
21Bas Stamsnijder (Ned) Cyclingteam De Rijke0:00:58 
22Filip Eidsheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
23Frode Solberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley0:01:11 
24Tormod Gerhard Haugstad (Nor) Lillehammer Cycle Klubb0:01:14 
25Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg0:01:19 
26Marcin Bialoblocki (Pol) Motorpoint0:01:22 
27Bob Schoonbroodt (Ned) Cyclingteam De Rijke0:01:26 
28Rik Houwers (Ned) Restore - EBH Elshof CT0:01:39 
29Lucas Persson (Swe) Sweden0:01:41 
30Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley0:01:43 
31Andreas Landa (Nor) I.F. Froy0:01:45 
32Ike Groen (Ned) Cyclingteam De Rijke0:01:58 
33Valery Valynin (Rus) Russia0:02:03 
34Erik Andrea (Ned) Restore - EBH Elshof CT  
35John Anderson (Aus) Endura Racing0:02:25 
36René Jorgensen (Den) Christina Watches-Ofone0:02:32 
37Nikola Ajstrup (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:02:38 
38Alexander Serov (Rus) Russia0:02:53 
39Ian Bibby (GBr) Motorpoint0:03:21 
40Aslak Sorensen Vaernes (Nor) Ringeriks-Kraft0:03:44 
41Stian Sangstad (Nor) Ringeriks-Kraft0:04:07 
42Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand - LRO0:04:21 
43Lasse Bochman (Den) Glud & Marstrand - LRO0:05:47 
44Hàvard Jordbrekk Blikra (Nor) Sparebanken Vest - Ridley0:06:08 
45Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg0:06:30 
46Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg0:06:32 
47Wetterhallalexander (Swe) Endura Racing0:06:53 
48Sebastian Kvalsvold (Nor) Plussbank Cervelo0:07:40 
49Michael Reihs (Den) Christina Watches-Ofone0:09:26 
50Max Emil Korner (Nor) I.F. Froy0:10:10 
51Oystein Laengen (Nor) Plussbank Cervelo0:10:18 
52Tor Inge Espeland (Nor) Sandnes SK0:10:46 
53Lars Andersson (Swe) Sweden0:11:03 
54Jon Einar Bergsland (Nor) Grenland Sykkelklubb0:13:11 
55Jon Roberto Slagsvold (Nor) Grenland Sykkelklubb0:13:24 
56Magnus Borresen (Nor) I.F. Froy0:13:40 
57Jonas Bjelmark (Swe) Team Cykelcity0:13:53 
58Frans-Leonard Markaskard (Nor) Ringeriks-Kraft0:14:41 
59Carl-Henrik Sandell (Swe) Sweden0:15:58 
60Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg0:16:13 
61Johan Svensson (Swe) Sweden0:16:18 
62Audun Brekke Flotten (Nor) Ringeriks-Kraft0:17:27 
63Vegard Breen (Nor) Joker Merida0:17:45 
64Stefan Vreugelenhil (Ned) Cyclingteam De Rijke0:18:32 
65Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand - LRO0:18:55 
66Christofer Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley0:20:04 
67Jonathan Mcevoy (GBr) Motorpoint0:20:16 
68Angelo Furlan (Ita) Christina Watches-Ofone0:21:06 
69Christian Ranneries (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:22:34 
70Rikke Dijkxhoorn (Ned) Cyclingteam De Rijke0:23:59 
71Oliver Johr (Ger) Seven Stones0:24:53 
72Philip Lindau (Swe) Team Cykelcity0:25:23 
73Gytan Lilholt (Den) Christina Watches-Ofone0:27:01 
74Jesper Asselman (Ned) Rabobank Continental Team0:27:54 
75Adrian Aas Stien (Nor) Trondheims VK0:28:14 
76Lee Davies (GBr) Motorpoint0:29:04 
77Tore Bjelland (Nor) Sandnes SK0:29:15 
78Tobias Barkschat (Ger) LKT Team Brandenburg0:30:38 
79Ola Elfmark (Nor) Asker CK Elite0:36:16 
80Jo Kogstad Ringheim (Nor) Asker CK Elite0:36:17 
81Evgeniy Kovalev (Rus) Russia0:37:40 
82Alexander Randin (Nor) Ringeriks-Kraft0:41:08 
83Alexander Khatuntsev (Rus) Russia0:42:24 
84Grondahlanders (Nor) Plussbank Cervelo0:44:34 
85Olav Van Den Berg (Ned) Restore - EBH Elshof CT0:44:37 
86Michael Berling (Den) Glud & Marstrand - LRO0:45:11 
87Torgeir Strawdberg (Nor) Plussbank Cervelo0:46:07 
88Dagfinn Seglem (Nor) Sandnes SK0:46:50 
89Flavio Pasquino (Ned) Restore - EBH Elshof CT0:47:23 
90Ola Inge Dropping (Nor) Nesset CK0:48:42 
91Magnus Nordhal (Nor) Asker CK Elite0:49:09 
92Vegard Fredheim (Nor) Lillehammer Cycle Klubb0:50:48 
93Marc Hester (Den) Christina Watches-Ofone  
94Kristoffer Aase Vabo (Nor) Sandnes SK0:51:02 
95Ove Nilsson (Swe) Sweden0:51:41 
96Danny Vrolijk (Ned) Restore - EBH Elshof CT0:51:54 
97Goran Bollestad (Nor) Sandnes SK0:52:04 
98Tord André Sundhagen (Nor) I.F. Froy0:52:07 
99Martin Gustavsen (Nor) Ostfold Cyklekrets0:52:12 
100Lars Erik Granly (Nor) Ostfold Cyklekrets0:52:23 
101Jon Arne Gaundal (Nor) Trondheims VK1:08:36 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lars Andersson (Swe) Sweden10 pts
2René Jorgensen (Den) Christina Watches-Ofone9 
3Angelo Furlan (Ita) Christina Watches-Ofone6 
4Johan Svensson (Swe) Sweden4 
5Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg4 
6Michael Reihs (Den) Christina Watches-Ofone4 
7Frode Solberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley4 
8Ian Bibby (GBr) Motorpoint2 
9Wetterhallalexander (Swe) Endura Racing2 
10Christofer Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley1 
11Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Stian Remme (Nor) Joker Merida10 pts
2Christofer Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley10 
3Frode Solberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley9 
4Fredrik Willmann (Nor) Joker Merida4 
5Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley4 
6Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team4 
7René Jorgensen (Den) Christina Watches-Ofone3 
8Thomas Vedel Kvist (Den) Glud & Marstrand - LRO2 
9Hàvard Jordbrekk Blikra (Nor) Sparebanken Vest - Ridley2 
10Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg2 
11Stefan Vreugelenhil (Ned) Cyclingteam De Rijke2 
12Daniel Holm Foder (Den) Glud & Marstrand - LRO1 
13Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida1 
14Ian Bibby (GBr) Motorpoint1 
15Lasse Bochman (Den) Glud & Marstrand - LRO1 
16Lars Andersson (Swe) Sweden1 
U23 classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team21:04:23 
2Vegar Robinson Bugge (Nor) Joker Merida0:00:05 
3Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team0:00:13 
4Bjorn Tore Hoem (Nor) Plussbank Cervelo0:00:16 
5Jay Mccarthy (Aus) Team Jayco-AIS0:00:32 
6Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida0:00:48 
7Bas Stamsnijder (Ned) Cyclingteam De Rijke0:00:58 
8Filip Eidsheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
9Bob Schoonbroodt (Ned) Cyclingteam De Rijke0:01:26 
10Ike Groen (Ned) Cyclingteam De Rijke0:01:58 
11Aslak Sorensen Vaernes (Nor) Ringeriks-Kraft0:03:44 
12Stian Sangstad (Nor) Ringeriks-Kraft0:04:07 
13Hàvard Jordbrekk Blikra (Nor) Sparebanken Vest - Ridley0:06:08 
14Sebastian Kvalsvold (Nor) Plussbank Cervelo0:07:40 
15Max Emil Korner (Nor) I.F. Froy0:10:10 
16Oystein Laengen (Nor) Plussbank Cervelo0:10:18 
17Frans-Leonard Markaskard (Nor) Ringeriks-Kraft0:14:41 
18Audun Brekke Flotten (Nor) Ringeriks-Kraft0:17:27 
19Vegard Breen (Nor) Joker Merida0:17:45 
20Stefan Vreugelenhil (Ned) Cyclingteam De Rijke0:18:32 
21Jonathan Mcevoy (GBr) Motorpoint0:20:16 
22Oliver Johr (Ger) Seven Stones0:24:53 
23Philip Lindau (Swe) Team Cykelcity0:25:23 
24Jesper Asselman (Ned) Rabobank Continental Team0:27:54 
25Adrian Aas Stien (Nor) Trondheims VK0:28:14 
26Tobias Barkschat (Ger) LKT Team Brandenburg0:30:38 
27Ola Elfmark (Nor) Asker CK Elite0:36:16 
28Jo Kogstad Ringheim (Nor) Asker CK Elite0:36:17 
29Evgeniy Kovalev (Rus) Russia0:37:40 
30Alexander Randin (Nor) Ringeriks-Kraft0:41:08 
31Torgeir Strawdberg (Nor) Plussbank Cervelo0:46:07 
32Dagfinn Seglem (Nor) Sandnes SK0:46:50 
33Magnus Nordhal (Nor) Asker CK Elite0:49:09 
34Kristoffer Aase Vabo (Nor) Sandnes SK0:51:02 
35Goran Bollestad (Nor) Sandnes SK0:52:04 
Back to top