Lindgren solos to victory

Kelderman remains in leader's jersey

Full Results
1Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity4:01:06 
2Jonathan Mcevoy (GBr) Motorpoint0:00:04 
3Jack Bauer (NZl) Endura Racing  
4Christer Rake (Nor) Joker Merida  
5Daniel Holm Foder (Den) Glud & Marstrand - LRO  
6Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team  
7Michael Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley  
8Bas Stamsnijder (Ned) Cyclingteam De Rijke  
9Luke Durbridge (Aus) Team Jayco-AIS  
10Lorents Ola Aasvold (Nor) Plussbank Cervelo  
11Magnus Borresen (Nor) I.F. Froy  
12Iker Camano (Spa) Endura Racing  
13Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team  
14Ron Pfeifer (Ger) Seven Stones  
15Vegar Robinson Bugge (Nor) Joker Merida  
16Thomas Vedel Kvist (Den) Glud & Marstrand - LRO  
17Jon Einar Bergsland (Nor) Grenland Sykkelklubb  
18Tormod Gerhard Haugstad (Nor) Lillehammer Cycle Klubb  
19Frans-Leonard Markaskard (Nor) Ringeriks-Kraft  
20Andreas Frisch (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
21Fredrik Willmann (Nor) Joker Merida  
22Bjorn Tore Hoem (Nor) Plussbank Cervelo  
23Michael Rasmussen (Den) Christina Watches-Ofone  
24Filip Eidsheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
25Alexey Markov (Rus) Russia  
26Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg0:00:09 
27Angelo Furlan (Ita) Christina Watches-Ofone0:00:14 
28Rick Ottema (Ned) Cyclingteam De Rijke  
29Tor Inge Espeland (Nor) Sandnes SK0:00:18 
30Michael Olsson (Swe) Team Cykelcity  
31Oliver Johr (Ger) Seven Stones  
32Tobias Barkschat (Ger) LKT Team Brandenburg  
33Marcin Bialoblocki (Pol) Motorpoint  
34Jay Mccarthy (Aus) Team Jayco-AIS  
35Geir Inge Berg (Nor) Sandnes SK0:00:21 
36Bob Schoonbroodt (Ned) Cyclingteam De Rijke0:00:24 
37Rik Houwers (Ned) Restore - EBH Elshof CT  
38Hàvard Jordbrekk Blikra Sparebanken Vest - Ridley  
39Hans-Joachim Benning (Ger) Seven Stones  
40Aslak Sorensen Vaernes (Nor) Ringeriks-Kraft  
41Stefan Vreugelenhil (Ned) Cyclingteam De Rijke  
42Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida  
43Oystein Laengen (Nor) Plussbank Cervelo  
44Lars Andersson (Swe) Sweden  
45Lars Stenslokken (Nor) Lillehammer Cycle Klubb0:00:28 
46Jesper Dahlström (Swe) Sweden  
47Frode Solberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
48Stian Sangstad (Nor) Ringeriks-Kraft  
49Tobias Ludvigsson (Swe) Team Cykelcity0:00:33 
50Flavio Pasquino (Ned) Restore - EBH Elshof CT  
51Alexander Serov (Rus) Russia  
52Max Emil Korner (Nor) I.F. Froy  
53Lucas Persson (Swe) Sweden  
54Andreas Landa (Nor) I.F. Froy0:00:35 
55Tommy Frengen Evensen (Nor) Trondheims VK0:00:38 
56Jon Roberto Slagsvold (Nor) Grenland Sykkelklubb  
57Ike Groen (Ned) Cyclingteam De Rijke  
58Jonas Bjelmark (Swe) Team Cykelcity  
59Alexander Randin (Nor) Ringeriks-Kraft  
60Rikke Dijkxhoorn (Ned) Cyclingteam De Rijke  
61Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg  
62Erik Andrea (Ned) Restore - EBH Elshof CT  
63Valery Valynin (Rus) Russia  
64Alexander Khatuntsev (Rus) Russia  
65Ola Inge Dropping (Nor) Nesset CK0:00:44 
66Tore Bjelland (Nor) Sandnes SK0:00:47 
67Ove Nilsson (Swe) Sweden0:00:49 
68Kristoffer Aase Vabo (Nor) Sandnes SK  
69Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand - LRO  
70Adrian Aas Stien (Nor) Trondheims VK  
71Danny Vrolijk (Ned) Restore - EBH Elshof CT  
72Dagfinn Seglem (Nor) Sandnes SK  
73Carl-Henrik Sandell (Swe) Sweden  
74Olav Van Den Berg (Ned) Restore - EBH Elshof CT  
75John Anderson (Aus) Endura Racing  
76Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
77Grondahlanders (Nor) Plussbank Cervelo  
78Martin Gustavsen (Nor) Ostfold Cyklekrets  
79Sebastian Kvalsvold (Nor) Plussbank Cervelo  
80Jon Arne Gaundal (Nor) Trondheims VK  
81Tom Bal (Ned) Restore - EBH Elshof CT0:00:56 
82Tord André Sundhagen (Nor) I.F. Froy  
83Lasse Bochman (Den) Glud & Marstrand - LRO  
84Christofer Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley  
85Lee Davies (GBr) Motorpoint  
86Magnus Nordhal (Nor) Asker CK Elite  
87Edgar Eidsheim (Nor) Nesset CK  
88Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg  
89Malcolm Rudolph (Aus) Team Jayco-AIS  
90Johan Svensson (Swe) Sweden  
91Jonas Orset (Nor) I.F. Froy  
92Erik Kasa Jarlseth (Nor) Ringeriks-Kraft  
93Goran Bollestad (Nor) Sandnes SK  
94Christian Ranneries (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
95Philip Lindau (Swe) Team Cykelcity  
96Wetterhallalexander (Swe) Endura Racing0:01:09 
97Rene Mandri (Est) Endura Racing  
98Lars Erik Granly (Nor) Ostfold Cyklekrets0:01:15 
99Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand - LRO  
100Michael Berling (Den) Glud & Marstrand - LRO  
101Ian Bibby (GBr) Motorpoint0:01:24 
102René Jorgensen (Den) Christina Watches-Ofone0:01:28 
103Michael Reihs (Den) Christina Watches-Ofone  
104Gytan Lilholt (Den) Christina Watches-Ofone  
105Nikola Ajstrup (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
106Evgeniy Kovalev (Rus) Russia  
107Aleksander Perez (Nor) Asker CK Elite0:01:40 
108Jo Kogstad Ringheim (Nor) Asker CK Elite0:01:47 
109Torgeir Strawdberg (Nor) Plussbank Cervelo  
110Jens-Erik Madsen (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:01:51 
111Magnus Espeland (Nor) Nesset CK  
112Borge Godejord (Nor) Nesset CK  
113Nick Aitken (Aus) Team Jayco-AIS0:01:53 
114Vegard Breen (Nor) Joker Merida0:01:58 
115James Moss (GBr) Endura Racing0:02:07 
116Rohan Dennis (Aus) Rabobank Continental Team  
117Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team  
118Kristopher Jordan (Nor) Asker CK Elite0:02:09 
119Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg0:02:11 
120Christopher Roth (Ger) Seven Stones  
121Vegard Fredheim (Nor) Lillehammer Cycle Klubb0:02:32 
122Audun Brekke Flotten (Nor) Ringeriks-Kraft  
123Stian Remme (Nor) Joker Merida0:00:04 
124Alex Carver (Aus) Team Jayco-AIS0:02:53 
125Michael Hepburn (Aus) Team Jayco-AIS  
126Johan Landström (Swe) Team Cykelcity0:02:54 
127Ola Elfmark (Nor) Asker CK Elite0:00:04 
128Ivan Kovalev (Rus) Russia0:03:02 
129Marc Hester (Den) Christina Watches-Ofone0:03:53 
130Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg  
131Jesper Asselman (Ned) Rabobank Continental Team0:05:57 
132Oscar Riesebeek (Ned) Rabobank Continental Team0:07:46 
133Espen Halvorsen Bjorgan (Nor) Trondheims VK0:19:02 
DNFStian Berger Larsen (Nor) Lillehammer Cycle Klubb  
DNFStian Slemdal (Nor) Lillehammer Cycle Klubb  
DNFKristan Loberg (Nor) Trondheims VK  
DNFMats Skottvoll (Nor) Ostfold Cyklekrets  
DNFKnut Landa (Nor) I.F. Froy  
DNFCristopher Haugland (Nor) Grenland Sykkelklubb  
DNFStian Lie Hakenrud (Nor) Asker CK Elite  
Sprint 1 - Karlshus, 19km
1Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team4pts
2Lars Andersson (Swe) Sweden2 
3René Jorgensen (Den) Christina Watches-Ofone1 
Sprint 2 - Aremark, 139.4km
1Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg4pts
2Ian Bibby (GBr) Motorpoint2 
3Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley1 
Mountain 1 - Vamma, 78km
1Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley4pts
2Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg2 
3Ian Bibby (GBr) Motorpoint1 
General classification after stage 3
1Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team12:20:00 
2Daniel Holm Foder (Den) Glud & Marstrand - LRO0:00:05 
3Vegar Robinson Bugge (Nor) Joker Merida  
4Michael Rasmussen (Den) Christina Watches-Ofone0:00:08 
5Fredrik Willmann (Nor) Joker Merida  
6Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity0:00:09 
7Andreas Frisch (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:00:10 
8Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team0:00:13 
9Michael Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley  
10Christer Rake (Nor) Joker Merida  
11Bjorn Tore Hoem (Nor) Plussbank Cervelo0:00:16 
12Jack Bauer (NZl) Endura Racing0:00:18 
13Magnus Borresen (Nor) I.F. Froy  
14Luke Durbridge (Aus) Team Jayco-AIS  
15Iker Camano (Spa) Endura Racing  
16Thomas Vedel Kvist (Den) Glud & Marstrand - LRO  
17Lorents Ola Aasvold (Nor) Plussbank Cervelo0:00:24 
18Jay Mccarthy (Aus) Team Jayco-AIS0:00:32 
19Michael Olsson (Swe) Team Cykelcity  
20Stian Remme (Nor) Joker Merida0:00:34 
21Geir Inge Berg (Nor) Sandnes SK0:00:41 
22Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida0:00:48 
23Tobias Ludvigsson (Swe) Team Cykelcity0:00:53 
24Bas Stamsnijder (Ned) Cyclingteam De Rijke0:00:58 
25Filip Eidsheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
26Jon Einar Bergsland (Nor) Grenland Sykkelklubb0:01:04 
27Jesper Dahlström (Swe) Sweden0:01:09 
28Frode Solberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley0:01:11 
29Tormod Gerhard Haugstad (Nor) Lillehammer Cycle Klubb0:01:14 
30Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg0:01:19 
31Frans-Leonard Markaskard (Nor) Ringeriks-Kraft  
32Marcin Bialoblocki (Pol) Motorpoint0:01:22 
33Bob Schoonbroodt (Ned) Cyclingteam De Rijke0:01:26 
34Lasse Bochman (Den) Glud & Marstrand - LRO  
35Ron Pfeifer (Ger) Seven Stones0:01:29 
36Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand - LRO0:01:37 
37Rik Houwers (Ned) Restore - EBH Elshof CT0:01:39 
38Lucas Persson (Swe) Sweden0:01:41 
39Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley0:01:43 
40Andreas Landa (Nor) I.F. Froy0:01:45 
41Jonas Bjelmark (Swe) Team Cykelcity0:01:46 
42Hàvard Jordbrekk Blikra Sparebanken Vest - Ridley0:01:47 
43Stefan Vreugelenhil (Ned) Cyclingteam De Rijke0:01:57 
44Oystein Laengen (Nor) Plussbank Cervelo  
45Ike Groen (Ned) Cyclingteam De Rijke0:01:58 
46Tor Inge Espeland (Nor) Sandnes SK0:01:59 
47Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg0:02:03 
48Erik Andrea (Ned) Restore - EBH Elshof CT  
49Valery Valynin (Rus) Russia  
50René Jorgensen (Den) Christina Watches-Ofone0:02:06 
51Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg0:02:11 
52Lars Andersson (Swe) Sweden0:02:15 
53Alexander Serov (Rus) Russia0:02:16 
54Christofer Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley0:02:21 
55John Anderson (Aus) Endura Racing0:02:25 
56Ian Bibby (GBr) Motorpoint0:02:28 
57Max Emil Korner (Nor) I.F. Froy0:02:29 
58Wetterhallalexander (Swe) Endura Racing0:02:32 
59Hans-Joachim Benning (Ger) Seven Stones0:02:34 
60Erik Kasa Jarlseth (Nor) Ringeriks-Kraft0:02:35 
61Rohan Dennis (Aus) Rabobank Continental Team0:02:37 
62Nikola Ajstrup (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:02:38 
63Rene Mandri (Est) Endura Racing0:02:46 
64Jon Roberto Slagsvold (Nor) Grenland Sykkelklubb0:03:04 
65Sebastian Kvalsvold (Nor) Plussbank Cervelo0:03:12 
66Michael Reihs (Den) Christina Watches-Ofone0:03:27 
67Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team0:03:35 
68Vegard Breen (Nor) Joker Merida0:03:43 
69Aslak Sorensen Vaernes (Nor) Ringeriks-Kraft0:03:44 
70Christopher Roth (Ger) Seven Stones0:04:01 
71Audun Brekke Flotten (Nor) Ringeriks-Kraft0:04:05 
72Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg0:04:06 
73Stian Sangstad (Nor) Ringeriks-Kraft0:04:07 
74Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand - LRO0:04:21 
75Christian Ranneries (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:04:28 
76Philip Lindau (Swe) Team Cykelcity  
77Gytan Lilholt (Den) Christina Watches-Ofone0:06:10 
78Jesper Asselman (Ned) Rabobank Continental Team0:06:11 
79Carl-Henrik Sandell (Swe) Sweden0:07:10 
80Adrian Aas Stien (Nor) Trondheims VK0:07:23 
81Alexey Markov (Rus) Russia0:07:29 
82Johan Svensson (Swe) Sweden0:07:30 
83Jo Kogstad Ringheim (Nor) Asker CK Elite0:08:16 
84Rick Ottema (Ned) Cyclingteam De Rijke0:08:23 
85Alex Carver (Aus) Team Jayco-AIS0:13:39 
86James Moss (GBr) Endura Racing0:18:07 
87Jonathan Mcevoy (GBr) Motorpoint0:20:16 
88Angelo Furlan (Ita) Christina Watches-Ofone0:21:06 
89Tobias Barkschat (Ger) LKT Team Brandenburg0:21:10 
90Alexander Khatuntsev (Rus) Russia0:21:29 
91Oliver Johr (Ger) Seven Stones0:21:33 
92Tore Bjelland (Nor) Sandnes SK0:21:39 
93Ola Elfmark (Nor) Asker CK Elite0:22:48 
94Michael Hepburn (Aus) Team Jayco-AIS0:22:55 
95Kristoffer Aase Vabo (Nor) Sandnes SK0:23:01 
96Tommy Frengen Evensen (Nor) Trondheims VK0:23:09 
97Lars Stenslokken (Nor) Lillehammer Cycle Klubb0:23:11 
98Ola Inge Dropping (Nor) Nesset CK0:23:16 
99Dagfinn Seglem (Nor) Sandnes SK0:23:17 
100Alexander Randin (Nor) Ringeriks-Kraft0:23:25 
101Olav Van Den Berg (Ned) Restore - EBH Elshof CT0:23:36 
102Grondahlanders (Nor) Plussbank Cervelo  
103Magnus Nordhal (Nor) Asker CK Elite0:23:43 
104Malcolm Rudolph (Aus) Team Jayco-AIS  
105Lee Davies (GBr) Motorpoint  
106Flavio Pasquino (Ned) Restore - EBH Elshof CT0:23:47 
107Rikke Dijkxhoorn (Ned) Cyclingteam De Rijke0:23:59 
108Johan Landström (Swe) Team Cykelcity0:24:10 
109Aleksander Perez (Nor) Asker CK Elite0:24:14 
110Evgeniy Kovalev (Rus) Russia0:24:18 
111Jens-Erik Madsen (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:24:38 
112Nick Aitken (Aus) Team Jayco-AIS0:24:40 
113Borge Godejord (Nor) Nesset CK0:25:05 
114Vegard Fredheim (Nor) Lillehammer Cycle Klubb0:25:19 
115Marc Hester (Den) Christina Watches-Ofone  
116Torgeir Strawdberg (Nor) Plussbank Cervelo0:25:49 
117Ove Nilsson (Swe) Sweden0:26:12 
118Danny Vrolijk (Ned) Restore - EBH Elshof CT0:26:28 
119Goran Bollestad (Nor) Sandnes SK0:26:38 
120Jonas Orset (Nor) I.F. Froy  
121Tom Bal (Ned) Restore - EBH Elshof CT  
122Tord André Sundhagen (Nor) I.F. Froy  
123Martin Gustavsen (Nor) Ostfold Cyklekrets0:26:46 
124Lars Erik Granly (Nor) Ostfold Cyklekrets0:26:57 
125Michael Berling (Den) Glud & Marstrand - LRO0:27:28 
126Kristopher Jordan (Nor) Asker CK Elite0:27:32 
127Magnus Espeland (Nor) Nesset CK0:28:31 
128Edgar Eidsheim (Nor) Nesset CK0:29:22 
129Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg0:30:02 
130Oscar Riesebeek (Ned) Rabobank Continental Team0:33:28 
131Jon Arne Gaundal (Nor) Trondheims VK0:40:35 
132Ivan Kovalev (Rus) Russia0:43:52 
133Espen Halvorsen Bjorgan (Nor) Trondheims VK0:58:54 
Sprint classification
1René Jorgensen (Den) Christina Watches-Ofone9pts
2Lars Andersson (Swe) Sweden8 
3Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team7 
4Johan Svensson (Swe) Sweden4 
5Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg4 
6Michael Hepburn (Aus) Team Jayco-AIS3 
7Frode Solberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley3 
8Ian Bibby (GBr) Motorpoint2 
9Christofer Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley1 
10Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley1 
Mountains classification
1Stian Remme (Nor) Joker Merida6pts
2Christofer Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley6 
3Michael Hepburn (Aus) Team Jayco-AIS6 
4Frode Solberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley5 
5Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley4 
6René Jorgensen (Den) Christina Watches-Ofone3 
7Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg2 
8Lasse Bochman (Den) Glud & Marstrand - LRO1 
9Lars Andersson (Swe) Sweden1 
10Ian Bibby (GBr) Motorpoint1 
Young riders classification
1Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team12:20:00 
2Vegar Robinson Bugge (Nor) Joker Merida0:00:05 
3Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team0:00:13 
4Bjorn Tore Hoem (Nor) Plussbank Cervelo0:00:16 
5Luke Durbridge (Aus) Team Jayco-AIS0:00:18 
6Jay Mccarthy (Aus) Team Jayco-AIS0:00:32 
7Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida0:00:48 
8Tobias Ludvigsson (Swe) Team Cykelcity0:00:53 
9Bas Stamsnijder (Ned) Cyclingteam De Rijke0:00:58 
10Filip Eidsheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
11Jesper Dahlström (Swe) Sweden0:01:09 
12Frans-Leonard Markaskard (Nor) Ringeriks-Kraft0:01:19 
13Bob Schoonbroodt (Ned) Cyclingteam De Rijke0:01:26 
14Ron Pfeifer (Ger) Seven Stones0:01:29 
15Hàvard Jordbrekk Blikra Sparebanken Vest - Ridley0:01:47 
16Stefan Vreugelenhil (Ned) Cyclingteam De Rijke0:01:57 
17Oystein Laengen (Nor) Plussbank Cervelo  
18Ike Groen (Ned) Cyclingteam De Rijke0:01:58 
19Max Emil Korner (Nor) I.F. Froy0:02:29 
20Hans-Joachim Benning (Ger) Seven Stones0:02:34 
21Erik Kasa Jarlseth (Nor) Ringeriks-Kraft0:02:35 
22Rohan Dennis (Aus) Rabobank Continental Team0:02:37 
23Sebastian Kvalsvold (Nor) Plussbank Cervelo0:03:12 
24Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team0:03:35 
25Vegard Breen (Nor) Joker Merida0:03:43 
26Aslak Sorensen Vaernes (Nor) Ringeriks-Kraft0:03:44 
27Christopher Roth (Ger) Seven Stones0:04:01 
28Audun Brekke Flotten (Nor) Ringeriks-Kraft0:04:05 
29Stian Sangstad (Nor) Ringeriks-Kraft0:04:07 
30Philip Lindau (Swe) Team Cykelcity0:04:28 
31Jesper Asselman (Ned) Rabobank Continental Team0:06:11 
32Adrian Aas Stien (Nor) Trondheims VK0:07:23 
33Jo Kogstad Ringheim (Nor) Asker CK Elite0:08:16 
34Rick Ottema (Ned) Cyclingteam De Rijke0:08:23 
35Alex Carver (Aus) Team Jayco-AIS0:13:39 
36Jonathan Mcevoy (GBr) Motorpoint0:20:16 
37Tobias Barkschat (Ger) LKT Team Brandenburg0:21:10 
38Oliver Johr (Ger) Seven Stones0:21:33 
39Michael Hepburn (Aus) Team Jayco-AIS0:22:55 
40Kristoffer Aase Vabo (Nor) Sandnes SK0:23:01 
41Tommy Frengen Evensen (Nor) Trondheims VK0:23:09 
42Dagfinn Seglem (Nor) Sandnes SK0:23:17 
43Alexander Randin (Nor) Ringeriks-Kraft0:23:25 
44Magnus Nordhal (Nor) Asker CK Elite0:23:43 
45Malcolm Rudolph (Aus) Team Jayco-AIS  
46Aleksander Perez (Nor) Asker CK Elite0:24:14 
47Evgeniy Kovalev (Rus) Russia0:24:18 
48Nick Aitken (Aus) Team Jayco-AIS0:24:40 
49Borge Godejord (Nor) Nesset CK0:25:05 
50Ola Elfmark (Nor) Asker CK Elite0:25:40 
51Torgeir Strawdberg (Nor) Plussbank Cervelo0:25:49 
52Goran Bollestad (Nor) Sandnes SK0:26:38 
53Jonas Orset (Nor) I.F. Froy  
54Tom Bal (Ned) Restore - EBH Elshof CT  
55Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg0:30:02 
56Oscar Riesebeek (Ned) Rabobank Continental Team0:33:28 
Back to top