Belda seals the deal in Ponferrada

Zanasca takes the final stage from three-man break

Results
1Luca Zanasca (Ita) Centri della Calzatura3:56:21 
2Freddy Montaña (Col) Boyaca Es Para Vivirla  
3David Belda (Spa) Boyaca Es Para Vivirla  
4Pol Nabben (Ned) Diputacion de Leon - Deyser Team0:01:28 
5Bruno Silva (Por) Aluvia - Valongo0:01:47 
6David Gutierrez (Spa) Camargo Ferroatlantica0:01:58 
7Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental0:02:11 
8Gustavo Rodriguez (Spa) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega  
9Carlos Baltazar (Por) Aluvia - Valongo0:02:37 
10Joeri Adams (Bel) Rabobank Continental  
11Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural  
12Igor Romero (Spa) Cafes Baque0:02:42 
13Karol Domagalski (Pol) Azysa - WRC - Conor  
14Victor De La Parte (Spa) Caja Rural  
15Carlos Andre Ibañez (Col) Diputacion de Leon - Deyser Team  
16David De La Cruz (Spa) ECP  
17Asier Fernandez (Spa) Telco - Intercoms0:03:18 
18Dimitry Nikandrov (Rus) Centri della Calzatura0:03:31 
19Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Continental  
20Xavier Iriarte (Spa) Bidelan - Kirolgi  
21Julen Gonzalez (Spa) Caja Rural0:03:38 
22Alejandro Serna (Col) Boyaca Es Para Vivirla  
23Helder Leal (Por) Aluvia - Valongo  
24Manuel Lloret (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar  
25Francisco Javier Lopez (Spa) Andalucía - Cajasur  
26Juan Olmo (Spa) Boyaca Es Para Vivirla  
27Edwin Parra (Col) Boyaca Es Para Vivirla0:03:43 
28André Ferreira (Por) Aluvia - Valongo0:05:10 
29Jorge Silva (Por) Aluvia - Valongo0:05:21 
30Paul Hendrik Kneppers (Ned) Telco - Intercoms  
31Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural  
32Domenico Loria (Ita) Centri della Calzatura0:05:57 
33Giuseppe Muraglia (Pol) Centri della Calzatura  
34Thijs Al (Ned) AA Drink0:06:07 
35Arnau Mendez (Spa) ECP0:06:23 
36Jose Belda (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar0:06:39 
37Francisco Javier Carrasco (Spa) ECP0:06:52 
38Juan Jose Sanchez (Spa) Camargo Ferroatlantica0:09:15 
39Francisco Torrella (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar  
40Peter Van Dijk (Ned) Telco - Intercoms0:13:30 
41Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental  
42Sergio Vergara (Spa) Camargo Ferroatlantica  
43David Gutierrez (Spa) Camargo Ferroatlantica  
44Carlos Juez (Spa) Cafes Baque  
45Fernando Carvalho (Por) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega  
46Vitor Carvalho (Por) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega  
47David Gonzalez (Spa) Azysa - WRC - Conor  
48Jon Garate (Spa) Bidelan - Kirolgi  
49Danny Stam (Ned) AA Drink  
50Pere Solano (Spa) Azysa - WRC - Conor0:14:55 
51Artur Krol (Pol) Centri della Calzatura  
52Jorge Llano (Spa) Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto  
53Marco Flores (Arg) Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto  
54Gustavo Perez (Arg) Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto  
55Adrian Legasa (Spa) Bidelan - Kirolgi  
56Alvaro Lana (Spa) Azysa - WRC - Conor  
57Guillermo Lana (Spa) Caja Rural  
58Eddy Ijzendoorn (Ned) AA Drink  
59Mitchell Huenders (Ned) AA Drink  
60Peter Schep (Ned) AA Drink0:14:59 
61Eloy Ruiz (Spa) Andalucía - Cajasur0:19:31 
62Juan Abenham Gallego (Spa) Andalucía - Cajasur  
63Miguel Bergua (Spa) Telco - Intercoms0:19:58 
64Marcos Vazquez (Spa) ECP0:21:59 
65Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental0:24:23 
66Victor Garcia (Mex) Diputacion de Leon - Deyser Team  
67Jorge Alvarez (Spa) Diputacion de Leon - Deyser Team  
68Mikel Filgueira (Spa) Caja Rural  
69Antonio Carvalho (Por) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega  
70Eugenio Loria (Ita) Centri della Calzatura  
71Michaël Van Staeyen (Bel) Rabobank Continental  
72Alfonso Suaña (Spa) Camargo Ferroatlantica  
73Eugeny Zhadkevich (Rus) Telco - Intercoms  
74Daniel Saenz (Spa) Telco - Intercoms  
75Boy Van Poppel (Ned) Rabobank Continental  
76Jeff Vermeulen (Ned) AA Drink  
77Rui Sa (Por) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega  
78Carlos Delgado (Spa) Bidelan - Kirolgi  
79Ugaitz Artola (Spa) Bidelan - Kirolgi  
80Tiago Silva (Por) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega  
81Carles Herrero (Spa) ECP  
82Andrs Vigil (Spa) ECP  
83Nicolas Palma (Uru) Azysa - WRC - Conor  
84Francisco Clavijo (Spa) Andalucía - Cajasur  
85Jordi Fite (Spa) ECP  
86Jose De Jesus Bravo (Mex) Diputacion de Leon - Deyser Team  
87Borja Abasolo (Spa) Cafes Baque  
88Adrian Saez (Spa) Caja Rural  
89Juan Manuel Perez (Spa) Cafes Baque  
90Jozef Petrus Van (Ned) Diputacion de Leon - Deyser Team  
Points
1Luca Zanasca (Ita) Centri della Calzatura25pts
2Freddy Montaña (Col) Boyaca Es Para Vivirla20 
3David Belda (Spa) Boyaca Es Para Vivirla16 
4Pol Nabben (Ned) Diputacion de Leon - Deyser Team14 
5Bruno Silva (Por) Aluvia - Valongo12 
6David Gutierrez (Spa) Camargo Ferroatlantica10 
7Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental9 
8Gustavo Rodriguez (Spa) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega8 
9Carlos Baltazar (Por) Aluvia - Valongo7 
10Joeri Adams (Bel) Rabobank Continental6 
11Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural5 
12Igor Romero (Spa) Cafes Baque4 
13Karol Domagalski (Pol) Azysa - WRC - Conor3 
14Victor De La Parte (Spa) Caja Rural2 
15Carlos Andre Ibañez (Col) Diputacion de Leon - Deyser Team1 
Mountain 1 - Llano De Las Ovejas (Cat. 1), km. 109.9
1Luca Zanasca (Ita) Centri della Calzatura10pts
2Freddy Montaña (Col) Boyaca Es Para Vivirla8 
3David Belda (Spa) Boyaca Es Para Vivirla6 
4Bruno Silva (Por) Aluvia - Valongo4 
5Carlos Andre Ibañez (Col) Diputacion de Leon - Deyser Team2 
6Gustavo Rodriguez (Spa) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega1 
Mountain 2 - El Morredero (Cat. 2), km. 119.8
1Luca Zanasca (Ita) Centri della Calzatura6pts
2David Belda (Spa) Boyaca Es Para Vivirla4 
3Freddy Montaña (Col) Boyaca Es Para Vivirla2 
4David Gutierrez (Spa) Camargo Ferroatlantica1 
Mountain 3 - Alto De Lombito (Cat. 2), km. 153.4
1Luca Zanasca (Ita) Centri della Calzatura6pts
2David Belda (Spa) Boyaca Es Para Vivirla4 
3Freddy Montaña (Col) Boyaca Es Para Vivirla2 
4Pol Nabben (Ned) Diputacion de Leon - Deyser Team1 
Sprint 1 - Astorga, km. 19,70
1Domenico Loria (Ita) Centri della Calzatura3pts
2Joaquin Ortega (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar2 
3Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental1 
Sprint 2 - km. 144,30
1Luca Zanasca (Ita) Centri della Calzatura3pts
2Freddy Montaña (Col) Boyaca Es Para Vivirla2 
3David Belda (Spa) Boyaca Es Para Vivirla1 
Teams
1Boyaca Es Para Vivirla11:52:41 
2Aluvia - Valongo0:04:24 
3Rabobank Continental0:04:41 
4Caja Rural0:05:19 
5Centri della Calzatura0:05:50 
6E.C.P.0:12:19 
7CCN-Valencia Terra y Mar0:15:54 
8Telco - Intercoms0:18:31 
9Camargo Ferroatlantica0:21:05 
10Diputacion de Leon - Deyser Team0:24:55 
11Ciudade de Lugo - Artesania Gallega0:25:33 
12Azysa - WRC - Conor0:27:29 
13Bidelan - Kirolgi0:28:18 
14AA Drink0:30:54 
15Cafes Baque0:36:57 
16Andalucía - Cajasur0:39:02 
17Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto0:41:07 
Final general classification
1David Belda (Spa) Boyaca Es Para Vivirla18:33:39 
2Freddy Montaña (Col) Boyaca Es Para Vivirla0:00:30 
3Luca Zanasca (Ita) Centri della Calzatura0:00:37 
4Pol Nabben (Ned) Diputacion de Leon - Deyser Team0:02:40 
5Bruno Silva (Por) Aluvia - Valongo0:02:48 
6David Gutierrez (Spa) Camargo Ferroatlantica0:03:09 
7Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental0:03:13 
8Gustavo Rodriguez (Spa) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega0:03:41 
9David De La Cruz (Spa) ECP0:03:44 
10Joeri Adams (Bel) Rabobank Continental0:03:46 
11Karol Domagalski (Pol) Azysa - WRC - Conor0:03:53 
12Victor De La Parte (Spa) Caja Rural0:03:57 
13Carlos Baltazar (Por) Aluvia - Valongo0:04:04 
14Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural0:04:12 
15Carlos Andre Ibañez (Col) Diputacion de Leon - Deyser Team0:04:14 
16Igor Romero (Spa) Cafes Baque0:04:26 
17Manuel Lloret (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar0:04:36 
18Asier Fernandez (Spa) Telco - Intercoms0:05:09 
19Xavier Iriarte (Spa) Bidelan - Kirolgi0:05:32 
20Alejandro Serna (Col) Boyaca Es Para Vivirla0:05:54 
21Francisco Javier Lopez (Spa) Andalucía - Cajasur0:06:03 
22Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Continental0:06:25 
23Dimitry Nikandrov (Rus) Centri della Calzatura  
24Paul Hendrik Kneppers (Ned) Telco - Intercoms0:06:56 
25Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural0:07:05 
26Jorge Silva (Por) Aluvia - Valongo0:07:08 
27Edwin Parra (Col) Boyaca Es Para Vivirla0:07:45 
28Julen Gonzalez (Spa) Caja Rural0:07:58 
29Thijs Al (Ned) AA Drink0:08:11 
30Arnau Mendez (Spa) ECP0:08:41 
31André Ferreira (Por) Aluvia - Valongo0:09:05 
32Jose Belda (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar0:09:11 
33Francisco Javier Carrasco (Spa) ECP0:09:33 
34Francisco Torrella (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar0:10:50 
35Helder Leal (Por) Aluvia - Valongo0:10:57 
36Juan Jose Sanchez (Spa) Camargo Ferroatlantica0:11:51 
37Giuseppe Muraglia (Pol) Centri della Calzatura0:14:59 
38Domenico Loria (Ita) Centri della Calzatura0:15:01 
39Juan Olmo (Spa) Boyaca Es Para Vivirla0:15:02 
40Jon Garate (Spa) Bidelan - Kirolgi0:15:14 
41Carlos Juez (Spa) Cafes Baque0:15:17 
42Sergio Vergara (Spa) Camargo Ferroatlantica  
43Vitor Carvalho (Por) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega0:16:45 
44David Gonzalez (Spa) Azysa - WRC - Conor0:17:10 
45Adrian Legasa (Spa) Bidelan - Kirolgi0:17:36 
46Pere Solano (Spa) Azysa - WRC - Conor0:17:41 
47David Gutierrez (Spa) Camargo Ferroatlantica  
48Peter Schep (Ned) AA Drink0:17:42 
49Danny Stam (Ned) AA Drink0:17:53 
50Guillermo Lana (Spa) Caja Rural0:18:30 
51Marco Flores (Arg) Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto0:18:59 
52Alvaro Lana (Spa) Azysa - WRC - Conor0:19:07 
53Gustavo Perez (Arg) Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto0:19:21 
54Peter Van Dijk (Ned) Telco - Intercoms0:19:52 
55Eloy Ruiz (Spa) Andalucía - Cajasur0:21:32 
56Marcos Vazquez (Spa) ECP0:25:31 
57Boy Van Poppel (Ned) Rabobank Continental0:26:29 
58Mikel Filgueira (Spa) Caja Rural0:26:48 
59Jordi Fite (Spa) ECP  
60Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental0:27:04 
61Juan Abenham Gallego (Spa) Andalucía - Cajasur0:27:48 
62Alfonso Suaña (Spa) Camargo Ferroatlantica0:28:34 
63Jozef Petrus Van (Ned) Diputacion de Leon - Deyser Team  
64Juan Manuel Perez (Spa) Cafes Baque0:29:00 
65Adrian Saez (Spa) Caja Rural0:29:42 
66Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental0:36:25 
67Fernando Carvalho (Por) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega  
68Eddy Ijzendoorn (Ned) AA Drink0:37:50 
69Artur Krol (Pol) Centri della Calzatura  
70Mitchell Huenders (Ned) AA Drink  
71Victor Garcia (Mex) Diputacion de Leon - Deyser Team0:38:15 
72Francisco Clavijo (Spa) Andalucía - Cajasur0:39:12 
73Andrs Vigil (Spa) ECP0:39:40 
74Ugaitz Artola (Spa) Bidelan - Kirolgi0:40:02 
75Michaël Van Staeyen (Bel) Rabobank Continental0:47:18 
76Antonio Carvalho (Por) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega  
77Jeff Vermeulen (Ned) AA Drink  
78Eugenio Loria (Ita) Centri della Calzatura  
79Carles Herrero (Spa) ECP  
80Rui Sa (Por) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega  
81Borja Abasolo (Spa) Cafes Baque  
82Jose De Jesus Bravo (Mex) Diputacion de Leon - Deyser Team  
83Daniel Saenz (Spa) Telco - Intercoms  
84Nicolas Palma (Uru) Azysa - WRC - Conor  
85Jorge Llano (Spa) Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto0:51:40 
86Miguel Bergua (Spa) Telco - Intercoms0:56:30 
87Jorge Alvarez (Spa) Diputacion de Leon - Deyser Team1:00:55 
88Tiago Silva (Por) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega1:01:01 
89Carlos Delgado (Spa) Bidelan - Kirolgi1:02:57 
90Eugeny Zhadkevich (Rus) Telco - Intercoms1:05:08 
Points classification
1David Belda (Spa) Boyaca Es Para Vivirla57pts
2Domenico Loria (Ita) Centri della Calzatura50 
3Freddy Montaña (Col) Boyaca Es Para Vivirla45 
4Luca Zanasca (Ita) Centri della Calzatura45 
5Michaël Van Staeyen (Bel) Rabobank Continental41 
6Boy Van Poppel (Ned) Rabobank Continental36 
7Francisco Javier Carrasco (Spa) ECP35 
8Pol Nabben (Ned) Diputacion de Leon - Deyser Team34 
9Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Continental25 
10Bruno Silva (Por) Aluvia - Valongo24 
11Jeff Vermeulen (Ned) AA Drink20 
12Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental19 
13Joeri Adams (Bel) Rabobank Continental19 
14David Gutierrez (Spa) Camargo Ferroatlantica16 
15Manuel Lloret (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar14 
16Julen Gonzalez (Spa) Caja Rural14 
17Eugenio Loria (Ita) Centri della Calzatura12 
18Gustavo Rodriguez (Spa) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega10 
19Karol Domagalski (Pol) Azysa - WRC - Conor10 
20Carlos Baltazar (Por) Aluvia - Valongo10 
21Antonio Carvalho (Por) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega10 
22David De La Cruz (Spa) ECP9 
23Marco Flores (Arg) Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto9 
24Dimitry Nikandrov (Rus) Centri della Calzatura8 
25Carlos Juez (Spa) Cafes Baque8 
Mountains classification
1Luca Zanasca (Ita) Centri della Calzatura39pts
2Freddy Montaña (Col) Boyaca Es Para Vivirla31 
3David Gutierrez (Spa) Camargo Ferroatlantica20 
4David Belda (Spa) Boyaca Es Para Vivirla20 
5Giuseppe Muraglia (Pol) Centri della Calzatura10 
6Gustavo Rodriguez (Spa) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega9 
7Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural8 
8Bruno Silva (Por) Aluvia - Valongo6 
9Carlos Andre Ibañez (Col) Diputacion de Leon - Deyser Team6 
10Alejandro Serna (Col) Boyaca Es Para Vivirla5 
11Manuel Lloret (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar4 
Sprint classification
1Domenico Loria (Ita) Centri della Calzatura9pts
2Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental7 
3Eugeny Zhadkevich (Rus) Telco - Intercoms6 
4Pol Nabben (Ned) Diputacion de Leon - Deyser Team5 
5David Belda (Spa) Boyaca Es Para Vivirla4 
6Victor De La Parte (Spa) Caja Rural4 
7Luca Zanasca (Ita) Centri della Calzatura3 
8Giuseppe Muraglia (Pol) Centri della Calzatura3 
9Freddy Montaña (Col) Boyaca Es Para Vivirla2 
10Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural2 
11Jozef Petrus Van (Ned) Diputacion de Leon - Deyser Team2 
U23 classification
1Bruno Silva (Por) Aluvia - Valongo  
2Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental  
3David De La Cruz (Spa) ECP  
4Joeri Adams (Bel) Rabobank Continental  
5Karol Domagalski (Pol) Azysa - WRC - Conor  
6Carlos Baltazar (Por) Aluvia - Valongo  
7Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Continental  
8Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural  
9Jorge Silva (Por) Aluvia - Valongo  
10Julen Gonzalez (Spa) Caja Rural  
11André Ferreira (Por) Aluvia - Valongo  
Regional rider classification
1Jorge Alvarez (Spa) Diputacion de Leon - Deyser Team  
Spanish rider classification
1David Belda (Spa) Boyaca Es Para Vivirla  
2David Gutierrez (Spa) Camargo Ferroatlantica  
3Gustavo Rodriguez (Spa) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega  
4David De La Cruz (Spa) ECP  
5Victor De La Parte (Spa) Caja Rural  
6Igor Romero (Spa) Cafes Baque  
7Manuel Lloret (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar  
8Asier Fernandez (Spa) Telco - Intercoms  
9Xavier Iriarte (Spa) Bidelan - Kirolgi  
10Francisco Javier Lopez (Spa) Andalucía - Cajasur  
11Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural  
Teams classification
1Boyaca Es Para Vivirla55:46:27 
2Aluvia - Valongo0:06:47 
3Rabobank Continental0:07:06 
4Caja Rural0:08:01 
5E.C.P.0:15:40 
6Centri della Calzatura0:16:31 
7CCN-Valencia Terra y Mar0:19:07 
8Telco - Intercoms0:21:49 
9Camargo Ferroatlantica0:24:47 
10Diputacion de Leon - Deyser Team0:29:58 
11Azysa - WRC - Conor0:31:59 
12Bidelan - Kirolgi0:32:52 
13AA Drink0:37:38 
14Cafes Baque0:42:11 
15Andalucía - Cajasur0:49:53 
16Ciudade de Lugo - Artesania Gallega0:51:21 
17Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto1:10:45 
Back to top