Matthews prevails in field sprint

Wetterhall remains in leader's jersey

Full Results
1Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins4:44:56 
2Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
3Rohan Dennis (Aus) Team Jayco - Skins  
4Christer Rake (Nor) Joker Bianchi  
5Barry Markus (Ned) Rabobank Continental  
6Christoph Pfingsten (Ger) Van Vliet Ebh Elshof  
7Mats Boeve (Ned) Rabobank Continental  
8Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
9Svein Erik Vold (Nor) Joker Bianchi  
10Daniel Shand (GBr) Team Raleigh  
11Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental  
12Luke Durbridge (Aus) Team Jayco - Skins  
13Daniel Egeland Jarstø (Nor) Sør-Norge Mix Team  
14Michael Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley  
15Michael Becling (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning  
16Nic van der Lijke (Ned) Rabobank Continental  
17Daniel Kreutzfeldt (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
18Sondre Gjerdevik Sørtveit (Nor) Joker Bianchi  
19Jasper Bovenhuiss (Ned) Rabobank Continental  
20Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity  
21Vegar Robinson Bugge (Nor) Joker Bianchi  
22Patrik Morén (Swe) Sweden  
23Bob Schoonbrodt (Ned) Van Vliet Ebh Elshof  
24Tomas Okrouhlicky (Cze) AC Sparta Praha  
25Dale Appelby (GBr) Team Raleigh  
26Bjørn Tore Hoem (Nor) CK NOR  
27Tor Inge Espeland (Nor) Sandnes SK  
28Lasse Bøchmann (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning  
29Anatoly Pakhtusov (Ukr) ISD Continental Team  
30Andreas Lindén (Swe) Borås CA  
31Niklas Åkvik (Nor) Plussbank Cervelo  
32Stian Remme (Nor) Joker Bianchi  
33Kristian Forbord (Nor) CK NOR  
34Edvin Wilson (Swe) Borås CA  
35Jesper Asselman (Ned) Van Vliet Ebh Elshof  
36Krister Hagen (Nor) Nesset CK  
37Bersvenn Støen (Nor) Trondhjems VK  
38Matthias Krizek (Aut) Tyrol Team  
39Reidar Borgersen (Nor) Buskerud CK  
40Rostislav Krotký (Cze) AC Sparta Praha  
41Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Kokken - Blue Water  
42Yuriy Agarkov (Ukr) ISD Continental Team  
43Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental  
44Marius Ness Haave (Nor) Buskerud CK  
45Adrian Gjølberg (Nor) Plussbank Cervelo  
46Frode Solberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
47Michael Hepburn (Aus) Team Jayco - Skins  
48Tobias Ludvigsson (Swe) Sweden  
49Johan Svensson (Swe) Borås CA  
50Torgeir Strandberg (Nor) Plussbank Cervelo  
51Harald Totschnig (Aut) Tyrol Team  
52Michael Reihs (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
53Mathias Lisson (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
54Jon Einar Bergsland (Nor) Grenland SK  
55Audun Fløtten (Nor) Ringeriks - Kraft  
56Sebastian Balck (Swe) Team Cykelcity  
57Ole Martin Ølmheim (Nor) Sandnes SK  
58Olesandre Shedyk (Ukr) ISD Continental Team  
59Sondre Norland (Nor) Sør-Norge Mix Team  
60Vegard Fredheim (Nor) Lillehammer Cykle Klubb  
61Norbert Dürauer (Aut) Tyrol Team  
62Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning  
63Arne Gunnar Ensrud (Nor) Lillehammer Cykle Klubb  
64Yehor Dementyev (Ukr) ISD Continental Team  
65Renè Jørgensen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
66Mads Christensen (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning  
67Geir Inge Berg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
68Alexander Wetterhall (Swe) Sweden  
69Patrik Stenberg (Swe) Team Cykelcity  
70Johan Landström (Swe) Team Cykelcity  
71Roman Bronis (Cze) AC Sparta Praha  
72Nebojsa Jovanovic (Cze) AC Sparta Praha  
73Lorents Ola Aasvold (Nor) Trondhjems VK  
74Richard Lang (Aus) Team Jayco - Skins  
75Vytaly Popkov (Ukr) ISD Continental Team  
76Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco - Skins  
77Ola Inge Drøpping (Nor) Nesset CK  
78Lucas Persson (Swe) Team Cykelcity  
79Niklas Gustavsson (Swe) Sweden  
80Sebastian Kvålsvoll (Nor) CK NOR  
81Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity  
82Dan Fleeman (GBr) Team Raleigh  
83Christian Moberg (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning  
84Oleksandr Martynenko (Ukr) ISD Continental Team  
85Fillip Eidsheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
86Ladislav Fabisovsky (Cze) AC Sparta Praha  
87Øystein Stake Laengen (Nor) Plussbank Cervelo  
88Kjetil Andreas Ertsås (Nor) Trondhjems VK  
89Vegard Breen (Nor) Joker Bianchi  
90Lars Andersson (Swe) Sweden  
91Jan Frederik Grue (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
92Richard Handley (GBr) Team Raleigh  
93Christofer Stevenson (Swe) Borås CA  
94Jonas Orset (Nor) I.F. Frøy  
95Peter Smith (Aus) Team Raleigh  
96Christer Jensen (Nor) Ringeriks - Kraft0:00:42 
97Jørgen Eide (Nor) Hordaland0:01:05 
98Bas Stamsnijder (Ned) Van Vliet Ebh Elshof0:02:29 
99Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet Ebh Elshof  
100Rund Van Der Meijden (Ned) Van Vliet Ebh Elshof  
101Kent Aadnøy (Nor) Sandnes SK  
102Espen Halvorsen Bjørgan (Nor) Trondhjems VK  
103Kristopher Jordan (Nor) Asker CK Elite Mix  
104Mikael Johansen (Nor) Hordaland0:02:32 
105Philip Lindau (Swe) Sweden0:02:33 
106Stian Slemdal (Nor) Lillehammer Cykle Klubb  
107Stefan Mair (Aut) Tyrol Team0:02:45 
108David Wöhrer (Aut) Tyrol Team  
109Erik Jordahl (Nor) Nesset CK0:03:21 
110Michael Tronborg (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning0:03:30 
111Pål Ødegård (Nor) Team Østfold KF  
112Magnus Nordahl (Nor) Asker CK Elite Mix0:03:51 
113Martin Gustavsen (Nor) Team Østfold KF0:04:58 
114Mikael Schou (Nor) Lillehammer Cykle Klubb0:05:38 
115Gunnar Eidseim (Nor) Hordaland0:06:13 
116Ove Nilsson (Swe) Borås CA  
117Håvard Dahl (Nor) Sandnes SK0:08:13 
118Lars Stensløkken (Nor) Lillehammer Cykle Klubb0:11:16 
119Kristian Platou (Nor) Lillehammer Cykle Klubb  
120Kristian Ellertsen (Nor) Hordaland0:11:17 
121Anders Stensaker (Nor) Hordaland  
122Ondrej Pavek (Cze) AC Sparta Praha0:11:19 
123Øystein Anderson (Nor) Sør-Norge Mix Team0:11:37 
124Hans-Tore Anderson (Nor) Sør-Norge Mix Team  
125Eivind Eikli (Nor) I.F. Frøy0:29:40 
126Christian Jensen (Nor) Sør-Norge Mix Team  
127Magnus Børresen (Nor) I.F. Frøy0:29:43 
128Stein Arne Overvik (Nor) Trondhjems VK0:32:35 
129Per Arne Holt (Nor) Buskerud CK  
130Vegar Nyhus (Nor) Buskerud CK  
131Steffen Karstoft (Nor) Team Østfold KF  
132Thomas Rem (Nor) I.F. Frøy  
133Lars Erik Granly (Nor) Team Østfold KF  
134Oscar Schjerven Grylling (Nor) Buskerud CK  
DNSTrond Kristian Schweder (Nor) Buskerud CK  
DNSSondre Moen Hurum (Nor) Sør-Norge Mix Team  
DNSErik Kasa Jarlseth (Nor) Ringeriks - Kraft  
DNSDominik Brändle (Aut) Tyrol Team  
DNSJon Anders Grøndal (Nor) Plussbank Cervelo  
DNSTommy Frengen Evensen (Nor) Trondhjems VK  
DNFMorten Mørland (Nor) Plussbank Cervelo  
DNFØivind Bjerkseth (Nor) Asker CK Elite Mix  
DNFTore Bjelland (Nor) Sandnes SK  
DNFBjarte Rød (Nor) Nesset CK  
DNFStian Sangstad (Nor) Ringeriks - Kraft  
DNFMartin Uthus (Nor) Ringeriks - Kraft  
DNFHenrik Åbom (Swe) Borås CA  
DNFJon Roberto Slagsvold (Nor) Grenland SK  
DNFAslak Sørensen Værnes (Nor) Ringeriks - Kraft  
DNFChristoffer Berggren (Nor) Asker CK Elite Mix  
DNFThomas Myhre (Nor) Team Østfold KF  
DNFAnders Liverød (Nor) Grenland SK  
Sprint 1 - Flesberg, 126.7km
1Øystein Stake Laengen (Nor) Plussbank Cervelo4pts
2Niklas Gustavsson (Swe) Sweden2 
3Jan Frederik Grue (Nor) Sparebanken Vest - Ridley1 
Sprint 2 - Prestfoss, 159.7km
1Niklas Gustavsson (Swe) Sweden4pts
2Øystein Stake Laengen (Nor) Plussbank Cervelo2 
3Jan Frederik Grue (Nor) Sparebanken Vest - Ridley1 
Mountain 1 - Dagali, 18.3km
1Harald Totschnig (Aut) Tyrol Team4pts
2Christoph Pfingsten (Ger) Van Vliet Ebh Elshof2 
3Jan Frederik Grue (Nor) Sparebanken Vest - Ridley1 
Mountain 2 - Vasstuland, 26.2km
1Harald Totschnig (Aut) Tyrol Team4pts
2Christoph Pfingsten (Ger) Van Vliet Ebh Elshof2 
3Jan Frederik Grue (Nor) Sparebanken Vest - Ridley1 
Teams
1Team Jayco-Skins14:14:48 
2Rabobank Continental  
3Team Joker Bianchi  
4Team Designa Kokken - Blue Water  
5Van Vliet EBH Elshop  
6Sparebanken Vest - Ridley  
7Glud & Marstrand - LRØ Radgiving  
8Borås CA  
9Team Raleigh  
10Plussbank Cervelo  
11ISD Continental Team  
12AC Sparta Praha  
13Sweden  
14CK NOR  
15Team Cykelcity  
16Tyrol team  
17Trondhjems VK  
18Sandnes SK0:02:29 
19Lillehammer Cykle Klubb0:02:33 
20Nesset CK Mix0:03:21 
21Hordaland0:09:50 
22Sør-Norge Mix Team0:11:37 
23Drammen CK Mix0:32:35 
24Team Østfold KF0:41:03 
25I.F. Frøy0:59:23 
General classification after stage 2
1Alexander Wetterhall (Swe) Sweden7:57:28 
2Christer Rake (Nor) Joker Bianchi0:00:19 
3Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins0:00:20 
4Barry Markus (Ned) Rabobank Continental  
5Rohan Dennis (Aus) Team Jayco - Skins  
6Michael Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley  
7Christoph Pfingsten (Ger) Van Vliet Ebh Elshof  
8Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity  
9Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental  
10Daniel Egeland Jarstø (Nor) Sør-Norge Mix Team  
11Vegar Robinson Bugge (Nor) Joker Bianchi  
12Nic van der Lijke (Ned) Rabobank Continental  
13Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
14Mats Boeve (Ned) Rabobank Continental  
15Kristian Forbord (Nor) CK NOR  
16Jasper Bovenhuiss (Ned) Rabobank Continental  
17Dale Appelby (GBr) Team Raleigh  
18Matthias Krizek (Aut) Tyrol Team  
19Patrik Morén (Swe) Sweden  
20Jesper Asselman (Ned) Van Vliet Ebh Elshof  
21Bob Schoonbrodt (Ned) Van Vliet Ebh Elshof  
22Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Kokken - Blue Water  
23Lasse Bøchmann (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning  
24Harald Totschnig (Aut) Tyrol Team  
25Rostislav Krotký (Cze) AC Sparta Praha  
26Tor Inge Espeland (Nor) Sandnes SK  
27Sondre Gjerdevik Sørtveit (Nor) Joker Bianchi  
28Tomas Okrouhlicky (Cze) AC Sparta Praha  
29Luke Durbridge (Aus) Team Jayco - Skins  
30Yuriy Agarkov (Ukr) ISD Continental Team  
31Stian Remme (Nor) Joker Bianchi  
32Anatoly Pakhtusov (Ukr) ISD Continental Team  
33Michael Reihs (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
34Jon Einar Bergsland (Nor) Grenland SK  
35Sebastian Balck (Swe) Team Cykelcity  
36Michael Hepburn (Aus) Team Jayco - Skins  
37Bersvenn Støen (Nor) Trondhjems VK  
38Mathias Lisson (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
39Krister Hagen (Nor) Nesset CK  
40Yehor Dementyev (Ukr) ISD Continental Team  
41Bjørn Tore Hoem (Nor) CK NOR  
42Adrian Gjølberg (Nor) Plussbank Cervelo  
43Norbert Dürauer (Aut) Tyrol Team  
44Renè Jørgensen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
45Tobias Ludvigsson (Swe) Sweden  
46Niklas Gustavsson (Swe) Sweden  
47Arne Gunnar Ensrud (Nor) Lillehammer Cykle Klubb  
48Olesandre Shedyk (Ukr) ISD Continental Team  
49Lorents Ola Aasvold (Nor) Trondhjems VK  
50Mads Christensen (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning  
51Johan Landström (Swe) Team Cykelcity  
52Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning  
53Geir Inge Berg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
54Roman Bronis (Cze) AC Sparta Praha  
55Nebojsa Jovanovic (Cze) AC Sparta Praha  
56Dan Fleeman (GBr) Team Raleigh  
57Lucas Persson (Swe) Team Cykelcity  
58Øystein Stake Laengen (Nor) Plussbank Cervelo  
59Oleksandr Martynenko (Ukr) ISD Continental Team  
60Ladislav Fabisovsky (Cze) AC Sparta Praha  
61Christofer Stevenson (Swe) Borås CA  
62Jan Frederik Grue (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
63Niklas Åkvik (Nor) Plussbank Cervelo0:00:31 
64Torgeir Strandberg (Nor) Plussbank Cervelo  
65Daniel Shand (GBr) Team Raleigh0:00:40 
66Edvin Wilson (Swe) Borås CA0:00:42 
67Patrik Stenberg (Swe) Team Cykelcity0:00:44 
68Vegard Breen (Nor) Joker Bianchi  
69Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental0:00:59 
70Frode Solberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
71Daniel Kreutzfeldt (Den) Team Designa Kokken - Blue Water0:01:09 
72Andreas Lindén (Swe) Borås CA  
73Reidar Borgersen (Nor) Buskerud CK  
74Johan Svensson (Swe) Borås CA  
75Sondre Norland (Nor) Sør-Norge Mix Team  
76Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity  
77Richard Handley (GBr) Team Raleigh  
78Lars Andersson (Swe) Sweden  
79Peter Smith (Aus) Team Raleigh  
80Christer Jensen (Nor) Ringeriks - Kraft0:01:22 
81Ola Inge Drøpping (Nor) Nesset CK0:01:48 
82Jørgen Eide (Nor) Hordaland0:01:49 
83Vegard Fredheim (Nor) Lillehammer Cykle Klubb0:02:14 
84Vytaly Popkov (Ukr) ISD Continental Team  
85Christian Moberg (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning  
86Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet Ebh Elshof0:02:49 
87Rund Van Der Meijden (Ned) Van Vliet Ebh Elshof  
88Espen Halvorsen Bjørgan (Nor) Trondhjems VK  
89Bas Stamsnijder (Ned) Van Vliet Ebh Elshof0:03:10 
90Michael Becling (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning0:03:13 
91Audun Fløtten (Nor) Ringeriks - Kraft  
92Richard Lang (Aus) Team Jayco - Skins  
93Philip Lindau (Swe) Sweden0:03:17 
94Kent Aadnøy (Nor) Sandnes SK0:03:25 
95Stefan Mair (Aut) Tyrol Team0:03:27 
96David Wöhrer (Aut) Tyrol Team0:03:29 
97Svein Erik Vold (Nor) Joker Bianchi0:04:09 
98Sebastian Kvålsvoll (Nor) CK NOR0:04:29 
99Mikael Johansen (Nor) Hordaland0:04:30 
100Michael Tronborg (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning0:04:39 
101Kristopher Jordan (Nor) Asker CK Elite Mix0:04:43 
102Magnus Nordahl (Nor) Asker CK Elite Mix0:05:00 
103Erik Jordahl (Nor) Nesset CK0:05:35 
104Ole Martin Ølmheim (Nor) Sandnes SK0:07:22 
105Martin Gustavsen (Nor) Team Østfold KF0:08:11 
106Ove Nilsson (Swe) Borås CA0:08:47 
107Jonas Orset (Nor) I.F. Frøy0:09:24 
108Marius Ness Haave (Nor) Buskerud CK0:11:24 
109Fillip Eidsheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
110Stian Slemdal (Nor) Lillehammer Cykle Klubb0:11:57 
111Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water0:12:22 
112Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco - Skins  
113Ondrej Pavek (Cze) AC Sparta Praha0:13:07 
114Lars Stensløkken (Nor) Lillehammer Cykle Klubb0:13:30 
115Kristian Platou (Nor) Lillehammer Cykle Klubb  
116Kristian Ellertsen (Nor) Hordaland0:13:31 
117Kjetil Andreas Ertsås (Nor) Trondhjems VK0:13:42 
118Mikael Schou (Nor) Lillehammer Cykle Klubb0:15:02 
119Pål Ødegård (Nor) Team Østfold KF0:15:52 
120Gunnar Eidseim (Nor) Hordaland0:18:35 
121Øystein Anderson (Nor) Sør-Norge Mix Team0:18:59 
122Håvard Dahl (Nor) Sandnes SK0:20:35 
123Hans-Tore Anderson (Nor) Sør-Norge Mix Team0:24:19 
124Anders Stensaker (Nor) Hordaland0:24:43 
125Magnus Børresen (Nor) I.F. Frøy0:32:56 
126Christian Jensen (Nor) Sør-Norge Mix Team0:41:04 
127Eivind Eikli (Nor) I.F. Frøy0:42:53 
128Thomas Rem (Nor) I.F. Frøy0:44:57 
129Steffen Karstoft (Nor) Team Østfold KF0:45:45 
130Oscar Schjerven Grylling (Nor) Buskerud CK0:46:01 
131Stein Arne Overvik (Nor) Trondhjems VK0:46:17 
132Per Arne Holt (Nor) Buskerud CK0:47:45 
133Vegar Nyhus (Nor) Buskerud CK  
134Lars Erik Granly (Nor) Team Østfold KF  
Sprint classification
1Niklas Gustavsson (Swe) Sweden6pts
2Øystein Stake Laengen (Nor) Plussbank Cervelo6 
3Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental4 
4Olv Aleksander Benjaminsen (Nor) CK NOR2 
5Jan Frederik Grue (Nor) Sparebanken Vest - Ridley2 
6Vytaly Popkov (Ukr) ISD Continental Team1 
Mountains classification
1Harald Totschnig (Aut) Tyrol Team8pts
2Alexander Wetterhall (Swe) Sweden4 
3Christoph Pfingsten (Ger) Van Vliet Ebh Elshof4 
4Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Kokken - Blue Water2 
5Jan Frederik Grue (Nor) Sparebanken Vest - Ridley2 
6Stian Remme (Nor) Joker Bianchi1 
Best young rider classification
1Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins7:57:48 
2Barry Markus (Ned) Rabobank Continental  
3Rohan Dennis (Aus) Team Jayco - Skins  
4Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental  
5Daniel Egeland Jarstø (Nor) Sør-Norge Mix Team  
6Vegar Robinson Bugge (Nor) Joker Bianchi  
7Nic van der Lijke (Ned) Rabobank Continental  
8Mats Boeve (Ned) Rabobank Continental  
9Kristian Forbord (Nor) CK NOR  
10Jasper Bovenhuiss (Ned) Rabobank Continental  
11Matthias Krizek (Aut) Tyrol Team  
12Jesper Asselman (Ned) Van Vliet Ebh Elshof  
13Bob Schoonbrodt (Ned) Van Vliet Ebh Elshof  
14Sondre Gjerdevik Sørtveit (Nor) Joker Bianchi  
15Luke Durbridge (Aus) Team Jayco - Skins  
16Sebastian Balck (Swe) Team Cykelcity  
17Michael Hepburn (Aus) Team Jayco - Skins  
18Mathias Lisson (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
19Krister Hagen (Nor) Nesset CK  
20Bjørn Tore Hoem (Nor) CK NOR  
21Adrian Gjølberg (Nor) Plussbank Cervelo  
22Tobias Ludvigsson (Swe) Sweden  
23Niklas Gustavsson (Swe) Sweden  
24Lorents Ola Aasvold (Nor) Trondhjems VK  
25Øystein Stake Laengen (Nor) Plussbank Cervelo  
26Oleksandr Martynenko (Ukr) ISD Continental Team  
27Jan Frederik Grue (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
28Niklas Åkvik (Nor) Plussbank Cervelo0:00:11 
29Torgeir Strandberg (Nor) Plussbank Cervelo  
30Edvin Wilson (Swe) Borås CA0:00:22 
31Patrik Stenberg (Swe) Team Cykelcity0:00:24 
32Vegard Breen (Nor) Joker Bianchi  
33Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental0:00:39 
34Andreas Lindén (Swe) Borås CA0:00:49 
35Richard Handley (GBr) Team Raleigh  
36Lars Andersson (Swe) Sweden  
37Christer Jensen (Nor) Ringeriks - Kraft0:01:02 
38Jørgen Eide (Nor) Hordaland0:01:29 
39Rund Van Der Meijden (Ned) Van Vliet Ebh Elshof0:02:29 
40Espen Halvorsen Bjørgan (Nor) Trondhjems VK  
41Bas Stamsnijder (Ned) Van Vliet Ebh Elshof0:02:50 
42Audun Fløtten (Nor) Ringeriks - Kraft0:02:53 
43Richard Lang (Aus) Team Jayco - Skins  
44Philip Lindau (Swe) Sweden0:02:57 
45Kent Aadnøy (Nor) Sandnes SK0:03:05 
46Stefan Mair (Aut) Tyrol Team0:03:07 
47David Wöhrer (Aut) Tyrol Team0:03:09 
48Sebastian Kvålsvoll (Nor) CK NOR0:04:09 
49Kristopher Jordan (Nor) Asker CK Elite Mix0:04:23 
50Magnus Nordahl (Nor) Asker CK Elite Mix0:04:40 
51Ole Martin Ølmheim (Nor) Sandnes SK0:07:02 
52Jonas Orset (Nor) I.F. Frøy0:09:04 
53Fillip Eidsheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley0:11:04 
54Stian Slemdal (Nor) Lillehammer Cykle Klubb0:11:37 
55Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco - Skins0:12:02 
56Mikael Schou (Nor) Lillehammer Cykle Klubb0:14:42 
57Pål Ødegård (Nor) Team Østfold KF0:15:32 
58Håvard Dahl (Nor) Sandnes SK0:20:15 
59Anders Stensaker (Nor) Hordaland0:24:23 
60Magnus Børresen (Nor) I.F. Frøy0:32:36 
61Eivind Eikli (Nor) I.F. Frøy0:42:33 
62Oscar Schjerven Grylling (Nor) Buskerud CK0:45:41 
63Vegar Nyhus (Nor) Buskerud CK0:47:25 
Teams classification
1Sweden23:53:04 
2Team Joker Bianchi0:00:19 
3Team Jayco-Skins0:00:20 
4Rabobank Continental  
5Van Vliet EBH Elshop  
6Team Designa Kokken - Blue Water  
7Sparebanken Vest - Ridley  
8Team Cykelcity  
9Team Raleigh  
10Tyrol team  
11Glud & Marstrand - LRØ Radgiving  
12AC Sparta Praha  
13ISD Continental Team  
14Trondhjems VK  
15Plussbank Cervelo0:00:31 
16Borås CA0:01:31 
17Sandnes SK0:04:14 
18CK NOR0:04:29 
19Lillehammer Cykle Klubb0:06:41 
20Nesset CK Mix0:07:03 
21Hordaland0:14:06 
22Sør-Norge Mix Team0:14:40 
23Drammen CK Mix0:57:54 
24Team Østfold KF1:09:08 
25I.F. Frøy1:23:42 
Back to top