Paris-Nice 2018 start list

Provisional starters as of February 28

Start list

 
Team Sky
#Rider Name (Country)  
 Sergio Henao (Col)  
 David De La Cruz (Spa)  
 Sebastian Henao (Col)  
 Christian Knees (Ger)  
 David Lopez Garcia (Spa)  
 Wout Poels (Ned)  
 Ian Stannard (GBr)  
UAE Team Emirates
#Rider Name (Country)  
 Daniel Martin (Irl)  
 Matteo Bono (Ita)  
 Sven Erik Bystrom (Nor)  
 Rui Costa (Por)  
 Alexander Kristoff (Nor)  
 Rory Sutherland (Aus)  
 Ben Swift (GBr)  
Bahrain-Merida
#Rider Name (Country)  
 Gorka Izagirre (Spa)  
 Manuele Boaro (Ita)  
 Ivan Garcia (Spa)  
 Heinrich Haussler (Aus)  
 Ion Izagirre (Spa)  
 Antonio Nibali (Ita)  
 Luka Pibernik (Slo)  
Qiuck-Step Floors
#Rider Name (Country)  
 Julian Alaphilippe (Fra)  
 Tim Declercq (Bel)  
 Dries Devenyns (Bel)  
 Yves Lampaert (Bel)  
 Michael Morkov (Den)  
 Fabio Sabatini (Ita)  
 Elia Viviani (Ita)  
Katusha-Alpecin
#Rider Name (Country)  
 Ilnur Zakarin (Rus)  
 Ian Boswell (USA)  
 Marco Haller (Aut)  
 Robert Kiserlovski (Cro)  
 Marcel Kittel (Ger)  
 Tiago Machado (Por)  
 Nils Politt (Ger)  
Mitchelton-Scott
#Rider Name (Country)  
 Esteban Chaves (Col)  
 Michael Albasini (Swi)  
 Alex Edmondson (Aus)  
 Mathew Hayman (Aus)  
 Roman Kreuziger (Cze)  
 Matteo Trentin (Ita)  
 Simon Yates (GBr)  
AG2R La Mondiale
#Rider Name (Country)  
 Tony Gallopin (Fra)  
 Mikael Cherel (Fra)  
 Axel Domont (Fra)  
 Cyril Gautier (Fra)  
 Oliver Naesen (Bel)  
 Stijn Vandenbergh (Bel)  
 Alexis Vuillermoz (Fra)  
BMC Racing
#Rider Name (Country)  
 Tejay van Garderen (USA)  
 Alessandro De Marchi (Ita)  
 Jean-Pierre Drucker (Lux)  
 Simon Gerrans (Aus)  
 Nicolas Roche (Irl)  
 Jurgen Roelandts (Bel)  
 Dylan Teuns (Bel)  
Trek-Segafredo
#Rider Name (Country)  
 Bauke Mollema (Ned)  
 Julien Bernard (Fra)  
 Koen de Kort (Ned)  
 John Degenkolb (Ger)  
 Markel Irizar (Spa)  
 Jarlinson Pantano (Col)  
 Gregory Rast (Swi)  
Astana Pro Team
#Rider Name (Country)  
 Jakob Fuglsang (Den)  
 Laurens De Vreese (Bel)  
 Omar Fraile (Spa)  
 Dmitriy Gruzdev (Kaz)  
 Magnus Cort (Den)  
 Luis Leon Sanchez (Spa)  
 Michael Valgren (Den)  
Lotto Soudal
#Rider Name (Country)  
 Tim Wellens (Bel)  
 Lars Bak (Den)  
 Jasper De Buyst (Bel)  
 Thomas De Gendt (Bel)  
 Andre Greipel (Ger)  
 Marcel Sieberg (Ger)  
Groupama-FDJ
#Rider Name (Country)  
 Arnaud Demare (Fra)  
 Mickael Delage (Fra)  
 Jacopo Guarnieri (Ita)  
 Ignatas Konovalovas (Ltu)  
 Olivier Le Gac (Fra)  
 Rudy Molard (Fra)  
 Ramon Sinkeldam (Ned)  
Movistar Team
#Rider Name (Country)  
 Marc Soler (Spa)  
 Richard Carapaz (Ecu)  
 Jaime Castrillo (Spa)  
 Victor De La Parte (Spa)  
 Imanol Erviti (Spa)  
 Dayer Quintana (Col)  
 Eduardo Sepulveda (Arg)  
Fortuneo-Samsic
#Rider Name (Country)  
 Warren Barguil (Fra)  
 Franck Bonnamour (Fra)  
 Maxime Daniel (Fra)  
 Anthony Delaplace (Fra)  
 Romain Hardy (Fra)  
 Pierre Luc Perichon (Fra)  
 Laurent Pichon (Fra)  
LottoNL-Jumbo
#Rider Name (Country)  
 Robert Gesink (Ned)  
 Lars Boom (Ned)  
 Dylan Groenewegen (Ned)  
 Amund Gr¿ndahl Jansen (Nor)  
 Thomas Leezer (Ned)  
 Paul Martens (Ger)  
 Timo Roosen (Ned)  
Team Sunweb
#Rider Name (Country)  
 Sam Oomen (Ned)  
 Phil Bauhaus (Ger)  
 Roy Curvers (Ned)  
 Christopher Hamilton (Aus)  
 Mike Teunissen (Ned)  
 Edward Theuns (Bel)  
 Louis Vervaeke (Bel)  
Cofidis, Solutions Credits
#Rider Name (Country)  
 Jesus Herrada (Spa)  
 Nacer Bouhanni (Fra)  
 Nicolas Edet (Fra)  
 Jose Herrada (Spa)  
 Christophe Laporte (Fra)  
 Cyril Lemoine (Fra)  
 Bert Van Lerberghe (Bel)  
EF Education First-Drapac p/b Cannondale
#Rider Name (Country)  
 Pierre Rolland (Fra)  
 Matti Breschel (Den)  
 Lawson Craddock (USA)  
 Mitchell Docker (Aus)  
 Sebastian Langeveld (Ned)  
 Daniel McLay (GBr)  
 Tom Scully (NZl)  
Dimension Data
#Rider Name (Country)  
 Tom-Jelte Slagter (Ned)  
 Natnael Berhane (Eri)  
 Nicolas Dougall (RSA)  
 Ryan Gibbons (RSA)  
 Benjamin King (USA)  
 Serge Pauwels (Bel)  
 Jay Thomson (RSA)  
Bora-Hansgrohe
#Rider Name (Country)  
 Sam Bennett (Irl)  
 Felix Grossschartner (Aut)  
 Peter Kennaugh (GBr)  
 Patrick Konrad (Aut)  
 Lukas Postlberger (Aut)  
 Juraj Sagan (Svk)  
 RŸdiger Selig (Ger)  
Direct Energie
#Rider Name (Country)  
 Lilian Calmejane (Fra)  
 Thomas Boudat (Fra)  
 Sylvain Chavanel (Fra)  
 Adrien Petit (Fra)  
 Romain Sicard (Fra)  
 Rein Taaramae (Est)  
 Angelo Tulik (Fra)  
Delko Marseille Provence KTM
#Rider Name (Country)  
 Javier Moreno Bazan (Spa)  
 Romain Combaud (Fra)  
 Remy Di Gregorio (Fra)  
 Delio Fernandez Cruz (Spa)  
 Mauro Finetto (Ita)  
 Brenton Jones (Aus)  
 Evaldas Siskevicius (Ltu)  

Related Articles

Back to top