Skip to main content

Kelderman escapes for stage win

Results
1Wilco Kelderman (Ned) National Team Netherlands2:25:54
2Gennady Tatarinov (Rus) National Team Russia0:00:13
3Tim Wellens (Bel) National Team Belgium
4Samuele Conti (Ita) Ciclisti Monzesi0:00:16
5Matteo Draperi (Ita) Esperia Rolfo V.I.
6Matteo Piazza (Ita) MIX 1 GS Contri Autozai Liotto0:00:31
7Davide Villella (Ita) G.C. Almenno S.B. - I.R.N.
8Giuseppe Fonzi (Ita) MIX 3 Plo. Bevilacqua Sport0:00:36
9Matteo Fontana (Ita) U.S. Biassono ASD
10Jay Mccarthy (Aus) National Team Australia0:00:40
11Patrick Lane (Aus) National Team Australia
12Davide Barilli (Ita) MIX 6 Team Immobiliare Aurea Zanica0:00:42
13Mattia Vigano' (Ita) U.S. Biassono ASD0:00:43
14Martijn Debaene (Bel) National Team Belgium
15Lorenzo Di Remigio (Ita) Veloclub Notaresco 9990:00:49
16Johan Schwabik (Svk) National Team Slovakia0:00:56
17Luca Olivieri (Ita) MIX 2 Castanese Piemonte
18Alessandro Ballabio (Ita) C.C. Canturino 1902
19Francesco Sedaboni (Ita) Team F.lli Giorgi ASD
20Jasper Stuyven (Bel) National Team Belgium0:01:06
21Serge Dewortelaer (Bel) Lotto Predictor V.C. Ardennes
22Nick Van Der Lijke (Ned) National Team Netherlands0:01:08
23Mauro Marcassoli (Ita) MIX 4 Trissa Team Bornato F.C.0:01:11
24Luca Ceolan (Ita) MIX 1 GS Contri Autozai Liotto0:01:12
25Andrea Voltolini (Ita) Giorgione Aliseo Ventil Colv0:01:18
26Lukasz Wisniowski (Pol) National Team Poland
27Dylan Van Baarle (Ned) National Team Netherlands0:01:24
28Marco Stocchero (Ita) G.S. Pressix-Zanon-Tosetto0:01:27
29Zico Waeytens (Bel) National Team Belgium0:01:28
30Stefano Tonin (Ita) G.S. Pressix-Zanon-Tosetto0:01:31
31Daniele Dall' Oste (Ita) MIX 2 Castanese Piemonte0:01:36
32Federico Del Pelo (Ita) C.C. Canturino 19020:01:37
33Andrea Arienti (Ita) U.S. Biassono ASD0:01:38
34Emanuele Favero (Ita) Giorgione Aliseo Ventil Colv0:01:39
35Andrew Bonsi (Ita) MIX 4 Trissa Team Bornato F.C.0:01:42
36Paolo Morbiato (Ita) ASD C.A.V.I. Carraro Sandrigosport0:01:43
37Francesco Flora (Ita) U.C. Mogliano '85 Col. San Marco
38Aldo Ghiron (Ita) MIX 5 Pedale Chierese Cartotecnica0:01:49
39Arnaud Geromboux (Bel) Lotto Predictor V.C. Ardennes0:01:53
40Andrea Corna (Ita) MIX 6 Team Immobiliare Aurea Zanica0:01:55
41Matteo Gattinoni (Ita) G.S. Massì Supermercati
42Mikhail Akimov (Rus) National Team Russia0:01:56
43Daan De Groot (Ned) National Team Netherlands0:02:03
44Flavio Patrizi (Ita) G.S. Guazzolini Coratti Borgonuovo0:02:06
45Mattia Di Sabatino (Ita) Veloclub Notaresco 999
46Giacomo Mossali (Ita) Romanese ASD0:02:08
47Federico Marchiori (Ita) Giorgione Aliseo Ventil Colv0:02:09
48Alessandro Cipolla (Ita) Polisportiva Madignanese0:02:11
49Steve Rizzardini (Ita) U.S. Biassono ASD
50Mirko Gozio (Ita) MIX 4 Trissa Team Bornato F.C.0:02:16
51Andrea Crema (Ita) Romanese ASD
52Paride Pasin (Ita) G.S. Pressix-Zanon-Tosetto
53Boris Marek (Svk) National Team Slovakia0:02:18
54Marek Kulas (Pol) National Team Poland0:02:20
55Aaron Donnelly (Aus) National Team Australia0:02:25
56Andrea Ghitti (Ita) MIX 3 Plo. Bevilacqua Sport0:02:31
57Tomas Griger (Svk) National Team Slovakia0:02:39
58Wojciech Migdal (Pol) National Team Poland0:02:42
59Nikolai Kournov (Rus) National Team Russia
60Matteo Zorzi (Ita) Bustese Olonia ASD0:02:46
61Stefano Moretti (Ita) Team F.lli Giorgi ASD
62Isaia Modena (Ita) Scuola Ciclismo Mincio Chiese ASD
63Tobias Barkschat (Ger) RSC Cottbus-Brandeburg0:02:58
64Jovan Zekavica (Srb) National Team Serbia
65Luca Matteazzi (Ita) ASD C.A.V.I. Carraro Sandrigosport0:02:59
66Simone Farina (Ita) Ciclistica Trevigliese0:03:02
67Luca Sterbini (Ita) G.S. Guazzolini Coratti Borgonuovo
68Marco Bernardinetti (Ita) G.S. Guazzolini Coratti Borgonuovo
69Komrad Tomasiak (Pol) National Team Poland
70Daniele Menegon (Ita) Ciclistica Trevigliese0:03:08
71Alessandro Magni (Ita) C.C. Canturino 19020:03:15
72Alberto Semenzato (Ita) U.C. Mogliano '85 Col. San Marco
73Emanuele Ferro (Ita) MIX 2 Castanese Piemonte0:03:17
74Davide D' Agostino (Ita) Veloclub Notaresco 999
75Andrea Meggiorini (Ita) MIX 1 GS Contri Autozai Liotto0:03:19
76Milo Viviani (Ita) MIX 1 GS Contri Autozai Liotto0:03:20
77Paolo Bianchini (Ita) MIX 4 Trissa Team Bornato F.C.0:03:22
78Milan Jurgo (Svk) National Team Slovakia0:03:23
79Alessandro Tonelli (Ita) MIX 4 Trissa Team Bornato F.C.
80Matthias Piarre (Ger) RSC Cottbus-Brandeburg0:03:30
81Cristian Oberto (Ita) Esperia Rolfo V.I.
82Andrea Carnaghi (Ita) U.S. Biassono ASD0:03:35
83Erwin Broers (Ned) National Team Netherlands
84Jure Berk (Slo) Radenska KDFT0:03:43
85Giacomo Gallio (Ita) ASD C.A.V.I. Carraro Sandrigosport
86Konstantin Yakimov (Rus) National Team Russia0:03:55
87Bruno Nappini (Ita) Esperia Rolfo V.I.
88Ruben Lopez Martin (Spa) Club Ciclista Galapagar
89Andrea Corti (Ita) Ciclisti Monzesi0:04:01
90Marco Tizza (Ita) G.S. Massì Supermercati0:04:03
91Walter Devecchi (Ita) Esperia Rolfo V.I.0:04:05
92Nicola Dall'armellina (Ita) MIX 5 Pedale Chierese Cartotecnica0:04:09
93Riccardo Ravasio (Ita) MIX 3 Plo. Bevilacqua Sport0:04:11
94Barbero Piantino (Ita) Velo Club Novarese Italiavacanze.com0:04:18
95Andrea Guderzo (Ita) G.S. Pressix-Zanon-Tosetto0:04:24
96Gian Luca Ravagnani (Ita) MIX 5 Pedale Chierese Cartotecnica0:04:27
97Simone Cento (Ita) MIX 2 Castanese Piemonte0:04:41
98Lorenzo Fenili (Ita) G.C. Almenno S.B. - I.R.N.0:04:48
99Emanuele Cacciamali (Ita) MIX 3 Plo. Bevilacqua Sport0:04:50
100Salvatore Manuel Sbriglio (Ita) Ciclistica Trevigliese0:05:03
101Thomas Mason (Ita) U.C. Mogliano '85 Col. San Marco
102Jonathan Baratto (Bel) Lotto Predictor V.C. Ardennes0:05:07
103Davide Migliavacca (Ita) Scuola Ciclismo Mincio Chiese ASD0:05:13
104Sean De Bie (Bel) National Team Belgium0:05:19
105Antonino Calabro' (Ita) ASD Energym-SP Energia Siciliana0:05:23
106Giuseppe Salvo (Ita) ASD Energym-SP Energia Siciliana0:05:26
107Michal Czerkies (Pol) National Team Poland0:05:31
108Jordan Kerby (Aus) National Team Australia0:05:33
109Michael Phelan (Aus) National Team Australia
110Simone Besana (Ita) Ciclisti Monzesi0:05:43
111Domen Humar (Slo) Radenska KDFT0:05:58
112Leonardo Cresca (Ita) G.S. Guazzolini Coratti Borgonuovo
113Alessandro Anghilieri (Ita) Romanese ASD0:06:10
114Luca Sacchetti (Ita) Velo Club Novarese Italiavacanze.com0:06:21
115Claudio Pan (Ita) Libero Ferrario Parabiago0:06:24
116Elia Avantaggiato (Ita) Libero Ferrario Parabiago
117Loic Pestiaux (Bel) Lotto Predictor V.C. Ardennes0:06:28
118Stefan Ivkovic (Srb) National Team Serbia0:06:36
119John-Andre Kamna (Ger) RSC Cottbus-Brandeburg0:06:47
120Marco Padovan (Ita) G.S. Massì Supermercati0:06:50
121Vasile Morari (Mda) MIX 2 Castanese Piemonte0:06:53
122Constantin Liebenow (Ger) RSC Cottbus-Brandeburg
123Lars Telschow (Ger) RSC Cottbus-Brandeburg
124Blaz Klemencic (Slo) Radenska KDFT0:06:56
125Alessandro Sitta (Ita) ASD Energym-SP Energia Siciliana0:07:01
126Jacopo Schena (Ita) C.C. Canturino 1902
127Matteo Police (Ita) Bustese Olonia ASD0:07:09
128Giovanni Busso (Ita) Libero Ferrario Parabiago
129Davide Marinucci (Ita) Veloclub Notaresco 9990:07:19
130Mattia Marcelli (Ita) Veloclub Notaresco 999
131Andrea Cerutti (Ita) Velo Club Novarese Italiavacanze.com
132Andrea Milesi (Ita) Velo Club Novarese Italiavacanze.com
133Lorenzo Coppi (Ita) Polisportiva Madignanese
134Oleksandr Kovalenko (Ita) Scuola Ciclismo Mincio Chiese ASD
135David Zupancic Valant (Slo) Radenska KDFT0:07:29
136Sebastien Sciascia (Bel) Lotto Predictor V.C. Ardennes0:07:48
137Alessandro Grasso (Ita) Ciclisti Monzesi
138Alessio Paris (Ita) G.S. Massì Supermercati0:08:06
139Lorenzo Marafante (Ita) G.S. Massì Supermercati
140Marco Perletti (Ita) Ciclistica Trevigliese0:08:08
141Alberto Cornelio (Ita) Team F.lli Giorgi ASD
142Danilo Pirillo (Ita) Ciclisti Monzesi
143Mattia Gobbi (Ita) ASD C.A.V.I. Carraro Sandrigosport0:08:27
144Alessandro Zotta (Ita) G.S. Pressix-Zanon-Tosetto0:08:31
145Nicola Toffali (Ita) MIX 1 GS Contri Autozai Liotto0:08:45
146Gianluca Modesti (Ita) Bustese Olonia ASD0:08:50
147Filippo Maria Zanni (Ita) G.C. Almenno S.B. - I.R.N.
148Filippo Conte Bonin (Ita) ASD C.A.V.I. Carraro Sandrigosport0:08:59
149Domenico Delle Feste (Ita) MIX 3 Plo. Bevilacqua Sport0:09:07
150Lorenzo Ferrari (Ita) MIX 6 Team Immobiliare Aurea Zanica0:09:11
151Klemen Pibernik (Slo) Radenska KDFT0:09:27
152Manzaneque Del Collado (Spa) Club Ciclista Galapagar0:09:38
153Andrea Ferrari (Ita) MIX 5 Pedale Chierese Cartotecnica0:09:53
154Christian Ganeo (Ita) Giorgione Aliseo Ventil Colv0:10:05
155Ivan Belotti (Ita) Team F.lli Giorgi ASD0:10:21
156Massimilano Coccoli (Ita) Team F.lli Giorgi ASD
157Andrea Persico (Ita) MIX 5 Pedale Chierese Cartotecnica
158Stefano Perego (Ita) Romanese ASD
159Mauro Locatelli (Ita) Romanese ASD
160Roberto Corti (Ita) MIX 6 Team Immobiliare Aurea Zanica0:10:33
161Lorenzo Carrara (Ita) MIX 6 Team Immobiliare Aurea Zanica
162Patrizio Saccomanni (Ita) Bustese Olonia ASD0:11:25
163Alberto Cerutti (Ita) Velo Club Novarese Italiavacanze.com0:12:57
164Dario Bernasconi (Ita) Bustese Olonia ASD
165Svetislav Blagojevic (Srb) National Team Serbia0:13:09
166Nikola Kozomara (Srb) National Team Serbia
167Matteo Fusarpoli (Ita) Ciclistica Trevigliese
168Klevis Karoqe (Ita) U.C. Mogliano '85 Col. San Marco0:13:50
169Nicolas Bignoni (Ita) Scuola Ciclismo Mincio Chiese ASD0:13:54
170Fabio Zecchini (Ita) Polisportiva Madignanese0:14:00
171Simone Villa (Ita) Polisportiva Madignanese0:14:03
172Stefano Perani (Ita) Scuola Ciclismo Mincio Chiese ASD0:14:15
173Davide Armand (Ita) Esperia Rolfo V.I.0:15:09
DNSMatteo Azzolini (Ita) C.C. Canturino 19021991
DNFDaniel Greciano Gonzalez (Spa) Club Ciclista Galapagar1991
DNFFrancisco Martinez Lopez (Spa) Club Ciclista Galapagar1992
DNFNicola Vanotti (Ita) G.C. Almenno S.B. - I.R.N.1992

General classification after stage 3
1Gennady Tatarinov (Rus) National Team Russia7:25:46
2Tim Wellens (Bel) National Team Belgium0:00:08
3Wilco Kelderman (Ned) National Team Netherlands0:00:24
4Francesco Sedaboni (Ita) Team F.lli Giorgi ASD0:00:47
5Samuele Conti (Ita) Ciclisti Monzesi0:00:50
6Matteo Fontana (Ita) U.S. Biassono ASD0:00:52
7Giuseppe Fonzi (Ita) MIX 3 Plo. Bevilacqua Sport0:00:55
8Matteo Draperi (Ita) Esperia Rolfo V.I.0:01:07
9Matteo Piazza (Ita) MIX 1 GS Contri Autozai Liotto0:01:13
10Mattia Vigano' (Ita) U.S. Biassono ASD0:01:21
11Davide Villella (Ita) G.C. Almenno S.B. - I.R.N.0:01:22
12Jay Mccarthy (Aus) National Team Australia
13Jasper Stuyven (Bel) National Team Belgium0:01:23
14Daniele Dall' Oste (Ita) MIX 2 Castanese Piemonte0:01:32
15Luca Olivieri (Ita) MIX 2 Castanese Piemonte0:01:33
16Patrick Lane (Aus) National Team Australia0:01:34
17Martijn Debaene (Bel) National Team Belgium0:01:49
18Lorenzo Di Remigio (Ita) Veloclub Notaresco 9990:01:52
19Luca Ceolan (Ita) MIX 1 GS Contri Autozai Liotto0:01:53
20Nick Van Der Lijke (Ned) National Team Netherlands0:01:56
21Andrea Voltolini (Ita) Giorgione Aliseo Ventil Colv0:02:23
22Stefano Tonin (Ita) G.S. Pressix-Zanon-Tosetto0:02:24
23Serge Dewortelaer (Bel) Lotto Predictor V.C. Ardennes0:02:28
24Paolo Morbiato (Ita) ASD C.A.V.I. Carraro Sandrigosport0:02:30
25Aldo Ghiron (Ita) MIX 5 Pedale Chierese Cartotecnica
26Mikhail Akimov (Rus) National Team Russia0:02:34
27Zico Waeytens (Bel) National Team Belgium0:02:39
28Mauro Marcassoli (Ita) MIX 4 Trissa Team Bornato F.C.0:02:55
29Matteo Gattinoni (Ita) G.S. Massì Supermercati0:02:57
30Dylan Van Baarle (Ned) National Team Netherlands
31Mattia Di Sabatino (Ita) Veloclub Notaresco 9990:03:02
32Andrea Crema (Ita) Romanese ASD0:03:13
33Andrew Bonsi (Ita) MIX 4 Trissa Team Bornato F.C.0:03:22
34Marco Stocchero (Ita) G.S. Pressix-Zanon-Tosetto
35Aaron Donnelly (Aus) National Team Australia0:03:24
36Federico Del Pelo (Ita) C.C. Canturino 19020:03:35
37Emanuele Favero (Ita) Giorgione Aliseo Ventil Colv
38Arnaud Geromboux (Bel) Lotto Predictor V.C. Ardennes0:03:43
39Andrea Corna (Ita) MIX 6 Team Immobiliare Aurea Zanica0:03:45
40Luca Matteazzi (Ita) ASD C.A.V.I. Carraro Sandrigosport0:03:50
41Paride Pasin (Ita) G.S. Pressix-Zanon-Tosetto0:03:57
42Isaia Modena (Ita) Scuola Ciclismo Mincio Chiese ASD0:03:59
43Mirko Gozio (Ita) MIX 4 Trissa Team Bornato F.C.0:04:08
44Federico Marchiori (Ita) Giorgione Aliseo Ventil Colv0:04:36
45Alessandro Ballabio (Ita) C.C. Canturino 19020:04:40
46Davide Barilli (Ita) MIX 6 Team Immobiliare Aurea Zanica0:04:43
47Andrea Meggiorini (Ita) MIX 1 GS Contri Autozai Liotto0:04:47
48Johan Schwabik (Svk) National Team Slovakia0:04:49
49Lukasz Wisniowski (Pol) National Team Poland0:04:53
50Alessandro Tonelli (Ita) MIX 4 Trissa Team Bornato F.C.0:05:02
51Francesco Flora (Ita) U.C. Mogliano '85 Col. San Marco0:05:06
52Steve Rizzardini (Ita) U.S. Biassono ASD0:05:11
53Andrea Arienti (Ita) U.S. Biassono ASD0:05:18
54Tobias Barkschat (Ger) RSC Cottbus-Brandeburg0:05:19
55Tomas Griger (Svk) National Team Slovakia0:05:24
56Konstantin Yakimov (Rus) National Team Russia0:05:28
57Flavio Patrizi (Ita) G.S. Guazzolini Coratti Borgonuovo0:05:29
58Marek Kulas (Pol) National Team Poland0:05:40
59Alessandro Cipolla (Ita) Polisportiva Madignanese0:05:47
60Daan De Groot (Ned) National Team Netherlands0:05:59
61Alessandro Magni (Ita) C.C. Canturino 19020:06:02
62Boris Marek (Svk) National Team Slovakia0:06:03
63Marco Bernardinetti (Ita) G.S. Guazzolini Coratti Borgonuovo0:06:12
64Luca Sterbini (Ita) G.S. Guazzolini Coratti Borgonuovo
65Simone Farina (Ita) Ciclistica Trevigliese0:06:15
66Matteo Zorzi (Ita) Bustese Olonia ASD0:06:17
67Daniele Menegon (Ita) Ciclistica Trevigliese0:06:29
68Komrad Tomasiak (Pol) National Team Poland0:06:30
69Milo Viviani (Ita) MIX 1 GS Contri Autozai Liotto0:06:37
70Wojciech Migdal (Pol) National Team Poland0:06:45
71Davide D' Agostino (Ita) Veloclub Notaresco 9990:06:47
72Jovan Zekavica (Srb) National Team Serbia0:06:48
73Stefano Moretti (Ita) Team F.lli Giorgi ASD0:07:01
74Andrea Ghitti (Ita) MIX 3 Plo. Bevilacqua Sport0:07:06
75Simone Besana (Ita) Ciclisti Monzesi0:07:12
76Milan Jurgo (Svk) National Team Slovakia0:07:16
77Jure Berk (Slo) Radenska KDFT0:07:25
78Andrea Carnaghi (Ita) U.S. Biassono ASD0:07:41
79Matthias Piarre (Ger) RSC Cottbus-Brandeburg0:07:48
80Cristian Oberto (Ita) Esperia Rolfo V.I.0:07:56
81Emanuele Ferro (Ita) MIX 2 Castanese Piemonte0:08:07
82Erwin Broers (Ned) National Team Netherlands0:08:17
83Bruno Nappini (Ita) Esperia Rolfo V.I.0:08:32
84Giacomo Mossali (Ita) Romanese ASD0:08:54
85Davide Migliavacca (Ita) Scuola Ciclismo Mincio Chiese ASD0:09:02
86Alberto Cornelio (Ita) Team F.lli Giorgi ASD0:09:35
87Emanuele Cacciamali (Ita) MIX 3 Plo. Bevilacqua Sport0:09:46
88Nikolai Kournov (Rus) National Team Russia0:09:50
89Michael Phelan (Aus) National Team Australia0:09:56
90Andrea Guderzo (Ita) G.S. Pressix-Zanon-Tosetto0:10:08
91Alberto Semenzato (Ita) U.C. Mogliano '85 Col. San Marco0:10:09
92Elia Avantaggiato (Ita) Libero Ferrario Parabiago
93Riccardo Ravasio (Ita) MIX 3 Plo. Bevilacqua Sport0:10:16
94Paolo Bianchini (Ita) MIX 4 Trissa Team Bornato F.C.
95Marco Perletti (Ita) Ciclistica Trevigliese0:10:25
96Ruben Lopez Martin (Spa) Club Ciclista Galapagar0:10:30
97Sean De Bie (Bel) National Team Belgium0:10:45
98Simone Cento (Ita) MIX 2 Castanese Piemonte0:10:47
99Lorenzo Marafante (Ita) G.S. Massì Supermercati0:11:09
100Jordan Kerby (Aus) National Team Australia0:11:18
101Andrea Corti (Ita) Ciclisti Monzesi0:11:22
102Luca Sacchetti (Ita) Velo Club Novarese Italiavacanze.com0:11:31
103Giuseppe Salvo (Ita) ASD Energym-SP Energia Siciliana0:11:44
104Leonardo Cresca (Ita) G.S. Guazzolini Coratti Borgonuovo0:12:01
105Davide Marinucci (Ita) Veloclub Notaresco 9990:12:25
106Antonino Calabro' (Ita) ASD Energym-SP Energia Siciliana0:12:40
107Michal Czerkies (Pol) National Team Poland0:12:49
108Mattia Marcelli (Ita) Veloclub Notaresco 9990:13:22
109Alessandro Grasso (Ita) Ciclisti Monzesi0:13:56
110Nicola Toffali (Ita) MIX 1 GS Contri Autozai Liotto0:14:00
111John-Andre Kamna (Ger) RSC Cottbus-Brandeburg
112Thomas Mason (Ita) U.C. Mogliano '85 Col. San Marco0:14:05
113Salvatore Manuel Sbriglio (Ita) Ciclistica Trevigliese0:14:07
114Nicola Dall'armellina (Ita) MIX 5 Pedale Chierese Cartotecnica0:14:16
115Giacomo Gallio (Ita) ASD C.A.V.I. Carraro Sandrigosport0:14:23
116Sebastien Sciascia (Bel) Lotto Predictor V.C. Ardennes0:14:36
117Domen Humar (Slo) Radenska KDFT0:14:41
118Vasile Morari (Mda) MIX 2 Castanese Piemonte0:14:45
119Alessandro Anghilieri (Ita) Romanese ASD
120Marco Tizza (Ita) G.S. Massì Supermercati0:15:00
121Matteo Police (Ita) Bustese Olonia ASD
122Lorenzo Fenili (Ita) G.C. Almenno S.B. - I.R.N.0:15:03
123Danilo Pirillo (Ita) Ciclisti Monzesi0:15:10
124Jacopo Schena (Ita) C.C. Canturino 19020:15:14
125Walter Devecchi (Ita) Esperia Rolfo V.I.
126Constantin Liebenow (Ger) RSC Cottbus-Brandeburg0:15:20
127Alessandro Zotta (Ita) G.S. Pressix-Zanon-Tosetto0:15:40
128Stefano Perego (Ita) Romanese ASD0:15:42
129Alessandro Sitta (Ita) ASD Energym-SP Energia Siciliana0:15:49
130Filippo Conte Bonin (Ita) ASD C.A.V.I. Carraro Sandrigosport0:15:50
131Lars Telschow (Ger) RSC Cottbus-Brandeburg0:15:52
132Jonathan Baratto (Bel) Lotto Predictor V.C. Ardennes0:15:57
133David Zupancic Valant (Slo) Radenska KDFT0:16:07
134Barbero Piantino (Ita) Velo Club Novarese Italiavacanze.com0:16:10
135Gian Luca Ravagnani (Ita) MIX 5 Pedale Chierese Cartotecnica0:16:11
136Loic Pestiaux (Bel) Lotto Predictor V.C. Ardennes0:16:36
137Oleksandr Kovalenko (Ita) Scuola Ciclismo Mincio Chiese ASD0:16:44
138Klemen Pibernik (Slo) Radenska KDFT0:17:12
139Domenico Delle Feste (Ita) MIX 3 Plo. Bevilacqua Sport0:17:13
140Andrea Cerutti (Ita) Velo Club Novarese Italiavacanze.com0:17:22
141Mattia Gobbi (Ita) ASD C.A.V.I. Carraro Sandrigosport0:17:40
142Alessio Paris (Ita) G.S. Massì Supermercati0:17:53
143Andrea Persico (Ita) MIX 5 Pedale Chierese Cartotecnica0:18:36
144Stefan Ivkovic (Srb) National Team Serbia0:18:48
145Andrea Milesi (Ita) Velo Club Novarese Italiavacanze.com0:18:55
146Claudio Pan (Ita) Libero Ferrario Parabiago0:19:06
147Mauro Locatelli (Ita) Romanese ASD0:19:11
148Gianluca Modesti (Ita) Bustese Olonia ASD0:19:13
149Blaz Klemencic (Slo) Radenska KDFT0:19:21
150Giovanni Busso (Ita) Libero Ferrario Parabiago0:19:36
151Lorenzo Ferrari (Ita) MIX 6 Team Immobiliare Aurea Zanica0:19:37
152Lorenzo Carrara (Ita) MIX 6 Team Immobiliare Aurea Zanica0:19:44
153Ivan Belotti (Ita) Team F.lli Giorgi ASD0:19:50
154Marco Padovan (Ita) G.S. Massì Supermercati0:20:22
155Dario Bernasconi (Ita) Bustese Olonia ASD0:20:29
156Nikola Kozomara (Srb) National Team Serbia0:20:33
157Massimilano Coccoli (Ita) Team F.lli Giorgi ASD0:20:49
158Andrea Ferrari (Ita) MIX 5 Pedale Chierese Cartotecnica0:20:52
159Filippo Maria Zanni (Ita) G.C. Almenno S.B. - I.R.N.0:22:29
160Patrizio Saccomanni (Ita) Bustese Olonia ASD0:23:05
161Manzaneque Del Collado (Spa) Club Ciclista Galapagar0:24:20
162Lorenzo Coppi (Ita) Polisportiva Madignanese0:24:37
163Roberto Corti (Ita) MIX 6 Team Immobiliare Aurea Zanica0:25:20
164Christian Ganeo (Ita) Giorgione Aliseo Ventil Colv0:26:12
165Klevis Karoqe (Ita) U.C. Mogliano '85 Col. San Marco0:26:39
166Matteo Fusarpoli (Ita) Ciclistica Trevigliese0:26:58
167Svetislav Blagojevic (Srb) National Team Serbia0:27:02
168Stefano Perani (Ita) Scuola Ciclismo Mincio Chiese ASD0:28:28
169Simone Villa (Ita) Polisportiva Madignanese0:30:43
170Nicolas Bignoni (Ita) Scuola Ciclismo Mincio Chiese ASD0:31:06
171Fabio Zecchini (Ita) Polisportiva Madignanese0:31:58
172Alberto Cerutti (Ita) Velo Club Novarese Italiavacanze.com0:32:55
173Davide Armand (Ita) Esperia Rolfo V.I.0:35:13

Sprint classification
1Konstantin Yakimov (Rus) National Team Russia5pts
2Elia Avantaggiato (Ita) Libero Ferrario Parabiago5
3Riccardo Ravasio (Ita) MIX 3 Plo. Bevilacqua Sport5
4Nikolai Kournov (Rus) National Team Russia3
5Marco Perletti (Ita) Ciclistica Trevigliese3
6Jordan Kerby (Aus) National Team Australia3
7Wilco Kelderman (Ned) National Team Netherlands2
8Patrizio Saccomanni (Ita) Bustese Olonia ASD1

Points classification
1Gennady Tatarinov (Rus) National Team Russia69pts
2Wilco Kelderman (Ned) National Team Netherlands43
3Sean De Bie (Bel) National Team Belgium34
4Tim Wellens (Bel) National Team Belgium30
5Francesco Sedaboni (Ita) Team F.lli Giorgi ASD26
6Komrad Tomasiak (Pol) National Team Poland25
7Luca Olivieri (Ita) MIX 2 Castanese Piemonte23
8Samuele Conti (Ita) Ciclisti Monzesi22
9Konstantin Yakimov (Rus) National Team Russia22
10Daniele Dall' Oste (Ita) MIX 2 Castanese Piemonte20
11Giuseppe Fonzi (Ita) MIX 3 Plo. Bevilacqua Sport18
12Matteo Draperi (Ita) Esperia Rolfo V.I.18
13Davide Villella (Ita) G.C. Almenno S.B. - I.R.N.17
14Matteo Fontana (Ita) U.S. Biassono ASD16
15Tobias Barkschat (Ger) RSC Cottbus-Brandeburg16
16Jordan Kerby (Aus) National Team Australia16
17Michael Phelan (Aus) National Team Australia14
18Jasper Stuyven (Bel) National Team Belgium12
19Nick Van Der Lijke (Ned) National Team Netherlands12
20Jay Mccarthy (Aus) National Team Australia11
21Matteo Piazza (Ita) MIX 1 GS Contri Autozai Liotto10
22Stefano Perego (Ita) Romanese ASD10
23Alessandro Cipolla (Ita) Polisportiva Madignanese9
24Simone Besana (Ita) Ciclisti Monzesi9
25Zico Waeytens (Bel) National Team Belgium8
26Dylan Van Baarle (Ned) National Team Netherlands8
27Alberto Cornelio (Ita) Team F.lli Giorgi ASD8
28Lars Telschow (Ger) RSC Cottbus-Brandeburg7
29Marco Bernardinetti (Ita) G.S. Guazzolini Coratti Borgonuovo6
30Patrick Lane (Aus) National Team Australia5
31Aldo Ghiron (Ita) MIX 5 Pedale Chierese Cartotecnica4
32Davide Barilli (Ita) MIX 6 Team Immobiliare Aurea Zanica4
33Luca Sterbini (Ita) G.S. Guazzolini Coratti Borgonuovo4
34Mattia Vigano' (Ita) U.S. Biassono ASD3
35Luca Matteazzi (Ita) ASD C.A.V.I. Carraro Sandrigosport3
36Martijn Debaene (Bel) National Team Belgium2
37Luca Ceolan (Ita) MIX 1 GS Contri Autozai Liotto2
38Lorenzo Di Remigio (Ita) Veloclub Notaresco 9991
39Federico Marchiori (Ita) Giorgione Aliseo Ventil Colv1

Teams classification
1NAZIONALE BELGIO22:20:26
2NAZIONALE OLANDA0:01:47
3NAZIONALE AUSTRALIA0:02:37
4U.S. BIASSONO ASD0:03:28
5NAZIONALE RUSSIA0:03:41
6MIX1 G.S. CONTRI AUTOZAI LIOTTO0:04:42
7G.S. PRESSIX-ZANON-TOSETTO0:06:24
8MIX4 TRISSA TEAM BORNATO F.C.0:06:59
9GIORGIONE ALISEO VENTIL COLV0:07:12
10MIX2 PEDALE CASTANESE0:08:04
11Veloclub Notaresco 9990:08:23
12C.C. CANTURINO 19020:10:42
13CICLISTI MONZESI0:12:18
14NAZIONALE SLOVAKIA0:12:35
15NAZIONALE POLONIA
16G.S. GUAZZOLINI CORATTI BORGONUOVO0:13:08
17MIX3 FOR 3 BEVILACQUA SPORT0:13:39
18ASD C.A.V.I. CARRARO SANDRIGOSPORT0:13:44
19TEAM F.LLI GIORGI ASD0:14:13
20ESPERIA ROLFO V.I.0:14:18
21LOTTO PREDICTOR V.C. ARDENNES (BELGIO)0:14:47
22CICLISTICA TREVIGLIESE0:16:56
23ROMANESE ASD0:18:11
24MIX6 TEAM IMM. AUREA-A.S.C. BRESCIA0:20:48
25G.S. MASSÌ SUPERMERCATI0:23:00
26RSC COTTBUS-BRANDEBURG (GERMANIA)0:23:43
27MIX5 CENE COLORFER SITIP CHIERESE0:24:08
28U.C. MOGLIANO '85 COL. SAN MARCO0:26:12
29SCUOLA CICLISMO MINCIO CHIESE ASD0:26:34
30RADENSKA KDFT (SLOVENIA)0:30:30
31BUSTESE OLONIA ASD0:34:14
32G.C. ALMENNO S.B. - I.R.N.0:35:46
33ASD ENERGYM-SP ENERGIA SICILIANA0:37:05
34VELO CLUB NOVARESE ITALIAVACANZE.COM0:40:11
35NAZIONALE SERBIA0:40:30
36LIBERO FERRARIO PARABIAGO0:45:43
37POLISPORTIVA MADIGNANESE0:54:44

Latest on Cyclingnews