TechPowered By

More tech

Binggeli wins Chile Challenge US Pro GRT

By:
Cycling News

Harmony victorious in women's race

Full Results

Elite men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Logan Binggeli (KHS) 0:05:46  
2 Ben Furbee (Transition/FoxShox/e13/Maxxis/Formula/Leyzne/ODI) 0:00:02  
3 Mitch Ropelato (Specialized USA Gravity) 0:00:03  
4 Shawn Neer (Mojo Wheels / Smac Innovations) 0:00:06  
5 Trevor Trinkino (Yeti Fox Factory) 0:00:08  
6 Kevin Aiello (KHS) 0:00:10  
7 Kiran Mackinnon (Santa Cruz/TLD/e*thirteen/Formula/Cane Creek/Fox) 0:00:10  
8 Jason Memmelaar (DRD Intense) 0:00:11  
9 Leland O'connor (E13/Trek) 0:00:11  
10 Arthur Babcock (One Ghost Industries / Novatec / Shimano) 0:00:12  
11 Joey Schusler (Yeti Fox Shox Factory Race Team) 0:00:12  
12 Chris Boice (Yeti Cycles National Team) 0:00:16  
13 Dillon Lemarr (Angel Fire Bike Park / Specialized) 0:00:17  
14 Austin Hackett Klaube (WRR/Trek/Novik Gloves) 0:00:17  
15 Gavin Vaughan (Voncooper) 0:00:18  
16 Nate Furbee (Transition/FoxShox/e13/Maxxis/Formula/Leyzne/ODI) 0:00:18  
17 Jess Pedersen (Team Geronimo / Banshee Bikes) 0:00:19  
18 Brian Buell (Team Geronimo / Banshee Bikes) 0:00:20  
19 Kyle Thomas (Diamondback) 0:00:21  
20 Ricardo Preciado Negrete (Niccolai/Schwalbe) 0:00:21  
21 Daniel Weinman (Angel Fire Bike Park / PPCSolar.com) 0:00:21  
22 Philip Wheeler (Sram Santa Cruz) 0:00:22  
23 Drew Pautler (Primary/Sram/Trek) 0:00:23  
24 Doug Ewer (Sram Santa Cruz) 0:00:23  
25 Craig Carlson (Grassroots Cycles) 0:00:25  
25 Matthew Thompson (Sram / Santa Cruz)    
27 Douglas French (Four-Two Extreme Sports) 0:00:25  
28 Steven Wentz (Sram/Santa Cruz) 0:00:26  
29 Blair Reed (Mojo Wheels) 0:00:28  
30 Kevin Littlefield (Big Tree Bikes/Evil Bikes) 0:00:28  
31 Spencer Mehr (One Ghost Industries) 0:00:28  
32 Lear Miller (Team Geronimo / Banshee) 0:00:30  
33 Vince Sanchez (Heart+Soul/Renthal) 0:00:31  
34 Naish Ulmer (GO-Ride.com/Spy Optic/Rollic/Darktimbers/Teva) 0:00:31  
35 Eric Landis (Grassroots Cycles/Transition/MTB Strength Training) 0:00:32  
36 Teddy Benge (Team Geronimo / Banshee Bikes) 0:00:34  
37 Daniel Aitken (train-reaction.com) 0:00:34  
38 Parker Degray (Go-Ride.com/Chromag) 0:00:34  
39 Dante Harmony (IXS/510/Smith Optics) 0:00:37  
40 James Hollibaugh (Pabst/ Mafia Racing) 0:00:37  
41 Samuel Stevens (Aloha Mountain Cyclery) 0:00:37  
42 Chris Del Bosco 0:00:37  
43 Antonio Gradillas (Heart + Soul Racing) 0:00:38  
44 Nathaniel Hills (Wolf Rock Racing) 0:00:40  
45 Kevin Soller (Rocky Mountain Shimano) 0:00:40  
46 Peter Knepper (Grassroots Cycles) 0:00:41  
47 Matson Hunter (Heart+Soul) 0:00:42  
48 William Lujan (Angel Fire Bike Park) 0:00:44  
49 Jonathan Card (Mojo Wheels) 0:00:50  
50 Gene Hamilton (BetterRide) 0:00:55  
51 Mihai Moga (Sram Santa Cruz) 0:00:59  
52 Sam Powers (Dartmoor / Royal / aCOS) 0:01:05  
53 Brian Ballard (Mojo Wheels/SMAC) 0:01:06  
54 Andre Pepin (Ellsworth Bikes/Loaded) 0:02:45  
DSQ Quinton Spaulding (KHS)    
DNF Charlie Sponsel (Diamondback)    
DNF Alex McAndrew (Chuck's Bikes/ TRansition)    
Elite women
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jacqueline Harmony (IXS/510/Smith Optics) 0:06:38  
2 Wendy Palmer (Chile Bikes/Shimano/Fox/Sombrio) 0:00:16  
3 Katy Hanlon (Mojo Wheels/Monster/Nema/Spy Optics/GoPro) 0:01:24  
4 Amber Price (Royal Racing USA) 0:01:44  
5 Christen Boyer (One Ghost Industries) 0:02:15  
Cat. 1 Men 15-18
# Rider Name (Country) Team Result
1 Cole Picchiottino (Southridge USA) 0:06:06  
2 Alexander Willie (Intense Cycles / Fox Shox Racing) 0:00:04  
3 Dylan Unger (KHS Jr Develpment) 0:00:07  
4 Jason Schroeder (ODI/Trek Satellite Team) 0:00:13  
5 Harrison Ory (Mojo Wheels) 0:00:16  
6 Charlie Harrison (trek/odi development team) 0:00:16  
7 Galen Carter (Transition/Foxshox/Troy Lee/Smith Optics) 0:00:17  
7 Riley Mueller (Canfield/Spy Optics)    
9 Kai Rogers (Summit Velocity/Steamboat) 0:00:22  
10 Chase Nelson (Trek Grassroots/O'Neal) 0:00:23  
11 Wiley Kaupas (Wolf Rock Racing) 0:00:23  
12 Demetri Triantafillou (ODI/SockGuy) 0:00:25  
13 Roy Benge (Team Geronimo / Banshee Bikes) 0:00:31  
14 Sawyer Miller 0:00:34  
15 Tanner Hart 0:00:40  
16 Oliver Vowel (Wolf Rock Cycling) 0:00:41  
17 Tyler Krenek (MJT Designs / SX / Profile / Fly) 0:00:42  
18 Ben Robinson (Mojo Wheels) 0:00:50  
19 Josh Lambert (Mo jo Wheels) 0:00:52  
20 Cody Smith (One Star Racing) 0:01:00  
21 Max Kaupas (Wolf Rock Racing) 0:01:04  
22 Riley Farrar (One Ghost Industries) 0:01:06  
23 Cole Shepherd (Mojo Wheels) 0:01:07  
DNS Cory Holmes (MJT Designs / Supercross)    
DNS Cody Kelley (Specialized USA Gravity)    
Cat. 1 Men 19-29
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jake Payne 0:06:21  
2 Joshua Nevelson (ISO/Frame Defender) 0:00:03  
3 Scott Gladu (Absolute bikes) 0:00:04  
4 Ty Brooks (Heart+Soul Racing) 0:00:06  
5 Lucas Lemaire (Euphoria) 0:00:08  
6 Bo MacArthur (Bicycle Emporium/Santa Cruz/WTB) 0:00:08  
7 John Oddonetto (Absolute bikes) 0:00:09  
8 Adam Carrera 0:00:10  
9 Robbie Brooks (Heart+Soul Racing) 0:00:12  
10 Weston Walker (Gamut / AXO / EVS) 0:00:13  
11 Brian Roark 0:00:16  
12 David Seaquist (Gravity Pirates) 0:00:17  
13 Max Loewenstein 0:00:20  
14 Joseph Crosby 0:00:20  
15 Linton Judycki (Aloha Mountain Cyclery) 0:00:21  
16 Paul McSparin (Wolf Rock Racing) 0:00:28  
17 Neil Grigsby 0:00:28  
18 Israel Tilman (GravityPirates/Marzocchi/RynoGlobal/Canfield/BajaD) 0:00:29  
19 Michael Allen 0:00:33  
20 Tyler Palmer (Chile Bikes/Palmer Airlines) 0:00:35  
21 Joe Nicholson (pedal the peaks/monster/nema/x-fusion/spy) 0:00:43  
22 Casey Swanson (Crankfire Racing) 0:00:47  
23 Hans Keisler (Troy Lee / the Hive / Smith optics) 0:00:49  
24 Antonio Baca (Heart + Soul) 0:00:53  
25 Chris Calleros (One Ghost Industries/Novatec) 0:00:56  
26 Ned Kajko (Steamboat Gravity Team) 0:00:59  
27 Allex Mcdaniel (Mommas Home Cooking) 0:01:00  
28 Hank Matheson (Bicycle Fabrications / SWD) 0:01:06  
29 Bryan Pagel (JJ Bicycles) 0:01:24  
DNS Austin Sheehan    
DNS Andrew Dean (The Fix)    
DNS Josh Conroy (Yeti Cycles)    
DNS Benjamin Pederson (NM Bike-n-Sport)    
DNF Milan Geis (Fat Tire Bike Shop)    
Cat. 1 Men 30-39
# Rider Name (Country) Team Result
1 Martin Navarro 0:06:23  
2 Aaron Polly 0:00:05  
3 Scott Spangler (Heart and Soul Angel Fire) 0:00:07  
4 Michael Clark (Red Rock Bicycles) 0:00:14  
5 Jeffrey Kegu (MRP/SDG/ODI/Crank Bros/Maxxis/EVS) 0:00:16  
6 Wade Washburn (C3 Bikeshop Dirt Crew) 0:00:16  
7 Paul Chen 0:00:19  
8 Joe Dodds (Neverest) 0:00:25  
9 Shawnee McGovern (SMAC Innovations) 0:00:25  
10 Chris Webb (aCOS) 0:00:27  
11 Matt Giaraffa (Guerrilla Gravity) 0:00:27  
12 Jordan Reece (All Mountain Cyclery) 0:00:29  
13 Jesse Ruland (Grassroots Cycles) 0:00:51  
14 Kazzy Saito (Aloha Mountain Cyclery /X-Fusion) 0:00:58  
15 Jason Reiman (bicycle fabrication swd racing) 0:01:03  
16 Harinam Khalsa 0:01:10  
17 Eric Steinz 0:01:17  
18 Scott Richards (SMAC Innovations) 0:01:24  
19 Ricky Medina (Canfield Brothers / aCOS) 0:01:24  
DNS Dustin Cantrell (Canyon Cycles)    
DNS Peter Robles    
Cat. 1 Men 40+
# Rider Name (Country) Team Result
1 Joseph Picchiottino (Southridge USA) 0:06:08  
2 Neal Pederson (NM Bike-n-Sport/Specialized) 0:00:19  
3 Sean Enners 0:00:27  
4 Curt Clemetson (Grassroots Cycles) 0:00:40  
5 Ryan Steele (Canfield Brothers/Leading Edge Sports Performance) 0:00:41  
6 Tony Achilli (Team Pistol Whip) 0:00:44  
7 Gary Dye (Telluride Gravity Works) 0:00:47  
8 Robert Garcia (Wolf Rock Racing) 0:00:48  
9 Alan Decktor 0:00:55  
10 Johnnie Kavanaugh (aCOS) 0:00:56  
11 David Vieglais 0:00:57  
12 James Gillespie (Mojo Wheels) 0:00:58  
13 Scott Hackett (aCOS / Leading Edge Sports Performance) 0:00:59  
14 Bryan Redding 0:01:17  
15 James Binford (SELF) 0:02:21  
DNS Don Jackson (Southridge USA)    
Cat. 2 Men 15-18
# Rider Name (Country) Team Result
1 Bryce Hermanussen (Pedal Pusher Cyclery) 0:06:35  
2 Wyatt Freier 0:00:04  
3 Collin Albert (Adamway Racing) 0:00:06  
4 Collin Wright 0:00:08  
5 Bennett Colburn (Pedal Pushers Cyclery) 0:00:13  
6 Zakary Ulin (royal racing/country pedaler/odi) 0:00:13  
7 Joe Barry 0:00:15  
8 Jamie Henderson (Adam Way Racing) 0:00:20  
9 Evan Degray 0:00:20  
10 Gavin Gargiulo (Stratical Solutions) 0:00:21  
11 Dominic Bloemendaal 0:00:25  
12 Zach Graveson (Pedal and Powder) 0:00:30  
13 Mark Kertis 0:00:32  
14 Andrew Schneider (Mojo Wheels) 0:00:34  
15 Jack Dean (SMBA Boulder) 0:00:37  
16 Ben Weger (Mojo Wheels) 0:00:38  
17 Bailey Dale (Amce Bicycles) 0:00:42  
18 Andrew Kertis 0:00:44  
19 Collin Heller (Kona) 0:00:59  
20 Tucker Kennedy 0:01:17  
21 Forrest Simpson 0:01:29  
Cat. 2 Men 19-29
# Rider Name (Country) Team Result
1 Andrew Terry 0:06:11  
2 Clark Smith (Nuptse Racing) 0:00:20  
3 Ben Adams 0:00:25  
4 Jake Rehfeld (Heart+Soul Racing) 0:00:29  
5 Robert Nichols (Pedal the Peaks) 0:00:29  
6 Kyle Madden 0:00:32  
7 Calvin Davis (NeveRest) 0:00:34  
8 Rowan Bateman (Angel Fire Trail Crew) 0:00:35  
9 Chuan Banh (Heart+Soul Racing) 0:00:39  
10 Lucas Pecord (Royal Racing / Smith Optics) 0:00:40  
11 Jordan Hunter (Two-Wheel Jones Racing) 0:00:40  
12 Alexander Bamberger (Summit Velo/Santa Cruz) 0:00:42  
13 Trevor Humphres (Acme Bikes / Kona Grassroots) 0:00:42  
14 Brandon Watson (Telluride Gravity Works) 0:00:43  
15 Aaron Lovato 0:00:45  
16 Adam Ziegler 0:00:48  
17 Kyle Wright 0:00:49  
18 Jared Shutts (Neverest) 0:00:49  
19 Joshua Gilbert (Posion Spyder Bicycles) 0:00:49  
20 Ryan Wesson (Salvagetti Bicycle Workshop) 0:00:51  
21 Skyler Johnston (Outdoor Element Sports) 0:00:53  
22 Josh Gonzales (Heart+Soul) 0:00:54  
23 Samuel Padilla (Mojo Wheels) 0:00:55  
24 Martin Apolinar (2nd Ave Sports) 0:00:57  
25 Will Montague (Guerrilla Gravity) 0:00:57  
26 Ryan Pepper (Mojo Wheels) 0:00:58  
27 Zac Lowney (Absolute bikes) 0:01:01  
28 Brendan Gibbs (Salida Bike Company) 0:01:06  
29 Daniel Marmor (Ride Bikes) 0:01:06  
30 Alex Wilson 0:01:08  
31 Eric Ottosen 0:01:10  
32 Ian Supple (Atlas Brace) 0:01:15  
33 Brian Rupert (My Wife) 0:01:21  
34 Sean Cruse 0:01:25  
35 Matt VanDer Vliet 0:01:30  
36 Jeremy Schwartz 0:01:35  
37 Russell Miskulin 0:01:40  
38 Andrew Miner 0:01:52  
39 Jacob Mead (C3 Bikeshop Dirt Crew) 0:02:06  
40 Sean Donovan (4DD) 0:02:20  
41 Kirk Reeves 0:02:20  
42 Michael Rainwater 0:02:21  
43 Joseph Komatz 0:02:24  
44 Eric Newell 0:02:56  
45 John Howland (Adamway) 0:13:35  
DNS Jakob Clemensen (C3 Bikeshop Dirt Crew)    
DNS Blake Foxx (FoxxMTB.com)    
DNS David Pina (Mojo Wheels)    
DNS Trevor Delandsheer    
Cat. 2 Men 30-39
# Rider Name (Country) Team Result
1 Kyle Lofstedt (Salvagetti Has More Fun Than You) 0:06:15  
2 Julio Lopez (Mojo Wheels) 0:00:45  
3 Justin Richardson (Mojo Wheels) 0:00:56  
4 Moises Alarcon (Stirring Earth) 0:00:57  
5 Hazen Kreis 0:01:03  
6 Evan Chute (RPM/Yeti) 0:01:05  
7 Seth Lee (Ski Cloudcroft) 0:01:11  
8 Ross Sage (C3 Bikeshop Dirt Crew) 0:01:14  
9 Noah Priegel (Neverest) 0:01:16  
10 Thomas Rodriguez (Fat Tire cycles/Intense) 0:01:16  
11 Josh Swanke 0:01:22  
12 Jason Smith 0:01:33  
13 John Rupp (Guerrilla Gravity) 0:01:35  
14 Robert Gerwing (aCOS) 0:01:37  
15 Matt Parke (Neverest) 0:01:46  
16 Arvin Wilson 0:01:52  
17 Drew Welch (A Culture of Speed) 0:01:59  
18 Nate Cardozo 0:02:42  
19 Sergio Cortex 0:02:48  
Cat.2 Men 40+
# Rider Name (Country) Team Result
1 Gerhardt Ackerman (Heart+Soul) 0:06:54  
2 Richard Oconnor (Canfield Bros / The Bicycle Co) 0:00:08  
3 Jason Perdue (smr) 0:00:14  
4 Paul Cherry (Mojo Wheels) 0:00:21  
5 William Medcalf 0:00:24  
6 Tony Del Grippo (aCOS / G-Force) 0:00:27  
7 Jamie Parham (SMAC Innovations) 0:00:39  
8 Klaus Muehlbradt (Neverest) 0:00:42  
9 Michael Knowles 0:00:51  
10 Mike Kelley (Cafe Rio / Laketown Bicycles) 0:00:54  
11 Clay Speas (Mojo Wheels) 0:01:06  
12 Clint Bullock (Flyin' Fossils) 0:02:03  
13 David Taube 0:03:57  
Cat. 3 Men 15-18
# Rider Name (Country) Team Result
1 Noah Wenger (Team Fun!) 0:07:07  
2 Cole Hengveld (Northland Motorsports) 0:00:16  
3 Triton Nelson 0:00:17  
4 Thomas Beer 0:00:19  
5 Jd Cotten (pedal pushers cyclery) 0:00:27  
6 Mitchell Torres 0:00:27  
7 Devon McDade 0:00:28  
8 Parker Brown (SMBA) 0:00:34  
9 Ayden Hibner-Hereford (Goat Heads Jr Devo) 0:00:36  
10 Grayson Richey (Mojo Wheels) 0:00:43  
11 Josh Wisda 0:00:43  
12 Lane Speas (Mojo Wheels) 0:00:52  
13 Alex Komiske (Northeast Cyclery Albuquerque NM) 0:01:17  
DNS Shelby Denney    
DNS Drey Smith    
DNS Roscoe O'Donnell (Mojo Wheels)    
Cat. 3 Men 19-29
# Rider Name (Country) Team Result
1 Matt Apodaca (The Bicycle Company) 0:07:37  
2 Will Brown (Pedal and Powder) 0:00:14  
3 Sammy Duran (Northeast Cyclery Albuquerque NM) 0:00:17  
4 Travis Kolbo (Spradley Barr Windchill Cycling) 0:00:18  
5 Scott Preston (Myself) 0:00:25  
6 Asa Carre-Burrit 0:00:28  
7 Nathan Martinez (Mojo Wheels) 0:00:48  
8 Bryce Butzine 0:01:08  
9 James Hartshorn 0:01:10  
10 Chaz Faulhaber 0:01:10  
11 Matt Brigance 0:01:22  
12 Josh Monson (Robins Racing) 0:01:49  
DNS Jt Dillon Coyne    
DNS Anthony Zegan (Spradley Barr Windchill Cycling)    
Cat. 3 Men 30+
# Rider Name (Country) Team Result
1 Brian Feddema 0:06:59  
2 Allen Weber (Northeast Cyclery Albuquerque NM) 0:00:15  
3 Gary Gibson (Colorado Fitness) 0:01:09  
4 Jesse Percifull (Northeast Cyclery Albuquerque NM) 0:01:15  
5 Daniel Weaver 0:01:25  
6 David Ruiz (SMR) 0:01:44  
7 Deven Gonzles 0:01:50  
8 Doug Strangfeld (Mojo Wheels) 0:01:51  
9 Jacob Brecht (Dish Network) 0:01:53  
10 James Wenger (Team Fun!) 0:02:42  
11 John Nelson (Ultimate Smiles) 0:03:19  
12 Jonathan Chavez 0:03:45  
13 John Cowherd 0:08:45  
Junior men 11-12
# Rider Name (Country) Team Result
1 Joseph Foresta (Laketown Bicycles/ENVE/Cafe Rio) 0:08:21  
2 Trent Del Grippo (Pedal Pushers Cyclery) 0:00:33  
3 Shawn Yakovich (cafe rio) 0:00:42  
4 Logan McPhie (LakeTown Bicycles) 0:00:54  
DNS Dylan Ramos    
DNS Alex Holtzen (The Fix)    
Junior men 13-14
# Rider Name (Country) Team Result
1 Armen Davis (The Fix Bike Shop) 0:07:27  
2 Dan Strangfeld (Mojo Wheels) 0:00:19  
3 Shane Ellis (durango devo) 0:00:21  
4 Chase Willie (SMBA) 0:00:30  
5 Chad Forsett 0:00:35  
6 Brad Stover (Kona Grassroots/Acme Bikes) 0:01:10  
7 Brandon Olson (Lake Town Bicycles) 0:04:04  
Junior women 14 & under
# Rider Name (Country) Team Result
1 Mckenna Merten (Soul Cycles) 0:11:09  
Junior women Cat. 3 15-18
# Rider Name (Country) Team Result
1 Megan O'Rourke 0:08:52  
Junior women Cat. 2 15-18
# Rider Name (Country) Team Result
1 Cara Montroy (Mojo Wheels) 0:07:55  
2 Heather Baroody 0:00:07  
3 Michelle Pederson (NM Bike-n-Sport) 0:00:19  
4 Terah Blake (heart+soul racing/urge/royal) 0:00:53  
5 Ruth Thomas 0:01:30  
6 Brittany Engleking 0:02:11  
7 Carter Thomas (aCOS) 0:03:06  
8 Kim Godfrey (Rocky Mounts/Demon Dirt/Optic Nerve) 0:03:39  
Women Cat. 1
# Rider Name (Country) Team Result
1 Lindsay Yost (Mojo Wheels) 0:08:16  
2 Roxanne Canent (Wrench Science Santa Cruz Bikes SRAM Bertoni TLD) 0:01:21