Giant sweeps US Pro GRT opener with Hart, Neethling and Riffle

Kintner wins women's race

Full Results

Elite women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jill Kintner (Transition Racing)0:03:16.91 
2Miranda Miller (Santa Cruz/SRAM/Pinkbike)0:00:05.69 
3Katherine Short (Cove Bikes)0:00:20.52 
4Darian Harvey (Vixen Racing)0:00:24.87 
5Jaime Rees (Loeka/The Bike Hub)0:00:30.08 
6Dawn Fidler (Speedy Beaver Racing)0:00:32.13 
7Gabriela Williams (TPR Racing)0:00:34.78 
8Mary Moncorge (Santa Cruz Alliance)0:00:59.46 
9Jennifer Wolf (All Mountain Cyclery)0:01:07.78 
10Ana Rodriguez (Staats Bikes/SkullCandy)0:01:16.96 
DNFCierra Smith (Specialized Allride Academy)  
DNSKristen Smart (Covebikes/Sombrio)  
Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Danny Hart (Giant Factory Off Road Team)0:02:50.07 
2Andrew Neethling (Giant Factory Off Road Team)0:00:02.41 
3Duncan Riffle (Giant Factory Off Road Team)0:00:05.12 
4Richard Rude (Yeti Fox National Team)0:00:06.36 
5Bryn Atkinson (Transition Racing)0:00:06.98 
6Mikey Sylvestri (Specialized Allride Academy)0:00:07.85 
7Dean Tennant (Dunbar Cycles/Devinci/Elka)0:00:08.27 
8Cody Warren (DRD/Intense/X-Fusion)0:00:08.85 
9Tyler Immer (Yeti Fox National Team)0:00:09.11 
10Mitch Ropelato (SPS North America)0:00:09.69 
11Curtis Keene (Specialized Gravity)0:00:10.43 
12Luke Strobel (MS Evil)0:00:11.19 
13Chris Heath (KHS Bicycles Inc)0:00:11.21 
14Lars Sternberg (Transition Racing)0:00:11.28 
15Jason Memmelaar (DRD/Intense/X-fusion)0:00:11.36 
16Andrew Mitchell (Dunbar/Devinci/Elka)0:00:11.61 
17Shaun O'Connor (Yeti Fox Factory Team)0:00:11.70 
18Kyle Thomas (Diamondback Factory Racing)0:00:11.95 
19Remi Gauvin (PerformX/Devinci Bikes)0:00:12.69 
20Ethan Quenl (Judge Racing/Oakley/Troy Lee)0:00:12.86 
21Kevin Aiello (KHS Bicycles Inc)0:00:13.02 
22Brad Benedict (Specialized Gravity)0:00:13.47 
23Chris Delbosco (Cove Bikes)0:00:13.53 
24Brian Buell (Team Geronimo/Banshee Bikes)0:00:13.88 
25Ryan Vanderham (Rocky Mountain Factory Team)  
26JD Swanguen (DRD/X-Fusion/Intense)0:00:14.70 
27Derek Teel (Team Teel/Race Brain)0:00:15.24 
28Jared Graves (Yeti Fox Factory Team)0:00:15.71 
29Jake Payne0:00:15.75 
30Evan Turpen (Transition Bikes)0:00:16.12 
31Tyler Allison (Marzocchi/GoPro Team)0:00:16.32 
32John Keep (Turner Darkhorse Racing)0:00:16.38 
33Logan Mulally (Specialized GROM)0:00:16.42 
34David Camp0:00:16.49 
35Charlie Sponsel (Transition Bikes)0:00:16.51 
36Dan Sims0:00:16.68 
37Loney Eric (Project 529/Santa Cruz/Sram/One)0:00:16.76 
38Matt Orlando (Cove Bikes, Northwest Riders)0:00:16.99 
39Chris Boice (Yeti Fox National Team)0:00:17.06 
40Brian Mullen (DropNZone/Kona)0:00:17.80 
41Adam Mantle (Dunbar Cycles)0:00:18.83 
42Leif Lorenzen (Beacon Cycles/Kona)  
43Logan Binggeli (KHS Bicycles Inc)0:00:18.86 
44Jared Hobbs (Rivercity/Viso)0:00:19.22 
45Bryson Martin Jr. (Marzocchi/GoPro/Shimano/Oakle)0:00:19.48 
46Timothy Price (Specialized/GROM)0:00:19.67 
47Kevin Bartkowski0:00:19.68 
48Eliot Jackson (Yeti Fox National Team)0:00:19.74 
49Art Babcock (One Ghost Industries,Novatec)0:00:20.48 
50Jess Pedersen (Team Geronimo)0:00:20.50 
51Josh Brown (Santa Cruz Alliance)0:00:20.65 
52Harold Woolnough (Cove)0:00:20.73 
53Brad King (DRD/Intense/X-fusion)0:00:20.75 
54Graeme Pitts (Turner/Dark Horse Racing)0:00:20.90 
55Alexander McGuinnis (Team Krunkshox)0:00:21.45 
56Evan Gilsdorf (Downhill Zone Racing)0:00:22.93 
57Aaron Dobie (Dunbar Cycles)0:00:22.95 
58Blair Reed (Mojo Wheels/5mac Innovations)0:00:23.29 
59Ryan Egsiquiza (Rockgarden)0:00:23.48 
60Rob Venables (Dunbar Cycles)0:00:23.55 
61Amado Stachenfelt (amadomtb.com)0:00:23.93 
62Evan Geankoplis (Santa Cruz Alliance)0:00:24.60 
63Ross Roseingrave (Dunbar Cycles)0:00:24.80 
64Kenneth Jorgensen (Open Air Bicycles)0:00:24.90 
65Adam Ransavage (Evil Bikes)0:00:25.41 
66Tim Mangini (O'Neal/Wheels in Motion)0:00:26.20 
67Bobby Langin Jr.0:00:26.27 
68Lear Miller (Team Geronimo/Banshee)0:00:26.74 
69Sam Powers (Marzocchi/GoPro/Intense)0:00:26.94 
70Bryan Cram (Monster/Utopia/Natural Born)0:00:27.19 
71Michael Nash0:00:27.43 
72Heikki Hall (the hive/e13)0:00:27.84 
73Josh Stark (Downhiill Zone/Elka)0:00:28.23 
74Michael Buell (Team Geronimo/Banshee Bikes)0:00:28.25 
75Tyler Gilsdorf (Downhill Zone Racing)0:00:28.93 
76Phillip Kimetz (FTW Facory Racing)0:00:29.03 
77Jesse Jackson (Rivercity/Viso)0:00:30.84 
78Evan Bissell (Thunderbringers)0:00:31.75 
79Spenser Mehr (Red Rock Bikes)0:00:34.00 
80Jerry Knight (Big Tree Bikes)0:00:36.48 
81Dean Abrams (Canfield Bros)0:00:36.84 
82Ryan Gardner (Beacon Cycles/Kona/ODI/SDG)0:00:41.05 
83Guillaume Smith (Elka Suspension)0:00:41.41 
84Dan Godard (Mojo Wheels/Cobb)0:00:41.59 
85Keith Thompson (Wheelsport East)0:01:08.12 
86Shawn Neer (Mojo Wheels)0:04:05.72 
87Kyle Warner (Canfield Brothers Bikes)0:05:36.24 
DNSTrevor Trinkino (Yeti RPM)  
DNSDanny Frey (Marzocchi/C4/The Sect)  
DNSRobert Stenson (Dirt Corps/Dainese/Deity)  
DNSNathan Hoch (Big Trees Bikes/Rock Mountain)  
Cat. 1 Women 18 & under
#Rider Name (Country) TeamResult
1Shelby Reilly (CCP)0:04:14.39 
Cat. 1 Men 18 & under
#Rider Name (Country) TeamResult
1Austin Warren (DRD X-Fusion Intense)0:03:04.05 
2Mark Wallace (Experience Cycling)0:00:01.67 
3Christian Wright (Exdrinks/Commencal/Marzocchi)0:00:04.72 
4Adam Kral (Marty's Mountain Cycle, GoPro)0:00:05.56 
5Max Horner (Devinci/C4/Marzocchi)0:00:06.34 
6Nicholas Dudukovich (One Ghost)0:00:08.47 
7Kevin Littlefield (Big Tree Bikes, Yeti Cycles)0:00:11.25 
8Jonathan Allyn (Big Tree)0:00:13.33 
9Kole Wetherell (Project 529)0:00:13.35 
10Parker DeGray (goride.com)0:00:14.47 
11Grant Lestock-kay (Marty's Mountain Cycle)0:00:15.01 
12Lucas Cowan (The Bike Works)0:00:15.44 
13Nikolas Clarke (Dirt Corps/ Gregg's Cycle/ Fox)0:00:16.08 
14Blake Bryant (661/Mom and Dad)0:00:17.49 
15Steven Baldock (Northstar at Tahoe)0:00:18.03 
16Kiran MacKinnon (Santa Cruz Bikes/TLD/Gamut)0:00:18.24 
17Trevor Parson (Fanatik Bike Co.)0:00:18.88 
18Conrad Culleney (Turner Dark Horse Racing)0:00:20.62 
19Brandon Bohl (Turner Darkhorse Racing)0:00:20.71 
20Trevor Thew (Pro City Racing/ Race Face)0:00:23.53 
21Harrison Ory (Mojo Wheels)0:00:23.89 
22Alexander Pfiffner (GoPro)0:00:24.26 
23Teo Bradbury (Giant)0:00:26.28 
24Austin Hackett-Klaube (Wolf Rock Racing/Trek)0:00:26.62 
25Gaelen Harrison (Ventis Cafe/Flow Cup Racing)0:00:29.69 
26Mylan Smith (Bad Monkey Bikes/Northwest)0:00:30.21 
27Matt Branney (Yeti/RPM)0:00:30.24 
28David Renne (MOJO Whelles)0:00:39.80 
29Conner Mishalanie (Grizzly Sports/ Rotec Cycles)0:00:41.36 
30Jack Hill (Roots Racing/Northwest Riders)0:00:45.66 
31Cody Kelley (Cafe Rio/Specialized/Enve)0:00:55.72 
32Bret Gilkey (One Ghost Industries)0:01:11.44 
DNSAustin Benge (Benge Racing)  
Elite Veteran men 35+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Quinton Spaulding (KHS Bicycles Inc)0:03:16.09 
2Matt Patterson (Dirt Corps / Trek / Gregg's)0:00:04.05 
3Jason Moon (Boonedog Bikes)0:00:06.52 
4John Pitton (Fanatik Bike Co)0:00:07.41 
5Joel Armstrong (River City/Fox)0:00:16.73 
Cat. 1 Men 19-29
#Rider Name (Country) TeamResult
1Michael Daniels0:03:03.71 
2Ryan Gagnon (ROYAL Urge Smith Marzocchi)0:00:02.41 
3Jason Sams (Prospect Street Cafe/Drop N' Zon)0:00:03.32 
4Corey Hatch (Corey Hatch)0:00:07.14 
5Evan Choltco-Devlin (Contour)0:00:11.55 
6Rhys Ewing (Roots Racing, Life Cycle Bike Shop,)0:00:12.24 
7Eben Kiehl (Team Mukai/TBT/Marzocchi)0:00:12.53 
8Douglas French (Mojo Wheels/Royal/Spy Optic)0:00:12.71 
9Owen Dudley (DNZ Bikeworks/Prospect St. Cafe)0:00:12.86 
10Dexter Robson (Intense/Outdoor Gear Canada)0:00:13.46 
11Ben Porteous (Dunbar Cycles)0:00:14.52 
12Trevor Louviere (Go Huck Yourself Racing)0:00:14.61 
13Nick Marvik (Drop N Zone Bike Works, Northwe)0:00:15.26 
14Hans Eldridge (Kicker Audio, MRP, Silverdale)0:00:17.30 
15Brent Van Fossen (The Company)0:00:18.45 
16Mason Sowdon (Fanatik Bike co. and Tree Lines)0:00:18.67 
17Andrew Frink (Mojo Wheels)0:00:18.80 
18Mac Laws (Fanatik Bike, Shuttle Nuts, Fit)0:00:18.87 
19Victor Smith (Hidden Wave Boardshop)0:00:19.43 
20Derek Batchelder (North West Max/ Orange Bikes/)0:00:20.15 
21Patrick Hunter (Prospect Street Cafe)0:00:20.41 
22Anthony Leonarduzzi (Team Raw, Transition)0:00:21.77 
23Erik Hatch (Northstar/Giant O'neal)0:00:22.49 
24Clinton Gould (HB Productions)0:00:22.72 
25Alan Thompson (Flow Cup Racing/Venti's Cafe)0:00:22.82 
26Billy Oncea (Team CRBTM)0:00:23.08 
27Cameron Hoefer (Dirt Corps)0:00:23.49 
28Kris Christensen (Mojo Wheels)0:00:25.50 
29Wood Skinner (Cove Bikes)0:00:26.09 
30Shane Wise (Fanatik Bike Co.)0:00:27.10 
31Nolan Richards (Broken Spoke Racing)0:00:27.60 
32Westley Laws (Shuttlenuts)0:00:29.22 
33Chris Farm (Venti's Cafe/Flow Cup Racing)0:00:29.97 
34Matt Puzel (Bike Works)0:00:31.81 
35Nick Weinstein (MTNside Bikes)0:00:32.40 
36Alex Zbarazky (Dirty White Boys / Recycled Cycles)0:00:33.08 
37Jeff Moceri (Pacific Mobile Racing)0:00:34.89 
38Clinton Overman0:00:39.95 
39Hans Keisler (Turner Dark Horse Racing)0:00:42.19 
40Bryan Kieffer (Team Psycho)0:00:45.74 
41Ryan Van Noy (Troy Lee Designs/Fluid)0:00:52.04 
42Jess Kieffer (Psycho Foes EVS Azonic)0:01:40.94 
43Jesse Ransavage (Dirt Corps/ Greggs Cycles)3:24:57.26 
DNSColin McCarthy (Roots Racing)  
DNSEric Auchman (The Broken Spoke)  
DNSEvan Palmer (Drop N Zone)  
DNSColby Benge (Benge Racing)  
Cat. 1 Men 30-39
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tyler Earnheart (Prospect Street Cafe, Drop N Zone)0:03:10.07 
2Jonathan Card0:00:00.53 
3Max Miller (NorthWestMax-Knolly Bikes)0:00:06.66 
4Nathan Marsh (Project 529/SRAM/Santa Cruz)0:00:06.92 
5Sean Tracy (Thunderbringers)0:00:07.23 
6Nick Hardin (Dirty Fingers)0:00:13.27 
7R.D. Watters (Fanatik, Schwalbe, Azonic)0:00:13.31 
8Scott Kemp (Gravity Contour factory)0:00:16.66 
9Jeff Rees (The Bike Hub)0:00:16.76 
10Travis Erickson (Gohuckyourself.com, GHY bikes,)0:00:17.38 
11Leo Brock0:00:18.26 
12Eric Brown (Whatcom Trails Co-op / High Life)0:00:19.72 
13Andrew Knott (GHY bikes)0:00:21.34 
14Tristyn Duerr (Dirt Corp, Trek, NoTubes)0:00:24.31 
15Brett Tomby (DWB Recycled Cycles)0:00:26.99 
16Ben Dixon (Team Raw)0:00:27.17 
17Adam Craig (Grove Street Racing)0:00:27.25 
18Ryan Finnegan (Dirt Corps/Gregg's Cycles)0:00:33.22 
19Stephen Zvorsky (Z-Racing, Oxygen4Energy)0:00:38.63 
20Jeff McAuley (Silverdale Cyclery)0:00:41.83 
DNSSam Burkhart (Transition Bikes)  
Cat. 1 Men 40+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Brian Solem (Technologikill, Lucus Orillius)0:03:19.00 
2Bryan Connolly (Pacific Mobile Racing)0:00:08.14 
3Chris Brentley (Byrne Invent/FSA)0:00:08.25 
4Bryan Gioia (Karaleen Westmoreland)0:00:10.17 
5Rich Densmore (West Coast Racing)0:00:14.61 
6Greg Satterfield (Center Cycle / Arby's)0:00:17.96 
7Todd Olson (Team Krunkshox)0:00:20.07 
8Shawn Foley (Tzam Raw)0:00:20.30 
9Jerry Southworth (GHY Bikes)0:00:22.21 
10Mike Estes0:00:23.62 
11Andy Voight (DWB/Recycled Cycles)0:00:26.05 
12Brad Delzer (Shiloh Cyclery)0:00:29.17 
13James Gillespie (MOJO Wheels)0:00:29.27 
14Bari Stockton (Discover Bicycles/MRP/Conti Tires)0:00:31.02 
15Kevin Kelly0:00:35.54 
16Todd Hood (MOJO Wheels)0:00:48.06 
DNFDavid Overman (Team Stumptown)  
DNSShawn Sinskie  
DNSMonty Price (Highlander Cycle)  
DNSDarrell Jamieson (Yeti Cycles)  
DNSDugan Crittenden (Uvex)  
Cat. 1 Men 50+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ali Mortezaci (Turner Dark Horse Racing)0:04:08.42 
2George Smith (529,NoFear,661,Spy)0:00:11.57 
3Doug Minor (Yeti/Bicycle Butler)0:00:16.57 
4Arnold Mukai (Team Mukai/ Tbt Racing)0:00:22.32 
Cat. 1 Women open
#Rider Name (Country) TeamResult
1
#Rider Name (Country) TeamResult
2Kat Sweet (Dirt Corps, Trek)0:00:02.90 
3Jessica Serdowich (Samica)0:00:09.89 
4Emily Smith (Speedy Beaver Racing)0:00:18.25 
5Karen OConnell (Team Dirt Corps/Gregg's/Trek)0:00:21.38 
6Kristi Pruitt0:00:23.31 
7Roxanne Canent (Santa Cruz Alliance)0:00:43.29 
8Kelly Johnson0:00:51.81 
9Lisa Hong (DWB)0:01:00.41 
10Jennifer Everhard (ByrneInvent)0:01:17.26 
11Bridgette LeBer (Turner Darkhorse)0:01:34.85 
DNSLyndsey Needham (Fanatik Bike)  
Cat. 2 men 14 & under
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nic Rodgers (Delta Bikes)0:03:19.92 
2Joseph Rager II (Commencal,Azonic,ODI,Hayes)0:00:14.50 
3Ben Gore0:00:24.55 
4Chase Jamieson (Yeti Cycles)0:00:53.59 
Cat. 2 Men 15-18
#Rider Name (Country) TeamResult
1Chris Young (Pacific Mobile Racing)0:02:57.09 
2Dillon Emtman (N.I.M.)0:00:08.02 
3Travis Moroz (Black Diamond Family Racing)0:00:08.22 
4Nicholas Anzalone (Parents)0:00:10.09 
5Nico Roland0:00:11.05 
6Stuart Gold (liveday1)0:00:13.14 
7Anders Cook (One Ghost Industries)0:00:17.98 
8Matt Hardwick (C4 Racing)0:00:19.04 
9Kye Refvem (Dirt Corps)0:00:19.16 
10Daniel Harmon (Classic Cycle Bainbridge Island)0:00:19.95 
11Joshua Randall0:00:20.07 
12Bradley Elliot0:00:20.77 
13Kendall Smith (2 uncles racing)0:00:24.58 
14Mitch Davis (Broken Spoke Racing)0:00:26.96 
15Stephen Clemenson (C3O2)0:00:27.02 
16Ryan Miller (Jet City Velo / ByrneInvent)0:00:31.34 
17Emmet Williams0:00:38.49 
18Kameron VanderPol (VanderPol)0:00:40.04 
19Brad Kelley0:00:41.62 
20Sam Saimo (Dirt Corps)0:00:46.87 
21Ben MacMillan (Dirt Corps)0:01:39.88 
DNSTyler Rua (Highlander bike shop)  
Cat. 2 Men 19-29
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lucas Chalcraft (GHY Bikes)0:02:57.05 
2Alex Cocco (University of Oregon)0:00:01.36 
3Justin Feldhaus (Drop in Zone, Demon Dirt)0:00:03.25 
4Lance Heim (Dirt Corps/ Gregg's Cycles)0:00:04.94 
5Jason Porter (Drop n' Zone!!!!)0:00:07.59 
6Brendan Boyer (UW Sport Biking)0:00:08.28 
7Brian Davison0:00:08.83 
8Cory Yalowicki (This space for sale)0:00:09.23 
9Jesse Schulte (Pacific Mobile Racing)0:00:10.15 
10DJ Montgomery0:00:10.45 
11Zach Croft (Pacific Mobile Racing)0:00:10.53 
12Paris Gore (Wheel Sport)0:00:10.90 
13Kyle Vasseur (Alki Bike&Board)0:00:12.09 
14Brian Tucker (Team My Little Pony)0:00:12.72 
15Trae Woodfork (Oneal)0:00:15.80 
16Matt Ritter0:00:16.68 
17Brian Sahlin0:00:17.71 
18Alex Eley (The Bike Hub Racing)0:00:18.44 
19Mathew Russell (Alki Bike&Board)0:00:20.72 
20Evan Marquardt (UW Sport-Biking)0:00:25.46 
21Ryan Ernst (CCP)0:00:26.39 
22David Page-Starr0:00:28.45 
23Bobby Marsee0:00:28.78 
24Alastair Cox (Western Integrated Techologies)0:00:34.57 
25Jay Slavin (TMC)0:00:37.51 
26Eric Prosch-Jensen (Beaver Basher Racing)0:00:40.58 
27Mike Rice (Team Psycho)0:00:41.02 
28Dustin Rogers0:00:42.94 
29Steve Westenhiser (Monster Energy/GoPro/Leatt)0:00:51.01 
DNSBobby Terry (Earls bike shop)  
DNSMax Piltz  
DNSChase Lorensen  
Cat. 2 Men 30-39
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sam Larson (Pacific Mobile)0:03:01.01 
2Pip Masion (DWB/Recycled Cycles)0:00:07.30 
3Jason Willaford (Helen Keller racing)0:00:08.37 
4Andrew Pickering (Dirty Birds)0:00:11.35 
5Tobais Roberts (GHY Bikes gohuckyourslef.com)0:00:11.83 
6Paul Schmierer (Broken Spoke Racing)0:00:11.95 
7Kristopher Baker (SPS North America)0:00:13.31 
8Richard Handschin (N.I.M.)0:00:13.79 
9Teague Barringer (Pacific Mobile Racing)0:00:13.98 
10Pete Sexton (Broken Spoke Racing)0:00:15.58 
11Mike Garcia (Team Mukai/TBT Racing)0:00:15.96 
12Killan Funk (9)0:00:20.97 
13Joseph Rager0:00:21.10 
14Andrew Uhrig (CCP)0:00:21.79 
15Tobin Foulke (Kirkland Bicycle/ Gamut/ ODI)0:00:23.07 
16Garth Gourley (Broken Spoke Racing)0:00:23.73 
17Geoff Graham (Mafia Racing/Felt/PBR)0:00:25.02 
18Charlie Shivel (Stumptown Wrecking Crew)0:00:25.80 
19Jeremy Martin0:00:26.10 
20Nate Cardozo (The Broken Spoke)0:00:27.13 
21Mike Bockner0:00:30.06 
22Lance Moreno0:00:32.08 
23William Porter (NO SPONSER)0:00:32.78 
24Edward Vergara (Greenline Six Racing / Joyride bike)0:00:33.73 
25Joshua Engstrom (HLC & www.Tigatu.com)0:00:35.79 
26James Woodburn0:00:41.00 
27Rodney Hasty (www.tribe503.com)0:00:53.90 
DNSRodney Hasty (Tribe503.com / Inciter Clothing)  
DNSWill Porter (Sponser Me)  
DNSTed Davis (DWB/Recycled Cycles)  
DNSEric Floyd  
Cat. 2 Men 40-49
#Rider Name (Country) TeamResult
1Michael Dill (Big Skee)0:03:07.59 
2Jason Gibb (Corsair atom lab ghy)0:00:00.49 
3Scott Petett (Petett Chiropractic)0:00:02.86 
4Mike Wadholm (Team Mukai/TBT Racing)0:00:03.13 
5Dan Saimo (Dirt Corps)0:00:07.22 
6Jim McCracken (Dirt Corps/Trek/Gregg's)0:00:10.76 
7Jeffrey Lane0:00:11.30 
8Cary Clemenson (C3O2)0:00:16.89 
9Trevor Emtman (N.I.M.)0:00:17.59 
10Ediie Anzalone0:00:21.47 
11Jeff Malvern0:00:23.67 
12Jim Shaver (Broken Spoke Racing)0:00:27.12 
13Jason Edens (DWB)0:00:29.27 
14Jim Denison (The Jim Army)0:00:34.97 
15Jay Gore0:00:48.37 
16Nelson Dan (Recycled,rotec,DWB)0:12:43.25 
DNSRobert Castillo (Dad rad haus)  
DNSPreston Peterson (Evergreen Mountain Bike Alliance)  
Cat. 2 Men 50+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ron Kocol0:03:26.33 
2Bill Kieffer (Team Psycho)0:00:01.99 
3Dan Overman0:00:26.87 
4W Baxter (CCP)0:00:36.39 
DNSMichael Mishalanie (Crazy Monkey Racing)  
Cat. 2 Women open
#Rider Name (Country) TeamResult
1Michelle Benson0:03:29.68 
2Julie Crittenden0:00:02.07 
3Gretchen Nelson (Chicas Muertas)0:00:16.43 
4Barbara Karabin (HoneyBadgerDon'tCare)0:00:21.48 
5Lacy Kemp (Contour Factory, Gravity Factory)0:00:21.57 
6Asta Sestrap (Team HoneyBadgerDon'tCare)0:00:24.08 
7Bonnie Miller0:00:26.37 
8Stephanie Wolf (Rock Garden)0:00:27.68 
9April Graham (Mafia Racing/Felt/PBR)0:00:30.05 
10Yvonne Gillette (Black Diamond Family Racing)0:00:30.70 
11Adrienne Bee Lane (Sturdy Bitch)0:00:32.74 
12Allison Evans (HoneyBadgerDon'tCare)0:00:35.91 
13Ann Davis (Broken Spoke Racing)0:00:42.74 
14Diana Miller (BryneInvent)0:00:45.17 
15Elie Yazdani (Chicas Muertas)0:00:46.58 
16Marie Engstrom (Sturdy Bitches)0:00:47.75 
17Nadia Melim0:00:50.93 
18Kathy Malvern (Sturdy Bitch Racing)0:00:51.00 
19Rachel DeLateur (GreenLine6)0:01:00.61 
20Nikki Nieves (HoneyBadgerDon't Care)0:01:06.04 
21Bethany Price (Tribe503.com / Inciter Clothing)0:01:21.43 
22Megan Valliant (Me)0:01:23.09 
DNSStorm Densmore (West Coast Racing)  
Cat. 2 Women 18 & under
#Rider Name (Country) TeamResult
1Adrianna Moroz (Black Diamond Family Racing)0:04:23.08 
Cat. 3 Men 14 & under
#Rider Name (Country) TeamResult
1Eric Harvey (DirtCorps)0:03:36.96 
2Zachary Jones0:00:14.55 
3Scott Funston (Old town bicycle)0:00:16.05 
4Chase Smith0:00:18.72 
5Kyle Clemenson (C3O2)0:00:34.56 
6Josh Gibb (Gibb Nation GHY)0:00:43.10 
7Brad Stipek0:00:50.99 
8Zach McCracken (Dirt Corps/Trek/Gregg's)0:01:33.71 
Cat. 3 Men 15-18
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kasper Dean (Bike Tech)0:03:23.54 
2Coda Boggs0:00:16.90 
3Grant Luchansky0:00:35.16 
4Jacob Carmichael0:00:36.61 
 Category Sub-Total:  
Cat. 3 Men 19-39
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nicholas Omta (UW DH)0:04:03.93 
2Michael Howe0:00:07.24 
3Jarrett Gilmore (DWB Recycled Cycles)0:00:41.27 
DNSGarrett Johnson  
Cat. 3 Men 40+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mark Gray (Project 529)0:03:36.42 
2L.J. McAllister (None)0:00:08.29 
3William Smith0:00:08.42 
4Scott Boggs0:00:13.22 
5Raman Sarin (Project 529)0:00:35.99 
6Bill Ernst (CCP)0:01:12.22 
DNSNorbert Miller (Jet City Velo / ByrneInvent)  
Cat. 3 Women 18 & under
#Rider Name (Country) TeamResult
DNSTaylor Plummer (Tribe503.com / Inciter Clothing)  
 Category Sub-Total:  
Cat. 3 Women open
#Rider Name (Country) TeamResult
1Margaret Sork (The Broken Spoke)0:04:34.98 
2Tina Sarin (Project 529)0:00:34.87 
3Dani Vergara (Greenline Six / Joyride Bikes)0:00:48.96 

Related Articles

Back to top