TechPowered By

More tech

Linfield triumphs at Trofeo Emilio Paganessi

By:
Cycling News

Ewan makes it a 1-2 finish for Australia

Full Results
1 Bradley Linfield (Aus) Australia 3:01:17  
2 Caleb Ewan (Aus) Australia 0:00:01  
3 Oliviero Troia (Ita) SC Galliatese    
4 Daniele Arnaboldi (Ita) Canturino 1902    
5 Mattia Frapporti (Ita) G.C. Feralpi A.S.D.    
6 Lorenzo Rota (Ita) Team Imm. Aurea Zanica 0:00:04  
7 Daniele Mossini (Ita) GB Junior Team    
8 Simone Guizzetti (Ita) Team Giorgi A.S.D.    
9 Christian Scerbo (Ita) S.C. Brugherio Sportiva ASD    
10 Simone Bettinelli (Ita) UC Bergamasca 1902 Astro    
11 Edoardo Cereda (Ita) Team Giorgi A.S.D.    
12 Daniel Rupiani (Ita) Assali Stefen G.S. Cadidavid 0:00:10  
13 Kilian Franikiny (Swi) Switzerland    
14 Alessandro Botta (Ita) S.C. Brugherio Sportiva ASD    
15 Alessandro Ferrari (Ita) S.C. Cene A.S.D.    
16 Vitaliy Marukhin (Kaz) Kazakhstan    
17 Simone Sampaoli (Ita) Sidermec-F.Lli Vitali    
18 Luca Merelli (Ita) UC Bergamasca 1902 Astro    
19 Francesco Troiani (Ita) Scuola Cicl. Minco-Chiese A.S.D.    
20 Andreas Jedig (Den) ABC Danimarca    
21 Emil Wang (Den) ABC Danimarca    
22 Radovan Doležel (Cze) Czech Republic    
23 Francesco Bartolini (Ita) Sidermec-F.Lli Vitali    
24 Michal Vakoc (Cze) Czech Republic    
25 Nicolò Corbetta (Ita) S.C. Brugherio Sportiva ASD    
26 Miloš Borisavljevic (Srb) Serbia    
27 Viktor Okishev (Kaz) Kazakhstan    
28 Dmitriy Rive (Kaz) Kazakhstan 0:00:21  
29 Nicholas Filippone (Ita) C.C. Cardanese A.S.D.    
30 Simone Ravanelli (Ita) Team Imm. Aurea Zanica 0:00:24  
31 Davide Ballerini (Ita) U.S. Biassono ASD    
32 Luca Bonaiti (Ita) S.C. Capriolo ASD 0:00:28  
33 Thomas Deruette (Bel) Lotto VC Ardennes 0:00:35  
34 Michael Bresciani (Ita) Team Giorgi A.S.D.    
35 Sergey Luchshenko (Kaz) Kazakhstan    
36 Eros Colombo (Ita) Team Giorgi A.S.D.    
37 Loris Cortinovis (Ita) S.C. Cene A.S.D.    
38 Luca Marchi (Ita) Assali Stefen G.S. Cadidavid    
39 Andrea Lanzanova (Ita) G.C. Feralpi A.S.D.    
40 Alexandre Seny (Bel) Lotto VC Ardennes    
41 Mirko Verzaglia (Ita) S.C. Brugherio Sportiva ASD    
42 Nick Schultz (Aus) Australia    
43 Lukas Spengler (Swi) Switzerland    
44 Yerlan Pernebekov (Kaz) Kazakhstan 0:00:45  
45 Robert-Jon McCarthy (Aus) Australia 0:00:47  
46 Cristian Marini (Ita) Sidermec-F.Lli Vitali 0:00:56  
47 Pietro Andreoletti (Ita) Team Imm. Aurea Zanica 0:01:00  
48 Alessandro Ghellere (Ita) Scuola Cicl. Minco-Chiese A.S.D. 0:01:02  
49 Artur Fedosseyev (Kaz) Kazakhstan 0:01:20  
50 Giorgio Casalini (Ita) Team Imm. Aurea Zanica    
51 Gianluca Garardo (Ita) Team Aurora Virtual Image ASD 0:01:25  
52 Bram Vanrentherghem (Bel) Isorex Cycling Team Belgium 0:01:49  
53 Mattia Viel (Ita) SC Galliatese 0:01:55  
54 Gill Meheus (Bel) Isorex Cycling Team Belgium 0:01:57  
55 Erik Fazzone (Ita) U.C.A.B. Biella    
56 Nicolas Scheire (Bel) Isorex Cycling Team Belgium 0:02:05  
57 Florent Thiebaud (Swi) Switzerland    
58 Fabrizio Solomita (Ita) U.C.A.B. Biella    
59 Filippo Viganò (Ita) U.S. Biassono ASD    
60 Alberto Taormina (Ita) GB Junior Team    
61 Michael Kukrle (Cze) Czech Republic    
62 Riccardo Minali (Ita) Assali Stefen G.S. Cadidavid    
63 Andreas Nielsen (Den) ABC Danimarca    
64 Luca Morlino (Ita) Sidermec-F.Lli Vitali 0:02:17  
65 Davide Debenedetti (Ita) Cicl. Biringhello ASD 0:02:21  
66 Nicola Bagioli (Ita) Canturino 1902    
67 Matic Šafaric Kolar (Slo) Radenska KD Zivljenje 0:02:30  
68 Davide Neodo (Ita) U.C.A.B. Biella 0:02:36  
69 Davide Belluschi (Ita) Team Aurora Virtual Image ASD 0:02:39  
70 Nicolò Testa (Ita) Esperia Piasco    
71 Paride Maggi (Ita) Almenno S.B. Rota Nodari ASD 0:02:47  
72 Giacomo Peroni (Ita) Assali Stefen G.S. Cadidavid 0:02:54  
73 Fabrizio Zanello (Ita) Esperia Piasco 0:03:52  
74 Alessandro Berlati (Ita) Sidermec-F.Lli Vitali 0:05:25  
75 Ziga Rucigaj (Slo) Radenska KD Zivljenje    
76 Alessio Bettenzana (Ita) G.C. Feralpi A.S.D.    
77 Andreas Nef (Swi) Switzerland    
78 Simone Consonni (Ita) Team Imm. Aurea Zanica    
79 Lasse Mortensgaard (Den) ABC Danimarca 0:05:33  
80 Stefan Stefanovic (Srb) Serbia    
81 Luka Kotur (Srb) Serbia    
82 Tomas Kalojiros (Cze) Czech Republic    
83 Simone Carantoni (Ita) GB Junior Team    
84 Andrea Castelli (Ita) Ciclistica Trevigliese    
85 Jan Rüttimann (Swi) Switzerland    
86 Dennis Valsecchi (Ita) Team Imm. Aurea Zanica 0:05:45  
87 Simon Bruhlmann (Swi) Switzerland    
88 Emilio Baresi (Ita) Team Imm. Aurea Zanica 0:05:51  
89 Loris Berardi (Ita) Esperia Piasco    
90 Stefano Gallio (Ita) U.C.A.B. Biella    
91 Giovanni Chioda (Ita) G.C. Feralpi A.S.D.    
92 Yaroslav Lyatychevskiy (Rus) Russia 0:05:55  
93 Aleksandar Mitic (Srb) Serbia 0:06:11  
94 Alessandro Mezzenzana (Ita) Cicl. Biringhello ASD    
95 Lorenzo Pivetta (Ita) C.C. Cardanese A.S.D. 0:06:21  
96 Thomas Hamilton (Aus) Australia 0:06:25  
97 Anton Tarasov (Rus) Russia