Sauser claims second stage win

Sundstedt finishes fastest among the ladies

Christoph Sauser backed up his stage 1 win with a stage 2 win, thereby extending his overall lead. The Swiss rider mastered the 78km with 2298m of climbing from Pfronten to Lermoos in a time fo 3:06:30. That gave him an additional 24 seconds over runner-up Alban Lakata (Topeak Ergon). Like yesterday, Markus Kaufmann (Centurion-Vaude) rounded out the podium as third in 3:08:00.

The decision today was not made on the last climb. Sauser escaped from marathon world champion Lakata on the hilly and extremely cross country like terrain after the last climb.

"This is where I attacked, right on the undulating and uneven track. I went full speed, relaxed and went full speed again," said Sauser. "It's perfect that I was able to gain some more seconds on the last kilometers."

Sauser has two more days of racing during which to defend his lead.

Lakata was impressed by Sauser's performance at the end of the race. "I was always balls to the walls but noticed that he (Sauser) was always able to keep up. I tried to step up pressure but he is definitely too strong at the moment," said Lakata.

For a long time, it didn't look like Sauser and Lakata would duel for victory. After a crash right in the beginning of the stage, Karl Platt had to change his back wheel and thus pedalled in front of the field. After the change worked out fine and pretty fast, the 2007 Trans Germany decided to go for the holeshot.

"When I noticed that I'm still in front after the change, I attacked and gave in everything I had," said the 33-years-old. The Team Bulls pilot stayed in the wind for more than half of the race but was caught again in the last ascent around Rinnen.

"Of course, it's a pity that it didn't worked out with a podium spot," the 2008 German Marathon Champion said.

It was Markus Kaufmann, who claimed that third spot. He is also still leading the best climber category with the maximum of 50 points.

"Now, I have to keep an eye on my competitors for the overall ranking podium. According to this, I won't bend over backwards to secure the best climber classifier," the 29-years-old bearer of the green jersey said.

Sundstedt again in front

In the women's race, Pia Sundstedt clinched a win for the second day in a row. The Finn of the Craft - Rocky Mountain team finished in 3:29:42 and thus was more than five minutes faster than runner-up Sally Bigham (3:34:06) of Topeak Ergon Racing. Milena Landtwing (3:40:21) of Centurion-Vaude finished third.

With this back-to-back-win in mind, the 36-year-old is optimistic for the last two days. "It was tough so far, but it went pretty well for me," said Sundstedt. "I hope that I will recover well and that I have a good group again tomorrow."

Sprint finish for masters

In the category for the 40+ racers, Lars van der Sloot crossed the finish line after 3:22:56 and thus only 0.6 seconds ahead of the man in the blue jersey Carsten Bresser (3:22:57) of Craft - Rocky Mountain.

Title defender Johann Grasegger of Team Garmisch-Partenkirchen came in as third (3:25:12), also with only three seconds advantage over fourth ranked Holger Sievers of Conway Racing Team.

Senior master title defender fights back

Yesterday, Milan Spolc was among the defeated in the field of the 50+ cyclists and he placed third with a deficit of more than 8:30. But today was payback time as the winner of the last two Trans Germany editions impressively fought back.

The Czech rider of TBR-Bikes-JH Sachsen mastered the stage to Lermoos in 3:43:17. As senior master leader Werner Höpperger (3:45:23) followed as second, the Team Tiroler Zugspitz Arena athlete's overall lead shrank by a bit more than two minutes. Olav Tronnes (3:47:28) came in third.

Stage 3 Preview: Lermoos - Garmisch-Partenkirchen

After the stage warm-up over the Tuftlalm, it will be time to climb up to the Ehrwalder Alm, the highest peak of this year's Trans Germany.

Thereafter, a long descent follows down Elmau. From there, the field pedals up to the Partnachalm, where the timing will terminate on top - but not the stage itself which goes onward to a sprint finish.

Stage 2 Results

Men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Christoph Sauser (Specialized Racing)3:06:30 
2Alban Lakata (Topeak Ergon)0:00:24 
3Markus Kaufmann (Centurion-Vaude)0:01:30 
4Thomas Dietsch (Team Bulls)0:01:42 
5Karl Platt (Team Bulls)0:01:45 
6Hannes Genze (Multivan Merida Biking Team)0:03:58 
7Tim Böhme (Team Bulls)0:04:04 
8David Harold George (360 Life)0:04:25 
9Kevin Evans (360 Life)0:04:26 
10Ivan Rybarik (Merida Biking Team)0:05:29 
11Jan Jobanek (Merida Biking Team)0:05:37 
12Daniel Geismayr (Centurion-Vaude)0:08:24 
13Lars Ragnar Manengen (Lillehamer Ck)0:08:48 
14Silvio Wieltschnig (Factory Team Cube)0:08:54 
15Uwe Hardter (Team Texpa-Simplon)0:09:04 
16Matthias Bettinger (Centurion-Vaude)0:09:38 
17Daniel Gathof (Craft - Rocky Mountain)0:11:08 
18Simon Gegenheimer (MTB Racingteam Ultrasports Rose Racingteam)0:11:24 
19Steffen Greger (Radwerk Racing Team)0:11:58 
20Håkon Austad (Team United Bakeries)0:12:51 
21Stefan Loibl0:13:18 
22Andreas Kugler (Multivan Merida Biking Team)0:13:19 
23Patrick Müller (Syncros Scott Generation)0:13:33 
24Erik Skovgaard Knudsen (Skandia)0:15:02 
25Björn Papstein0:15:30 
26Christian Kreuchler (Team Texpa-Simplon)0:15:31 
27Daniel Aspacher (MHW Cube Racing Team)0:16:27 
28Roland Golderer (Team Texpa-Simplon)0:17:21 
29Christian Schneidawind (Team Texpa-Simplon)0:18:32 
30Guido Thaler (Craft - Rocky Mountain)0:18:34 
31Mirko Pfauth (Tiroler Zugspitz Arena)0:18:34 
32Sebastian Stark (TBR Bikes-Jh Sachsen)0:18:35 
33Stefan Sulser0:18:43 
34Michael Schuchardt (Team Texpa-Simplon)0:18:56 
35Andreas Deutschendorf0:21:26 
36Kai Kugler (Craft - Rocky Mountain)0:21:33 
37Wolfgang Mayer (FXX Cycles)0:22:46 
38Jo Nordskar (Team United Bakeries)0:22:56 
39Sven Kilander0:23:58 
40Peter Reiche (Moooove Racingteam)0:24:22 
41Paul Timmer (Bejan-Ghost)0:24:33 
42Alois Sebrich (Fizik Scott Ga.-Pa.)0:25:02 
43Nico Muschiol (Zaboo Team29)0:25:48 
44Steffen Thum (MTB Racingteam Ultrasports Rose Racingteam)0:26:24 
45Bastian Wauschkuhn (TBR Bikes-Jh Sachsen)0:26:35 
46Marcin Piecuch (Szik)0:26:57 
47Rupert Palmberger (Centurion-Vaude)0:26:58 
48Robert Wittmann (Rsc Auto-Brosch Kempten)0:27:01 
49Mario Schädle (Radhaus Lechaschau)0:27:37 
50Christian Haas (Tiroler Zugspitz Arena)0:27:39 
51Andreas Basler (MHW Cube Racing Team)0:29:05 
52Roland Danner (Craft And Friends)0:29:14 
53Alexander Warthmann (Craft - Rocky Mountain)0:29:16 
54Martin Kiechle (Centurion-Vaude)0:30:33 
55Hans Hutschenreuter0:31:00 
56Jozsef Kis (Merida Team Cst Hungary)0:31:11 
57Remco van Bekkum (Peerkes Bike Team)0:31:21 
58Gamh-Drid Slim (Craft And Friends)0:31:34 
59Alexander Stark (Syncros Scott Generation)0:31:45 
60Christian Häner (Zwillingscraft Stevens)0:32:19 
61Atze Dijkhuis (Bejan-Ghost)0:32:21 
62Bjarke Refslund (Skandia Adventure)0:32:47 
63Richard Wolf (RSV Sonthofen)0:33:04 
64Rico Leistner (Team Vogtland Bike Schöneck)0:33:35 
65Frank van Hoof (Peerkes Bike Team)0:33:59 
66Michael Sollmann (Race Team Schillig)0:34:34 
67Marco Conter (Nora Racing Team)0:34:58 
68Marco Intravaia (TWR-Tretmühle Wischmann Racing)0:35:17 
69Luigi Petrini (TWR-Tretmühle Wischmann Racing)0:35:30 
70Markus Werner (TBR Bikes-Jh Sachsen)0:35:45 
71Andy Leistner (Team Vogtland Bike Schöneck)0:36:04 
72Thomas Palussek (Velociped)0:36:12 
73Bart Damen (Peerkes Bike Team)0:36:14 
74Tracy Michaud0:37:23 
75Andre Kinzel (Soq.De/Speedzone)0:37:23 
76Igor Saiz Artola (Mkl Bikes)0:38:18 
77Lorenz Illmer (ARSV-Vinschgau)0:38:26 
78Frank Kerber (Tiroler Zugspitz Arena)0:38:26 
79Stefan Seel (Reiter Cycle Team)0:38:39 
80Thorsten Kauder0:38:56 
81Felix Zeeb (MHW Cube Racing Team)0:39:14 
82Ottar Kvernstuen Geir (Sk Rye / Team Halaas)0:39:28 
83Lieven Schroyen0:39:54 
84Dmitry Zubkov (Velopolitech)0:40:42 
85Oswald Ehrmann (BMW MTB Team)0:41:07 
86Roman Posch (Tiroler Zugspitz Arena)0:41:11 
87Michael Pfeifer (Radhaus Ansbach)0:41:26 
88Tobias Ohlenschläger0:41:28 
89Robert Neiteler (Www.Hamburg-Architektur.Com)0:41:37 
90Pierre Bischoff (C3 - Cycle Culture Company)0:41:42 
91140:42:20 
92Matthias Baldauf (RSV Sonthofen)0:42:25 
93Benedikt Lärch (Rslc Holzkirchen)0:42:35 
94Keke Dörnbach (C3 - Cycle Culture Company)0:42:42 
95Borut Ramsak0:43:00 
96Daniel Huber (Bergamont)0:43:01 
97Pascal Müller (Jurabikemarathon.Ch)0:43:40 
98Marco Baumann (Bike-Planet MTB Team)0:43:51 
99Ivan Vila0:44:07 
100Christoph Prokop (Zens And Friends Racing Team)0:44:10 
101Waldemar Fuchs (Team Burn Baby)0:44:37 
102Marcus Werf0:44:46 
103Christian Baldauf (RSV Sonthofen)0:44:53 
104Stephan Hrozek (Team Energysource)0:45:04 
104Fabian Stadelmann (Hansens Flodeis / Eighty Aid)  
106Klaus Grouleff (Team Anneberg)0:45:07 
107Harold Van Gerven (Peerkes Bike Team)0:45:16 
108Hansjörg Oberkalmsteiner0:45:29 
109Horst Elting (Team Sv Lauertal Burglauer)0:45:30 
110Christian Dengler (Rsc88 Regensburg)0:45:34 
111Christian Störzer0:45:47 
112Bernd Tröbelsperger (Bike + Run Salzburg)0:45:57 
113Christopher Kragl (Puls Sport Blieskastel)0:45:57 
114Guido De Jong (Peerkes Bike Team)0:46:30 
115Frank Marschler (Racing-Mokkasin Thüringen)0:46:49 
116Lars Bresche (Craft And Friends)0:46:57 
117Harald Krause (Bike Team Sonthofen/Scott-Team Holzer)0:48:00 
118Oliver Frei (MHW Cube Racing Team)0:48:17 
119Markus Jäger (Bike Team Sonthofen)0:48:40 
120Jordi Sanmartin (Starbike)0:48:59 
121Markus Rüttgers (Rrc Düren)0:49:20 
122Vladimir Ivanov (Velopolitech)0:49:31 
123Christian Canstein (Craft And Friends)0:49:51 
124Albert Juvanteny (Starbike-Ghost)0:50:16 
125Mario Keller0:50:23 
126Stefan Koller (Craft And Friends)0:50:32 
127Werner Portugall (Campana-Geax-Scott)0:50:38 
128Lars Fokdal0:51:05 
129Steven Eisenschmidt0:51:06 
130Stanko Grbic (Jurabikemarathon.Ch)0:51:26 
131Erkan Sakallioglu (Rsc Kempten)0:51:29 
132Alexander Gerstgraser0:52:17 
133Francisco Muñoz Gonazalez0:52:31 
134Reinier Treur (Team Livingston)0:52:40 
135Sascha Moryson (Nutriixion)0:52:43 
136Michael Egner0:52:50 
137Henrik Grytbakk0:52:51 
138Laurin Waldmann (MHW Cube Racing Team)0:53:23 
139Thomas Haas (Die 5 Freunde)0:53:25 
140Juul van Loon (Bikefreak-Magazine Marathonteam)0:53:46 
141Tom Schöler (Team Campana)0:54:04 
142Marc Kundert (Team Ebbelwei-Expreß)0:54:25 
143Markus Stephani (Tri Top Racing Team)0:54:33 
144Anton Lebutsch0:54:45 
145Ronald De Jong0:54:49 
146Wolfgang Menhorn (Raceteam RadleCK Mering)0:54:59 
147Andreas Moll (Team Modi-Craft)0:55:02 
148Itai Birinboim (For Galilee Cycles)0:55:16 
149Jef Leysen0:55:19 
150Patrick Wolf0:55:25 
151Thomas Heinze (Team Fahrrad Xxl)0:55:30 
152Jürgen Henninger (Team Medi Zen)0:56:20 
153Heiko Bittinski (Team Fahrrad Xxl)0:56:30 
154Gène Rekko0:56:58 
155Timo Kurth (Www.Hamburg-Architektur.Com)0:57:12 
156Oliver Grossmann0:57:17 
157Corne van der Voort (Peerkes Bike Team)0:57:24 
158Daniel Dätwyler (Jurabikemarathon.Ch)0:57:31 
159Wouter Peeters (26 Inch Collective)0:57:38 
160Vidar Bakken (Team United Bakeries)0:57:46 
161Klaus Dukek (MSC-Wiesenbach)0:58:00 
162Marcel Geiger (Bike Team Calor)0:58:00 
163Chris Pedder (Awcycles.Co.Uk)0:58:02 
164Michel Tubée (Velociped)0:58:06 
165Uli Schmittlutz (Team Oberfranken / Komdsl)0:58:48 
166Stefan Weinknecht (Team Empower)0:59:01 
167Marcel Ender0:59:12 
168Florian Richter (MTB Verein Zierenberg E.V.)0:59:30 
169Arno Smet (Peerkes Bike Team)0:59:33 
170Benjamin Michael (Ghost Racing Team)0:59:35 
171Stefan van den Bos (Mbc Bar End)0:59:59 
172Jeroen Schroyen (Carbonkanon)0:59:59 
173Stefan Nef (Rs Bludenz)1:00:03 
174Ronny Bruynseels (Mountainfighters)1:00:16 
175Costal Zentgraf1:00:16 
176Alexej Schulz (Sigma Elektro Gmbh)1:00:24 
177Gerton Meijerink (Mbc Bar End)1:00:50 
178Davor Kisker (Team2Race)1:00:59 
179Tobias Gehrke (Fun Sport)1:01:36 
180Marc Böttger1:01:38 
181Patrick Rösch (Sirius Bikes)1:01:51 
182Jan Henrik Hoilund1:01:59 
183Thorsten Birk1:02:08 
184Sjoerd van Loon (Bikefreak-Magazine Marathonteam)1:02:53 
185Matthias Röser (Paul-Lange)1:03:05 
186Markus Beck (Team Rsk-RSV Freilassing)1:03:18 
187Dax Jaikel (Seven Capital Ltd - Mastercard)1:03:38 
188Lars-Peter Ellekilde (Team Anneberg)1:04:16 
189Felix Eberle1:05:14 
190Matthias Brenner1:05:15 
191Thomas Hebestreit1:05:16 
192Stefan Petersen (Höhenmeterhelden Murnau)1:05:34 
193Martin Voigt (Team Bischofsheim/Rhön)1:06:00 
194Kjell Ingebret Nilsen (Apotek 1 Norge)1:06:06 
195Daniel Weihmayer (Raceteam RadleCK Mering)1:06:27 
19612021:06:30 
197Marco Beetz (Team Oberfranken / Komdsl)1:06:39 
198Herwin Wetters (Bikefreak-Magazine Marathonteam)1:07:14 
199Mark Förster1:07:29 
200Joar Welde1:07:34 
201Werner Dreger (Craft - Rocky Mountain)1:07:35 
202Mario Beckert (Team Bischofsheim/Rhön)1:07:39 
203Christian Wolz (Oxbike / Chillmaster)1:07:56 
204Chris Schmidts (Tri Top Racing Team)1:08:03 
205Mark Baumeister (Team C14)1:08:10 
206Stefan Mörtlitsch (Rc Bludenz)1:08:40 
207Javier Diaz1:08:59 
208Timo Schmitt (Team Sv Lauertal Burglauer)1:09:15 
209Jonathan Wallace1:09:18 
210Riccardo Di Stefano (I Gladiatori)1:09:44 
211Thomas Kneubühler (Kraftwerk # Rockthisbike.Ch)1:10:04 
212Jan Marten (Craft And Friends)1:10:37 
213Luka Mom1:10:57 
214Markus Gresser (Rsg Meckenbeuren / Saikls)1:11:10 
215Micha Bähr1:11:23 
216Daniel Kloos (Best-Sportschule.De)1:11:31 
217Thomas Fretz (Team Modi-Craft)1:12:01 
218Florian Göltl (Team Ebbelwei-Expreß)1:12:13 
219Thomas Rieker (Team Modi-Craft)1:12:55 
220Matthias Hüger1:13:00 
221Jörg Färber1:13:04 
222Ruben Penner (Kraft Des Fuchses)1:13:22 
223Kilian Perle (Team Perle)1:13:46 
224Heiko Gerhart (Rogibike Baumann Inside)1:14:27 
225Bernd Den Hollander1:14:30 
226Simon Moller Grimstrup (Team Classic Poker)1:15:10 
227Jacob Haaber1:15:44 
228Björn Heigel (Team 14.30)1:15:48 
229Robert Glembro (Hansens Flodeis / Eighty Aid)1:16:02 
230Helmut Dederichs (Team2Race)1:17:01 
231Markus Annasenz (Team2Race)1:17:34 
232Matthias Günther (Quadzilla)1:18:20 
233Henry Schmechta (Raceteam RadleCK Mering)1:18:49 
234Markus Schwab1:20:10 
235Henrik Lonsmann (Team Kildemoes)1:20:11 
236Daniel Franke (Team Energysource)1:20:43 
237Valentin Zasypkin (Pressenter)1:20:47 
238Joost Hagendoorn1:21:15 
239Jasper Lub1:21:17 
240Alexander Hoffmann (Www.Xc-Riders.De)1:21:19 
241Simon Potzkai (Www.Xc-Riders.De)1:21:21 
242Alex Bellera1:21:22 
243Göte De Pillecyn (Filthy Lucre)1:22:00 
244Martin Husted (Team Classic Poker)1:22:31 
245Christoph Falger (Tiroler Zugspitz Arena)1:22:54 
246Christian Soucek1:23:42 
247Axel Kienberger (Team Wsb)1:23:48 
248Frank Prußat (Www.Hundepfoten-In-Not.De)1:23:54 
249Karim Bohn1:23:58 
250Marc Kehl1:23:58 
251Richard Kelt (Foursquare Racing)1:24:26 
252Wouter van Keulen (Last Gear Easyriders)1:24:47 
253Peter Bixe (Hansens Icecream)1:26:24 
254Matthias Höfer1:26:27 
255Lieven van Riet (Team Waas)1:26:33 
256Markus Weinknecht (Team Empower)1:26:34 
257Hamish Bingley (Ben Hayward Cycles, Cambridge)1:26:52 
258Albert Preinesberger (Craft And Friends)1:27:04 
259Peter Ahnert (MTB-Racing Zschopau)1:27:48 
260Benedikt Bächtold1:27:59 
261Magne Aasheim (CK Nor)1:28:09 
262Manfred Berktold (Team Bad Hindelang)1:28:14 
263Csaba Horvath (Gsk)1:28:59 
264Guido Cabak (Bad Bikers MTB Sport)1:29:12 
265Thomas Röttele (Www.Xc-Riders.De)1:29:28 
266Marino van Buren (Mountain Fighters)1:29:31 
267Stefan Meggendorfer (Team Free Wheels)1:29:44 
268Morten Christensen (Svendborg Mountainbike Klub)1:29:47 
269Julian Knapp (Mountainbike Bergstrasse)1:30:05 
270Thorsten Rietze (MTB Verein Zierenberg E.V.)1:30:09 
271Erich van Tol1:30:40 
272Gerhard Bernegger (Bike + Run Salzburg)1:30:41 
273Axel Horner1:31:16 
274René Freystedt (Höhenmeterhelden Murnau)1:32:08 
275Aniello Bove1:32:38 
276Dieter Roman1:32:44 
277Ralf Gehrmann (Team Rewe)1:32:58 
278Thomas Spreitzer (Nora Racing Team)1:33:05 
279Michael Festerling (Bad Bikers)1:33:10 
280Benjamin Menche (Team Skoda Pabst)1:33:14 
281Yves Desmet (26 Inch Collective)1:33:23 
282Alexander Weith (Team Oberfranken / Komdsl)1:33:24 
283Mirko Conrad1:33:24 
284Cristian Santucci1:34:13 
285Florian Sergl (O-Town Racing-Team)1:34:49 
286Gabriel Moniz (Joao From Hell (Wow))1:36:18 
287Marc Lesch (Dr. Dragon Racing)1:36:25 
288Daniel Spiess (Tssc 07)1:36:26 
289David Glez Fdez-Polanco1:36:27 
290Michael Adams1:37:08 
291Ralf Martin1:37:08 
292Patrick Schärer (Jurabikemarathon.Ch)1:37:16 
293Juergen Jansen (Team Jj)1:37:16 
294Moritz Schlösser1:37:25 
295Sven Lattermann (Tssc 07)1:37:47 
296Thomas Esser (Rrc Düren)1:38:10 
297Tobias Hoffmann (Craft And Friends)1:38:12 
298Steffen Zander (Team Vinschbike Hannover)1:38:40 
299Thomas Zand (Bike + Run Salzburg)1:38:50 
300Philipp Arnold (MTB-Racing Zschopau)1:39:01 
301Sven Gaidies1:39:02 
302Chris Mannel1:39:06 
303Artur Wall (Kraft Des Fuchses)1:39:33 
304Marco Reiter (Die 5 Freunde)1:39:58 
305Alessandro Borgarelli1:40:09 
306Hubertus van Mullekom (Team Waas)1:40:11 
307Manuel Neher1:40:28 
308Gasbjerg Torbjorn (Pronghorn Racing-Team)1:40:55 
309Patrick Kötschau (Moooove Racingteam)1:41:29 
310Arnold Leidner (Ibc Dimb Racing Team)1:42:01 
311Sven Berghmans (Limar)1:42:04 
312Remo Fankhauser (Kraftwerk # Rockthisbike.Ch)1:42:10 
313Richard Dyer1:42:11 
314Marc Jansen (Limar)1:42:12 
315Andre Forster (Radhaus Ansbach)1:42:18 
316Michael Dodl (Team Sport Manhard Pfronten)1:42:30 
317Bram Enkels1:42:35 
318Allan Lyngholm (Team Anneberg)1:42:41 
319Roel Bakker (Team Flatland)1:43:14 
320Niels Kossen (Team Flatland)1:43:14 
321Vaclav Aubrecht1:43:16 
32212041:43:30 
323Herbert Sopracolle (Die 5 Freunde)1:44:04 
324Torsten Krüger (Www.Teuto-MTB.De)1:44:09 
325Ronnie Obermüller (Team Modi-Craft)1:44:34 
326Alexander Diehl (Mountainbike Bergstrasse)1:44:57 
327Mike Bandke1:46:03 
328Nico Bonanni1:46:13 
329Arnold Asmussen (Raceteam RadleCK Mering)1:46:18 
330Matthias Knoll (Raceteam RadleCK Mering)1:46:19 
331Anton Steinhart (Raceteam RadleCK Mering)1:46:19 
332Holm Hofmann1:46:20 
333Alexander Metzger (Energie Südbayern Race Team)1:46:41 
334Allan Broholm (Team Anneberg)1:46:57 
335Lars Johansen (Johansen)1:47:15 
336Mario Herpich (Team Oberfranken / Komdsl)1:47:28 
337Harold Tijssen (Last Gear Easyriders)1:47:50 
338Sebastian Ickler (Bike Team Thüringen)1:47:52 
339Thomas Thum1:48:38 
340Tom van Mieghem (Team Waas)1:50:04 
341Pierre van Veldhove1:50:26 
342Mathew Williams (Foursquare Racing)1:50:31 
343Simon Green (Foursquare Racing)1:50:33 
344Anton Hansen (Team Classic Poker)1:50:41 
345Franz Wassermann (MSC Wiesenbach)1:50:44 
346Michael Schwarz (Mb Team Hopfen)1:50:54 
347Tom Kuiper1:51:17 
348Peter Degn1:51:18 
349Reiner Naak (Running Wheels Göppingen)1:51:22 
350Richard Spierings1:51:24 
351Michael Horn (Team Sport Manhard Pfronten)1:52:00 
352Anders Drivsholm (Åmk)1:52:12 
353Giel Muller1:53:17 
354Christian Ruhs1:53:21 
355Anders Eibye (Hansens Flodeis / Eighty Aid)1:53:51 
356Reto Arnold (Team Ryton Station)1:54:41 
357Thorsten Müller (MTB Verein Zierenberg E.V.)1:54:48 
358Christian Trummer (Bikecenter Schager)1:54:50 
359Matthias Hemberger (Lokomotive Verbier)1:56:33 
360Christian Warken1:56:46 
361Manuel Giudici (Team Modi-Craft)1:56:50 
362Tobias Dorsch1:57:36 
362Mathias Gugg  
364Rico Ergenzinger1:57:42 
365Johan Kilander1:57:46 
366Markus Stille (TWR-Tretmühle Wischmann Racing)1:58:31 
367Martin Paffenholz1:58:49 
368Stefano De Marchi (Mx World Championship Veneto 2011)1:58:50 
369Jens König (Ferienpark Oberwiesenthal)1:59:22 
370Fabian Schönenberger1:59:28 
371Peter Nejsig1:59:32 
372Thomas Freissler1:59:40 
373Thomaspeter Hillebrand2:00:49 
374Claus Rosenlund Christensen (Åmk)2:01:48 
375Markus Biersack2:02:03 
376Tim Gasseling (MTBvd)2:02:19 
377Kai Dosdall2:02:45 
378Michael Schön (Kesselreiter)2:03:21 
Master men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lars van der Sloot3:22:56 
2Carsten Bresser (Craft - Rocky Mountain)0:00:01 
3Hans Grasegger (Garmisch-Partenkirchen)0:02:16 
4Holger Sievers (Conway Racing Team)0:02:19 
5Heinz Zörweg (Factory Team Cube)0:05:06 
6Arild Christophersen (Team United Bakeries)0:10:30 
7Andreas Pircher (Tiroler Zugspitz Arena)0:11:30 
8Bernd Demmeler (Craft - Rocky Mountain)0:12:46 
9Christian Frick (Scott Rebel Tegernsee)0:13:06 
10Enric Ramoneda (Tupedala)0:13:32 
11Hans Planckaert (Smart Cycling Team)0:14:26 
12Rune Hoydahl (Team United Bakeries)0:16:06 
13Robert Hotter (Craft-Nora Racing Team)0:16:50 
14Gunter Ooms (MTB Heylen)0:18:29 
15Wil Baselmans (Peerkes Bike Team)0:19:16 
16Andreas Bühler (Team Capic)0:19:22 
17Walter Perkmann (Asc Sarntal/Rad)0:20:05 
18Helmut Plößl (Team Plößl)0:22:11 
19Ole Kristian Sorland0:24:47 
20Josef Steurer (MTBc Langenegg)0:24:52 
21Günter Sandmann (Moooove Racingteam)0:25:24 
22Marco Gottesmann (Team Bad Steben)0:25:50 
23Hannes Seeber (Tiroler Zugspitz Arena)0:26:07 
24Rolf Vetter (Bike Action)0:27:58 
25Thomas Gipperich (RSV Sonthofen)0:28:57 
26Oliver Gehrking (Team C14)0:29:08 
27Paul Heylen (MTB Heylen)0:29:13 
28Hubert Witting (Team Kaffee Paula Mittenwald)0:29:14 
29Jörg Kufel (Team Bischofsheim/Rhön)0:30:18 
30Thomas Heuler (Radhaus Ansbach)0:31:04 
31Peter Vas (Merida Team Cst Hungary)0:31:28 
32Bernd Michalke (Craft And Friends)0:31:56 
33Alex von Euw (Tröhler)0:32:10 
34Henrik Mærkedahl0:32:13 
35Ralf Markert (Team Sv Lauertal Burglauer)0:32:59 
36Jürgen Nußbaumer0:34:10 
37Frank Donnerstag0:34:20 
38Volker Stegner (Team Oberfranken / Komdsl)0:34:37 
39Hans-Jürgen Stauber (Extreme Moonrider)0:34:58 
40Wilfried Plengemeyer (Team C14)0:35:58 
41Flemming Therkelsen (Hansens Ice Cream)0:36:05 
42Christian Wurm (Bike + Run Salzburg)0:36:37 
43Volker Pylarski (Team Riival)0:36:46 
44Jörg Fiedler (Team Riival)0:36:47 
45Stefan Böhm (Team Oberfranken / Komdsl)0:36:53 
46Zoran Radosavljevic (Reiter Cycle Team)0:36:54 
47Andreas Wacker (Bremer Radkurier)0:37:18 
48Vladimír Paudera0:37:27 
49Pascal Wenzel0:37:31 
50David van der Stockt0:37:37 
51James Rutherford (Sigma Elektro Gmbh)0:37:54 
52Stephan Kühnel0:38:01 
53Helmut Hauer0:39:15 
54Michael Brinkmann (Bremer Radkurier)0:40:06 
55Thomas Jäger (Univega Pro Cycling Team)0:40:09 
56Ottmar Paulus (MSC-Wiesenbach)0:40:22 
57Jörg Schrod (U3 Hohemark / Rv Sossenheim)0:40:49 
58Oddvar Sether (Tvk)0:40:52 
59Clemens Huber0:40:54 
60Nils Ehrke (Riding For Hope)0:41:20 
61Ivan Heylen (MTB Heylen)0:41:39 
62Peter Wortmann (Zens And Friends Racing Team)0:42:16 
63Stefan Koch (Team 11Schweiz)0:42:21 
64Sascha Jaumann0:42:44 
65Gerhard Hüther (Team Sv Lauertal Burglauer)0:42:44 
66Norbert Geisler0:43:00 
67Giancarlo Di Virgilio (I Gladiatori)0:44:24 
68Walter Schmitz (Funsport)0:45:08 
69Steffen Domay0:45:16 
70Andreas Trapp0:45:18 
71Rayk Pothmann0:45:26 
72Robert Kennerknecht0:45:47 
73Matthias Messmer (Www.Xc-Riders.De)0:46:54 
74Christian Drews (Rsc88 Regensburg)0:47:25 
75Sergio Spalletta (I Gladiatori)0:47:57 
76Michael Lella (Craft And Friends)0:48:00 
77Martin Staiger0:48:20 
78Klaus Wippersberger (Nora Racing Team)0:48:30 
79Jon Gravdal (Team United Bakeries)0:49:04 
80Geert Keuppens (Mountain Fighters)0:49:11 
81Andreas Klein (Rrc Düren)0:49:22 
82Björn Glüsing (Team 14.30)0:49:58 
83Frode Wassås (Sportsklubben Rye)0:50:57 
84Manfred Klinner (Laktatexpress.De)0:51:36 
85Guido Culino (Rslc Holzkirchen)0:51:38 
86Walter Hillringhaus (Raceteam RadleCK Mering)0:51:56 
87Dirk Baert0:52:25 
88Frank Pohl (Reinigung Technik Frank Pohl)0:52:30 
89Arjan Kampf (Last Gear Easyriders)0:52:41 
90Martin Hönigsberger (Elektrotechnik Körrer)0:53:23 
91Guido Raymann (Bejan-Ghost)0:54:23 
92Carlos van Wanrooij0:54:57 
93Arthur van Wezel (Peaplastics)0:54:57 
94Hansjörg Bosler (Team Energysource)0:55:05 
95Rudi Schulz (Sg Stern Stuttgart Competition)0:56:12 
96Thomas Hechler0:56:29 
97Hans Leek (Bike Action)0:56:38 
98Andreas Köhler0:57:08 
99Mark Lauzon0:57:09 
100Rolf Schmitt (Mountainbike Bergstrasse)0:57:10 
101Thomas Heldt (Raceteam RadleCK Mering)0:57:30 
102Ilan Rosenblat (Galillee Cyclist)0:57:51 
103Tobias Böhm (Lokomotive Verbier)0:58:02 
104Peter Ludwig (Mr. Bike)0:58:18 
105Jochen Preuß (Höhenmeterhelden Murnau)0:58:49 
106Walter Stohl0:59:56 
107Uwe Östringer0:59:57 
108Kris Maris (Team Bikeaholics)1:00:01 
109Morten Jensen (Sportsklubben Rye)1:00:48 
110Pascal van de Velde (Team Bikeaholics)1:00:53 
111Björn Krause1:01:54 
112Uwe Altenberend1:02:20 
113Volker Eckert (Rsc88 Regensburg)1:02:43 
11412031:03:15 
115Bert Hergenhahn (MTBc Wehrheim)1:03:28 
116Joachim Buhleier (Rsc Groß- Umstadt)1:03:50 
117Wim Dusseldorp (Motkinne)1:03:51 
118Thomas Schürer1:04:13 
119Mario Rembold (Rsc88 Regensburg)1:04:25 
120Sven Friedrich (Team Vogtland Bike Schöneck)1:04:31 
121Andy Salminger (Craft And Friends)1:04:54 
1222831:05:03 
123Frank Salzsiedler1:05:09 
124Thilo Hahn (MTBc Wehrheim)1:05:28 
125Jose Antonio Pravia Fernandez1:05:32 
126Hubert Niessl (Rsc88 Regensburg)1:05:37 
127Johannes Schöllhuber1:06:02 
128Hubert Huber1:06:10 
129Albert Rundel (Albrad Featuring Killertal Rider)1:06:30 
130Andreas Raabe1:06:50 
131Hansjürgen Horn (Team Oberfranken / Komdsl)1:06:54 
132Markus Angstwurm (Team Energysource)1:06:55 
133Thomas Kallwitz (Extreme Moonrider)1:07:28 
134Sepp Gschwendtner (Redheads Team)1:08:06 
135Marc Schneider (Team Westerwald)1:08:06 
136Thomas Dusel (MTB Südbaden)1:08:26 
137Alfred Schönemann1:08:41 
138Dirk Breitenladner (Campana-Geax-Scott)1:10:24 
139Volker Hess (Craft And Friends)1:10:39 
140Roger Meihost (Craft - Rocky Mountain)1:10:46 
141Andreas Bluska (Racebiker.At)1:11:01 
142Jiri Kopecek (Ski Paudera)1:11:20 
143Dietmar Waser1:11:30 
144Thomas Edthaler (Rsk-RSV Freilassing)1:11:55 
145Thorsten Röttgers (Craft - Rocky Mountain)1:11:59 
146Hermann Wagensail (Extreme Moonrider)1:13:31 
147Martin Lundblad1:13:39 
148Martin Hirsch (Team Ride4Fun)1:14:05 
149Markus Fabian (Mountainbike Bergstrasse)1:14:11 
150Rolf Regener1:14:37 
151Roland Fischer (Team C14)1:14:52 
152Albrecht Dietze1:14:59 
153Albert Grashuber (Tune)1:15:00 
154Eckhardt Münch1:15:06 
155Henrik Kragh (Slagelse MTB/Handelsbanken)1:16:21 
156Michael Staiger (Team Modi-Craft)1:16:37 
157Steffen Barth1:16:54 
158Dan Simonsen Carsten (Cm Hojfyn)1:17:00 
159Peter Ohlsson (Trek Sweden)1:17:17 
160Jörg Danner (Team Rote Nasen)1:17:38 
161Steffen Blattert (Probst Racing Lauffen)1:17:45 
162Martin Schneider (Team Modi-Craft)1:18:16 
163Duschan Kovac1:18:44 
164Magnus Blegen1:18:53 
165Ralf Kühnapfel (Www.Hundepfoten-In-Not.De)1:19:15 
166Santi Pajarols Font (Starbike)1:19:27 
167Martin Hunold (Team11Schweiz)1:20:14 
168Björn Büdenhölzer (Team C14)1:20:22 
169Sandro Calcatelli (I Gladiatori)1:20:30 
170Guido Kunze (Craft And Friends)1:20:38 
171Stefan Stuefer1:20:49 
172Christoph Baumann1:20:51 
173Eckhard Nehring1:21:04 
174Rudolf Muhl (Team Westerwald)1:21:07 
175Manuel Setz1:21:24 
176Andreas Hanke (Redheads Team)1:21:30 
177Thomas Zühlke (Bikepiraten)1:21:37 
178Jörg Buggenhagen (Spinning Weelz)1:21:45 
179Enrique Alonso Gonzalez (Bikepobla)1:21:48 
180Frank Bischof (Team Sv Lauertal Burglauer)1:22:23 
181Markus Kolb1:22:42 
182Hans-Leo Zöller (Team Westerwald)1:23:11 
183Peter Vekslund (Team Ride4Fun)1:23:25 
184Jeroen Spijkerman (Limar)1:25:33 
185Huub Kools (Limar)1:25:36 
186Patrick Peeters (Limar)1:25:51 
187Roman Lomasov (Pressenter)1:25:53 
188Roel Tubée (Velociped)1:26:03 
189Vadim Malakhovskiy (Pressenter)1:26:17 
190Robert Frießnegg1:26:44 
191Thomas Fischer (Deam Bratwurscht)1:26:50 
192Karsten Altenhoff1:27:03 
193Sandor Kocsis1:27:13 
194Heiko Eckstein (Skoda Pabst)1:29:20 
195Dirk Gerhold (Campana-Geax-Scott)1:29:52 
196Marco Carnevale (I Gladiatori)1:30:05 
197Waldemar Gutwinski1:30:17 
198Karsten Dyhrberg Nielsen (Team Ride4Fun)1:30:21 
199Peter Zott (Craft And Friends)1:30:41 
200Stefan Ippendorf (Campana-Geax-Scott)1:30:49 
201Markus Weibel1:30:53 
202Peter Bundschuh1:31:58 
203Fredrik Lingvall (Sk Rye)1:32:20 
204Achille Stoppani (I Gladiatori)1:32:36 
205Urs Grendelmeier1:32:37 
206Christian Stabell Eriksen1:32:42 
207Mirko Weinandy1:33:33 
208Jaume Porta (Starbike)1:33:39 
209Patrick Schmid (Www.Xc-Riders.De)1:33:45 
210Marc Faber (Vv Tooltime Preizerdaul)1:33:52 
211John Jensen1:34:13 
212Georg Miller (MSC-Wiesenbach)1:34:34 
213Thomas Schierle1:34:44 
214Lars Duus1:34:51 
215Reiner Ploem (Craft And Friends 2.Garde)1:35:46 
216Wolfgang Wetzel (Albrad Featuring Killertal Rider)1:36:17 
217Hartmuth Hermer1:36:45 
218Kirschten von (Höhenmeterhelden Murnau)1:37:23 
219Rasmus Eibye (Hansens Flodeis / Eighty Aid)1:37:25 
220Peter Versweyveld1:38:04 
221Jan Duyck (Extreme 24/7)1:38:06 
222Klaus Dreyer (Lokomotive Verbier)1:38:31 
223Mads Pallisgaard (Pallis Team)1:38:57 
224Daniel Borklund (Fanfiluca)1:39:06 
225Wolfgang Hofstetter (Hartkaiser Buam)1:39:16 
226Markus Seifert1:39:35 
227Jörg Rummeni1:39:41 
228Bjarne Larsen1:39:53 
229Bernhard Wallner (Die 5 Freunde)1:39:58 
230Thomas Dybdahl1:40:43 
231Thomas Klein (Team Westerwald)1:41:22 
232Horst Wolf1:42:10 
233Jürgen Hoffmann (Albrad Featuring Killertal Rider)1:43:18 
234Stefan Fritz (Not & Elend)1:43:53 
235Norbert Weitz (Team 14.30)1:43:56 
236Thomas Ascheberg1:44:06 
237Pietro Bettanini1:44:23 
238Schytte Olsen Steen1:46:37 
239Timo Rokitta (Team Rewe)1:46:42 
Women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pia Sundstedt (Craft - Rocky Mountain)3:29:42 
2Sally Bigham (Topeak Ergon)0:04:24 
3Milena Landtwing (Centurion-Vaude)0:10:39 
4Andrea Kuster0:20:30 
5Hanne Troennes0:26:05 
6Rikke Kornvig0:31:14 
7Natascha Binder (Felt Ötztal X-Bionic)0:34:19 
8Patrizia Wacker (Tiroler Zugspitz Arena)0:35:11 
9Verena Krenslehner (Conway Racing Team)0:35:57 
10Linda Wibe Larsen (Team Merida/Grimstad Sk)0:38:09 
11Martina Miessgang (Mountain Heroes)0:40:03 
12Kristin Aamodt (Frikransen/ Statoil)0:42:53 
13Nina Brenn0:44:04 
14Ann-Dorthe Lisbygd (Team Eleven/Radon)0:44:41 
15Andrea Scharrer (Rsc88 Regensburg)0:50:01 
16Heather Holmes0:50:51 
17Andrea Tasser0:53:11 
18Jana Zieschank (Craft - Rocky Mountain)0:54:29 
19Veronika Weiß0:57:04 
20Sandra Wöhning0:59:24 
21Eva Hupfauer (Raceteam Tonis Radleck)0:59:53 
22Martina Stoiber (Rsc88 Regensburg)1:00:51 
23Ilona Meter1:01:58 
24Sabine Halkes1:02:40 
25Claudia Potratz (Moooove Racingteam)1:02:58 
26Esther Stockhofe (Zens And Friends Racing Team)1:07:12 
27Konny Fabian (Mountainbike Bergstrasse)1:07:29 
28Sonja Wimmer (Craft-Nora Racing Team)1:11:32 
29Nicole Marcec (Velociped)1:14:00 
30Ellen Blome (Craft And Friends)1:14:08 
31Monika Rüther (Team Burn Baby)1:15:40 
32Marie Skofteland Birte1:15:48 
33Nelia Fuchs (Team Burn Baby)1:17:45 
34Sheena Wallace (Pronghorn Racing-Team)1:18:31 
35Silke Pokrop (Craft And Friends)1:21:42 
36Susanne Rathgeb (Craft - Rocky Mountain)1:23:38 
37Margit Schütz (Nora Racing Team)1:23:51 
38Claudia Langer (Craft And Friends)1:23:54 
39Heike Warmuth (Moooove Racingteam)1:23:55 
40Elisabeth Opp (Scott / Light-Lounge MTB Racing Team)1:24:04 
41Eline Romundgard Inger (If Froy)1:26:17 
42Susanne Füßinger (Team Wsb)1:26:28 
43Nancy Gasperini (Vv Tooltime Preizerdaul)1:27:04 
44Marion Hemmerling (Team Energysource)1:27:06 
45Bettina Bubeck (Sg Stern Stuttgart Competition)1:27:44 
46Barbara Lebutsch1:37:30 
47Simone Schubert (Veloteam Landshut)1:40:06 
Senior master men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Milan Spolc (TBR Bikes-Jh Sachsen)3:43:17 
2Werner Höppenger (Tiroler Zugspitz Arena)0:02:06 
3Olav Tronnes0:04:11 
4Ferdinand Ganser (Craft - Rocky Mountain)0:05:00 
5Max Pritzl (Team Haibike Bikerbahnhof)0:08:04 
6Kurt Schuster (Tiroler Zugspitz Arena)0:09:40 
7Hanspeter Hunziker (Büli Bike Tigers)0:14:06 
8Ole Kristian Silseth0:14:16 
9Norbert Dreger0:16:30 
10Harald Höhn (Team Oberfranken / Komdsl)0:16:34 
11Uwe Scherzer (Team Vsc Klingenthal)0:16:51 
12Terje Larsson (Eiker Ck.)0:17:03 
13Günter Wittmann (Capic Comfort-Line)0:18:43 
14Ueli Schürmann (Büli Bike Tigers)0:24:39 
15Willi Burger (Team Bad Hindelang)0:26:06 
16Pino Ferrari (Büli Bike Tigers)0:27:03 
17Arnold Haas (Team Riival)0:30:25 
18Hans-Tore Stoen0:31:17 
19Dirk Fleerackers0:32:32 
20Gabor Rusovszki0:34:54 
21Heinz Puschacher (Rc Arbö Radsport Weichberger)0:36:09 
22Paul Heinzer0:37:44 
23Jürgen Kohler0:40:43 
24Ferdi Koller (Büli Bike Tigers)0:43:31 
25Joachim Oberföll0:44:02 
26Josef Löffler0:46:32 
27Manfred Zehe0:51:01 
28Günther Moser0:53:10 
29Sigurd Roeggen (Sk Rye)0:55:39 
30Thomas Reiter (Reiter Cycle Team)0:55:46 
31Hans-Jürgen Ammann (Vo Dr Alb Ra)0:55:47 
32Markus Lenzen0:57:09 
33Hartmut Mannherz0:57:17 
34Burkhard Ziegler (Sg Sparkasse Mainfranken Würzburg)0:59:28 
35Leo Zirkelbach (Team Bischofsheim/Rhön)1:00:10 
36Reinhard Bichler1:01:44 
37Werner Schick (Team Medi Zen)1:02:04 
38Wolfgang Hackl1:05:56 
39Walter Lauter (Team Bischofsheim/Rhön)1:06:27 
40Helmut Hupfauer (Raceteam Tonis Radleck)1:08:23 
41Helmut Maier (Bike Team Sonthofen)1:08:35 
42Christof Heinritz (Zens And Friends Racing Team)1:09:32 
43Wolfgang Trick (Sg Stern)1:10:13 
44Kurt Poullie (Velofreunde Großwelzheim 05)1:11:49 
45Gisle Langslet1:11:49 
46Niels Pallisgaard1:12:07 
47Holger Hoffmann (Craft And Friends)1:13:41 
48Werner Wurm (Raceteam RadleCK Mering)1:13:53 
49Soren Rasmussen1:14:00 
50Poul Jensen1:14:07 
51Hans Swaans1:15:12 
52Karl Westermeier (Rrv Inntal E.V)1:17:40 
53Jan Vrolix1:17:51 
54Rolf Schnizler (Team Modi-Craft)1:18:15 
55Eberhard Steiner (Esv Bad Bayersoien)1:18:20 
56Morten Magnus (United Bakeries 2)1:19:29 
57Thomas Bauer1:19:30 
58Torben Iisager (Team Kgb)1:19:47 
59Wim Rhebergen1:21:50 
60Chris Kemmer1:22:02 
61Luigino Pagin1:23:17 
62Thomas Diezel (Team Oberfranken / Komdsl)1:24:27 
63Helmut Seidel1:24:50 
64Franz Pohlhammer (Craft And Friends)1:25:33 
65Josef Happach (Bike Team Sonthofen)1:27:38 

General classification after stage 2

Men general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Christoph Sauser (Specialized Racing)5:55:52 
2Alban Lakata (Topeak Ergon)0:01:18 
3Markus Kaufmann (Centurion-Vaude)0:04:16 
4Thomas Dietsch (Team Bulls)0:09:06 
5Karl Platt (Team Bulls)0:11:19 
6Hannes Genze (Multivan Merida Biking Team)0:11:22 
7Tim Böhme (Team Bulls)0:11:23 
8Jan Jobanek (Merida Biking Team)0:13:43 
9Daniel Geismayr (Centurion-Vaude)0:15:48 
10Kevin Evans (360 Life)0:16:28 
11Matthias Bettinger (Centurion-Vaude)0:17:01 
12Ivan Rybarik (Merida Biking Team)0:17:30 
13Lars Ragnar Manengen (Lillehamer Ck)0:19:28 
14Silvio Wieltschnig (Factory Team Cube)0:20:55 
15David Harold George (360 Life)0:22:14 
16Andreas Kugler (Multivan Merida Biking Team)0:22:17 
17Uwe Hardter (Team Texpa-Simplon)0:22:43 
18Daniel Gathof (Craft - Rocky Mountain)0:24:47 
19Christian Schneidawind (Team Texpa-Simplon)0:25:58 
20Håkon Austad (Team United Bakeries)0:26:31 
21Patrick Müller (Syncros Scott Generation)0:28:08 
22Christian Kreuchler (Team Texpa-Simplon)0:29:12 
23Guido Thaler (Craft - Rocky Mountain)0:32:13 
24Michael Schuchardt (Team Texpa-Simplon)0:33:31 
25Daniel Aspacher (MHW Cube Racing Team)0:35:29 
26Erik Skovgaard Knudsen (Skandia)0:36:58 
27Björn Papstein0:38:34 
28Rupert Palmberger (Centurion-Vaude)0:38:52 
29Mirko Pfauth (Tiroler Zugspitz Arena)0:39:37 
30Steffen Greger (Radwerk Racing Team)0:40:30 
31Sebastian Stark (TBR Bikes-Jh Sachsen)0:44:17 
32Wolfgang Mayer (FXX Cycles)0:46:39 
33Stefan Sulser0:47:33 
34Andreas Deutschendorf0:48:16 
35Marcin Piecuch (Szik)0:50:48 
36Martin Kiechle (Centurion-Vaude)0:52:29 
37Peter Reiche (Moooove Racingteam)0:54:05 
38Christian Haas (Tiroler Zugspitz Arena)0:54:38 
39Jo Nordskar (Team United Bakeries)0:55:28 
40Nico Muschiol (Zaboo Team29)0:56:11 
41Simon Gegenheimer (MTB Racingteam Ultrasports Rose Racingteam)0:56:44 
42Robert Wittmann (Rsc Auto-Brosch Kempten)0:57:45 
43Sven Kilander0:59:51 
44Mario Schädle (Radhaus Lechaschau)1:00:32 
45Roland Golderer (Team Texpa-Simplon)1:00:44 
46Paul Timmer (Bejan-Ghost)1:00:59 
47Alois Sebrich (Fizik Scott Ga.-Pa.)1:01:18 
48Hans Hutschenreuter1:01:45 
49Richard Wolf (RSV Sonthofen)1:01:51 
50Roland Danner (Craft And Friends)1:02:37 
51Kai Kugler (Craft - Rocky Mountain)1:03:41 
52Remco van Bekkum (Peerkes Bike Team)1:04:43 
53Gamh-Drid Slim (Craft And Friends)1:05:47 
54Bastian Wauschkuhn (TBR Bikes-Jh Sachsen)1:06:20 
55Atze Dijkhuis (Bejan-Ghost)1:07:53 
56Jozsef Kis (Merida Team Cst Hungary)1:08:20 
57Frank van Hoof (Peerkes Bike Team)1:08:25 
58Christian Häner (Zwillingscraft Stevens)1:08:32 
59Alexander Warthmann (Craft - Rocky Mountain)1:09:25 
60Andreas Basler (MHW Cube Racing Team)1:09:52 
61Alexander Stark (Syncros Scott Generation)1:11:21 
62Steffen Thum (MTB Racingteam Ultrasports Rose Racingteam)1:11:44 
63Rico Leistner (Team Vogtland Bike Schöneck)1:12:32 
64Marco Intravaia (TWR-Tretmühle Wischmann Racing)1:14:05 
65Frank Kerber (Tiroler Zugspitz Arena)1:14:36 
66Michael Sollmann (Race Team Schillig)1:15:38 
67Marco Conter (Nora Racing Team)1:16:18 
68Luigi Petrini (TWR-Tretmühle Wischmann Racing)1:16:35 
69Bjarke Refslund (Skandia Adventure)1:17:03 
70Markus Werner (TBR Bikes-Jh Sachsen)1:18:41 
71Christian Baldauf (RSV Sonthofen)1:19:03 
72Andre Kinzel (Soq.De/Speedzone)1:19:48 
73Stefan Seel (Reiter Cycle Team)1:19:59 
74Andy Leistner (Team Vogtland Bike Schöneck)1:20:11 
75Daniel Huber (Bergamont)1:22:45 
76Bart Damen (Peerkes Bike Team)1:22:47 
77Matthias Baldauf (RSV Sonthofen)1:23:29 
78Lorenz Illmer (ARSV-Vinschgau)1:24:11 
79Felix Zeeb (MHW Cube Racing Team)1:24:35 
80Igor Saiz Artola (Mkl Bikes)1:24:40 
81Guido De Jong (Peerkes Bike Team)1:25:00 
82Ottar Kvernstuen Geir (Sk Rye / Team Halaas)1:25:13 
83Roman Posch (Tiroler Zugspitz Arena)1:25:36 
84Borut Ramsak1:26:06 
85Thorsten Kauder1:26:20 
86Tracy Michaud1:26:58 
87Dmitry Zubkov (Velopolitech)1:27:19 
88Robert Neiteler (Www.Hamburg-Architektur.Com)1:27:39 
89Christian Störzer1:27:54 
90Lieven Schroyen1:27:55 
91Pierre Bischoff (C3 - Cycle Culture Company)1:28:16 
92Thomas Palussek (Velociped)1:28:39 
93Pascal Müller (Jurabikemarathon.Ch)1:31:00 
94Harold Van Gerven (Peerkes Bike Team)1:31:02 
95Christoph Prokop (Zens And Friends Racing Team)1:31:04 
96Markus Jäger (Bike Team Sonthofen)1:31:21 
97Waldemar Fuchs (Team Burn Baby)1:32:03 
98Fabian Stadelmann (Hansens Flodeis / Eighty Aid)1:32:10 
99Ivan Vila1:32:31 
100Keke Dörnbach (C3 - Cycle Culture Company)1:33:19 
101Christopher Kragl (Puls Sport Blieskastel)1:33:32 
102Hansjörg Oberkalmsteiner1:34:01 
103Oliver Frei (MHW Cube Racing Team)1:34:04 
104Horst Elting (Team Sv Lauertal Burglauer)1:34:08 
105Klaus Grouleff (Team Anneberg)1:34:22 
106Harald Krause (Bike Team Sonthofen/Scott-Team Holzer)1:34:32 
107Marcus Werf1:34:42 
108Tobias Ohlenschläger1:34:45 
109Lars Bresche (Craft And Friends)1:34:51 
110Christian Dengler (Rsc88 Regensburg)1:35:58 
111Stephan Hrozek (Team Energysource)1:36:07 
112Benedikt Lärch (Rslc Holzkirchen)1:36:13 
113Stefan Koller (Craft And Friends)1:36:19 
114Vladimir Ivanov (Velopolitech)1:37:14 
115Michael Pfeifer (Radhaus Ansbach)1:37:16 
116Marco Baumann (Bike-Planet MTB Team)1:37:30 
117Michael Egner1:37:43 
118Jordi Sanmartin (Starbike)1:38:51 
119Markus Rüttgers (Rrc Düren)1:39:26 
120Albert Juvanteny (Starbike-Ghost)1:40:08 
121Sascha Moryson (Nutriixion)1:40:38 
122Lars Fokdal1:42:00 
123Oswald Ehrmann (BMW MTB Team)1:42:54 
124Bernd Tröbelsperger (Bike + Run Salzburg)1:43:19 
125Werner Portugall (Campana-Geax-Scott)1:43:31 
126Frank Marschler (Racing-Mokkasin Thüringen)1:43:46 
127Uli Schmittlutz (Team Oberfranken / Komdsl)1:44:06 
128Erkan Sakallioglu (Rsc Kempten)1:45:48 
129Itai Birinboim (For Galilee Cycles)1:45:48 
130Tom Schöler (Team Campana)1:46:21 
131Stanko Grbic (Jurabikemarathon.Ch)1:46:42 
132Christian Canstein (Craft And Friends)1:47:14 
133Jef Leysen1:47:43 
134Mario Keller1:47:52 
135Gène Rekko1:47:53 
136Francisco Muñoz Gonazalez1:48:39 
137Reinier Treur (Team Livingston)1:49:50 
138Juul van Loon (Bikefreak-Magazine Marathonteam)1:50:36 
139Andreas Moll (Team Modi-Craft)1:51:13 
140Stefan Weinknecht (Team Empower)1:52:15 
141Anton Lebutsch1:53:16 
142Timo Kurth (Www.Hamburg-Architektur.Com)1:53:33 
143Thomas Heinze (Team Fahrrad Xxl)1:53:37 
144Marc Kundert (Team Ebbelwei-Expreß)1:54:07 
145Alexander Gerstgraser1:54:19 
146Vidar Bakken (Team United Bakeries)1:54:43 
147Michel Tubée (Velociped)1:54:52 
148Ronny Bruynseels (Mountainfighters)1:55:29 
149Wolfgang Menhorn (Raceteam RadleCK Mering)1:55:52 
150Steven Eisenschmidt1:56:02 
151Chris Pedder (Awcycles.Co.Uk)1:56:11 
152Oliver Grossmann1:56:40 
153Laurin Waldmann (MHW Cube Racing Team)1:56:41 
154Markus Stephani (Tri Top Racing Team)1:56:43 
155Thomas Haas (Die 5 Freunde)1:57:15 
156Marcel Ender1:57:55 
157Heiko Bittinski (Team Fahrrad Xxl)1:57:55 
158Davor Kisker (Team2Race)1:58:20 
159Klaus Dukek (MSC-Wiesenbach)1:59:14 
160Patrick Rösch (Sirius Bikes)1:59:40 
161Jürgen Henninger (Team Medi Zen)2:00:01 
162Arno Smet (Peerkes Bike Team)2:00:50 
163Benjamin Michael (Ghost Racing Team)2:02:05 
164Henrik Grytbakk2:02:13 
165Matthias Röser (Paul-Lange)2:02:23 
166Wouter Peeters (26 Inch Collective)2:02:49 
167Patrick Wolf2:02:53 
16812022:03:20 
169Dax Jaikel (Seven Capital Ltd - Mastercard)2:05:22 
170Markus Beck (Team Rsk-RSV Freilassing)2:05:34 
171Martin Voigt (Team Bischofsheim/Rhön)2:07:08 
172Florian Richter (MTB Verein Zierenberg E.V.)2:07:31 
173Javier Diaz2:07:44 
174Sjoerd van Loon (Bikefreak-Magazine Marathonteam)2:07:48 
175Marco Beetz (Team Oberfranken / Komdsl)2:07:57 
176Marcel Geiger (Bike Team Calor)2:08:08 
177Costal Zentgraf2:08:14 
178Marc Böttger2:08:29 
179Alexej Schulz (Sigma Elektro Gmbh)2:10:18 
180Stefan Nef (Rs Bludenz)2:10:27 
181Werner Dreger (Craft - Rocky Mountain)2:10:49 
182Tobias Gehrke (Fun Sport)2:10:58 
183Felix Eberle2:11:24 
184Matthias Brenner2:11:26 
185Kjell Ingebret Nilsen (Apotek 1 Norge)2:11:26 
186Riccardo Di Stefano (I Gladiatori)2:13:59 
187Mark Förster2:14:56 
188Jonathan Wallace2:15:01 
189Stefan Petersen (Höhenmeterhelden Murnau)2:15:23 
190Herwin Wetters (Bikefreak-Magazine Marathonteam)2:15:26 
191Timo Schmitt (Team Sv Lauertal Burglauer)2:15:42 
192Heiko Gerhart (Rogibike Baumann Inside)2:15:47 
193Lars-Peter Ellekilde (Team Anneberg)2:16:48 
194Jan Henrik Hoilund2:17:00 
195Micha Bähr2:17:48 
196Daniel Dätwyler (Jurabikemarathon.Ch)2:17:57 
197Markus Gresser (Rsg Meckenbeuren / Saikls)2:17:58 
198Daniel Kloos (Best-Sportschule.De)2:18:18 
199Jeroen Schroyen (Carbonkanon)2:18:40 
200Mario Beckert (Team Bischofsheim/Rhön)2:20:13 
201Thomas Hebestreit2:20:32 
202Corne van der Voort (Peerkes Bike Team)2:20:38 
203Ronald De Jong2:21:19 
204Gerton Meijerink (Mbc Bar End)2:21:23 
205Daniel Weihmayer (Raceteam RadleCK Mering)2:22:26 
206Chris Schmidts (Tri Top Racing Team)2:22:40 
207Joar Welde2:23:21 
208Stefan Mörtlitsch (Rc Bludenz)2:24:19 
209Thorsten Birk2:24:43 
210Valentin Zasypkin (Pressenter)2:25:02 
211Helmut Dederichs (Team2Race)2:25:52 
212Christian Wolz (Oxbike / Chillmaster)2:27:29 
213Mark Baumeister (Team C14)2:27:44 
214Kilian Perle (Team Perle)2:28:38 
215Luka Mom2:28:44 
216Thomas Kneubühler (Kraftwerk # Rockthisbike.Ch)2:30:57 
217Göte De Pillecyn (Filthy Lucre)2:31:29 
218Thomas Rieker (Team Modi-Craft)2:32:29 
219Florian Göltl (Team Ebbelwei-Expreß)2:33:37 
220Simon Moller Grimstrup (Team Classic Poker)2:33:48 
221Jan Marten (Craft And Friends)2:34:13 
222Matthias Günther (Quadzilla)2:35:16 
223Björn Heigel (Team 14.30)2:36:57 
224Christoph Falger (Tiroler Zugspitz Arena)2:38:15 
225Markus Annasenz (Team2Race)2:38:41 
226Henrik Lonsmann (Team Kildemoes)2:38:58 
227Robert Glembro (Hansens Flodeis / Eighty Aid)2:39:27 
228Ruben Penner (Kraft Des Fuchses)2:39:45 
229Matthias Hüger2:39:53 
230Stefan van den Bos (Mbc Bar End)2:40:05 
231Bernd Den Hollander2:40:22 
232Jacob Haaber2:41:23 
233Thomas Fretz (Team Modi-Craft)2:44:33 
234Tobias Hoffmann (Craft And Friends)2:44:41 
235Alex Bellera2:44:54 
236Hamish Bingley (Ben Hayward Cycles, Cambridge)2:45:51 
237Jörg Färber2:45:56 
238Christian Soucek2:46:40 
239Stefan Meggendorfer (Team Free Wheels)2:46:48 
240Matthias Höfer2:47:24 
241Wouter van Keulen (Last Gear Easyriders)2:48:16 
242Martin Husted (Team Classic Poker)2:49:18 
243Peter Bixe (Hansens Icecream)2:49:30 
244Dieter Roman2:50:11 
245Richard Kelt (Foursquare Racing)2:51:00 
246Markus Schwab2:52:42 
247Erich van Tol2:54:12 
248Magne Aasheim (CK Nor)2:55:18 
249Manfred Berktold (Team Bad Hindelang)2:55:19 
250Marc Kehl2:55:44 
251David Glez Fdez-Polanco2:55:45 
252Markus Weinknecht (Team Empower)2:56:20 
253Karim Bohn2:58:06 
254Csaba Horvath (Gsk)2:58:07 
255Alexander Hoffmann (Www.Xc-Riders.De)2:59:07 
256Simon Potzkai (Www.Xc-Riders.De)2:59:07 
257Alexander Weith (Team Oberfranken / Komdsl)2:59:34 
258Henry Schmechta (Raceteam RadleCK Mering)2:59:45 
259Thomas Spreitzer (Nora Racing Team)3:00:08 
260Frank Prußat (Www.Hundepfoten-In-Not.De)3:00:31 
261Daniel Franke (Team Energysource)3:00:50 
262Peter Ahnert (MTB-Racing Zschopau)3:01:28 
26312043:01:43 
264Benedikt Bächtold3:02:25 
265Guido Cabak (Bad Bikers MTB Sport)3:03:16 
266Thomas Zand (Bike + Run Salzburg)3:04:13 
267Daniel Spiess (Tssc 07)3:04:39 
268Axel Kienberger (Team Wsb)3:04:52 
269Moritz Schlösser3:06:19 
270Julian Knapp (Mountainbike Bergstrasse)3:07:05 
271Michael Festerling (Bad Bikers)3:07:14 
272Thorsten Rietze (MTB Verein Zierenberg E.V.)3:07:26 
273Joost Hagendoorn3:07:53 
274Jasper Lub3:07:54 
275Patrick Schärer (Jurabikemarathon.Ch)3:08:22 
276Cristian Santucci3:08:23 
277Gerhard Bernegger (Bike + Run Salzburg)3:09:02 
278Axel Horner3:09:10 
279Benjamin Menche (Team Skoda Pabst)3:09:23 
280Ralf Gehrmann (Team Rewe)3:09:33 
281Vaclav Aubrecht3:10:40 
282Michael Adams3:11:03 
283Patrick Kötschau (Moooove Racingteam)3:11:11 
284Thomas Röttele (Www.Xc-Riders.De)3:11:21 
285Yves Desmet (26 Inch Collective)3:11:57 
286René Freystedt (Höhenmeterhelden Murnau)3:12:33 
287Michael Schwarz (Mb Team Hopfen)3:12:44 
288Artur Wall (Kraft Des Fuchses)3:13:10 
289Lars Johansen (Johansen)3:14:00 
290Steffen Zander (Team Vinschbike Hannover)3:14:51 
291Roel Bakker (Team Flatland)3:15:40 
292Marc Lesch (Dr. Dragon Racing)3:16:17 
293Morten Christensen (Svendborg Mountainbike Klub)3:16:43 
294Remo Fankhauser (Kraftwerk # Rockthisbike.Ch)3:17:46 
295Chris Mannel3:17:47 
296Lieven van Riet (Team Waas)3:17:50 
297Aniello Bove3:18:12 
298Michael Dodl (Team Sport Manhard Pfronten)3:19:40 
299Juergen Jansen (Team Jj)3:19:48 
300Albert Preinesberger (Craft And Friends)3:19:52 
301Thomas Esser (Rrc Düren)3:20:16 
302Mirko Conrad3:21:23 
303Philipp Arnold (MTB-Racing Zschopau)3:22:12 
304Anders Drivsholm (Åmk)3:24:53 
305Sebastian Ickler (Bike Team Thüringen)3:25:08 
306Bram Enkels3:26:29 
307Marino van Buren (Mountain Fighters)3:26:36 
308Hubertus van Mullekom (Team Waas)3:26:43 
309Sven Lattermann (Tssc 07)3:27:31 
310Alessandro Borgarelli3:27:44 
311Mike Bandke3:28:47 
312Florian Sergl (O-Town Racing-Team)3:29:07 
313Michael Horn (Team Sport Manhard Pfronten)3:29:10 
314Sven Gaidies3:29:20 
315Arnold Leidner (Ibc Dimb Racing Team)3:29:29 
316Torsten Krüger (Www.Teuto-MTB.De)3:30:02 
317Marco Reiter (Die 5 Freunde)3:33:11 
318Gasbjerg Torbjorn (Pronghorn Racing-Team)3:34:32 
319Gabriel Moniz (Joao From Hell (Wow))3:34:44 
320Allan Lyngholm (Team Anneberg)3:35:00 
321Herbert Sopracolle (Die 5 Freunde)3:35:49 
322Nico Bonanni3:36:50 
323Alexander Diehl (Mountainbike Bergstrasse)3:36:58 
324Harold Tijssen (Last Gear Easyriders)3:37:52 
325Ronnie Obermüller (Team Modi-Craft)3:38:50 
326Ralf Martin3:39:20 
327Holm Hofmann3:39:31 
328Mario Herpich (Team Oberfranken / Komdsl)3:40:14 
329Sven Berghmans (Limar)3:40:57 
330Marc Jansen (Limar)3:41:05 
331Markus Biersack3:42:26 
332Peter Degn3:42:41 
333Tom van Mieghem (Team Waas)3:43:09 
334Christian Trummer (Bikecenter Schager)3:43:52 
335Richard Dyer3:44:35 
336Andre Forster (Radhaus Ansbach)3:46:29 
337Tom Kuiper3:46:49 
338Richard Spierings3:46:52 
339Anders Eibye (Hansens Flodeis / Eighty Aid)3:47:01 
340Anton Hansen (Team Classic Poker)3:47:28 
341Simon Green (Foursquare Racing)3:47:29 
342Johan Kilander3:48:11 
343Christian Ruhs3:48:23 
344Matthias Knoll (Raceteam RadleCK Mering)3:49:48 
345Anton Steinhart (Raceteam RadleCK Mering)3:49:50 
346Reiner Naak (Running Wheels Göppingen)3:50:21 
347Manuel Giudici (Team Modi-Craft)3:51:06 
348Thomas Freissler3:51:32 
349Fabian Schönenberger3:51:54 
350Martin Paffenholz3:52:41 
351Reto Arnold (Team Ryton Station)3:53:50 
352Franz Wassermann (MSC Wiesenbach)3:54:08 
353Thomaspeter Hillebrand3:54:12 
354Pierre van Veldhove3:55:37 
355Manuel Neher3:56:00 
356Alexander Metzger (Energie Südbayern Race Team)3:56:58 
357Giel Muller3:58:28 
358Mathew Williams (Foursquare Racing)3:58:46 
359Thorsten Müller (MTB Verein Zierenberg E.V.)3:58:53 
360Stefan Loibl4:00:12 
361Claus Rosenlund Christensen (Åmk)4:00:12 
362Tim Gasseling (MTBvd)4:00:46 
363Allan Broholm (Team Anneberg)4:02:02 
364Tobias Dorsch4:02:24 
365Mathias Gugg4:02:29 
366Niels Kossen (Team Flatland)4:02:29 
367Matthias Hemberger (Lokomotive Verbier)4:02:46 
368Arnold Asmussen (Raceteam RadleCK Mering)4:04:34 
369Kai Dosdall4:05:28 
370Thomas Thum4:07:58 
371Peter Nejsig4:10:07 
372Christian Warken4:12:20 
373Jens König (Ferienpark Oberwiesenthal)4:14:24 
374Rico Ergenzinger4:15:14 
375Michael Schön (Kesselreiter)4:19:40 
376Stefano De Marchi (Mx World Championship Veneto 2011)4:27:50 
377Markus Stille (TWR-Tretmühle Wischmann Racing)5:21:22 
DNF14  
Master men general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Carsten Bresser (Craft - Rocky Mountain)6:30:08 
2Lars van der Sloot0:03:12 
3Hans Grasegger (Garmisch-Partenkirchen)0:05:28 
4Holger Sievers (Conway Racing Team)0:08:21 
5Heinz Zörweg (Factory Team Cube)0:11:07 
6Arild Christophersen (Team United Bakeries)0:13:41 
7Andreas Pircher (Tiroler Zugspitz Arena)0:22:10 
8Christian Frick (Scott Rebel Tegernsee)0:22:16 
9Bernd Demmeler (Craft - Rocky Mountain)0:24:32 
10Robert Hotter (Craft-Nora Racing Team)0:30:06 
11Enric Ramoneda (Tupedala)0:30:46 
12Rune Hoydahl (Team United Bakeries)0:31:37 
13Hans Planckaert (Smart Cycling Team)0:32:06 
14Andreas Bühler (Team Capic)0:39:07 
15Walter Perkmann (Asc Sarntal/Rad)0:41:20 
16Gunter Ooms (MTB Heylen)0:43:49 
17Ole Kristian Sorland0:47:06 
18Wil Baselmans (Peerkes Bike Team)0:48:50 
19Helmut Plößl (Team Plößl)0:49:28 
20Hannes Seeber (Tiroler Zugspitz Arena)0:49:37 
21Josef Steurer (MTBc Langenegg)0:50:02 
22Marco Gottesmann (Team Bad Steben)0:53:47 
23Hubert Witting (Team Kaffee Paula Mittenwald)0:58:48 
24Peter Vas (Merida Team Cst Hungary)0:58:59 
25Thomas Gipperich (RSV Sonthofen)0:59:40 
26Thomas Heuler (Radhaus Ansbach)0:59:57 
27Paul Heylen (MTB Heylen)1:00:07 
28Zoran Radosavljevic (Reiter Cycle Team)1:00:49 
29Bernd Michalke (Craft And Friends)1:01:48 
30Günter Sandmann (Moooove Racingteam)1:01:55 
31Jürgen Nußbaumer1:02:32 
32Oliver Gehrking (Team C14)1:03:29 
33Jörg Kufel (Team Bischofsheim/Rhön)1:03:30 
34Rolf Vetter (Bike Action)1:04:48 
35Ralf Markert (Team Sv Lauertal Burglauer)1:05:05 
36Henrik Mærkedahl1:05:18 
37Stefan Böhm (Team Oberfranken / Komdsl)1:05:34 
38Alex von Euw (Tröhler)1:07:22 
39Volker Stegner (Team Oberfranken / Komdsl)1:09:22 
40David van der Stockt1:09:34 
41Hans-Jürgen Stauber (Extreme Moonrider)1:11:26 
42Wilfried Plengemeyer (Team C14)1:12:18 
43Jörg Schrod (U3 Hohemark / Rv Sossenheim)1:16:40 
44Stephan Kühnel1:17:01 
45Michael Brinkmann (Bremer Radkurier)1:19:38 
46Helmut Hauer1:20:35 
47Thomas Jäger (Univega Pro Cycling Team)1:21:16 
48Andreas Wacker (Bremer Radkurier)1:21:52 
49James Rutherford (Sigma Elektro Gmbh)1:21:59 
50Jörg Fiedler (Team Riival)1:22:16 
51Gerhard Hüther (Team Sv Lauertal Burglauer)1:22:16 
52Clemens Huber1:22:26 
53Volker Pylarski (Team Riival)1:23:15 
54Ottmar Paulus (MSC-Wiesenbach)1:23:41 
55Christian Wurm (Bike + Run Salzburg)1:24:16 
56Stefan Koch (Team 11Schweiz)1:24:34 
57Sergio Spalletta (I Gladiatori)1:25:26 
58Ivan Heylen (MTB Heylen)1:25:38 
59Robert Kennerknecht1:25:47 
60Oddvar Sether (Tvk)1:26:20 
61Peter Wortmann (Zens And Friends Racing Team)1:26:25 
62Sascha Jaumann1:26:56 
63Pascal Wenzel1:28:11 
64Norbert Geisler1:29:16 
65Frank Donnerstag1:30:42 
66Walter Schmitz (Funsport)1:33:10 
67Andreas Trapp1:33:13 
68Andreas Klein (Rrc Düren)1:33:31 
69Flemming Therkelsen (Hansens Ice Cream)1:33:51 
70Giancarlo Di Virgilio (I Gladiatori)1:34:17 
71Steffen Domay1:34:27 
72Manfred Klinner (Laktatexpress.De)1:35:33 
73Matthias Messmer (Www.Xc-Riders.De)1:35:52 
74Vladimír Paudera1:36:46 
75Björn Glüsing (Team 14.30)1:38:26 
76Frode Wassås (Sportsklubben Rye)1:39:00 
77Jon Gravdal (Team United Bakeries)1:39:50 
78Guido Culino (Rslc Holzkirchen)1:42:39 
79Dirk Baert1:42:45 
80Michael Lella (Craft And Friends)1:43:21 
81Walter Hillringhaus (Raceteam RadleCK Mering)1:44:31 
82Martin Hönigsberger (Elektrotechnik Körrer)1:44:44 
83Martin Staiger1:44:54 
84Rayk Pothmann1:50:11 
85Christian Drews (Rsc88 Regensburg)1:50:25 
86Walter Stohl1:50:50 
87Ilan Rosenblat (Galillee Cyclist)1:51:14 
88Rudi Schulz (Sg Stern Stuttgart Competition)1:51:33 
89Thomas Heldt (Raceteam RadleCK Mering)1:52:41 
90Rolf Schmitt (Mountainbike Bergstrasse)1:52:51 
91Andreas Köhler1:52:51 
92Geert Keuppens (Mountain Fighters)1:53:24 
93Wim Dusseldorp (Motkinne)1:53:37 
94Mario Rembold (Rsc88 Regensburg)1:54:15 
95Arthur van Wezel (Peaplastics)1:55:55 
96Carlos van Wanrooij1:55:57 
97Nils Ehrke (Riding For Hope)1:57:06 
98Sven Friedrich (Team Vogtland Bike Schöneck)1:57:14 
99Kris Maris (Team Bikeaholics)1:57:41 
100Uwe Östringer1:58:05 
101Pascal van de Velde (Team Bikeaholics)1:58:33 
102Frank Salzsiedler2:00:31 
103Tobias Böhm (Lokomotive Verbier)2:00:41 
104Arjan Kampf (Last Gear Easyriders)2:00:44 
105Jochen Preuß (Höhenmeterhelden Murnau)2:02:25 
106Guido Raymann (Bejan-Ghost)2:02:50 
107Hansjörg Bosler (Team Energysource)2:02:59 
108Jiri Kopecek (Ski Paudera)2:03:40 
109Klaus Wippersberger (Nora Racing Team)2:04:40 
110Bert Hergenhahn (MTBc Wehrheim)2:04:45 
111Jose Antonio Pravia Fernandez2:05:50 
112Björn Krause2:06:32 
113Mark Lauzon2:06:34 
114Sandro Calcatelli (I Gladiatori)2:06:55 
115Johannes Schöllhuber2:07:56 
116Hans Leek (Bike Action)2:08:32 
11712032:08:37 
118Peter Ludwig (Mr. Bike)2:09:19 
119Frank Pohl (Reinigung Technik Frank Pohl)2:09:29 
120Thilo Hahn (MTBc Wehrheim)2:09:43 
121Morten Jensen (Sportsklubben Rye)2:09:44 
122Sepp Gschwendtner (Redheads Team)2:11:28 
123Alfred Schönemann2:12:45 
124Joachim Buhleier (Rsc Groß- Umstadt)2:14:50 
125Hansjürgen Horn (Team Oberfranken / Komdsl)2:15:16 
126Hubert Huber2:16:03 
127Dietmar Waser2:16:07 
128Albert Rundel (Albrad Featuring Killertal Rider)2:16:30 
129Martin Hirsch (Team Ride4Fun)2:16:43 
130Markus Angstwurm (Team Energysource)2:16:51 
131Volker Eckert (Rsc88 Regensburg)2:17:20 
132Andy Salminger (Craft And Friends)2:17:33 
133Thomas Dusel (MTB Südbaden)2:18:44 
134Thomas Schürer2:19:51 
135Frank Bischof (Team Sv Lauertal Burglauer)2:20:26 
136Uwe Altenberend2:21:04 
137Thomas Hechler2:21:13 
138Andreas Bluska (Racebiker.At)2:21:43 
139Björn Büdenhölzer (Team C14)2:22:04 
140Andreas Raabe2:22:37 
141Roger Meihost (Craft - Rocky Mountain)2:23:22 
142Roland Fischer (Team C14)2:23:58 
143Thomas Kallwitz (Extreme Moonrider)2:24:30 
144Eckhardt Münch2:26:38 
145Dirk Breitenladner (Campana-Geax-Scott)2:26:38 
146Thorsten Röttgers (Craft - Rocky Mountain)2:26:40 
147Thomas Edthaler (Rsk-RSV Freilassing)2:27:03 
148Markus Fabian (Mountainbike Bergstrasse)2:27:51 
149Marc Schneider (Team Westerwald)2:28:24 
150Jörg Buggenhagen (Spinning Weelz)2:30:25 
151Albert Grashuber (Tune)2:31:22 
152Hermann Wagensail (Extreme Moonrider)2:32:30 
153Christian Stabell Eriksen2:33:07 
154Hubert Niessl (Rsc88 Regensburg)2:33:44 
155Dan Simonsen Carsten (Cm Hojfyn)2:34:19 
156Peter Ohlsson (Trek Sweden)2:34:58 
157Enrique Alonso Gonzalez (Bikepobla)2:35:50 
158Albrecht Dietze2:36:17 
159Steffen Blattert (Probst Racing Lauffen)2:36:24 
160Magnus Blegen2:37:41 
161Rolf Regener2:38:02 
162Santi Pajarols Font (Starbike)2:38:25 
163Eckhard Nehring2:38:58 
164Duschan Kovac2:39:09 
165Martin Lundblad2:39:14 
166Roman Lomasov (Pressenter)2:39:30 
167Manuel Setz2:39:52 
168Guido Kunze (Craft And Friends)2:40:51 
169Roel Tubée (Velociped)2:40:59 
170Martin Schneider (Team Modi-Craft)2:41:51 
171Rudolf Muhl (Team Westerwald)2:42:33 
172Christoph Baumann2:42:40 
173Hans-Leo Zöller (Team Westerwald)2:43:21 
174Vadim Malakhovskiy (Pressenter)2:44:00 
175Ralf Kühnapfel (Www.Hundepfoten-In-Not.De)2:45:15 
176Volker Hess (Craft And Friends)2:45:37 
177Steffen Barth2:45:56 
178Jörg Danner (Team Rote Nasen)2:47:08 
179Thomas Zühlke (Bikepiraten)2:47:15 
180Michael Staiger (Team Modi-Craft)2:47:17 
181Henrik Kragh (Slagelse MTB/Handelsbanken)2:50:42 
182Marc Faber (Vv Tooltime Preizerdaul)2:52:39 
183Andreas Hanke (Redheads Team)2:53:36 
184Heiko Eckstein (Skoda Pabst)2:54:48 
185Achille Stoppani (I Gladiatori)2:55:12 
186Peter Vekslund (Team Ride4Fun)2:55:47 
187Marco Carnevale (I Gladiatori)2:55:58 
188Markus Seifert2:57:34 
189Stefan Stuefer2:59:13 
190Markus Weibel3:00:45 
191Patrick Schmid (Www.Xc-Riders.De)3:01:34 
192Sandor Kocsis3:03:11 
193Martin Hunold (Team11Schweiz)3:04:33 
194Jaume Porta (Starbike)3:04:59 
195Stefan Fritz (Not & Elend)3:05:22 
196Thomas Fischer (Deam Bratwurscht)3:05:49 
197Jeroen Spijkerman (Limar)3:06:34 
198Huub Kools (Limar)3:06:38 
199Georg Miller (MSC-Wiesenbach)3:06:52 
200Patrick Peeters (Limar)3:06:53 
201Karsten Dyhrberg Nielsen (Team Ride4Fun)3:06:54 
202Wolfgang Wetzel (Albrad Featuring Killertal Rider)3:07:28 
203Waldemar Gutwinski3:07:32 
204Mirko Weinandy3:07:35 
205Kirschten von (Höhenmeterhelden Murnau)3:07:38 
206John Jensen3:07:45 
207Klaus Dreyer (Lokomotive Verbier)3:08:45 
208Karsten Altenhoff3:09:01 
209Markus Kolb3:09:59 
210Lars Duus3:10:36 
211Hartmuth Hermer3:11:16 
212Bernhard Wallner (Die 5 Freunde)3:11:30 
213Dirk Gerhold (Campana-Geax-Scott)3:11:57 
214Rasmus Eibye (Hansens Flodeis / Eighty Aid)3:12:43 
215Stefan Ippendorf (Campana-Geax-Scott)3:12:51 
216Robert Frießnegg3:13:34 
217Peter Bundschuh3:14:38 
218Fredrik Lingvall (Sk Rye)3:15:02 
219Peter Zott (Craft And Friends)3:16:49 
220Mads Pallisgaard (Pallis Team)3:16:55 
221Thomas Schierle3:17:23 
222Urs Grendelmeier3:17:45 
223Jörg Rummeni3:19:00 
224Daniel Borklund (Fanfiluca)3:19:06 
225Pietro Bettanini3:19:55 
226Thomas Klein (Team Westerwald)3:22:37 
227Reiner Ploem (Craft And Friends 2.Garde)3:23:26 
228Thomas Ascheberg3:24:00 
229Peter Versweyveld3:24:06 
230Wolfgang Hofstetter (Hartkaiser Buam)3:25:26 
231Timo Rokitta (Team Rewe)3:27:31 
232Norbert Weitz (Team 14.30)3:27:50 
233Schytte Olsen Steen3:27:56 
234Bjarne Larsen3:30:04 
235Thomas Dybdahl3:31:29 
236Jürgen Hoffmann (Albrad Featuring Killertal Rider)3:35:36 
237Horst Wolf3:38:28 
238Jan Duyck (Extreme 24/7)3:50:23 
DNF283  
Women general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pia Sundstedt (Craft - Rocky Mountain)6:47:53 
2Sally Bigham (Topeak Ergon)0:12:43 
3Milena Landtwing (Centurion-Vaude)0:18:04 
4Andrea Kuster0:44:39 
5Hanne Troennes0:51:37 
6Patrizia Wacker (Tiroler Zugspitz Arena)0:55:59 
7Rikke Kornvig0:57:30 
8Verena Krenslehner (Conway Racing Team)1:03:46 
9Natascha Binder (Felt Ötztal X-Bionic)1:10:49 
10Linda Wibe Larsen (Team Merida/Grimstad Sk)1:12:39 
11Martina Miessgang (Mountain Heroes)1:13:39 
12Kristin Aamodt (Frikransen/ Statoil)1:23:32 
13Nina Brenn1:25:30 
14Ann-Dorthe Lisbygd (Team Eleven/Radon)1:28:49 
15Andrea Scharrer (Rsc88 Regensburg)1:40:26 
16Veronika Weiß1:41:25 
17Jana Zieschank (Craft - Rocky Mountain)1:41:42 
18Andrea Tasser1:44:11 
19Heather Holmes1:49:45 
20Sandra Wöhning1:54:30 
21Martina Stoiber (Rsc88 Regensburg)1:57:46 
22Sabine Halkes2:00:24 
23Ilona Meter2:03:38 
24Eva Hupfauer (Raceteam Tonis Radleck)2:03:43 
25Esther Stockhofe (Zens And Friends Racing Team)2:06:04 
26Claudia Potratz (Moooove Racingteam)2:06:48 
27Konny Fabian (Mountainbike Bergstrasse)2:10:11 
28Monika Rüther (Team Burn Baby)2:20:07 
29Nicole Marcec (Velociped)2:21:59 
30Sonja Wimmer (Craft-Nora Racing Team)2:23:25 
31Marie Skofteland Birte2:33:55 
32Ellen Blome (Craft And Friends)2:35:36 
33Margit Schütz (Nora Racing Team)2:37:57 
34Eline Romundgard Inger (If Froy)2:38:03 
35Claudia Langer (Craft And Friends)2:38:35 
36Nelia Fuchs (Team Burn Baby)2:38:43 
37Elisabeth Opp (Scott / Light-Lounge MTB Racing Team)2:42:31 
38Silke Pokrop (Craft And Friends)2:43:09 
39Sheena Wallace (Pronghorn Racing-Team)2:43:19 
40Susanne Rathgeb (Craft - Rocky Mountain)2:44:03 
41Heike Warmuth (Moooove Racingteam)2:44:21 
42Bettina Bubeck (Sg Stern Stuttgart Competition)2:49:14 
43Susanne Füßinger (Team Wsb)2:49:39 
44Marion Hemmerling (Team Energysource)2:57:28 
45Barbara Lebutsch2:58:40 
46Simone Schubert (Veloteam Landshut)3:22:24 
47Nancy Gasperini (Vv Tooltime Preizerdaul)3:49:56 
Senior master men general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Werner Höppenger (Tiroler Zugspitz Arena)7:08:57 
2Olav Tronnes0:05:45 
3Milan Spolc (TBR Bikes-Jh Sachsen)0:06:38 
4Max Pritzl (Team Haibike Bikerbahnhof)0:20:35 
5Ferdinand Ganser (Craft - Rocky Mountain)0:22:21 
6Kurt Schuster (Tiroler Zugspitz Arena)0:27:44 
7Terje Larsson (Eiker Ck.)0:29:18 
8Hanspeter Hunziker (Büli Bike Tigers)0:31:02 
9Ole Kristian Silseth0:31:38 
10Uwe Scherzer (Team Vsc Klingenthal)0:37:22 
11Harald Höhn (Team Oberfranken / Komdsl)0:38:57 
12Günter Wittmann (Capic Comfort-Line)0:46:45 
13Norbert Dreger0:47:50 
14Ueli Schürmann (Büli Bike Tigers)0:54:48 
15Willi Burger (Team Bad Hindelang)0:56:17 
16Arnold Haas (Team Riival)0:57:44 
17Pino Ferrari (Büli Bike Tigers)1:02:44 
18Paul Heinzer1:11:23 
19Dirk Fleerackers1:11:49 
20Jürgen Kohler1:18:36 
21Hans-Tore Stoen1:21:09 
22Heinz Puschacher (Rc Arbö Radsport Weichberger)1:22:09 
23Ferdi Koller (Büli Bike Tigers)1:23:43 
24Gabor Rusovszki1:27:55 
25Joachim Oberföll1:31:25 
26Josef Löffler1:40:22 
27Günther Moser1:41:47 
28Sigurd Roeggen (Sk Rye)1:44:01 
29Hans-Jürgen Ammann (Vo Dr Alb Ra)1:49:37 
30Thomas Reiter (Reiter Cycle Team)1:53:31 
31Manfred Zehe1:56:10 
32Wolfgang Hackl1:57:02 
33Burkhard Ziegler (Sg Sparkasse Mainfranken Würzburg)2:00:34 
34Hartmut Mannherz2:02:49 
35Leo Zirkelbach (Team Bischofsheim/Rhön)2:07:37 
36Markus Lenzen2:08:22 
37Helmut Maier (Bike Team Sonthofen)2:08:52 
38Werner Schick (Team Medi Zen)2:10:26 
39Walter Lauter (Team Bischofsheim/Rhön)2:13:58 
40Gisle Langslet2:15:16 
41Christof Heinritz (Zens And Friends Racing Team)2:15:16 
42Helmut Hupfauer (Raceteam Tonis Radleck)2:17:49 
43Thomas Bauer2:20:19 
44Reinhard Bichler2:20:45 
45Wolfgang Trick (Sg Stern)2:21:39 
46Rolf Schnizler (Team Modi-Craft)2:23:23 
47Soren Rasmussen2:23:55 
48Poul Jensen2:24:21 
49Karl Westermeier (Rrv Inntal E.V)2:24:29 
50Hans Swaans2:29:14 
51Niels Pallisgaard2:31:40 
52Kurt Poullie (Velofreunde Großwelzheim 05)2:34:37 
53Chris Kemmer2:35:14 
54Torben Iisager (Team Kgb)2:36:39 
55Eberhard Steiner (Esv Bad Bayersoien)2:37:14 
56Josef Happach (Bike Team Sonthofen)2:40:54 
57Holger Hoffmann (Craft And Friends)2:42:52 
58Luigino Pagin2:44:28 
59Thomas Diezel (Team Oberfranken / Komdsl)2:44:30 
60Werner Wurm (Raceteam RadleCK Mering)2:44:59 
61Morten Magnus (United Bakeries 2)2:48:22 
62Wim Rhebergen2:51:26 
63Franz Pohlhammer (Craft And Friends)2:54:43 
64Helmut Seidel3:06:47 
65Jan Vrolix3:11:37 
Back to top