TechPowered By

More tech

Tour Méditerranéen Cycliste Professionnel 2014

Date range:
February 13-16

February 14, Stage 2: Cadolive - Rousset 170.6km

Two from two for Degenkolb in Tour Méditerranéen

By:
Cycling News
Published:
February 14, 2014, 14:30 GMT,
Updated:
February 14, 2014, 19:58 GMT

Sprinter survives Petit Galibier to keep his lead

John Degenkolb (Giant-Shimano) gets another Tour Med stage

John Degenkolb (Giant-Shimano) gets another Tour Med stage

view thumbnail gallery

John Degenkolb (Giant-Shimano) showed he is more than just a pure sprinter, taking his second consecutive stage victory in the Tour Méditerranéen despite the presence of a hors category climb 25km from the line.

The German made the front peloton of around 60 riders which chased after Colombia's Fabio Duarte and Cyril Gautier (Europcar) over the top, and then on the descent caught the pair back.

Degenkolb then made up for a pair of second place finishes in the Étoile des Bessèges by laying claim to stage 2 over Yannick Martinez (Europcar) and securing another day in the leader's jersey.

It was another lovely day for a bicycle race in the south of France, but there was something looming ahead of the Tour Mediterranean peloton today: the Petit Galibier, the hors categorie ascent positioned just 25km from the finish.

Keen to get a head start on the day was Andrea Zordan (Androni Giocattoli) and Evaldas Siskevicius (La Pomme Marseille), but too many teams were anxious to be in the break. When Florian Vachon (Bregagne-Seche Environnement) bridged, the entire peloton was soon on their heels and the trio were caught.

Jussi Veikkanen (FDJ.fr) launched the counter-attack, and only Jarlinson Pantano (Colombia) was able to accompany him. The pair built up a huge lead in the subsequent 25km, and their gap continued to expand until it reached to 8 minutes with 100km to go.

The Giant-Shimano team of leader John Degenkolb finally amassed at the front, and with the second KOM on the horizon, they began to whittle the gap down steadily, halving the advantage of the leaders by the top of the climb.

Pantano won the sprints on both of the early category 3 climbs, while Veikkanen claimed the intermediate sprint, but on the hors categorie Petit Galibier their time in the spotlight was over.

Fabio Duarte (Colombia) counterattacked on the climb, going clear with Cyril Guatier (Europcar) over the top, while Pantano sealed the mountains classification lead with a third place on the ascent.

However, the pair were not able to stay clear on the descent, and the first peloton with Degenkolb was all back together for the run in to Rousset.

Inside the 10km to go banner, the resurgent Basque rider Romain Sicard (Europcar) decided to play his cards, and put in a stinging attack which quickly earned him a 10 second lead, but not much more. Yuri Trofimov (Katusha) then bridged across, making it two in front.

Two was not enough, however, and the first peloton with Degenkolb safely entrenched swept past, and the German easily claimed his second consecutive win.

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano 4:16:39  
2 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar    
3 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
4 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF    
5 Michel Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert    
6 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar    
7 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha    
8 Mirko Selvaggi (Ita) Wanty - Groupe Gobert    
9 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr    
10 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale    
11 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing    
12 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling    
13 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing    
14 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling    
15 Maxime Vantomme (Bel) Roubaix Lille Metropole    
16 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA    
17 Stephen Cummings (GBr) BMC Racing Team    
18 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA    
19 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano    
20 Domingos Gonçalves (Por) La Pomme Marseille    
21 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
22 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling    
23 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano    
24 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing    
25 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr    
26 Rémy Di Gregorio (Fra) La Pomme Marseille    
27 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar    
28 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr    
29 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne - Seche Environnement    
30 Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team    
31 Jimmy Turgis (Fra) Roubaix Lille Metropole    
32 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team    
33 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar    
34 Matthieu Boulo (Fra) Team Raleigh    
35 Egor Silin (Rus) Team Katusha    
36 Stéphane Rossetto (Fra) BigMat - Auber 93    
37 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale    
38 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
39 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha    
40 Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert    
41 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale    
42 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli    
43 Davide Rebellin (Ita) CCC Polsat Polkowice    
44 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing    
45 Romain Sicard (Fra) Team Europcar    
46 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale    
47 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling    
48 Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia    
49 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr    
50 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team    
51 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia    
52 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF    
53 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia    
54 Kevin Seeldraeyers (Bel) Wanty - Groupe Gobert    
55 Dries Devenyns (Bel) Team Giant-Shimano    
56 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli    
57 Carlos Julian Quintero (Col) Colombia    
58 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing    
59 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale    
60 Jarlinson Pantano (Col) Colombia    
61 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano    
62 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert 0:01:05  
63 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr    
64 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling 0:01:30  
65 Quentin Jauregui (Fra) Roubaix Lille Metropole    
66 Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert 0:02:11  
67 Christophe Premont (Bel) Wallonie - Bruxelles    
68 Grzegorz Stepniak (Pol) CCC Polsat Polkowice    
69 Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie - Bruxelles    
70 Jaroslaw Marycz (Pol) CCC Polsat Polkowice    
71 Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice    
72 Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team    
73 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team    
74 Vladimir Gusev (Rus) Team Katusha    
75 Gustav Larsson (Swe) IAM Cycling    
76 Vegard Stake Laengen (Nor) Bretagne - Seche Environnement    
77 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
78 Alexander Rybakov (Rus) Team Katusha    
79 Baptiste Planckaert (Bel) Roubaix Lille Metropole    
80 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing    
81 Julien Stassen (Bel) Wallonie - Bruxelles    
82 Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice    
83 Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale    
84 Romain Lemarchand (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
85 Rudy Kowalski (Fra) Roubaix Lille Metropole    
86 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert    
87 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF    
88 Laurent Evrard (Bel) Wallonie - Bruxelles    
89 Yoann Paillot (Fra) La Pomme Marseille    
90 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling    
91 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice    
92 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale    
93 Alo Jakin (Est) BigMat - Auber 93    
94 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits    
95 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli    
96 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli    
97 Pierre Gouault (Fra) BigMat - Auber 93    
98 Tom Dernies (Bel) Wallonie - Bruxelles    
99 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
100 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ.fr    
101 Julien Antomarchi (Fra) La Pomme Marseille    
102 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
103 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia    
104 Benjamin Giraud (Fra) La Pomme Marseille    
105 Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 0:02:28  
106 Angelo Pagani (Ita) Bardiani CSF 0:03:21  
107 Sébastien Delfosse (Bel) Wallonie - Bruxelles 0:04:28  
108 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural - Seguros RGA    
109 Ian Wilkinson (GBr) Team Raleigh 0:05:58  
110 Donato De Ieso (Ita) Bardiani CSF    
111 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Polsat Polkowice    
112 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
113 Flavien Dassonville (Fra) BigMat - Auber 93    
114 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano    
115 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF    
116 Yanto Barker (GBr) Team Raleigh    
117 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli    
118 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar    
119 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli 0:11:16  
120 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF    
121 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert    
122 Andrea Zordan (Ita) Androni Giocattoli    
123 Mark Christian (GBr) Team Raleigh    
124 Evan Oliphant (GBr) Team Raleigh    
125 Darwin Ferney Pantoja Tobar (Col) Colombia    
126 Maxime Anciaux (Bel) Wallonie - Bruxelles    
127 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
128 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
129 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing    
130 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team    
131 Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural - Seguros RGA    
132 Dimitri Le Boulch (Fra) BigMat - Auber 93    
133 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha    
134 Fernando Grijalba (Spa) Caja Rural - Seguros RGA    
135 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural - Seguros RGA    
136 Karol Domagalski (Pol) Caja Rural - Seguros RGA    
137 Frédéric Brun (Fra) BigMat - Auber 93    
138 Steven Tronet (Fra) BigMat - Auber 93    
139 Thomas Vaubourzeix (Fra) La Pomme Marseille    
140 Franck Vermeulen (Fra) Roubaix Lille Metropole    
141 Christophe Kern (Fra) Team Europcar    
142 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar    
143 Théo Vimpere (Fra) BigMat - Auber 93    
144 Quentin Bertholet (Bel) Wallonie - Bruxelles    
145 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team 0:11:24  
146 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:12:39  
147 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
148 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Shimano    
149 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha    
150 Juan Pablo Valencia (Col) Colombia    
151 Petr Ignatenko (Rus) Team Katusha    
152 Evaldas Siskevicius (Ltu) La Pomme Marseille    
153 Thomas Peterson (USA) Team Giant-Shimano    
154 George Atkins (GBr) Team Raleigh    
155 Joseph Perett (GBr) Team Raleigh    
156 Grégoire Tarride (Fra) La Pomme Marseille    
157 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing    
158 Morgan Kneisky (Fra) Team Raleigh 0:13:22  
159 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling 0:13:30  
El Piotr Gawronski (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:28:36  
AB Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale    
AB Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
AB Rudy Barbier (Fra) Roubaix Lille Metropole    
Intermediate sprint - Golf de la Sainte Baume
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr 6  pts
2 Jarlinson Pantano (Col) Colombia 4  
3 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 2  
Mountain 1 (Cat. 3) Col de Pourrières Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling    
1 Jarlinson Pantano (Col) Colombia 4  pts
2 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr 2  
3 Juan Pablo Valencia (Col) Colombia 1  
Mountain 2 (Cat. 3) Sommet du Col Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling    
1 Jarlinson Pantano (Col) Colombia 4  pts
2 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr 2  
3 Fernando Grijalba (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 1  
Mountain 3 (HC) Petit Galibier Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling    
1 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia 15  pts
2 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar 10  
3 Jarlinson Pantano (Col) Colombia 8  
4 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 6  
5 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha 4  
Points
# Rider Name (Country) Team Result
1 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano 25  pts
2 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar 20  
3 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement 16  
4 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF 14  
5 Michel Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert 12  
6 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar 10  
7 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 9  
8 Mirko Selvaggi (Ita) Wanty - Groupe Gobert 8  
9 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr 7  
10 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 6  
11 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing 5  
12 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling 4  
13 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing 3  
14 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling 2  
15 Maxime Vantomme (Bel) Roubaix Lille Metropole 1  
Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 Team Europcar 12:49:57  
2 Team Giant-Shimano    
3 Trek Factory Racing    
4 IAM Cycling    
5 Bretagne - Seche Environnement    
6 Wanty - Groupe Gobert    
7 FDJ.Fr    
8 BMC Racing Team    
9 Team Katusha    
10 AG2R La Mondiale    
11 Colombia    
12 Roubaix Lille Metropole 0:01:30  
13 La Pomme Marseille 0:02:11  
14 Bardiani CSF    
15 Androni Giocattoli    
16 Caja Rural - Seguros RGA 0:02:28  
17 CCC Polsat Polkowice 0:04:22  
18 Bigmat - Auber 93    
19 Wallonie - Bruxelles 0:06:33  
20 Cofidis, Solutions Credits    
21 Team Raleigh 0:11:56  
General classification after stage 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano 9:50:40  
2 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF    
3 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar    
4 Mirko Selvaggi (Ita) Wanty - Groupe Gobert    
5 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar    
6 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA    
7 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha    
8 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling    
9 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing    
10 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
11 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano    
12 Michel Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert    
13 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale    
14 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr    
15 Stephen Cummings (GBr) BMC Racing Team    
16 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano    
17 Domingos Gonçalves (Por) La Pomme Marseille    
18 Egor Silin (Rus) Team Katusha    
19 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr    
20 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team    
21 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling    
22 Maxime Vantomme (Bel) Roubaix Lille Metropole    
23 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
24 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA    
25 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing    
26 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing    
27 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale    
28 Rémy Di Gregorio (Fra) La Pomme Marseille    
29 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha    
30 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling    
31 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia    
32 Davide Rebellin (Ita) CCC Polsat Polkowice    
33 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne - Seche Environnement    
34 Jimmy Turgis (Fra) Roubaix Lille Metropole    
35 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale    
36 Dries Devenyns (Bel) Team Giant-Shimano    
37 Romain Sicard (Fra) Team Europcar    
38 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia    
39 Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert    
40 Carlos Julian Quintero (Col) Colombia    
41 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr    
42 Matthieu Boulo (Fra) Team Raleigh    
43 Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team    
44 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling    
45 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF    
46 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano    
47 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale    
48 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli    
49 Stéphane Rossetto (Fra) BigMat - Auber 93    
50 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr    
51 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale    
52 Jarlinson Pantano (Col) Colombia    
53 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team    
54 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing    
55 Kevin Seeldraeyers (Bel) Wanty - Groupe Gobert    
56 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar 0:00:32  
57 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing 0:00:59  
58 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr 0:01:05  
59 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement 0:01:07  
60 Quentin Jauregui (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:01:30  
61 Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert 0:02:11  
62 Baptiste Planckaert (Bel) Roubaix Lille Metropole    
63 Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale    
64 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team    
65 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli    
66 Benjamin Giraud (Fra) La Pomme Marseille    
67 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF    
68 Alo Jakin (Est) BigMat - Auber 93    
69 Romain Lemarchand (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
70 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling    
71 Vladimir Gusev (Rus) Team Katusha    
72 Gustav Larsson (Swe) IAM Cycling    
73 Christophe Premont (Bel) Wallonie - Bruxelles    
74 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
75 Julien Stassen (Bel) Wallonie - Bruxelles    
76 Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice    
77 Vegard Stake Laengen (Nor) Bretagne - Seche Environnement    
78 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice    
79 Tom Dernies (Bel) Wallonie - Bruxelles    
80 Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice    
81 Rudy Kowalski (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:02:11  
82 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ.fr    
83 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
84 Julien Antomarchi (Fra) La Pomme Marseille    
85 Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 0:02:28  
86 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert 0:02:52  
87 Angelo Pagani (Ita) Bardiani CSF 0:03:21  
88 Grzegorz Stepniak (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:03:29  
89 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits 0:03:43  
90 Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie - Bruxelles 0:03:58  
91 Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team    
92 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing    
93 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale    
94 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert    
95 Laurent Evrard (Bel) Wallonie - Bruxelles    
96 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement 0:04:14  
97 Sébastien Delfosse (Bel) Wallonie - Bruxelles 0:04:28  
98 Flavien Dassonville (Fra) BigMat - Auber 93 0:05:58  
99 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar    
100 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 0:06:31  
101 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 0:06:45  
102 Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia    
103 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar 0:07:45  
104 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF    
105 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
106 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli    
107 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling 0:08:15  
108 Pierre Gouault (Fra) BigMat - Auber 93 0:08:56  
109 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli    
110 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia    
111 Alexander Rybakov (Rus) Team Katusha 0:09:56  
112 Yoann Paillot (Fra) La Pomme Marseille    
113 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano 0:10:07  
114 Jaroslaw Marycz (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:10:31  
115 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team 0:11:16  
116 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team 0:11:24  
117 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural - Seguros RGA 0:12:00  
118 Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 0:12:15  
119 Thomas Vaubourzeix (Fra) La Pomme Marseille 0:12:23  
120 Théo Vimpere (Fra) BigMat - Auber 93    
121 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Polsat Polkowice 0:12:43  
122 Ian Wilkinson (GBr) Team Raleigh    
123 Yanto Barker (GBr) Team Raleigh    
124 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert 0:13:03  
125 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing    
126 Frédéric Brun (Fra) BigMat - Auber 93    
127 Dimitri Le Boulch (Fra) BigMat - Auber 93 0:13:16  
128 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing 0:13:23  
129 Donato De Ieso (Ita) Bardiani CSF 0:13:43  
130 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF 0:13:57  
131 Maxime Anciaux (Bel) Wallonie - Bruxelles    
132 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:14:26  
133 Grégoire Tarride (Fra) La Pomme Marseille 0:14:42  
134 Mark Christian (GBr) Team Raleigh 0:15:25  
135 Andrea Zordan (Ita) Androni Giocattoli    
136 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
137 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
138 Franck Vermeulen (Fra) Roubaix Lille Metropole    
139 Evaldas Siskevicius (Ltu) La Pomme Marseille 0:16:48  
140 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling 0:17:39  
141 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli 0:18:01  
142 Evan Oliphant (GBr) Team Raleigh    
143 Karol Domagalski (Pol) Caja Rural - Seguros RGA    
144 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar    
145 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha 0:19:01  
146 Fernando Grijalba (Spa) Caja Rural - Seguros RGA    
147 Steven Tronet (Fra) BigMat - Auber 93    
148 Quentin Bertholet (Bel) Wallonie - Bruxelles    
149 Christophe Kern (Fra) Team Europcar    
150 Juan Pablo Valencia (Col) Colombia 0:19:24  
151 Petr Ignatenko (Rus) Team Katusha    
152 George Atkins (GBr) Team Raleigh 0:20:24  
153 Joseph Perett (GBr) Team Raleigh 0:27:12  
154 Darwin Ferney Pantoja Tobar (Col) Colombia 0:27:15  
155 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:28:38  
156 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha    
157 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Shimano    
158 Thomas Peterson (USA) Team Giant-Shimano    
159 Morgan Kneisky (Fra) Team Raleigh 0:29:21  
Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano 50  pts
2 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF 30  
3 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar 20  
4 Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert 20  
5 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar 20  
6 Mirko Selvaggi (Ita) Wanty - Groupe Gobert 17  
7 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement 16  
8 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli 14  
9 Michel Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert 12  
10 Benjamin Giraud (Fra) La Pomme Marseille 12  
11 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 9  
12 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 8  
13 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling 7  
14 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr 7  
15 Baptiste Planckaert (Bel) Roubaix Lille Metropole 7  
16 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr 6  
17 Christophe Premont (Bel) Wallonie - Bruxelles 6  
18 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement 6  
19 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 6  
20 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing 5  
21 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling 4  
22 Jarlinson Pantano (Col) Colombia 4  
23 Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale 4  
24 Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team 4  
25 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano 3  
26 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing 3  
27 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 2  
28 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 2  
29 Maxime Vantomme (Bel) Roubaix Lille Metropole 1  
30 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team 1  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jarlinson Pantano (Col) Colombia 16  pts
2 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia 15  
3 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar 10  
4 Fernando Grijalba (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 9  
5 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 6  
6 Juan Pablo Valencia (Col) Colombia 5  
7 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha 4  
8 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr 4  
9 Vegard Stake Laengen (Nor) Bretagne - Seche Environnement 2  
Young rider classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF 9:50:40  
2 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing    
3 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano    
4 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano    
5 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA    
6 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing    
7 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne - Seche Environnement    
8 Jimmy Turgis (Fra) Roubaix Lille Metropole    
9 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF    
10 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano    
11 Quentin Jauregui (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:01:30  
12 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:02:11  
13 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF    
14 Tom Dernies (Bel) Wallonie - Bruxelles    
15 Rudy Kowalski (Fra) Roubaix Lille Metropole    
16 Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 0:02:28  
17 Laurent Evrard (Bel) Wallonie - Bruxelles 0:03:58  
18 Flavien Dassonville (Fra) BigMat - Auber 93 0:05:58  
19 Pierre Gouault (Fra) BigMat - Auber 93 0:08:56  
20 Yoann Paillot (Fra) La Pomme Marseille 0:09:56  
21 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team 0:11:16  
22 Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 0:12:15  
23 Théo Vimpere (Fra) BigMat - Auber 93 0:12:23  
24 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing 0:13:23  
25 Maxime Anciaux (Bel) Wallonie - Bruxelles 0:13:57  
26 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:14:26  
27 Grégoire Tarride (Fra) La Pomme Marseille 0:14:42  
28 Mark Christian (GBr) Team Raleigh 0:15:25  
29 Andrea Zordan (Ita) Androni Giocattoli    
30 Fernando Grijalba (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 0:19:01  
31 George Atkins (GBr) Team Raleigh 0:20:24  
32 Joseph Perett (GBr) Team Raleigh 0:27:12  
33 Darwin Ferney Pantoja Tobar (Col) Colombia 0:27:15  
34 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha 0:28:38  
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Team Giant-Shimano 29:32:00  
2 Wanty - Groupe Gobert    
3 Team Europcar    
4 BMC Racing Team    
5 IAM Cycling    
6 Team Katusha    
7 AG2R La Mondiale    
8 Trek Factory Racing    
9 Bretagne - Seche Environnement    
10 FDJ.Fr    
11 Colombia    
12 Roubaix Lille Metropole 0:01:30  
13 La Pomme Marseille 0:02:11  
14 Bardiani CSF    
15 Caja Rural - Seguros RGA 0:02:28  
16 Androni Giocattoli 0:03:58  
17 CCC Polsat Polkowice 0:04:22  
18 Bigmat - Auber 93    
19 Wallonie - Bruxelles 0:06:33  
20 Cofidis, Solutions Credits 0:08:05  
21 Team Raleigh 0:22:50