Tour Colombia: Molano wins stage 3

Uran moves back into the overall lead

Sebastian Molano captured his first victory for UAE Team Emirates from a small group sprint to win stage 3 at the Tour Colombia 2.1. The Colombian was the fastest of the group that emerged after the last climb, winning the sprint ahead of Julian Alaphilippe (Deceuninck-QuickStep) and Diego Ochoa (Manzana Postobon).

It was a tactical battle over the final climb before the finish in Llanogrande. Riders within a shot of the overall lead pushed the paces to bring back the day's decisive breakaway with in 10km to go.

Attacks came from Movistar's Nairo Quintana and Richard Carapaz, along with Rigoberto Urán (EF Education First), all of whom tried to gain small gaps, but all efforts were short-lived as the dwindled peloton raced under the kilometre-to-go banner, setting up for the sprint finish.

Urán finished in the front group and took back the overall lead as the Tour Colombia heads into stage 4.

"It was a beautiful moment, to get my first win with my new team and doing so here in Colombia – it's fantastic," Molano said after taking over as the team's protected sprinter following Fernando Gaviria's illness. "Gaviria unfortunately was not well. I had a big responsibility and I was able to repay the enormous trust given to me by the team.

"I felt great all day, on the climbs my legs were good and I found myself secure in the finishing straight for the sprint. The work of my teammates getting there was perfect all day. I want to thank the team who kept me going throughout the stage."

How it unfolded

The third stage in Colombia took place on a 167.6km loop that took the peloton through Llanogrande por Rionegro, San Antonio de Pereira, La Ceja and Don Diego. The third category Alto el Nano, which featured 195 metres of elevation gain over 3.5km, topped out at 2,355 metres and was a serious obstacle for the sprinters.

The first prize on offer during the stage was the Alto el Nano KOM at 25.3km. Three intermediate sprints at 41.9, 83.3 and 125.7km followed to liven up the day with time bonuses of three seconds, two seconds and one second for the first three to cross the line.

Before the stage started, UAE Team Emirates revealed the Fernando Gaviria, who won three stages at the 2018 Oro y Paz, would not start due to a respiratory illness.

Escape attempts flew early, but nothing was able to stick, and the peloton approached the first KOM together. Astana Miguel Angel Lopez took top honours there ahead of Movistar's Richard Carapaz and Oscar Quiroz (Strongman Bicycles).

After the KOM and starting the second circuit, a group of six riders broke away that included Carapaz, Lopez, Cristian Muñoz (Paisa Pride), Dayer Quintana (Neri Sottoli) and Oscar Quiroz (Strongman Bicycles). The dangerous move immediately drew the attention from the field, and the escapees were quickly back in the fold early during the second lap.

Alvaro Hodeg (Deceuninck-QuickStep) proved himself the fastest sprinter in the race again at the first intermediate test, where he beat Team Sky's Egan Bernal and Jhonatan Narvaez. Bernal boosted his GC potential with a two-second time bonus.

Astana set the pace the second time up Alto Nano, setting a pace meant to make the sprinters pay, but a second group sneaked away over the top, where William Munoz (Strogman Bicycles) took maximum points ahead of Fabio Duarte (Medellin) and Brayan Ramirez (Coldeportes Zenu). Also in the group were Jose Castro (GW Shimano) and Marvin Angarita (Colombia).

The new leaders built a gap of 4:20 to the bunch 82km into the stage. The gap grew to five minutes just 8km later as the bunch appeared confident it could pull the escapees back. Angarita took the top bonus at the second sprint, followed by Ramirez and Duarte as the gap held above five minutes.

The third time up Alto Nano dislodged Castro from the group, leaving Munoz, Duarte Ramirez and Angarita off the front. Munoz took top honours again on the climb, followed this time by Duarte and Angarita.

The peloton split in two on the climb, with all of the top GC riders in the front group. Hodeg was in the second group, two minutes behind the bunch and looked to be ceding his leader's jersey.

EF Education First came forward with Team Sky to help power the chase, and soon the leaders' gap was down to a more manageable 2:20. The quartet started the final 41.9km circuit with less than two minutes' advantage on the group.

With 32km remaining, the gap to the leaders had fallen to 1:25. By 20km the advantage was down to just 40 seconds. Their efforts came to an end with roughly 10km to go when the small field containing many of the best climbers in the world began attacking one another on the winding ascent toward Llanogrande.

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Juan Sebastian Molano (Col) UAE Team Emirates3:42:52 
2Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep  
3Diego Antonio Ochoa Camargo (Col) Manzana Postobon  
4Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team  
5Egan Bernal (Col) Team Sky  
6Edwin Avila (Col) Israel Cycling Academy  
7Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec  
8Juan Arango (Col) Colombia  
9Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team  
10Edison Muñoz Lopez (Col) Orgullo Paisa  
11Janier Alexis Acevedo Calle (Col) EPM  
12Oscar Miguel Sevilla Rivera (Spa) Medellin  
13Bayron Guama (Ecu) Ecuador  
14Wilmar Andres Paredes Zapata (Col) Manzana Postobon  
15Miguel Angel Chavez Rubiano (Col) Coldeportes Zenu  
16Dayer Quintana (Col) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
17Davide Villella (Ita) Astana Pro Team  
18Jhojan Orlando Garcia Sosa (Col) Manzana Postobon  
19Bob Jungels (Lux) Deceuninck-QuickStep  
20Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane  
21Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman  
22Alvaro Duarte (Col) Colombia  
23Juan Diego Alba Bolivar (Col) Coldeportes Zenu  
24Daniel Martinez (Col) EF Education First  
25Ivan Sosa (Col) Team Sky  
26Heiner Rodrigo Parra Bustamante (Col) GW Shimano  
27Rigoberto Uran (Col) EF Education First  
28Juan Pablo Suarez Suarez (Col) GW Shimano  
29Johnatan Cañaveral Vargas (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman  
30Julio Alexis Camacho Bernal (Col) Coldeportes Zenu  
31Dany Alberto Osorio Calle (Col) Orgullo Paisa  
32Cameron Piper (USA) Team Illuminate Continental  
33Alex Norberto Cano Ardila (Col) Coldeportes Zenu  
34Jonnathan Narvaez (Ecu) Team Sky  
35Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec  
36German Enrique Chaves Torres (Col) Coldeportes Zenu  
37Angel Alexander Gil Sanchez (Col) EPM  
38Edward Alexander Beltran Suarez (Col) Medellin  
39Winner Anacona (Col) Movistar Team  
40Simon Pellaud (Swi) IAM Excelsior  
41Aristobulo Cala Cala (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman  
42Chris Froome (GBr) Team Sky  
43Harold Alfonso Tejada Canacue (Col) Medellin  
44Sebastian Alexander Castaño Muñoz (Col) Colombia  
45Javier Ignacio Montoya Montoya (Col) Colombia  
46Nairo Quintana (Col) Movistar Team  
47Didier Alonso Chaparro Lopez (Col) Orgullo Paisa  
48Lawson Craddock (USA) EF Education First  
49Jorge Camilo Castiblanco Cubides (Col) Team Illuminate  
50Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane  
51Sergio Henao (Col) UAE Team Emirates  
52Jefferson Cepeda (Ecu) Ecuador  
53Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates  
54Sebastian Orlando Caro Monroy (Col) Deprisa Team  
55Aldemar Reyes Ortega (Col) Manzana Postobon  
56Hernando Bohorquez (Col) Astana Pro Team  
57Wilmar Jahir Perez Muñoz (Col) Deprisa Team  
58Sebastian Henao (Col) Team Sky  
59Marc Soler (Spa) Movistar Team  
60Fredy Emir Montaña Cadena (Col) EPM  
61Rodrigo Contreras (Col) Astana Pro Team  
62Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli-Sidermec  
63Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Manzana Postobon0:01:36 
64Alex Hoehn (USA) Aevolo  
65Brayan Hernandez Gomez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman  
66Sean Quinn (USA) Hagens Berman Axeon  
67Felix Alejandro Baron Castillo (Col) Team Illuminate  
68Jairo Alonso Cano Salas (Col) EPM  
69Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Manzana Postobon  
70Esteban Villarreal (Ecu) Ecuador  
71Edwin Andres Carvajal Jaramillo (Col) EPM  
72Jose Tito Hernandez Jaramillo (Col) Orgullo Paisa  
73Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team  
74Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane  
75Elkin Palmar (Col) Betplay Cycling Team0:03:08 
76Sebastian Schönberger (Aut) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
77Edward Anderson (USA) Hagens Berman Axeon  
78Lorenzo Fortunato (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
79Jóni Brandão (Por) Efapel  
80Marcos Jurado Rodriguez (Spa) Efapel  
81Joab Schneiter (Swi) IAM Excelsior  
82Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF  
83Bruno Silva (Por) Efapel  
84Anthony Rappo (Swi) IAM Excelsior  
85Rodolfo Andres Torres (Col) Team Illuminate  
86Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) GW Shimano  
87Jaime Alberto Castañeda Ortega (Col) EPM  
88Weimar Alfonso Roldan Ortiz (Col) Medellin  
89Karel Vacek (Cze) Hagens Berman Axeon  
90Cole Davis (USA) Hagens Berman Axeon  
91Rafael Anibal Montiel Cuello (Col) Orgullo Paisa  
92Norberto Wilches (Col) Betplay Cycling Team  
93Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Medellin  
94Hideto Nakane (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane  
95Didier Sastoque (Col) Betplay Cycling Team  
96Brayan Stiven Sanchez Vergara (Col) Orgullo Paisa  
97Walter Alejandro Vargas Alzate (Col) Medellin  
98Cristian Pita (Ecu) Ecuador  
99Davide Baldaccini (Ita) Italy  
100Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy  
101Jorge Montenegro (Ecu) Ecuador  
102Einer Rubio (Col) Colombia  
103Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy  
104Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy  
105Matteo Badilatti (Swi) Israel Cycling Academy  
106Nathan Brown (USA) EF Education First0:04:40 
107Dario Puccioni (Ita) Italy  
108Diego Ruiz (Col) Betplay Cycling Team  
109Brayan Stiven Ramirez Chacon (Col) Coldeportes Zenu  
110Luca Pacioni (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM0:07:54 
111Etienne van Empel (Ned) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
112Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF  
113Masakazu Ito (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane  
114Jorge Arcas (Spa) Movistar Team  
115Alex Howes (USA) EF Education First0:10:00 
116Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) GW Shimano  
117Marvin Angarita (Col) Colombia  
118Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team  
119Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky  
120Petr Vakoc (Cze) Deceuninck-QuickStep  
121João Almeida (Por) Hagens Berman Axeon  
122Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team  
123William David Muñoz Perez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman  
124Eduardo Estrada Celis (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman  
125Steven Manuel Cuesta Zamora (Col) Deprisa Team  
126Jose Nicolas Castro Laverde (Col) GW Shimano  
127Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep0:11:41 
128Alvaro Hodeg (Col) Deceuninck-QuickStep  
129Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) GW Shimano  
130Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF  
131Samuele Zoccarato (Ita) IAM Excelsior  
132Michael Bresciani (Ita) Bardiani CSF  
133Attilio Viviani (Ita) Italy  
134Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF  
135Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane  
136Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates  
137Rafael Jorge Magalhães Silva (Por) Efapel  
138Albeiro Rabon Vela (Col) Deprisa Team  
139Martin Laas (Est) Team Illuminate Continental  
140Tom Bohli (Swi) UAE Team Emirates  
141Cristian Torres (Col) Betplay Cycling Team  
142Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Efapel  
143Maximiliano Richeze (Arg) Deceuninck-QuickStep  
144Cade Bickmore (USA) Aevolo  
145Carlos Quishpe (Ecu) Ecuador  
146Taylor Phinney (USA) EF Education First  
147Antoine Debons (Swi) IAM Excelsior  
148Julian Cardona Tabares (Col) Androni Giocattoli-Sidermec0:12:35 
149Heimarhanz Ariza Jaramillo (Col) Deprisa Team0:16:15 
150Jonathan Brown (USA) Hagens Berman Axeon0:17:27 
151Gabriel Francisco Rojas Campos (CRc) Aevolo  
152Riley Sheehan (USA) Aevolo  
153Michele Scartezzini (Ita) Italy  
154Francesco Lamon (Ita) Italy  
155Dylan Page (Swi) IAM Excelsior  
156Fernando Islas (Mex) Aevolo0:22:10 
157Steven Kalf (Est) Team Illuminate Continental0:27:39 
158Nicolas Garcia (Col) Betplay Cycling Team  
Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alvaro Hodeg (Col) Deceuninck-QuickStep3 pts
2Egan Bernal (Col) Team Sky2 
3Jonnathan Narvaez (Ecu) Team Sky1 
Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marvin Angarita (Col) Colombia3 pts
2Brayan Stiven Ramirez Chacon (Col) Coldeportes Zenu2 
3Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Medellin1 
Sprint 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marvin Angarita (Col) Colombia3 pts
2William David Muñoz Perez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman2 
3Brayan Stiven Ramirez Chacon (Col) Coldeportes Zenu1 
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Juan Sebastian Molano (Col) UAE Team Emirates15 pts
2Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep12 
3Diego Antonio Ochoa Camargo (Col) Manzana Postobon10 
4Egan Bernal (Col) Team Sky9 
5Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team8 
6Edwin Avila (Col) Israel Cycling Academy6 
7Marvin Angarita (Col) Colombia6 
8Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec5 
9Juan Arango (Col) Colombia4 
10Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team3 
11Brayan Stiven Ramirez Chacon (Col) Coldeportes Zenu3 
12Alvaro Hodeg (Col) Deceuninck-QuickStep3 
13Edison Muñoz Lopez (Col) Orgullo Paisa2 
14William David Muñoz Perez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman2 
15Jonnathan Narvaez (Ecu) Team Sky1 
16Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Medellin1 
Mountain 1 (Cat. 3)
#Rider Name (Country) TeamResult
1Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team3 pts
2Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team2 
3Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman1 
Mountain 3 (Cat. 3)
#Rider Name (Country) TeamResult
1William David Muñoz Perez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman3 pts
2Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Medellin2 
3Brayan Stiven Ramirez Chacon (Col) Coldeportes Zenu1 
Mountain 3 (Cat. 3)
#Rider Name (Country) TeamResult
1William David Muñoz Perez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman3 pts
2Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Medellin2 
3Marvin Angarita (Col) Colombia1 
Mountain 4 (Cat. 3)
#Rider Name (Country) TeamResult
1Diego Antonio Ochoa Camargo (Col) Manzana Postobon3 pts
2Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman2 
3Daniel Martinez (Col) EF Education First1 
Young riders
#Rider Name (Country) TeamResult
1Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team3:42:52 
2Egan Bernal (Col) Team Sky  
3Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec  
4Edison Muñoz Lopez (Col) Orgullo Paisa  
5Wilmar Andres Paredes Zapata (Col) Manzana Postobon  
6Jhojan Orlando Garcia Sosa (Col) Manzana Postobon  
7Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane  
8Juan Diego Alba Bolivar (Col) Coldeportes Zenu  
9Daniel Martinez (Col) EF Education First  
10Ivan Sosa (Col) Team Sky  
11Johnatan Cañaveral Vargas (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman  
12Jonnathan Narvaez (Ecu) Team Sky  
13Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec  
14German Enrique Chaves Torres (Col) Coldeportes Zenu  
15Harold Alfonso Tejada Canacue (Col) Medellin  
16Sebastian Alexander Castaño Muñoz (Col) Colombia  
17Javier Ignacio Montoya Montoya (Col) Colombia  
18Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane  
19Jefferson Cepeda (Ecu) Ecuador  
20Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates  
21Aldemar Reyes Ortega (Col) Manzana Postobon  
22Rodrigo Contreras (Col) Astana Pro Team  
23Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli-Sidermec  
24Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Manzana Postobon0:01:36 
25Alex Hoehn (USA) Aevolo  
26Brayan Hernandez Gomez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman  
27Sean Quinn (USA) Hagens Berman Axeon  
28Esteban Villarreal (Ecu) Ecuador  
29Elkin Palmar (Col) Betplay Cycling Team0:03:08 
30Edward Anderson (USA) Hagens Berman Axeon  
31Lorenzo Fortunato (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
32Joab Schneiter (Swi) IAM Excelsior  
33Anthony Rappo (Swi) IAM Excelsior  
34Karel Vacek (Cze) Hagens Berman Axeon  
35Cole Davis (USA) Hagens Berman Axeon  
36Cristian Pita (Ecu) Ecuador  
37Davide Baldaccini (Ita) Italy  
38Einer Rubio (Col) Colombia  
39Dario Puccioni (Ita) Italy0:04:40 
40João Almeida (Por) Hagens Berman Axeon0:10:00 
41Eduardo Estrada Celis (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman  
42Steven Manuel Cuesta Zamora (Col) Deprisa Team  
43Alvaro Hodeg (Col) Deceuninck-QuickStep0:11:41 
44Samuele Zoccarato (Ita) IAM Excelsior  
45Attilio Viviani (Ita) Italy  
46Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane  
47Cade Bickmore (USA) Aevolo  
48Antoine Debons (Swi) IAM Excelsior  
49Julian Cardona Tabares (Col) Androni Giocattoli-Sidermec0:12:35 
50Heimarhanz Ariza Jaramillo (Col) Deprisa Team0:16:15 
51Jonathan Brown (USA) Hagens Berman Axeon0:17:27 
52Gabriel Francisco Rojas Campos (CRc) Aevolo  
53Riley Sheehan (USA) Aevolo  
54Fernando Islas (Mex) Aevolo0:22:10 
55Steven Kalf (Est) Team Illuminate Continental0:27:39 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Manzana Postobon11:08:36 
2Team Sky  
3Coldeportes Zenu  
4Colombia  
5Astana Pro Team  
6Orgullo Paisa  
7Coldeportes Bici Strongma  
8Medellin  
9Movistar Team  
10EF Education First  
11Androni Giocattoli-Sidermec  
12UAE Team Emirates  
13EPM  
14Ecuador0:01:36 
15Nippo-Vini Fantini-Faizane  
16Team Illuminate  
17GW Shimano0:03:08 
18Neri-Sotolli Selle Italia0:06:16 
19IAM Excelsior  
20Israel Cycling Academy  
21Hagens Berman Axeon0:07:52 
22Efapel0:09:24 
23Betplay Cycling Team  
24DQT0:10:00 
25Deprisa Team  
26Italy0:19:29 
27Bardiani-CSF0:22:43 
28Aevolo0:30:44 
General classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rigoberto Uran (Col) EF Education First7:19:30 
2Daniel Martinez (Col) EF Education First  
3Lawson Craddock (USA) EF Education First  
4Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep  
5Egan Bernal (Col) Team Sky0:00:10 
6Bob Jungels (Lux) Deceuninck-QuickStep  
7Jonnathan Narvaez (Ecu) Team Sky  
8Ivan Sosa (Col) Team Sky  
9Chris Froome (GBr) Team Sky  
10Sebastian Henao (Col) Team Sky  
11Juan Sebastian Molano (Col) UAE Team Emirates0:00:20 
12Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team  
13Davide Villella (Ita) Astana Pro Team  
14Hernando Bohorquez (Col) Astana Pro Team  
15Rodrigo Contreras (Col) Astana Pro Team  
16Sergio Henao (Col) UAE Team Emirates0:00:40 
17Oscar Miguel Sevilla Rivera (Spa) Medellin  
18Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates  
19Edward Alexander Beltran Suarez (Col) Medellin  
20Harold Alfonso Tejada Canacue (Col) Medellin  
21Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team0:00:50 
22Winner Anacona (Col) Movistar Team  
23Nairo Quintana (Col) Movistar Team  
24Marc Soler (Spa) Movistar Team  
25Diego Antonio Ochoa Camargo (Col) Manzana Postobon  
26Janier Alexis Acevedo Calle (Col) EPM  
27Angel Alexander Gil Sanchez (Col) EPM  
28Fredy Emir Montaña Cadena (Col) EPM  
29Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman0:01:00 
30Johnatan Cañaveral Vargas (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman  
31Aristobulo Cala Cala (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman  
32Jhojan Orlando Garcia Sosa (Col) Manzana Postobon  
33Wilmar Andres Paredes Zapata (Col) Manzana Postobon  
34Aldemar Reyes Ortega (Col) Manzana Postobon  
35Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane  
36Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane  
37Miguel Angel Chavez Rubiano (Col) Coldeportes Zenu0:01:10 
38Juan Pablo Suarez Suarez (Col) GW Shimano  
39Juan Diego Alba Bolivar (Col) Coldeportes Zenu  
40Julio Alexis Camacho Bernal (Col) Coldeportes Zenu  
41Heiner Rodrigo Parra Bustamante (Col) GW Shimano  
42German Enrique Chaves Torres (Col) Coldeportes Zenu  
43Alex Norberto Cano Ardila (Col) Coldeportes Zenu  
44Dany Alberto Osorio Calle (Col) Orgullo Paisa  
45Edison Muñoz Lopez (Col) Orgullo Paisa  
46Didier Alonso Chaparro Lopez (Col) Orgullo Paisa  
47Dayer Quintana (Col) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
48Simon Pellaud (Swi) IAM Excelsior  
49Juan Arango (Col) Colombia0:01:20 
50Alvaro Duarte (Col) Colombia  
51Javier Ignacio Montoya Montoya (Col) Colombia  
52Sebastian Alexander Castaño Muñoz (Col) Colombia  
53Bayron Guama (Ecu) Ecuador  
54Jefferson Cepeda (Ecu) Ecuador  
55Cameron Piper (USA) Team Illuminate Continental0:01:30 
56Jorge Camilo Castiblanco Cubides (Col) Team Illuminate  
57Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec  
58Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec  
59Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli-Sidermec  
60Sebastian Orlando Caro Monroy (Col) Deprisa Team0:01:40 
61Wilmar Jahir Perez Muñoz (Col) Deprisa Team  
62Jairo Alonso Cano Salas (Col) EPM0:02:30 
63Edwin Andres Carvajal Jaramillo (Col) EPM  
64Brayan Hernandez Gomez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman  
65Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team  
66Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane0:02:40 
67Sean Quinn (USA) Hagens Berman Axeon0:02:50 
68Alex Hoehn (USA) Aevolo0:03:00 
69Esteban Villarreal (Ecu) Ecuador  
70Felix Alejandro Baron Castillo (Col) Team Illuminate  
71Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Manzana Postobon0:03:30 
72Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Medellin0:03:50 
73Jaime Alberto Castañeda Ortega (Col) EPM0:04:00 
74Hideto Nakane (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane0:04:10 
75Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy0:04:20 
76Rafael Anibal Montiel Cuello (Col) Orgullo Paisa  
77Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Manzana Postobon  
78Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy  
79Brayan Stiven Sanchez Vergara (Col) Orgullo Paisa  
80Matteo Badilatti (Swi) Israel Cycling Academy  
81Sebastian Schönberger (Aut) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
82Walter Alejandro Vargas Alzate (Col) Medellin  
83Einer Rubio (Col) Colombia  
84Cole Davis (USA) Hagens Berman Axeon0:04:30 
85Joab Schneiter (Swi) IAM Excelsior  
86Karel Vacek (Cze) Hagens Berman Axeon  
87Davide Baldaccini (Ita) Italy  
88Cristian Pita (Ecu) Ecuador  
89Rodolfo Andres Torres (Col) Team Illuminate  
90Jóni Brandão (Por) Efapel0:04:40 
91Bruno Silva (Por) Efapel  
92Norberto Wilches (Col) Betplay Cycling Team0:05:10 
93Elkin Palmar (Col) Betplay Cycling Team  
94Didier Sastoque (Col) Betplay Cycling Team  
95Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF  
96Weimar Alfonso Roldan Ortiz (Col) Medellin0:05:20 
97Anthony Rappo (Swi) IAM Excelsior0:05:30 
98Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy  
99Edward Anderson (USA) Hagens Berman Axeon0:06:00 
100Dario Puccioni (Ita) Italy  
101Nathan Brown (USA) EF Education First0:06:30 
102Diego Ruiz (Col) Betplay Cycling Team0:06:40 
103Edwin Avila (Col) Israel Cycling Academy0:06:50 
104Lorenzo Fortunato (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM0:07:00 
105Jorge Montenegro (Ecu) Ecuador0:08:30 
106Masakazu Ito (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane0:09:00 
107Luca Pacioni (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM0:09:10 
108Jorge Arcas (Spa) Movistar Team  
109Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF  
110Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) GW Shimano0:09:50 
111Etienne van Empel (Ned) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM0:10:00 
112Jose Tito Hernandez Jaramillo (Col) Orgullo Paisa0:10:10 
113William David Muñoz Perez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman0:10:50 
114Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky0:11:00 
115Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team0:11:10 
116Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) GW Shimano  
117Jose Nicolas Castro Laverde (Col) GW Shimano  
118João Almeida (Por) Hagens Berman Axeon0:11:20 
119Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team0:11:40 
120Alvaro Hodeg (Col) Deceuninck-QuickStep  
121Maximiliano Richeze (Arg) Deceuninck-QuickStep0:11:50 
122Marcos Jurado Rodriguez (Spa) Efapel0:12:10 
123Brayan Stiven Ramirez Chacon (Col) Coldeportes Zenu0:12:20 
124Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF0:12:50 
125Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF  
126Samuele Zoccarato (Ita) IAM Excelsior0:13:00 
127Attilio Viviani (Ita) Italy  
128Cade Bickmore (USA) Aevolo  
129Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane0:13:10 
130Rafael Jorge Magalhães Silva (Por) Efapel  
131Albeiro Rabon Vela (Col) Deprisa Team0:13:20 
132Cristian Torres (Col) Betplay Cycling Team0:13:40 
133Martin Laas (Est) Team Illuminate Continental  
134Antoine Debons (Swi) IAM Excelsior0:13:50 
135Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) GW Shimano0:14:40 
136Marvin Angarita (Col) Colombia0:15:10 
137Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates  
138Eduardo Estrada Celis (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman0:18:30 
139Dylan Page (Swi) IAM Excelsior0:18:40 
140Steven Manuel Cuesta Zamora (Col) Deprisa Team0:19:10 
141Taylor Phinney (USA) EF Education First0:19:20 
142Alex Howes (USA) EF Education First  
143Tom Bohli (Swi) UAE Team Emirates0:19:50 
144Petr Vakoc (Cze) Deceuninck-QuickStep0:20:00 
145Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep  
146Carlos Quishpe (Ecu) Ecuador0:20:40 
147Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Efapel0:20:50 
148Michael Bresciani (Ita) Bardiani CSF0:21:00 
149Fernando Islas (Mex) Aevolo0:23:30 
150Julian Cardona Tabares (Col) Androni Giocattoli-Sidermec0:25:50 
151Jonathan Brown (USA) Hagens Berman Axeon0:26:20 
152Francesco Lamon (Ita) Italy  
153Michele Scartezzini (Ita) Italy  
154Gabriel Francisco Rojas Campos (CRc) Aevolo  
155Steven Kalf (Est) Team Illuminate Continental0:31:30 
156Riley Sheehan (USA) Aevolo0:35:20 
157Nicolas Garcia (Col) Betplay Cycling Team0:37:10 
158Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy0:38:10 
159Heimarhanz Ariza Jaramillo (Col) Deprisa Team0:43:00 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Juan Sebastian Molano (Col) UAE Team Emirates25 pts
2Alvaro Hodeg (Col) Deceuninck-QuickStep18 
3Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep12 
4Egan Bernal (Col) Team Sky12 
5Martin Laas (Est) Team Illuminate Continental12 
6Diego Antonio Ochoa Camargo (Col) Manzana Postobon10 
7Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team8 
8Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy8 
9Maximiliano Richeze (Arg) Deceuninck-QuickStep7 
10Edwin Avila (Col) Israel Cycling Academy6 
11Luca Pacioni (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM6 
12Marvin Angarita (Col) Colombia6 
13Steven Manuel Cuesta Zamora (Col) Deprisa Team6 
14Oscar Miguel Sevilla Rivera (Spa) Medellin5 
15Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec5 
16Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane5 
17Juan Arango (Col) Colombia4 
18Jose Tito Hernandez Jaramillo (Col) Orgullo Paisa4 
19Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF4 
20Jonnathan Narvaez (Ecu) Team Sky3 
21Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team3 
22Simon Pellaud (Swi) IAM Excelsior3 
23Brayan Stiven Ramirez Chacon (Col) Coldeportes Zenu3 
24Edison Muñoz Lopez (Col) Orgullo Paisa2 
25William David Muñoz Perez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman2 
26Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Medellin1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1William David Muñoz Perez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman6 pts
2Jose Tito Hernandez Jaramillo (Col) Orgullo Paisa4 
3Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Medellin4 
4Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team3 
5Diego Antonio Ochoa Camargo (Col) Manzana Postobon3 
6Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman3 
7Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team2 
8Rigoberto Uran (Col) EF Education First1 
9Oscar Miguel Sevilla Rivera (Spa) Medellin1 
10Daniel Martinez (Col) EF Education First1 
11Brayan Stiven Ramirez Chacon (Col) Coldeportes Zenu1 
12Marvin Angarita (Col) Colombia1 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marvin Angarita (Col) Colombia6 pts
2Steven Manuel Cuesta Zamora (Col) Deprisa Team6 
3Oscar Miguel Sevilla Rivera (Spa) Medellin5 
4Jose Tito Hernandez Jaramillo (Col) Orgullo Paisa4 
5Simon Pellaud (Swi) IAM Excelsior3 
6Alvaro Hodeg (Col) Deceuninck-QuickStep3 
7Brayan Stiven Ramirez Chacon (Col) Coldeportes Zenu3 
8Egan Bernal (Col) Team Sky2 
9William David Muñoz Perez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman2 
10Jonnathan Narvaez (Ecu) Team Sky1 
11Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Medellin1 
Young riders classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Martinez (Col) EF Education First7:19:30 
2Egan Bernal (Col) Team Sky0:00:10 
3Jonnathan Narvaez (Ecu) Team Sky  
4Ivan Sosa (Col) Team Sky  
5Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team0:00:20 
6Rodrigo Contreras (Col) Astana Pro Team  
7Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates0:00:40 
8Harold Alfonso Tejada Canacue (Col) Medellin  
9Johnatan Cañaveral Vargas (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman0:01:00 
10Jhojan Orlando Garcia Sosa (Col) Manzana Postobon  
11Wilmar Andres Paredes Zapata (Col) Manzana Postobon  
12Aldemar Reyes Ortega (Col) Manzana Postobon  
13Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane  
14Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane  
15Juan Diego Alba Bolivar (Col) Coldeportes Zenu0:01:10 
16German Enrique Chaves Torres (Col) Coldeportes Zenu  
17Edison Muñoz Lopez (Col) Orgullo Paisa  
18Javier Ignacio Montoya Montoya (Col) Colombia0:01:20 
19Sebastian Alexander Castaño Muñoz (Col) Colombia  
20Jefferson Cepeda (Ecu) Ecuador  
21Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec0:01:30 
22Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec  
23Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli-Sidermec  
24Brayan Hernandez Gomez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman0:02:30 
25Sean Quinn (USA) Hagens Berman Axeon0:02:50 
26Alex Hoehn (USA) Aevolo0:03:00 
27Esteban Villarreal (Ecu) Ecuador  
28Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Manzana Postobon0:03:30 
29Einer Rubio (Col) Colombia0:04:20 
30Cole Davis (USA) Hagens Berman Axeon0:04:30 
31Joab Schneiter (Swi) IAM Excelsior  
32Karel Vacek (Cze) Hagens Berman Axeon  
33Davide Baldaccini (Ita) Italy  
34Cristian Pita (Ecu) Ecuador  
35Elkin Palmar (Col) Betplay Cycling Team0:05:10 
36Anthony Rappo (Swi) IAM Excelsior0:05:30 
37Edward Anderson (USA) Hagens Berman Axeon0:06:00 
38Dario Puccioni (Ita) Italy  
39Lorenzo Fortunato (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM0:07:00 
40João Almeida (Por) Hagens Berman Axeon0:11:20 
41Alvaro Hodeg (Col) Deceuninck-QuickStep0:11:40 
42Samuele Zoccarato (Ita) IAM Excelsior0:13:00 
43Attilio Viviani (Ita) Italy  
44Cade Bickmore (USA) Aevolo  
45Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane0:13:10 
46Antoine Debons (Swi) IAM Excelsior0:13:50 
47Eduardo Estrada Celis (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman0:18:30 
48Steven Manuel Cuesta Zamora (Col) Deprisa Team0:19:10 
49Fernando Islas (Mex) Aevolo0:23:30 
50Julian Cardona Tabares (Col) Androni Giocattoli-Sidermec0:25:50 
51Jonathan Brown (USA) Hagens Berman Axeon0:26:20 
52Gabriel Francisco Rojas Campos (CRc) Aevolo  
53Steven Kalf (Est) Team Illuminate Continental0:31:30 
54Riley Sheehan (USA) Aevolo0:35:20 
55Heimarhanz Ariza Jaramillo (Col) Deprisa Team0:43:00 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1EF Education First21:28:41 
2Team Sky0:00:10 
3Astana Pro Team0:00:22 
4UAE Team Emirates0:00:35 
5Medellin0:00:40 
6Movistar Team0:00:44 
7EPM0:00:52 
8Coldeportes Bici Strongma0:00:53 
9Manzana Postobon0:00:54 
10Coldeportes Zenu0:01:03 
11Orgullo Paisa0:01:05 
12Colombia0:01:13 
13Androni-Giocattoli Sidermec0:01:26 
14Nippo-Vini Fantini-Faizane0:02:37 
15Ecuador0:02:57 
16Team Illuminate0:03:00 
17GW Shimano0:04:11 
18Israel Cycling Academy0:07:21 
19Neri Sottoli-Selle Italia0:07:26 
20IAM Excelsior0:07:31 
21Hagens Berman Axeon0:09:07 
22Deceuninck-QuickStep0:10:08 
23Efapel0:10:55 
24Betplay Cycling Team0:11:22 
25Deprisa Team0:11:36 
26Italy0:20:45 
27Bardiani CSF0:23:53 
28Aevolo0:32:02 

Related Articles

Back to top