Kangert wins in Estonia

Three-man break makes it to the finish

The second race of the Estonian Cycling Weekend, the SEB Tartu Grand Prix, was held Saturday on the city circuit of Tartu. Tanel Kangert (Estonian National Team) won the UCI cat. 1.1, 187km race ahead of Adrian Honkisz (National Team Poland) and Toms Skuijnš (National Team Latvia). All three finished in the same time of 4:27:46.

There were many breakaways, but it wasn't until mid-race that the three leaders got away.

Kangert, who was the most aggressive rider for the second consecutive day, said he did not wish for a group finish in the first place, but did not manage to get away from his two competitors.

"My legs were a bit more brisk on the finish line. That was decisive," said Kangert.

Altogether, 12 teams and 84 riders started the race which took place under ever changing weather conditions.

The Estonian Cycling Weekend continues tomorrow with SEB 29th Tartu Rattaralli bringing more than 4,000 registered pro and amateur participants to the roads of Southern Estonia.

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Tanel Kangert (Est) Estonia4:27:46 
2Toms Skujins (Lat)  
3Adrian Honkisz (Pol) Poland  
4Gediminas Bagdonas (Ltu) Lithuania0:02:32 
5Aleksejs Saramotins (Lat) Latvia0:03:02 
6Allan Oras (Est) Estonia  
7Indulis Bekmanis (Lat)  
8Alessandro Bertuola (Ita) Kalev Chocolate Team - Kuota0:03:28 
9Vytautas Kaupas (Ltu) Lithuania0:03:59 
10Risto Raid (Est)  
11Roger Beuchat (Swi) CKT TMIT - Champion System  
12Simas Kondrotas (Ltu) Kalev Chocolate Team - Kuota  
13Yauhen Sobal (Blr) Belarus  
14Paavo Paajanen (Fin) Finland0:04:33 
15Darijus Dzervus (Ltu) Lithuania0:04:35 
16Erki Pütsep (Est) Estonia0:04:37 
17Kamil Migdol (Pol) Poland0:05:35 
18Sylwester Janiszewski (Pol) Poland0:06:10 
19Caspar Austa (Est) Estonia  
20Holger Burkhardt (Ger) CKT TMIT - Champion System  
21Yauheni Lahun (Blr) Belarus  
22Joris Boillat (Swi) CKT TMIT - Champion System  
23Aliaksandr Sinelnikau (Blr) Belarus  
24Denys Karnulius (Ukr) ISD - Neri  
25Viesturs Luksevics (Lat) Kalev Chocolate Team - Kuota  
26Siarhei Novikau (Blr) Belarus  
27Jakub Tomkiewicz (Pol) Legia - Felt  
28Marek Cichosz (Pol) Legia - Felt  
29Janari-Joel Jõessar (Est)  
30Andzs Flaksis (Lat)  
31Dariusz Gluszak (Pol) Poland  
32Mart Ojavee (Est) CKT TMIT - Champion System  
33Zydrunas Savickas (Ltu) Lithuania  
34Markku Ainsalu (Est) Estonia0:06:13 
35Mikhel Ronimois (Est)0:06:15 
36Alo Jakin (Est) Estonia0:06:16 
37Silver Schultz (Est)  
38Alexandre Usov (Blr) ISD - Neri  
39Kanstantsin Shkreddau (Blr) Belarus0:08:24 
40Alexei Tsikhanau (Blr) Belarus  
41Wojciech Kaczmarski (Pol) Legia - Felt  
42Mihkel Jüri (Est)  
43Yury Yurchanka (Blr) Belarus  
44Matti Pajari (Fin) Finland  
45Sami Tiainen (Fin) Finland0:11:09 
Back to top