PĂ©richon gets the big cheese in Paris-Camembert

Bessy, Bideau outdone by neo-pro

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Pierre Luc Perichon (Fra) La Pomme Marseille4:47:34 
2Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun  
3Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller  
4Geoffroy Lequatre (Fra) Bretagne - Schuller0:00:06 
5Steven Caethoven (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda's  
6Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
7Anthony Charteau (Fra) Team Europcar  
8Jean-Marc Marino (Fra) Saur - Sojasun  
9Evert Verbist (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda's  
10Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale  
11Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne0:00:09 
12Tomasz Olejnik (Pol) Veranda Rideau - Super U  
13Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat  
14Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne0:00:11 
15Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar0:00:22 
16Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun0:00:30 
17Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale  
18Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller  
19Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar  
20Jean-Pierre Drucker (Lux) Accent Jobs - Willems Veranda's  
21Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller  
22Hugo Houle (Can) Spidertech p/b C10  
23Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne  
24Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
25Mickael Olejnik (Pol) Veranda Rideau - Super U  
26Remi Cusin (Fra) Team Type 1 - Sanofi  
27Anthony Geslin (Fra) FDJ-Big Mat  
28Will Routley (Can) Spidertech p/b C10  
29Renaud Dion (Fra) Bretagne - Schuller  
30Mikael Chérel (Fra) AG2R La Mondiale  
31Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
32Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
33Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale  
34Clément Koretzky (Fra) La Pomme Marseille  
35Dimitri Le Boulch (Fra) Auber 93  
36Arnaud Gérard (Fra) FDJ-Big Mat  
37Raymond Kunzli (Swi) Spidertech p/b C10  
38Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun  
39Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller  
40Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller  
41Rémy Di Grégorio (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne  
42Pierre Rolland (Fra) Team Europcar  
43Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne  
44Pierrick Fédrigo (Fra) FDJ-Big Mat  
45David Le Lay (Fra) Saur - Sojasun  
46Lucas Euser (USA) Spidertech p/b C10  
47Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun0:00:35 
48Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale0:00:39 
49Vincent Jerome (Fra) Team Europcar0:00:40 
50Yannick Martinez (Fra) La Pomme Marseille0:01:26 
51Gaylord Cumont (Fra) Veranda Rideau - Super U  
52Kevin Van Melsen (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda's  
53Evaldas Siskevicius (Ltu) La Pomme Marseille  
54Steven Tronet (Fra) Auber 93  
55Loic Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole  
56Fabien Schmidt (Fra) Roubaix Lille Metropole  
57César Bihel (Fra) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
58Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole  
59Andy Cappelle (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda's0:01:28 
60Arnaud Molmy (Fra) Veranda Rideau - Super U  
61Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole  
62Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar  
63Franck Bouyer (Fra) Team Europcar  
64Yohan Cauquil (Fra) La Pomme Marseille  
65Jacobus Venter (RSA) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
66Kenny Elissonde (Fra) FDJ-Big Mat  
67Tony Hurel (Fra) Team Europcar  
68Daniele Colli (Ita) Team Type 1 - Sanofi  
69David Moncoutié (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne  
70Julien El Fares (Fra) Team Type 1 - Sanofi  
71Franck Vermeulen (Fra) Veranda Rideau - Super U0:01:33 
72Justin Jules (Fra) Veranda Rideau - Super U0:02:13 
73Tom Thill (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
74Mathieu Delaroziere (Fra) La Pomme Marseille  
75Arnaud Courteille (Fra) FDJ-Big Mat0:02:17 
76Etienne Tortelier (Fra) Saur - Sojasun0:02:18 
77Guillaume Malle (Fra) Veranda Rideau - Super U  
78Guillaume Boivin (Can) Spidertech p/b C10  
79Dimitri Champion (Fra) Bretagne - Schuller0:03:15 
80Jérémy Roy (Fra) FDJ-Big Mat0:03:26 
81Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 - Sanofi  
82Ronan Racault (Fra) Auber 93  
83Johan Coenen (Bel) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
84Freddy Bichot (Fra) Veranda Rideau - Super U0:03:29 
85Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Metropole  
86Jonathan Patrick Mccarty (USA) Spidertech p/b C100:07:03 
87Ryan Roth (Can) Spidertech p/b C10  
88Grégoire Tarride (Fra) La Pomme Marseille  
89Kevin Ista (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda's0:07:35 
90Sjef De Wilde (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda's  
91Steven Van Vooren (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
92Nicolas Rousseau (Fra) Auber 93  
93Lazlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 - Sanofi  
94Alexander Serebryakov (Rus) Team Type 1 - Sanofi  
95Jonas Ljungblad (Swe) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:10:57 
DNFJimmy Casper (Fra) AG2R La Mondiale  
DNFSylvain Georges (Fra) AG2R La Mondiale  
DNFRemco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
DNFAlex Meenhorst (NZl) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
DNFMathieu Drujon (Fra) Auber 93  
DNFGuillaume Faucon (Fra) Auber 93  
DNFJohan Mombaerts (Fra) Auber 93  
DNFJonathan Thire (Fra) Auber 93  
DNFPaul Poux (Fra) Saur - Sojasun  
DNFFilippo Fortin (Ita) Team Type 1 - Sanofi  
DNFAldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 1 - Sanofi  
DNFNicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne  
DNFMickaël Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne  
DNFThomas Vaubourzeix (Fra) La Pomme Marseille  
DNFMartin Gilbert (Can) Spidertech p/b C10  
DNFKevin De Jonghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
DNFMichael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
DNFSven Vandousselaere (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
DNFPierre Drancourt (Fra) Roubaix Lille Metropole  
DNFKevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole  
DNFFlorian Le Corre (Fra) Roubaix Lille Metropole  
DNSRomain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale  
Côte de Canapville - km. 121
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller5 pts
2Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar3 
3Sylvain Georges (Fra) AG2R La Mondiale2 
Roiville - km. 135
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller8 pts
2Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar3 
3Evert Verbist (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda's2 
Côte de canapville - km. 150
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller5 pts
2Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar3 
3Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne2 
Côte de Roiville - km. 163
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller8 pts
2Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar3 
3Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun2 
Côte de canapville - km. 176.5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller5 pts
2Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar3 
3Pierre Luc Perichon (Fra) La Pomme Marseille2 
Côte de le Huniere - km. 184
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller10 pts
2Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar5 
3Pierre Luc Perichon (Fra) La Pomme Marseille3 
Côte du Moulin Neuf - km. 190.5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller10 pts
2Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar5 
3Pierre Luc Perichon (Fra) La Pomme Marseille3 
Mur des Champeaux - km. 196.5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller10 pts
2Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar5 
3Pierre Luc Perichon (Fra) La Pomme Marseille3 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller61 pts
2Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar30 
3Pierre Luc Perichon (Fra) La Pomme Marseille11 
4Evert Verbist (Bel) Accent Jobs - Willems Veranda's2 
5Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun2 

Related Articles

Back to top