TechPowered By

More tech

MTB World Cup Downhill #1 & Four Cross #2 2010

Date range:
May 14-16, 2010

May 14, Four cross qualifying:

Graves qualifies fastest in four cross

By:
Cycling News
Published:
May 14, 2010, 21:42 BST,
Updated:
May 14, 2010, 22:43 BST

Buchanan speeds to number one spot ahead of deep women's field

Full Results

Elite men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jared Graves (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team 0:00:58.063  
2 Dan Atherton (GBr) Commencal 0:00:00.831  
3 Cédric Gracia (Fra) 0:00:01.688  
4 Joost Wichman (Ned) RSP 4 Cross Racing Team 0:00:02.764  
5 Johannes Fischbach (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team 0:00:02.870  
6 Mickael Deldycke (Fra) 0:00:03.255  
7 Tomas Slavik (Cze) RSP 4 Cross Racing Team 0:00:03.853  
8 Kamil Tatarkovic (Cze) 0:00:04.025  
9 Michal Prokop (Cze) Agang Racing 0:00:04.070  
10 Filip Polc (Svk) MS Evil Racing 0:00:04.124  
11 Guido Tschugg (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team 0:00:04.167  
12 Roger Rinderknecht (Swi) 0:00:04.530  
13 Barry Nobles (USA) 0:00:05.677  
14 Florian Gottschlich (Ger) 0:00:06.013  
15 Reto Schmid (Swi) 0:00:06.346  
16 Luka Novak (Slo) 0:00:06.503  
17 Fabien Cousinie (Fra) Blackmountain Morewood United 0:00:06.561  
18 Mitch Ropelato (USA) Ex Drinks 0:00:06.598  
19 Hannes Slavik (Aut) RC Alpine Commencal Austria 0:00:06.839  
20 Premek Tejchman (Cze) 0:00:07.027  
21 Scott Beaumont (GBr) Rocky Mountain UK 0:00:07.176  
22 Tomas Haluza (Cze) 0:00:07.545  
23 Brook Macdonald (NZl) MS Evil Racing 0:00:07.552  
24 Livio Zampieri (Ita) 0:00:07.957  
25 Jakub Hnidak (Cze) 0:00:07.981  
26 David Graf (Swi) 0:00:07.984  
27 Matej Stapic (Slo) 0:00:08.209  
28 Scott Roberts (GBr) 0:00:08.345  
29 Will Longden (GBr) 0:00:08.368  
30 William Evans (GBr) 0:00:08.469  
31 Jurg Meijer (Ned) RSP 4 Cross Racing Team 0:00:08.610  
32 Patrick Campbell-Jenner (GBr) 0:00:08.914  
33 Petr Muhlhans (Cze) 0:00:08.954  
34 Gabor Vigh-Kiss (Hun) 0:00:09.026  
35 Kieran Mcavoy (GBr) 0:00:09.101  
36 Petrik Brückner (Ger) 0:00:09.124  
37 Jakub Riha (Cze) 0:00:09.137  
38 Jan Novak (Cze) 0:00:09.429  
39 Giacomo Fantoni (Ita) 0:00:09.556  
40 Aiko Göhler (Ger) 0:00:09.586  
41 Zdenek Plasil (Cze) 0:00:09.610  
42 Duncan Ferris (GBr) 0:00:09.999  
43 Jakub Pytlik (Cze) 0:00:10.058  
44 Adrian Weiss (Swi) Scott 11 0:00:10.338  
45 Wyn Masters (NZl) Kenda-Playbiker 0:00:10.473  
46 Andreas Dotzauer (Ger) 0:00:10.480  
47 Dale Russell (GBr) 0:00:10.643  
48 Kristjan Medvescek (Slo) 0:00:10.674  
49 Stepan Novotny (Cze) 0:00:11.409  
50 Sidney Gerber (Swi) 0:00:11.544  
51 Tom Dowie (GBr) 0:00:11.737  
52 Werner Muther (Swi) Thoemus Racing Team 0:00:11.886  
53 Edoardo Franco (Ita) Kenda-Playbiker 0:00:11.906  
54 Francesco Gargaglia (Ita) 0:00:11.990  
55 Benjamin Ehrlich (Ger) 0:00:12.370  
56 Matija Stupar (Slo) 0:00:12.420  
57 Felix Beckeman (Swe) 0:00:12.501  
58 Lovro Dejak (Slo) 0:00:12.630  
59 Michal Marosi (Cze) RSP 4 Cross Racing Team 0:00:12.700  
60 Daniel Fülle (Ger) 0:00:12.745  
61 Marko Runst (Ger) 0:00:12.811  
62 Dominik Gladen (Ger) 0:00:13.048  
63 Benjamin Kistner (Swi) 0:00:13.059  
64 Piotr Paradowski (Pol) 0:00:13.103  
65 Ludovic Gadois (Fra) 0:00:13.115  
66 Davorin Malekovic (Slo) 0:00:13.346  
67 Aleksander Kolar (Slo) 0:00:13.371  
68 Ziga Knez (Slo) Unior Tools Team 0:00:13.981  
69 Adam Stasek (Cze) 0:00:14.082  
70 Lukasz Baran (Pol) 0:00:14.196  
71 Michael Huber (Ger) 0:00:14.520  
72 Robert Kulesza (Pol) 0:00:15.013  
73 Stefan Scherz (Ger) 0:00:15.973  
74 Julian Gerhardt (Ger) 0:00:16.076  
75 Andreas Huber (Ger) 0:00:16.244  
76 Konstantinos Andriotis (Gre) 0:00:17.657  
77 Andy Karwath (Ger) 0:00:17.841  
78 Arne Tschugg (Ger) 0:00:17.848  
79 Alessandro Ponzetta (Ger) 0:00:18.148  
80 Ghislain Ricci (Fra) 0:00:19.301  
81 Jure Vesligaj (Slo) 0:00:19.563  
82 Andrej Bratina (Slo) 0:00:20.376  
83 Tomas Brozik (Cze) 0:00:20.916  
84 Max Lenthall (GBr) 0:00:22.234  
85 Vladimir Pakrac (Slo) 0:00:22.688  
86 Jake Ward (GBr) 0:00:23.148  
87 Thomas Böttcher (Ger) 0:00:24.008  
88 Lukas Mechura (Cze) 0:00:26.570  
89 Rick Schubert (Ger) 0:00:29.966  
90 Matthieu Faury (Fra) 0:00:32.147  
91 Nico Seidel (Ger) 0:00:33.675  
92 Radim Kvacek (Cze) Gt Czech Team 0:01:07.767  
DNF Robert Simecek (Cze)    
DSQ Kai Wendschuh (Ger)    
DSQ Daniel Prijkel (Ned)    
DSQ Mirco Weiss (Swi) Scott 11    
DNS Marek Pesko (Svk)    
DNS Tilen Frank (Slo) Unior Tools Team    
DNS Bernard Kerr (GBr) Norco World Team    
DNS Markus Sedlak (Aut)    
DNS Stephen Simms (GBr)    
DNS Lars Ziesler (Ger)    
Elite women
# Rider Name (Country) Team Result
1 Caroline Buchanan (Aus) 0:01:10.767  
2 Anita Molcik (Aut) 0:00:00.513  
3 Emmeline Ragot (Fra) Suspension Center 0:00:00.961  
4 Anneke Beerten (Ned) Suspension Center 0:00:01.514  
5 Jana Horakova (Cze) 0:00:01.755  
6 Fionn Griffiths (GBr) Norco World Team 0:00:02.659  
7 Lucia Oetjen (Swi) Thoemus Racing Team 0:00:04.639  
8 Mio Suemasa (Jpn) 0:00:05.107  
9 Angelika Hohenwarter (Aut) 0:00:05.195  
10 Sarsha Huntington (Aus) 0:00:05.335  
11 Katy Curd (GBr) 0:00:06.375  
12 Helene Valerie Fruhwirth (Aut) RC Alpine Commencal Austria 0:00:07.517  
13 Romana Labounkova (Cze) 0:00:09.345  
14 Tereza Votavova (Cze) 0:00:11.059  
15 Steffi Marth (Ger) 0:00:11.388  
16 Stephanie Teltscher (Ger) Dr-Gravity Union 0:00:11.919  
17 Nichola Anderson (GBr) 0:00:17.321