Bourque and Beneke win in New York

Gravity East stops at Windham Mountain

Results
Elite women
1Dawn Bourque (Rhino)0:05:24 
2Karen Eagan (Sam Ada)0:00:34 
3Alexis Wrubie (Sam Ada)0:01:03 
4Lauren Daney (Inspired Athletes)0:01:06 
5Allegra Burch (Velo Bella Ellsworth)0:01:06 
6Vicki Koch (CMI Magara Sock Guy ODI)0:01:22 
7Susan Delpino (Iride)0:01:54 
8Kristine Koch (Dad SPY 661 Fluid)0:02:00 
9Hannah Trimble0:02:24 
DNFHillary Elgert (Racers Edge)  
Elite men
1Jurgen Beneke (SRAM)0:04:09 
2Benoit Mioux (Luma Cycles)0:00:07 
3Dan Sim (Team E-Brake)0:00:07 
4George Ryan (Jamis Diablo Vans)0:00:13 
5Neko Mulally (Specialized Team America)0:00:14 
6Luke Snyder (Voncooper)0:00:15 
7Geoff Ulmer (Zprezo Pol Care Creek)0:00:15 
8Benjamin Moody0:00:17 
9Chris Higgerson (Voncooper)0:00:17 
10Jason Memmelaar (2wheelsfreaks.com)0:00:18 
11James Rennie (Team E-Brake)0:00:23 
12John-Ryan Quick0:00:24 
13Alejandro Ortiz (Trail Youth Adventures)0:00:24 
14Misevcis Josh (Cannondale)0:00:26 
15Jade Jenny0:00:26 
16Zach Faullner (Drummer Racing)0:00:29 
17Chris Scannell0:00:30 
18Vincent Paliseno (Sports Auz Puces)0:00:31 
19Jon Gabon (Cutters Vertical Earth)0:00:31 
20Benjamin Hulse0:00:33 
21Brian Yannuzzi (Loweriders Derailed)0:00:34 
22Tim White (Hot Babes)0:00:35 
23Dave Trumpure (Evil Bikes)0:00:37 
24Bert Boyce (Sam Adams)0:00:39 
25Brian Piper0:00:44 
26Gavin Vanghan (Sinister Snowfire Racing)0:00:49 
27Treglia Bj (Fox Sport Kenda 661 Turner Bikes)0:00:49 
28Andrew Bressem (Wachusset Racing)0:00:57 
29Jeff Cayley (Fly Racing 661 Utia)0:01:06 
30Avery Busch (Dream Team All Speed E13)0:01:07 
31Erik Gosselin (Team Dr)0:01:07 
32Conor Rowan0:01:20 
33William Coooper (Voncooper)0:02:46 
34David Haas (Sam Adams)0:05:32 
DNFAdam Morse (Cobra Kahns)  
DNSJames Ford  
DNSKyle Wolmer (Factory Voncoer)  
Cat. 1 Men 19-29
1Jason Bourgeois (Wachusett Brewing Co.)0:04:44 
2Peter Mihalick (2wheelfreaks.com)0:00:01 
3Adam Plumley (Free Missing Giave)0:00:03 
4Beau Cormier (Kona Clump Racing)0:00:07 
5Alex Moschitti0:00:08 
6Owen Tulip (Dream Team)0:00:15 
7Jordon Newth (True Wheels)0:00:21 
8Nicholas D'emidio0:00:21 
9Ryan Nolan (Loweriders Derailed)0:00:24 
10Chris Flynn0:00:25 
11Dan Phillip (Crankfire Racing)0:00:34 
12Kyle Kimble (Vertical Earth)0:00:39 
13Clay Patterson (Inspired Athletes)0:00:40 
14Dennis Yuroshek (2wheelfreaks.com)0:00:41 
15Joseph Clemenzi (Seaside UMBRL)0:00:47 
16Ayr Geoff0:00:50 
17Zack Kilmartin (Kilmartin Klan)0:00:58 
18Jason Nixon (Siciclines)0:01:04 
19Andrew Fawell (MMR)0:01:07 
20Eric Allocco0:01:15 
21Chad Kilmartin (Kilmartin Klan)0:01:50 
22Casey Swanson (Crankfire Racing)0:02:02 
23Ruben Leon0:02:20 
DNFRyan Cathrall (Yeri Cycle Rufusdesign)  
DNFPeter Scannell (Crankfire Racing)  
DNFJohn Normand (Lowriders)  
DNFPhilip Noto  
Cat. 1 Men 30-39
1Neil Snyder0:04:37 
2Robin Klinkert0:00:14 
3Christher Heck (Last Chapter)0:00:20 
4Mark Rutan (Last Chapter)0:00:35 
5John Pentecost (Guy-Trips.com)0:00:35 
6Michael Mullen (Elevate Cycles)0:00:41 
7Craig Kuzia Jr (Berkshire Out Fitters Leather Spiders Racing)0:00:41 
8Donnie Roberts (Excerise Cycle Sh)0:00:51 
9Brady Owens (Derailedonline.com)0:00:54 
10Steve Albrich (Last Chapter)0:00:55 
11Jorge Gomes (Last Chapter)0:00:58 
12Hernane Alves (Team Brazil)0:01:07 
13Seth Salwa (Wachusett Brewing Co.)0:01:07 
14Leif Erickson0:01:10 
15Erik Johson (Wachusett Brewing Co.)0:02:02 
16Todd Seplavy (Evil Bikes)0:02:15 
DNFKeith Wentworth (Blue Sky Bicycles Diablo Freeride Park)  
DNFChad Lawrence (Overlook Mtn Bikes)  
DNFNeal Demalo (Delta House Racing)  
Cat. 1 Men 40+
1Dennis Laclair (Wachusett Brewing Co.)0:05:10 
2Jacobk Delliegro (Sinical Racing Keswick Cycle)0:00:14 
3Thomas Anderson (Nema BikeLott)0:00:15 
4Douglas Wilson (Drummer Racing)0:00:22 
5Steve Battaglini (Elevate Cycles)0:00:28 
6Stefan Daney (Inspired Athletes)0:00:34 
7Ernie Reale0:00:42 
8George Ulmer (Sick Lines)0:00:43 
9Paul Makowski0:01:11 
10Paul Labarbera0:01:11 
11Todd Plessel0:01:37 
12Reid Kiniry (Michelin)0:02:30 
13Steve Cihylik0:03:16 
14John Pallotto (Crankfire Racing)0:04:01 
DNSRichard Rude (Cycle Center Racing)  
Cat. 1 Junior men 18 & under
1Alex Couture (Giant Michelin)0:04:40 
2Sam Pensler (Inspired Athletes)0:00:08 
3Luen Proft (Sinister Bikes)0:00:11 
4Parker Worthington (Puma)0:00:22 
5Logan Mulally (Specialized Team America)0:00:28 
6Max Hautaniemi0:00:38 
7Matt Lareau0:00:44 
8David Milkiewicz (ROTEC)0:00:45 
9Evan Mallory (Windham Mountain Outfitters)0:00:53 
10Jake Baxter (Voncooper)0:01:09 
11Mike Gross (Team Dr)0:01:46 
12Peter Mcnulty (Team Dr)0:02:45 
13Richard Rude Jr (Santa Cruz Allride Academy 1)  
DNFNathan Pensler (Loyote Hill)  
Cat. 2 Junior men 18 & under
1Max Syron (Sininster United Freeride)0:05:02 
2Cody Flach0:00:06 
3Ryan Syson (Sininster United Freeride)0:00:19 
4Greg Ziotnick Jr (Voncooper)0:00:25 
5Trimble Jeff0:00:45 
6Anthony Viselli0:01:01 
7Brad Ritter (Loweriders)0:01:21 
8Michael Barron0:01:39 
9Dylan Conte (Team Iride)0:01:52 
Cat. 2 Men 19-29
1Will Marks (Harley-David)0:05:06 
2Benjamin Estrich (Northeastern)0:00:05 
3Justin Wells (E-12)0:00:06 
4Nicholas White (Martys)0:00:13 
5Krishna Gaidhi (Voncooper)0:00:16 
6Kevin Cockerham (Sincial Racing)0:00:26 
7Rob Hasle (Loweriders)0:00:27 
8Kliesh Alex0:00:34 
9Sam Chipkin (Drummer Racing)0:00:34 
10George Berger0:00:36 
11Stephen Wilchek (Team Lowrider)0:00:39 
12Ryan Carry0:00:39 
13Andrew Cleminson0:00:49 
14Patty Richard (Wayfarer)0:01:05 
15Jason Boyko0:01:09 
16Ryan Clarke0:01:10 
17Roger Murphy0:01:12 
18Czaplicki Czaplick (Steven)0:01:30 
19Michael Garagan (Brandywine Cycle)0:01:40 
20Jeffrey Nelson0:02:06 
DNFMax Dreifuss (Sinister)  
DNFJonathan Gillespie  
Cat. 2 men 30-39
1Luke Wenschhof0:05:31 
2Casey Coull (Loweriders Derailed)0:00:07 
3Jason Washer (Lastchapter Clothing)0:00:18 
4James Boyer (Bike Sh Nema)0:00:35 
Cat. 2 Men 40-49
1Frank Swanoson (Team Town Cycle)0:06:50 
2Andrew Folcher (Sinical Racing)0:00:39 
3Gerald Rehn (Denali Cycles)0:01:42 
Cat. 3 Men 19-29
1Jarris Goldeisen (Race Pare)0:09:34 
DNFNelson Klein  
Cat. 3 Men 30-39
1Greg Blessing0:05:40 
2Michael Rossi (Marty's)0:00:50 
3Joaquin Canizales (Team Marty's)0:01:27 
4Brian Elwood (Azonic Oneal)0:01:29 
5David Gray0:02:01 
6Carl Rodio0:03:44 
7Todd Boucher (Bennett Bicyles )  
Cat. 3 Men 40-49
1George Bodycoat0:06:20 
2Daum Allan0:01:25 
3Doug Breslin  
Cat. 3 Junior men 14 & under
1Gregory Ciranlo0:05:56 
2Ben Bodycoat0:02:28 
DNFNick Gray  
Cat. 3 Junior men 18 & under
1Zack Taylor0:05:38 
2Levi Whiteaker0:02:09 
Cat. 1 Junior women 14 & udner
1Taylor Allison (MMR Adventures Nema)0:07:27 
Cat. 2-3 Women
1Rebecca Bagley (Ernies Cycle Sh)0:07:18 
2Felicia Kearsley0:01:19 
3Jennel Ortiz (Team Marty's 1)  
Cat. 3 Women 14 & underWomen Cat 3 Jr 01-14  
 Maddie Crowley (Sinister United Freeride)  
Back to top