Prokop and Molcik qualify fastest

Four crossers seated in advance of finals

Results
Elite men
1Michal Prokop (Cze)0:00:47 
2Roger Rinderknecht (Swi)0:00:01 
3Tomas Slavik (Cze)0:00:02 
4Johannes Fischbach (Ger)0:00:02 
5Kamil Tatarkovic (Cze)0:00:03 
6Luka Novak (Slo)0:00:03 
7Kieran Mcavoy (GBr)0:00:03 
8Kristjan Medvescek (Slo)0:00:03 
9Joost Wichman (Ned)0:00:03 
10Lukas Mechura (Cze)0:00:04 
11Pascal Seydoux (Swi)0:00:04 
12Jakub Riha (Cze)0:00:04 
13Tilen Frank (Slo)0:00:04 
14Scott Beaumont (GBr)0:00:04 
15Petr Muhlhans (Cze)  
16Dominik Gspan (Swi)0:00:04 
17Adam Stasek (Cze)0:00:04 
18Premek Tejchman (Cze)0:00:04 
19Rafael Alvarez De La (Spa)0:00:04 
20Quentin Derbier (Fra)0:00:05 
21Florian Gottschlich (Ger)0:00:05 
22Adrian Kiener (Swi)0:00:05 
23Rastislav Pirman (Svk)0:00:05 
24Jakub Hnidak (Cze)0:00:05 
25Jurg Meijer (Ned)0:00:05 
26Matej Stapic (Slo)0:00:05 
27Tom Dowie (GBr)0:00:05 
28David Graf (Swi)0:00:05 
29Filip Polc (Svk)0:00:06 
30Patrick Campbell-Jen (GBr)0:00:06 
31Aiko Göhler (Ger)0:00:06 
32Hannes Slavik (Aut)0:00:06 
33Piotr Paradowski (Pol)0:00:06 
34David Axelsson (Swe)0:00:06 
35Marek Pesko (Svk)0:00:06 
36Jan Ersek (Svk)0:00:06 
37Arne Tschugg (Ger)0:00:06 
38Matej Vitko (Svk)0:00:07 
39Bostjan Pisanec (Slo)0:00:07 
40Milan Prischetzky (Hun)0:00:07 
41Ziga Knez (Slo)0:00:07 
42Rafal Gawlikowski (Pol)0:00:07 
43Robert Kulesza (Pol)0:00:07 
44Nicolas Siedl (Aut)0:00:07 
45Tomasz Ostrowski (Pol)0:00:07 
46Joey Van Veghel (Ned)0:00:08 
47Luka Vesligaj (Slo)0:00:08 
48Maciej Chmiel (Pol)0:00:08 
49Gabor Vigh-Kiss (Hun)0:00:08 
50Remigiusz Oleszkiewi (Pol)0:00:08 
51Jani Podmiljsak (Slo)0:00:09 
52Stefan Scherz (Ger)0:00:09 
53Matija Stupar (Slo)0:00:10 
54Peter Prajczer (Hun)0:00:10 
55Adrian Hanko (Ger)0:00:10 
56Andrej Bratina (Slo)  
57Petrik Brückner (Ger)0:00:12 
58Gasper Hren (Slo)0:00:13 
59Dominik Gladen (Ger)0:00:15 
60Jan Novak (Cze)0:00:17 
61Nico Seidel (Ger)0:00:20 
62Guido Tschugg (Ger)0:02:28 
Elite women
1Anita Molcik (Aut)0:01:00 
2Rachel Seydoux (Swi)0:00:01 
3Lucia Oetjen (Swi)  
4Anneke Beerten (Ned)0:00:02 
5Angelika Hohenwarter (Aut)0:00:03 
6Steffi Marth (Ger)0:00:05 
7Laura Brethauer (Ger)0:00:06 
8Eva Castro Fernandez (Spa)0:00:07 
9Stephanie Teltscher (Ger)0:00:12 
Back to top