TechPowered By

More tech

Copenhagen 6-days 2011

Date range:
February 3- 8, 2011

February 05, Day 3:

Double session Saturday sees early cease fire

By:
Cycling News
Published:
February 05, 2011, 19:54 GMT,
Updated:
February 06, 2011, 16:32 GMT

Byrgesen/Ranneries profit with Madison win

Full results

Mini 3-day
# Rider Name (Country) Team Result
1 Andreas Stokbro DEN / Andreas Kron DEN 10  pts
2 Jonas Wang DEN / Daniel Jensen DEN 9  
3 Ellinor Huusko SVE / Gustav Chalmer Vinding DEN 3  
4 Mads Schilling DEN / Andreas Andresen DEN 3  
5 Rasmus Ambrosiusen DEN / Mads Hjort DEN 3  
6 Emil Funder DEN / Bjarke Andersen DEN 3  
7 Marcus Jønsson DEN / Mikkel Bjerg DEN 2  
8 Christian Larsen DEN / Anders Mielke DEN    
9 Lise Engberg DEN / Thomas Brayan-Lund DEN    
10 Mark Frederiksen DEN / Frederik Madsen DEN    
11 Peter Gylling DEN / Frederik Jørgensen DEN    
12 (-1 lap) Rasmus Lund Pedersen DAN / Carl Sørensen DAN    
13 Arne Birkemose DAN / Rasmus Boelsmand DAN    
14 (-3 laps) Anika Rasmussen DEN / Yasmin Jensen DEN    
Sprint 1
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jens-Erik Madsen (Den)/Marc Hester (Den) Principia 5  pts
2 Alex Rasmussen (Den)/Michael Mørkøv (Den) Lundbæk & Hansen 3  
3 Kenny de Ketele (Bel)/Tim Mertens (Bel) Agerbak Busservice 2  
4 Colby Pearce (USA)/Sebastian Donadio (Arg) CEC 1  
Sprint 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Nick Stöpler (Ned)/Jesper Mørkøv (Den) Watergroup 5  pts
2 Jiri Hochmann (Cze)/Martin Blaha (Cze) LOOP 3  
3 Niki Byrgesen (Den)/Christian Ranneries (Den) Post Danmark 2  
4 Franco Marvulli (Swi)/Alexander Aeschbach (Swi) Gittermand 1  
Sprint 3
# Rider Name (Country) Team Result
1 Luke Roberts (Aus)/Sebastian Lander (Den) Niscayah A/S 5  pts
2 Alexei Markov (Rus)/Ivan Kovalev (Rus) Claus Dalsgaard A/S / TeleBilling 3  
3 Colby Pearce (USA)/Sebastian Donadio (Arg) CEC 2  
4 Michael Smith Larsen (Den)/Yoeri Havik (Ned) Fitness World 1  
Sprint 4
# Rider Name (Country) Team Result
1 Kenny de Ketele (Bel)/Tim Mertens (Bel) Agerbak Busservice 5  pts
2 Danny Stam (Ned)/Leon van Bon (Ned) DSS Security 3  
3 Michael Smith Larsen (Den)/Yoeri Havik (Ned) Fitness World 2  
4 Franco Marvulli (Swi)/Alexander Aeschbach (Swi) Gittermand 1  
Sprint 5
# Rider Name (Country) Team Result
1 Nick Stöpler (Ned)/Jesper Mørkøv (Den) Watergroup 5  pts
2 Luke Roberts (Aus)/Sebastian Lander (Den) Niscayah A/S 3  
3 Jens-Erik Madsen (Den)/Marc Hester (Den) Principia 2  
4 Robert Bartko (Ger)/Robert Bengsch (Ger) Loxam 1  
Sprint 6
# Rider Name (Country) Team Result
1 Danny Stam (Ned)/Leon van Bon (Ned) DSS Security 5  pts
2 Jiri Hochmann (Cze)/Martin Blaha (Cze) LOOP 3  
3 Andreas Müller (Aut)/Tristan Marguet (Swi) PO Nielsen 2  
4 Alex Rasmussen (Den)/Michael Mørkøv (Den) Lundbæk & Hansen 1  
Derny race
# Rider Name (Country) Team Result
1 Luke Roberts (Aus)/Sebastian Lander (Den) Niscayah A/S 10  pts
2 Nick Stöpler (Ned)/Jesper Mørkøv (Den) Watergroup 8  
3 Franco Marvulli (Swi)/Alexander Aeschbach (Swi) Gittermand 6  
4 Niki Byrgesen (Den)/Christian Ranneries (Den) Post Danmark 5  
5 Alexei Markov (Rus)/Ivan Kovalev (Rus) Claus Dalsgaard A/S / TeleBilling 2  
Derny race
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jens-Erik Madsen (Den)/Marc Hester (Den) Principia 10  pts
2 Alex Rasmussen (Den)/Michael Mørkøv (Den) Lundbæk & Hansen 8  
3 Peter Schep (Ned)/Leif Lampater (Ger) Sydbank 6  
4 Robert Bartko (Ger)/Robert Bengsch (Ger) Loxam 4  
5 Danny Stam (Ned)/Leon van Bon (Ned) DSS Security 2  
Madison
# Rider Name (Country) Team Result
1 Niki Byrgesen (Den)/Christian Ranneries (Den) Post Danmark 20  pts
2 Jiri Hochmann (Cze)/Martin Blaha (Cze) LOOP 12  
3 Nick Stöpler (Ned)/Jesper Mørkøv (Den) Watergroup 10  
4 Luke Roberts (Aus)/Sebastian Lander (Den) Niscayah A/S 8  
5 (-1 lap) Peter Schep (Ned)/Leif Lampater (Ger) Sydbank 6  
6 Colby Pearce (USA)/Sebastian Donadio (Arg) CEC 4  
7 Michael Smith Larsen (Den)/Yoeri Havik (Ned) Fitness World    
8 Franco Marvulli (Swi)/Alexander Aeschbach (Swi) Gittermand    
9 Andreas Müller (Aut)/Tristan Marguet (Swi) PO Nielsen    
10 Danny Stam (Ned)/Leon van Bon (Ned) DSS Security    
11 Alex Rasmussen (Den)/Michael Mørkøv (Den) Lundbæk & Hansen    
12 Kenny de Ketele (Bel)/Tim Mertens (Bel) Agerbak Busservice    
13 Robert Bartko (Ger)/Robert Bengsch (Ger) Loxam    
14 Jens-Erik Madsen (Den)/Marc Hester (Den) Principia    

Second Session Results

Junior 3-day
# Rider Name (Country) Team Result
1 Andreas Jedig DEN / Patrick Olesen DEN 11  pts
2 Mathias Krigbaum DEN / Kenni Hansen DEN 10  
3 Alexander Lander DEN / Jonas Poulsen DEN 10  
4 Mathias Linderod DEN / Kim K. Laustsen DEN 6  
5 Patrick Leth DEN / Casper Pedersen DEN 3  
6 Emil Wang DEN / Andreas Pihl Nielsen DEN 1  
7 Julie Leth DEN / Marc Rasch Jensen DEN    
8 (-1 lap) Kristian Hamburger Holm DEN / Rasmus Bøgh Wallin 3  pts
9 Andreas Holm Gylling DEN / Frederik Bohé DEN    
10 Kamilla Sofie Vallin DEN / Fie Degn Larsen DEN    
11 Mathias Laursen DEN / Amalie Dideriksen DEN    
12 (-2 laps) Oliver Almind DEN / Frederik Gundersen DEN    
13 Mads Gram DEN / Frederik Valgren DEN    
14 Nicolai Just DEN / Tobias Asmussen NED    
15 (-3 laps) Daniel Hartvig DEN / Martin Frank DEN    
UIV Cup
# Rider Name (Country) Team Result
1 Christian Kreutzfeldt DEN / Lasse Norman Hansen 12  pts
2 Morten Øllegaard DEN / Mathias Øllegaard DEN 11  
3 Owain Doull ENG / Joshua Papworth ENG 10  
4 Ian Moir USA / Danny Heeley USA 9  
5 Simon Bigum DEN / Elias Helleskov Busk DEN 6  
6 Frederik Schwartz DEN / Casper Degn Larsen DEN 5  
7 Willy Heeneman NED / Mike Bond NED 5  
8 Nichlas E. Sørensen DEN / Michel Sandstød DEN 5  
9 Mathias Møller Nielsen DEN / Alexander Hjortnæs DEN    
10 (-2 laps) Patrick Clausen DEN / Jacob Mørkøv DEN 3  pts
11 Jesse Marans CAN / Bram Imming NED    
12 (-3 laps) Casper Folsach DEN / Steffen Thomsen DEN    
Sprint 1
# Rider Name (Country) Team Result
1 Alex Rasmussen (Den)/Michael Mørkøv (Den) Lundbæk & Hansen 5  pts
2 Jens-Erik Madsen (Den)/Marc Hester (Den) Principia 3  
3 Kenny de Ketele (Bel)/Tim Mertens (Bel) Agerbak Busservice 2  
4 Colby Pearce (USA)/Sebastian Donadio (Arg) CEC 1  
Sprint 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Franco Marvulli (Swi)/Alexander Aeschbach (Swi) Gittermand 5  pts
2 Peter Schep (Ned)/Leif Lampater (Ger) Sydbank 3  
3 Michael Smith Larsen (Den)/Yoeri Havik (Ned) Fitness World 2  
4 Colby Pearce (USA)/Sebastian Donadio (Arg) CEC 1  
Sprint 3
# Rider Name (Country) Team Result
1 Andreas Müller (Aut)/Tristan Marguet (Swi) PO Nielsen 5  pts
2 Kenny de Ketele (Bel)/Tim Mertens (Bel) Agerbak Busservice 3  
3 Peter Schep (Ned)/Leif Lampater (Ger) Sydbank 2  
4 Niki Byrgesen (Den)/Christian Ranneries (Den) Post Danmark 1  
Sprint 4
# Rider Name (Country) Team Result
1 Robert Bartko (Ger)/Robert Bengsch (Ger) Loxam 5  pts
2 Danny Stam (Ned)/Leon van Bon (Ned) DSS Security 3  
3 Luke Roberts (Aus)/Sebastian Lander (Den) Niscayah A/S 2  
4 Andreas Müller (Aut)/Tristan Marguet (Swi) PO Nielsen 1  
Sprint 5
# Rider Name (Country) Team Result
1 Niki Byrgesen (Den)/Christian Ranneries (Den) Post Danmark 5  pts
2 Kenny de Ketele (Bel)/Tim Mertens (Bel) Agerbak Busservice 3  
3 Danny Stam (Ned)/Leon van Bon (Ned) DSS Security 2  
4 Luke Roberts (Aus)/Sebastian Lander (Den) Niscayah A/S 1  
Sprint 6
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jens-Erik Madsen (Den)/Marc Hester (Den) Principia 5  pts
2 Alex Rasmussen (Den)/Michael Mørkøv (Den) Lundbæk & Hansen 3  
3 Andreas Müller (Aut)/Tristan Marguet (Swi) PO Nielsen 2  
4 Niki Byrgesen (Den)/Christian Ranneries (Den) Post Danmark 1  
Elimination
# Rider Name (Country) Team Result
1 Robert Bartko (Ger)/Robert Bengsch (Ger) Loxam 20  pts
2 Alex Rasmussen (Den)/Michael Mørkøv (Den) Lundbæk & Hansen 12  
3 Peter Schep (Ned)/Leif Lampater (Ger) Sydbank 10  
4 Danny Stam (Ned)/Leon van Bon (Ned) DSS Security 8  
5 Jens-Erik Madsen (Den)/Marc Hester (Den) Principia 6  
6 Michael Smith Larsen (Den)/Yoeri Havik (Ned) Fitness World 4  
7 Colby Pearce (USA)/Sebastian Donadio (Arg) CEC    
8 Franco Marvulli (Swi)/Alexander Aeschbach (Swi) Gittermand    
9 Andreas Müller (Aut)/Tristan Marguet (Swi) PO Nielsen    
10 Kenny de Ketele (Bel)/Tim Mertens (Bel) Agerbak Busservice    
11 Niki Byrgesen (Den)/Christian Ranneries (Den) Post Danmark    
12 Nick Stöpler (Ned)/Jesper Mørkøv (Den) Watergroup    
13 Luke Roberts (Aus)/Sebastian Lander (Den) Niscayah A/S    
14 Jiri Hochmann (Cze)/Martin Blaha (Cze) LOOP    
Madison
# Rider Name (Country) Team Result
1 Kenny de Ketele (Bel)/Tim Mertens (Bel) Agerbak Busservice 20  pts
2 (-1 lap) Franco Marvulli (Swi)/Alexander Aeschbach (Swi) Gittermand 12  
3 Peter Schep (Ned)/Leif Lampater (Ger) Sydbank 10  
4 Danny Stam (Ned)/Leon van Bon (Ned) DSS Security 8  
5 Jens-Erik Madsen (Den)/Marc Hester (Den) Principia 6  
6 Andreas Müller (Aut)/Tristan Marguet (Swi) PO Nielsen 4  
7 Alex Rasmussen (Den)/Michael Mørkøv (Den) Lundbæk & Hansen    
8 Robert Bartko (Ger)/Robert Bengsch (Ger) Loxam    
9 (-2 laps) Michael Smith Larsen (Den)/Yoeri Havik (Ned) Fitness World    
10 Jiri Hochmann (Cze)/Martin Blaha (Cze) LOOP    
11 Colby Pearce (USA)/Sebastian Donadio (Arg) CEC    
12 Luke Roberts (Aus)/Sebastian Lander (Den) Niscayah A/S    
13 Niki Byrgesen (Den)/Christian Ranneries (Den) Post Danmark    
14 Nick Stöpler (Ned)/Jesper Mørkøv (Den) Watergroup    
Derny
# Rider Name (Country) Team Result
1 Michael Smith Larsen (Den)/Yoeri Havik (Ned) Fitness World 10  pts
2 Franco Marvulli (Swi)/Alexander Aeschbach (Swi) Gittermand 8  
3 Luke Roberts (Aus)/Sebastian Lander (Den) Niscayah A/S 6  
4 Nick Stöpler (Ned)/Jesper Mørkøv (Den) Watergroup 4  
5 Niki Byrgesen (Den)/Christian Ranneries (Den) Post Danmark 2  
500m TT
# Rider Name (Country) Team Result
1 Peter Schep (Ned)/Leif Lampater (Ger) Sydbank 0:00:27.924  
2 Niki Byrgesen (Den)/Christian Ranneries (Den) Post Danmark 0:00:28.310  
3 Kenny de Ketele (Bel)/Tim Mertens (Bel) Agerbak Busservice 0:00:28.587  
4 Alexei Markov (Rus)/Ivan Kovalev (Rus) Claus Dalsgaard A/S / TeleBilling 0:00:28.660  
5 Danny Stam (Ned)/Leon van Bon (Ned) DSS Security 0:00:29.024  
6 Luke Roberts (Aus)/Sebastian Lander (Den) Niscayah A/S 0:00:29.329  
7 Michael Smith Larsen (Den)/Yoeri Havik (Ned) Fitness World 0:00:29.805  
8 Jiri Hochmann (Cze)/Martin Blaha (Cze) LOOP 0:00:29.827  
Lap record
# Rider Name (Country) Team Result
1 Andreas Müller (Aut)/Tristan Marguet (Swi) PO Nielsen 0:00:12.974  
2 Jens-Erik Madsen (Den)/Marc Hester (Den) Principia 0:00:12.999  
3 Alex Rasmussen (Den)/Michael Mørkøv (Den) Lundbæk & Hansen 0:00:13.119  
4 Robert Bartko (Ger)/Robert Bengsch (Ger) Loxam 0:00:13.210  
5 Kenny de Ketele (Bel)/Tim Mertens (Bel) Agerbak Busservice 0:00:13.259  
6 Peter Schep (Ned)/Leif Lampater (Ger) Sydbank 0:00:13.307  
7 Niki Byrgesen (Den)/Christian Ranneries (Den) Post Danmark 0:00:13.455  
8 Danny Stam (Ned)/Leon van Bon (Ned) DSS Security 0:00:13.466  
9 Jiri Hochmann (Cze)/Martin Blaha (Cze) LOOP 0:00:13.519  
10 Michael Smith Larsen (Den)/Yoeri Havik (Ned) Fitness World 0:00:13.649  
11 Luke Roberts (Aus)/Sebastian Lander (Den) Niscayah A/S 0:00:13.743  
12 Franco Marvulli (Swi)/Alexander Aeschbach (Swi) Gittermand 0:00:13.782  
13 Colby Pearce (USA)/Sebastian Donadio (Arg) CEC 0:00:13.864  
14 Nick Stöpler (Ned)/Jesper Mørkøv (Den) Watergroup 0:00:14.361  
Derny
# Rider Name (Country) Team Result
1 Robert Bartko (Ger)/Robert Bengsch (Ger) Loxam 10  pts
2 Alex Rasmussen (Den)/Michael Mørkøv (Den) Lundbæk & Hansen 8  
3 Kenny de Ketele (Bel)/Tim Mertens (Bel) Agerbak Busservice 6  
4 Danny Stam (Ned)/Leon van Bon (Ned) DSS Security 4  
5 Jens-Erik Madsen (Den)/Marc Hester (Den) Principia 2  
Derny sprint
# Rider Name (Country) Team Result
1 Danny Stam (Ned)/Leon van Bon (Ned) DSS Security 10  pts
2 Jiri Hochmann (Cze)/Martin Blaha (Cze) LOOP 6  
3 Kenny de Ketele (Bel)/Tim Mertens (Bel) Agerbak Busservice 5  
4 Robert Bartko (Ger)/Robert Bengsch (Ger) Loxam 4  
5 Colby Pearce (USA)/Sebastian Donadio (Arg) CEC 3  
6 Nick Stöpler (Ned)/Jesper Mørkøv (Den) Watergroup 2  
Scratch race
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jens-Erik Madsen (Den)/Marc Hester (Den) Principia 10  pts
2 Niki Byrgesen (Den)/Christian Ranneries (Den) Post Danmark 6  
3 Nick Stöpler (Ned)/Jesper Mørkøv (Den) Watergroup 5  
4 Colby Pearce (USA)/Sebastian Donadio (Arg) CEC 4  
5 Robert Bartko (Ger)/Robert Bengsch (Ger) Loxam 3  
6 Franco Marvulli (Swi)/Alexander Aeschbach (Swi) Gittermand 2  
7 Peter Schep (Ned)/Leif Lampater (Ger) Sydbank    
8 Andreas Müller (Aut)/Tristan Marguet (Swi) PO Nielsen    
9 Luke Roberts (Aus)/Sebastian Lander (Den) Niscayah A/S    
10 Alex Rasmussen (Den)/Michael Mørkøv (Den) Lundbæk & Hansen    
11 Kenny de Ketele (Bel)/Tim Mertens (Bel) Agerbak Busservice    
12 Danny Stam (Ned)/Leon van Bon (Ned) DSS Security    
13 Jiri Hochmann (Cze)/Martin Blaha (Cze) LOOP    
14 Michael Smith Larsen (Den)/Yoeri Havik (Ned) Fitness World    
Madison
# Rider Name (Country) Team Result
1 Alex Rasmussen (Den)/Michael Mørkøv (Den) Lundbæk & Hansen 20  pts
2 Franco Marvulli (Swi)/Alexander Aeschbach (Swi) Gittermand 12  
3 Danny Stam (Ned)/Leon van Bon (Ned) DSS Security 10  
4 Jens-Erik Madsen (Den)/Marc Hester (Den) Principia 8  
5 Robert Bartko (Ger)/Robert Bengsch (Ger) Loxam 6  
6 Kenny de Ketele (Bel)/Tim Mertens (Bel) Agerbak Busservice 4  
7 Andreas Müller (Aut)/Tristan Marguet (Swi) PO Nielsen    
8 Peter Schep (Ned)/Leif Lampater (Ger) Sydbank    
9 (-1 lap) Niki Byrgesen (Den)/Christian Ranneries (Den) Post Danmark    
10 Luke Roberts (Aus)/Sebastian Lander (Den) Niscayah A/S    
11 (-2 laps) Michael Smith Larsen (Den)/Yoeri Havik (Ned) Fitness World    
12 Jiri Hochmann (Cze)/Martin Blaha (Cze) LOOP    
13 Nick Stöpler (Ned)/Jesper Mørkøv (Den) Watergroup    
14 (-3 laps) Colby Pearce (USA)/Sebastian Donadio (Arg) CEC    
# Rider Name (Country) Team Result
1 Alex Rasmussen / Michael Mørkøv (Den) Lundbæk & Hansen 174  pts
2 Jens-Erik Madsen / Marc Hester (Den) Principia 160  
3 Kenny De Ketele / Tim Mertens (Bel) Agerbak Busservice 124  
4 Danny Stam / Léon van Bon (Ned) DSS Security 117  
5 Robert Bartko / Robert Bengsch (Ger) Loxam 109  
6 Peter Schep / Leif Lampater (Ned/Ger) Sydbank 102  
7 Andreas Müller / Tristan Marguet (Aut/Swi) PO Nielsen 100  
8 (-2 laps) Alexei Markov / Alexander Aeschbach (Rus/Swi) Gittermand 82  
9 (-6 laps) Luke Roberts / Sebastian Lander (Aus/Den) Niscayah A/S 79  
10 (-7 laps) Nicki Byrgesen / Christian Ranneries (Den) Post Danmark 77  
11 Nick Stöpler / Jesper Mørkøv (Ned/Den) Watergroup 76  
12 Jiri Hochmann / Martin Blaha (Cze) LOOP 29  
13 (-11 laps) Michael Smith Larsen / Yoeri Havik (Den/Ned) Fitness World 28  
14 (-13 laps) Colby Pearce / Sebastian Donadio (USA/Arg) CEC 38