TechPowered By

More tech

4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais 2011

Date range:
May 4- 8, 2011

May 04, Stage 1: Dunkerque - Orchies 180km

Kittel claims opening stage in Orchies

By:
Cycling News
Published:
May 04, 2011, 16:18 BST,
Updated:
May 04, 2011, 18:05 BST

Galimzyanov, Nizzolo not quick enough to top German

Marcel Kittel (Skil-Shimano) celebrates his victory in the first stage at the Four Days of Dunkirk.

Marcel Kittel (Skil-Shimano) celebrates his victory in the first stage at the Four Days of Dunkirk.

view thumbnail gallery

Marcel Kittel of Skil-Shimano won the mass sprint deciding the first stage at the Four Days of Dunkirk. The German beat Denis Galimzyanov (Katusha) and Giacomo Nizzolo (Leopard Trek) for stage honours.

For Kittel, who turns 22 in one week, it was the second win of the season. Kittel had won the third stage of the Tour of Langkawi plus finished second in the sprint finish at Rund um Köln.

The German stage winner also assumed the general classification lead. With time bonuses factored in Kittel leads Galimzyanov by 10 seconds and Nizzolo by 12 seconds.

Kittel further proved his sprint abilities in the opening Four Days of Dunkirk stage by also winning both intermediate sprints.

There were two climbs in the early part of the stage, which ran 180.6km from Dunkirk to Orchies but neither proved difficult enough to break up the peloton.

There were numerous escape attempts, but the group stayed pretty much together until km 81 when Stefano Borchi (De Rosa-Ceramica Flaminia) was finally able to establish a break. The Italian was able to get well away, building up a gap of 7:35.

The sprinter's teams were having none of that, though, and went to work chasing him down, with Katusha and Leopard Trek leading much of the chase. With 16km to go, Borchi was back in the group.

Things stayed together from there to the end, with the expected mass sprint finish producing an unexpected winner.

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Marcel Kittel (Ger) Skil - Shimano 4:14:52  
2 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha Team    
3 Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek    
4 Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun    
5 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ    
6 Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
7 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller    
8 Steven Caethoven (Bel) Veranda's Willems - Accent    
9 Denis Flahaut (Fra) Roubaix Lille Metropole    
10 Alexander Porsev (Rus) Katusha Team    
11 Leonardo Fabio Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne    
12 Luca Paolini (Ita) Katusha Team    
13 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
14 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar    
15 Michaël Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
16 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale    
17 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
18 Dieter Cappelle (Bel) Veranda's Willems - Accent    
19 Aidis Kruopis (Ltu) Landbouwkrediet    
20 Bert De Backer (Bel) Skil - Shimano    
21 Cyril Lemoine (Fra) Saur - Sojasun    
22 Michele Merlo (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
23 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole    
24 Davy Commeyne (Bel) Landbouwkrediet    
25 Frédérique Robert (Bel) Quickstep Cycling Team    
26 Mathieu Drujon (Fra) Big Mat - Auber 93    
27 Grégory Habeaux (Bel) Veranda's Willems - Accent    
28 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93    
29 Thomas Vernaeckt (Bel) Veranda's Willems - Accent    
30 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar    
31 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole    
32 Yoann Offredo (Fra) FDJ    
33 Filippo Baggio (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
34 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar    
35 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
36 Sven Jodts (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
37 Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
38 Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
39 Sven Vanthourenhout (Bel) Landbouwkrediet    
40 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller    
41 Saïd Haddou (Fra) Team Europcar    
42 Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
43 Juan José Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard    
44 Jean-Lou Paiani (Fra) Saur - Sojasun    
45 Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller    
46 Mitchell Docker (Aus) Skil - Shimano    
47 Steve Houanard (Fra) AG2R La Mondiale    
48 Maxime Vantomme (Bel) Katusha Team    
49 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar    
50 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar    
51 Bram Schmitz (Ned) Veranda's Willems - Accent    
52 James Vanlandschoot (Bel) Veranda's Willems - Accent    
53 Dominique Rollin (Can) FDJ    
54 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole    
55 Zdenek Stybar (Cze) Quickstep Cycling Team    
56 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Quickstep Cycling Team    
57 Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun    
58 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ    
59 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet    
60 Mickaël Delage (Fra) FDJ    
61 Johan Le Bon (Fra) Bretagne - Schuller    
62 Vladimir Isaichev (Rus) Katusha Team    
63 Julien Vermote (Bel) Quickstep Cycling Team    
64 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
65 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet    
66 Gianluca Maggiore (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
67 Filippo Pozzato (Ita) Katusha Team    
68 Giuseppe De Maria (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
69 Roger Kluge (Ger) Skil - Shimano    
70 Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
71 Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale    
72 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale    
73 Mathieu Claude (Fra) Team Europcar    
74 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano    
75 Ronan Racault (Fra) Big Mat - Auber 93    
76 Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun    
77 Jürgen Van Goolen (Bel) Veranda's Willems - Accent    
78 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller    
79 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
80 Sven Van Den Houte (Bel) Veranda's Willems - Accent    
81 Santo Anza (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
82 Martin Mortensen (Den) Leopard Trek    
83 Kevin De Weert (Bel) Quickstep Cycling Team    
84 Anders Lund (Den) Leopard Trek    
85 Joost Posthuma (Ned) Leopard Trek    
86 Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 93    
87 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller    
88 Nick Nuyens (Bel) Saxo Bank Sungard    
89 Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet    
90 Anthony Geslin (Fra) FDJ    
91 Ruslan Pydgornyy (Ukr) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
92 Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Metropole    
93 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale    
94 Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard    
95 Matthieu Sprick (Fra) Skil - Shimano    
96 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ    
97 Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team    
98 Frédéric Guesdon (Fra) FDJ    
99 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller    
100 Anthony Ravard (Fra) AG2R La Mondiale    
101 Stefano Borchi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
102 Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano    
103 Marco Bandiera (Ita) Quickstep Cycling Team    
104 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Saxo Bank Sungard    
105 Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
106 Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard    
107 Paolo Bailetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
108 Tristan Valentin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
109 Mads Christensen (Den) Saxo Bank Sungard    
110 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller    
111 Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis, Le Credit En Ligne    
112 Stijn Vandenbergh (Bel) Katusha Team    
113 Arnaud Coyot (Fra) Saur - Sojasun    
114 Federico Rocchetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
115 Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
116 Luke Roberts (Aus) Saxo Bank Sungard    
117 Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole    
118 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale    
119 Kevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole    
120 Martin Pedersen (Den) Leopard Trek    
121 Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 93    
122 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93    
123 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun    
124 Kris Boeckmans (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
125 Arnaud Molmy (Fra) Big Mat - Auber 93    
126 Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
127 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar    
128 Niki Terpstra (Ned) Quickstep Cycling Team    
129 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
130 Andy Cappelle (Bel) Quickstep Cycling Team    
131 Baptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet    
132 Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet    
133 Thomas Damuseau (Fra) Skil - Shimano    
134 Joost Van Leijen (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
135 Sylvain Georges (Fra) Big Mat - Auber 93    
136 Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun    
137 William Clarke (Aus) Leopard Trek    
138 Dominique Cornu (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
139 Benoit Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole    
DNF Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale    
Sprint 1 - Saint Sylvestre Cappel
# Rider Name (Country) Team Result
1 Marcel Kittel (Ger) Skil - Shimano 4  pts
2 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 2  
3 Vladimir Isaichev (Rus) Katusha Team 1  
Sprint 2 - Armentières
# Rider Name (Country) Team Result
1 Marcel Kittel (Ger) Skil - Shimano 4  pts
2 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 2  
3 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 1  
Sprint 3 - Beuvry la Forêt
# Rider Name (Country) Team Result
1 Stefano Borchi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 4  pts
2 Roger Kluge (Ger) Skil - Shimano 2  
3 Leonardo Fabio Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne 1  
Points
# Rider Name (Country) Team Result
1 Marcel Kittel (Ger) Skil - Shimano 20  pts
2 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha Team 17  
3 Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek 15  
4 Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun 13  
5 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ 11  
6 Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 10  
7 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller 9  
8 Steven Caethoven (Bel) Veranda's Willems - Accent 8  
9 Denis Flahaut (Fra) Roubaix Lille Metropole 7  
10 Alexander Porsev (Rus) Katusha Team 6  
11 Leonardo Fabio Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne 5  
12 Luca Paolini (Ita) Katusha Team 4  
13 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 3  
14 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar 2  
15 Michaël Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 1  
Mountain 1 - Monts des Cats
# Rider Name (Country) Team Result
1 Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole 3  pts
2 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano 2  
3 Bram Schmitz (Ned) Veranda's Willems - Accent 1  
Mountain 2 - Mont Noir
# Rider Name (Country) Team Result
1 Sylvain Georges (Fra) Big Mat - Auber 93 3  pts
2 Saïd Haddou (Fra) Team Europcar 2  
3 Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole 1  
Young riders
# Rider Name (Country) Team Result
1 Marcel Kittel (Ger) Skil - Shimano 4:14:52  
2 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha Team    
3 Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek    
4 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
5 Michaël Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
6 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
7 Aidis Kruopis (Ltu) Landbouwkrediet    
8 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole    
9 Frédérique Robert (Bel) Quickstep Cycling Team    
10 Thomas Vernaeckt (Bel) Veranda's Willems - Accent    
11 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole    
12 Yoann Offredo (Fra) FDJ    
13 Filippo Baggio (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
14 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
15 Sven Jodts (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
16 Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
17 Jean-Lou Paiani (Fra) Saur - Sojasun    
18 Mitchell Docker (Aus) Skil - Shimano    
19 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole    
20 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Quickstep Cycling Team    
21 Johan Le Bon (Fra) Bretagne - Schuller    
22 Julien Vermote (Bel) Quickstep Cycling Team    
23 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
24 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet    
25 Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
26 Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale    
27 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano    
28 Ronan Racault (Fra) Big Mat - Auber 93    
29 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller    
30 Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Metropole    
31 Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard    
32 Stefano Borchi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
33 Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard    
34 Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
35 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale    
36 Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 93    
37 Kris Boeckmans (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
38 Arnaud Molmy (Fra) Big Mat - Auber 93    
39 Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
40 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar    
41 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
42 Baptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet    
43 Thomas Damuseau (Fra) Skil - Shimano    
44 Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun    
Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 Katusha Team 12:44:36  
2 Veranda's Willems - Accent    
3 Cofidis, Le Credit En Ligne    
4 Roubaix Lille Metropole    
5 Skil - Shimano    
6 Topsport Vlaanderen - Mercator    
7 Saur - Sojasun    
8 Team Europcar    
9 Landbouwkrediet    
10 FDJ    
11 Bretagne - Schuller    
12 De Rosa - Ceramica Flaminia    
13 Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
14 Big Mat - Auber 93    
15 AG2R La Mondiale    
16 Quickstep Cycling Team    
17 Leopard Trek    
18 Saxo Bank Sungard    
General classification after stage 1
# Rider Name (Country) Team Result
1 Marcel Kittel (Ger) Skil - Shimano 4:14:36  
2 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha Team 0:00:10  
3 Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek 0:00:12  
4 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 0:00:13  
5 Stefano Borchi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
6 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 0:00:14  
7 Roger Kluge (Ger) Skil - Shimano    
8 Leonardo Fabio Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:15  
9 Vladimir Isaichev (Rus) Katusha Team    
10 Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun 0:00:16  
11 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ    
12 Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
13 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller    
14 Steven Caethoven (Bel) Veranda's Willems - Accent    
15 Denis Flahaut (Fra) Roubaix Lille Metropole    
16 Alexander Porsev (Rus) Katusha Team    
17 Luca Paolini (Ita) Katusha Team    
18 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
19 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar    
20 Michaël Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
21 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale    
22 Dieter Cappelle (Bel) Veranda's Willems - Accent    
23 Aidis Kruopis (Ltu) Landbouwkrediet    
24 Bert De Backer (Bel) Skil - Shimano    
25 Cyril Lemoine (Fra) Saur - Sojasun    
26 Michele Merlo (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
27 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole    
28 Davy Commeyne (Bel) Landbouwkrediet    
29 Frédérique Robert (Bel) Quickstep Cycling Team    
30 Mathieu Drujon (Fra) Big Mat - Auber 93    
31 Grégory Habeaux (Bel) Veranda's Willems - Accent    
32 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93    
33 Thomas Vernaeckt (Bel) Veranda's Willems - Accent    
34 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar    
35 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole    
36 Yoann Offredo (Fra) FDJ    
37 Filippo Baggio (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
38 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
39 Sven Jodts (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
40 Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
41 Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
42 Sven Vanthourenhout (Bel) Landbouwkrediet    
43 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller    
44 Saïd Haddou (Fra) Team Europcar    
45 Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
46 Juan José Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard    
47 Jean-Lou Paiani (Fra) Saur - Sojasun    
48 Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller    
49 Mitchell Docker (Aus) Skil - Shimano    
50 Steve Houanard (Fra) AG2R La Mondiale    
51 Maxime Vantomme (Bel) Katusha Team    
52 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar    
53 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar    
54 Bram Schmitz (Ned) Veranda's Willems - Accent    
55 James Vanlandschoot (Bel) Veranda's Willems - Accent    
56 Dominique Rollin (Can) FDJ    
57 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole    
58 Zdenek Stybar (Cze) Quickstep Cycling Team    
59 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Quickstep Cycling Team    
60 Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun    
61 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ    
62 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet    
63 Mickaël Delage (Fra) FDJ    
64 Johan Le Bon (Fra) Bretagne - Schuller    
65 Julien Vermote (Bel) Quickstep Cycling Team    
66 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
67 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet    
68 Gianluca Maggiore (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
69 Filippo Pozzato (Ita) Katusha Team    
70 Giuseppe De Maria (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
71 Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
72 Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale    
73 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale    
74 Mathieu Claude (Fra) Team Europcar    
75 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano    
76 Ronan Racault (Fra) Big Mat - Auber 93    
77 Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun    
78 Jürgen Van Goolen (Bel) Veranda's Willems - Accent    
79 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller    
80 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
81 Sven Van Den Houte (Bel) Veranda's Willems - Accent    
82 Santo Anza (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
83 Martin Mortensen (Den) Leopard Trek    
84 Kevin De Weert (Bel) Quickstep Cycling Team    
85 Anders Lund (Den) Leopard Trek    
86 Joost Posthuma (Ned) Leopard Trek    
87 Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 93    
88 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller    
89 Nick Nuyens (Bel) Saxo Bank Sungard    
90 Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet    
91 Anthony Geslin (Fra) FDJ    
92 Ruslan Pydgornyy (Ukr) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
93 Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Metropole    
94 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale    
95 Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard    
96 Matthieu Sprick (Fra) Skil - Shimano    
97 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ    
98 Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team    
99 Frédéric Guesdon (Fra) FDJ    
100 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller    
101 Anthony Ravard (Fra) AG2R La Mondiale    
102 Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano    
103 Marco Bandiera (Ita) Quickstep Cycling Team    
104 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Saxo Bank Sungard    
105 Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
106 Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard    
107 Paolo Bailetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
108 Tristan Valentin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
109 Mads Christensen (Den) Saxo Bank Sungard    
110 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller    
111 Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis, Le Credit En Ligne    
112 Stijn Vandenbergh (Bel) Katusha Team    
113 Arnaud Coyot (Fra) Saur - Sojasun    
114 Federico Rocchetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
115 Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
116 Luke Roberts (Aus) Saxo Bank Sungard    
117 Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole    
118 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale    
119 Kevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole    
120 Martin Pedersen (Den) Leopard Trek    
121 Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 93    
122 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93    
123 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun    
124 Kris Boeckmans (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
125 Arnaud Molmy (Fra) Big Mat - Auber 93    
126 Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
127 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar    
128 Niki Terpstra (Ned) Quickstep Cycling Team    
129 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
130 Andy Cappelle (Bel) Quickstep Cycling Team    
131 Baptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet    
132 Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet    
133 Thomas Damuseau (Fra) Skil - Shimano    
134 Joost Van Leijen (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
135 Sylvain Georges (Fra) Big Mat - Auber 93    
136 Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun    
137 William Clarke (Aus) Leopard Trek    
138 Dominique Cornu (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
139 Benoit Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole    
Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Marcel Kittel (Ger) Skil - Shimano 28  pts
2 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha Team 17  
3 Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek 15  
4 Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun 13  
5 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ 11  
6 Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 10  
7 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller 9  
8 Steven Caethoven (Bel) Veranda's Willems - Accent 8  
9 Denis Flahaut (Fra) Roubaix Lille Metropole 7  
10 Leonardo Fabio Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne 6  
11 Alexander Porsev (Rus) Katusha Team 6  
12 Stefano Borchi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 4  
13 Luca Paolini (Ita) Katusha Team 4  
14 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 3  
15 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 3  
16 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 2  
17 Roger Kluge (Ger) Skil - Shimano 2  
18 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar 2  
19 Vladimir Isaichev (Rus) Katusha Team 1  
20 Michaël Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 1  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole 4  pts
2 Sylvain Georges (Fra) Big Mat - Auber 93 3  
3 Saïd Haddou (Fra) Team Europcar 2  
4 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano 2  
5 Bram Schmitz (Ned) Veranda's Willems - Accent 1  
Sprint classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Marcel Kittel (Ger) Skil - Shimano 8  pts
2 Stefano Borchi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 4  
3 Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole 4  
4 Sylvain Georges (Fra) Big Mat - Auber 93 3  
5 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 3  
6 Saïd Haddou (Fra) Team Europcar 2  
7 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 2  
8 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano 2  
9 Roger Kluge (Ger) Skil - Shimano 2  
10 Vladimir Isaichev (Rus) Katusha Team 1  
11 Leonardo Fabio Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne 1  
12 Bram Schmitz (Ned) Veranda's Willems - Accent 1  
Young rider classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Marcel Kittel (Ger) Skil - Shimano 4:14:36  
2 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha Team 0:00:10  
3 Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek 0:00:12  
4 Stefano Borchi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 0:00:13  
5 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 0:00:14  
6 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:16  
7 Michaël Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
8 Aidis Kruopis (Ltu) Landbouwkrediet    
9 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole    
10 Frédérique Robert (Bel) Quickstep Cycling Team    
11 Thomas Vernaeckt (Bel) Veranda's Willems - Accent    
12 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole    
13 Yoann Offredo (Fra) FDJ    
14 Filippo Baggio (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
15 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
16 Sven Jodts (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
17 Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia    
18 Jean-Lou Paiani (Fra) Saur - Sojasun    
19 Mitchell Docker (Aus) Skil - Shimano    
20 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole    
21 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Quickstep Cycling Team    
22 Johan Le Bon (Fra) Bretagne - Schuller    
23 Julien Vermote (Bel) Quickstep Cycling Team    
24 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
25 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet    
26 Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
27 Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale    
28 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano    
29 Ronan Racault (Fra) Big Mat - Auber 93    
30 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller    
31 Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Metropole    
32 Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard    
33 Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard    
34 Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
35 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale    
36 Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 93    
37 Kris Boeckmans (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
38 Arnaud Molmy (Fra) Big Mat - Auber 93    
39 Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
40 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar    
41 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
42 Baptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet    
43 Thomas Damuseau (Fra) Skil - Shimano    
44 Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun    
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Katusha Team 12:44:36  
2 Veranda's Willems - Accent    
3 Cofidis, Le Credit En Ligne    
4 Roubaix Lille Metropole    
5 Skil - Shimano    
6 Topsport Vlaanderen - Mercator    
7 Saur - Sojasun    
8 Team Europcar    
9 Landbouwkrediet    
10 FDJ    
11 Bretagne - Schuller    
12 De Rosa - Ceramica Flaminia    
13 Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
14 Big Mat - Auber 93    
15 AG2R La Mondiale    
16 Quickstep Cycling Team    
17 Leopard Trek    
18 Saxo Bank Sungard