Montaña claims mountaintop victory

Montaña moves to second on GC, Belda remains in race lead

Results
1Freddy Montaña (Col) Boyaca Es Para Vivirla4:34:30 
2Luca Zanasca (Ita) Centri della Calzatura0:00:07 
3David Belda (Spa) Boyaca Es Para Vivirla0:00:15 
4Manuel Lloret (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar0:00:28 
5Bruno Silva (Por) Aluvia - Valongo0:00:31 
6Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental0:00:32 
7David De La Cruz (Spa) ECP  
8Joeri Adams (Bel) Rabobank Continental0:00:39 
9Karol Domagalski (Pol) Azysa - WRC - Conor0:00:41 
10David Gutierrez (Spa) Camargo Ferroatlantica  
11Victor De La Parte (Spa) Caja Rural0:00:45 
12Nairo Quintana (Col) Boyaca Es Para Vivirla0:00:52 
13Carlos Baltazar (Por) Aluvia - Valongo0:00:57 
14Gustavo Rodriguez (Spa) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega0:01:00 
15Carlos Andre Ibañez (Col) Diputacion de Leon - Deyser Team0:01:02 
16Paul Hendrik Kneppers (Ned) Telco - Intercoms0:01:05 
17Francisco Torrella (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar  
18Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural  
19Pol Nabben (Ned) Diputacion de Leon - Deyser Team0:01:10 
20Peter Van Dijk (Ned) Telco - Intercoms0:01:14 
21Igor Romero (Spa) Cafes Baque  
22Jon Garate (Spa) Bidelan - Kirolgi  
23Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural  
24Jorge Silva (Por) Aluvia - Valongo0:01:17 
25Sergio Vergara (Spa) Camargo Ferroatlantica  
26Carlos Juez (Spa) Cafes Baque  
27Asier Fernandez (Spa) Telco - Intercoms0:01:21 
28Marcos Vazquez (Spa) ECP0:01:23 
29Eloy Ruiz (Spa) Andalucía - Cajasur0:01:31 
30Xavier Iriarte (Spa) Bidelan - Kirolgi  
31Thijs Al (Ned) AA Drink0:01:34 
32Boy Van Poppel (Ned) Rabobank Continental0:01:36 
33Peter Schep (Ned) AA Drink0:01:39 
34Alejandro Serna (Col) Boyaca Es Para Vivirla0:01:46 
35Arnau Mendez (Spa) ECP0:01:48 
36Jordi Fite (Spa) ECP0:01:55 
37Mikel Filgueira (Spa) Caja Rural  
38Francisco Javier Lopez (Spa) Andalucía - Cajasur  
39Alvaro Lana (Spa) Azysa - WRC - Conor  
40Jose Belda (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar0:02:02 
41Juan Jose Sanchez (Spa) Camargo Ferroatlantica0:02:06 
42Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental0:02:11 
43Julen Gonzalez (Spa) Caja Rural  
44Adrian Legasa (Spa) Bidelan - Kirolgi  
45Francisco Javier Carrasco (Spa) ECP  
46Pere Solano (Spa) Azysa - WRC - Conor0:02:16 
47Dimitry Nikandrov (Rus) Centri della Calzatura0:02:24 
48Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Continental  
49Vitor Carvalho (Por) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega0:02:45 
50Francisco Javier Martinez (Spa) Cafes Baque0:03:05 
51Guillermo Lana (Spa) Caja Rural  
52David Gonzalez (Spa) Azysa - WRC - Conor0:03:10 
53André Ferreira (Por) Aluvia - Valongo0:03:25 
54Helder Leal (Por) Aluvia - Valongo  
55Edwin Parra (Col) Boyaca Es Para Vivirla0:03:32 
56Marco Flores (Arg) Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto0:03:34 
57Jozef Petrus Van (Ned) Diputacion de Leon - Deyser Team0:03:41 
58Alfonso Suaña (Spa) Camargo Ferroatlantica  
59David Gutierrez (Spa) Camargo Ferroatlantica  
60Danny Stam (Ned) AA Drink0:03:53 
61Gustavo Perez (Arg) Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto0:03:56 
62Juan Manuel Perez (Spa) Cafes Baque0:04:07 
63Adrian Saez (Spa) Caja Rural0:04:49 
64Marco Cunha (Por) Aluvia - Valongo0:05:50 
65Jose Manuel Ballesta (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar0:07:45 
66Joaquin Ortega (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar0:07:47 
67Juan Abenham Gallego (Spa) Andalucía - Cajasur  
68Giuseppe Muraglia (Pol) Centri della Calzatura0:08:32 
69Domenico Loria (Ita) Centri della Calzatura0:08:34 
70Juan Olmo (Spa) Boyaca Es Para Vivirla0:10:54 
71Andrs Vigil (Spa) ECP0:13:08 
72Victor Garcia (Mex) Diputacion de Leon - Deyser Team0:13:22 
73Francisco Clavijo (Spa) Andalucía - Cajasur0:14:19 
74Abd Belmoukhtar (Alg) Telco - Intercoms0:14:29 
75Ugaitz Artola (Spa) Bidelan - Kirolgi0:15:09 
76Jesus Garcia (Spa) Cafes Baque0:18:51 
77Michaël Van Staeyen (Bel) Rabobank Continental0:22:25 
78Rui Vinhas (Por) Aluvia - Valongo  
79Mitchell Huenders (Ned) AA Drink  
80Fernando Carvalho (Por) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega  
81Antonio Carvalho (Por) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega  
82Daniel Saenz (Spa) Telco - Intercoms  
83Eugenio Loria (Ita) Centri della Calzatura  
84Carles Herrero (Spa) ECP  
85Artur Krol (Pol) Centri della Calzatura  
86Eddy Ijzendoorn (Ned) AA Drink  
87Nicolas Palma (Uru) Azysa - WRC - Conor  
88Jeff Vermeulen (Ned) AA Drink  
89Borja Abasolo (Spa) Cafes Baque  
90Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental  
91Jose De Jesus Bravo (Mex) Diputacion de Leon - Deyser Team  
92Rui Sa (Por) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega  
93Pablo Martinez (Spa) Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto0:22:30 
94Albert Ebri (Spa) Azysa - WRC - Conor  
95Jorge Alvarez (Spa) Diputacion de Leon - Deyser Team0:36:02 
96Javier Sarda (Spa) Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto  
97Miguel Bergua (Spa) Telco - Intercoms  
98Jorge Llano (Spa) Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto  
99Gonzalo Rosal (Spa) Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto  
100Jose Antonio Cerezo (Spa) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega  
101Domingo Lopez (Spa) Andalucía - Cajasur  
102Carlos Delgado (Spa) Bidelan - Kirolgi  
103Sebasti N Mora (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar  
104Eugeny Zhadkevich (Rus) Telco - Intercoms  
105Manuel Salmeron (Spa) Cafes Baque0:36:05 
106Daniele Di Nucci (Ita) Centri della Calzatura  
107William Aranzazu (Col) Boyaca Es Para Vivirla  
108Jose-Luis Ruiz (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar  
109Tiago Silva (Por) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega0:36:08 
110David Alfonso (Spa) Camargo Ferroatlantica  
DNFJose Luis Cano (Spa) Andalucía - Cajasur  
DNFAsier Bolivar (Spa) Bidelan - Kirolgi  
DNFUnai Iparragirre (Spa) Bidelan - Kirolgi  
DNFVicente Grau (Spa) Camargo Ferroatlantica  
DNFPablo Hernan (Ita) Azysa - WRC - Conor  
Points
1Freddy Montaña (Col) Boyaca Es Para Vivirla25pts
2Luca Zanasca (Ita) Centri della Calzatura20 
3David Belda (Spa) Boyaca Es Para Vivirla16 
4Manuel Lloret (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar14 
5Bruno Silva (Por) Aluvia - Valongo12 
6Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental10 
7David De La Cruz (Spa) ECP9 
8Joeri Adams (Bel) Rabobank Continental8 
9Karol Domagalski (Pol) Azysa - WRC - Conor7 
10David Gutierrez (Spa) Camargo Ferroatlantica6 
11Victor De La Parte (Spa) Caja Rural5 
12Nairo Quintana (Col) Boyaca Es Para Vivirla4 
13Carlos Baltazar (Por) Aluvia - Valongo3 
14Gustavo Rodriguez (Spa) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega2 
15Carlos Andre Ibañez (Col) Diputacion de Leon - Deyser Team1 
Sprint 1 - km 52.9
1Domenico Loria (Ita) Centri della Calzatura3pts
2Artur Krol (Pol) Centri della Calzatura2 
3Carlos Delgado (Spa) Bidelan - Kirolgi1 
Sprint 2 - km 114
1Joaquin Ortega (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar3pts
2Jozef Petrus Van (Ned) Diputacion de Leon - Deyser Team2 
3Dimitry Nikandrov (Rus) Centri della Calzatura1 
KOM 1 - Alto de la Collada (Cat. 3) km 25.5
1Sergio Vergara (Spa) Camargo Ferroatlantica3pts
2Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental2 
3Domenico Loria (Ita) Centri della Calzatura1 
KOM 2 - Collada de Aralla (Cat. 1) km 91.9
1David Gutierrez (Spa) Camargo Ferroatlantica10pts
2Gustavo Rodriguez (Spa) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega8 
3Freddy Montaña (Col) Boyaca Es Para Vivirla6 
4Carlos Andre Ibañez (Col) Diputacion de Leon - Deyser Team4 
5Arnau Mendez (Spa) ECP2 
6Alejandro Serna (Col) Boyaca Es Para Vivirla1 
KOM 3 - Collada de Carmenes (Cat. 2) km 123
1David Gutierrez (Spa) Camargo Ferroatlantica6pts
2Alejandro Serna (Col) Boyaca Es Para Vivirla4 
3Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural2 
4Jozef Petrus Van (Ned) Diputacion de Leon - Deyser Team1 
KOM 4 - Collada Valdeteja (Cat. 3) km 137.5
1Freddy Montaña (Col) Boyaca Es Para Vivirla3pts
2Domenico Loria (Ita) Centri della Calzatura2 
3Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Continental1 
KOM 5 - Alto de Valporquero (Cat. 1) 178.1
1Freddy Montaña (Col) Boyaca Es Para Vivirla10pts
2Luca Zanasca (Ita) Centri della Calzatura8 
3David Belda (Spa) Boyaca Es Para Vivirla6 
4Manuel Lloret (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar4 
5Bruno Silva (Por) Aluvia - Valongo2 
6Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental1 
Teams
1Boyaca Es Para Vivirla13:44:37 
2Aluvia - Valongo0:01:38 
3Rabobank Continental0:01:40 
4Caja Rural0:01:57 
5CCN-Valencia Terra y Mar0:02:28 
6Telco - Intercoms0:02:33 
7ECP0:02:36 
8Camargo Ferroatlantica0:02:57 
9Azysa - WRC - Conor0:03:45 
10Bidelan - Kirolgi0:03:49 
11Cafes Baque0:04:29 
12Diputacion de Leon - Deyser Team0:04:46 
13AA Drink0:05:59 
14Centri della Calzatura0:09:56 
15Andalucía - Cajasur0:10:06 
16Ciudade de Lugo - Artesania Gallega0:25:03 
17Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto0:28:53 
General classification after stage 4
1David Belda (Spa) Boyaca Es Para Vivirla14:37:18 
2Freddy Montaña (Col) Boyaca Es Para Vivirla0:00:30 
3Luca Zanasca (Ita) Centri della Calzatura0:00:37 
4Manuel Lloret (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar0:00:58 
5Bruno Silva (Por) Aluvia - Valongo0:01:01 
6Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental0:01:02 
7David De La Cruz (Spa) ECP  
8Joeri Adams (Bel) Rabobank Continental0:01:09 
9David Gutierrez (Spa) Camargo Ferroatlantica0:01:11 
10Karol Domagalski (Pol) Azysa - WRC - Conor  
11Pol Nabben (Ned) Diputacion de Leon - Deyser Team0:01:12 
12Victor De La Parte (Spa) Caja Rural0:01:15 
13Nairo Quintana (Col) Boyaca Es Para Vivirla0:01:22 
14Carlos Baltazar (Por) Aluvia - Valongo0:01:27 
15Gustavo Rodriguez (Spa) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega0:01:30 
16Carlos Andre Ibañez (Col) Diputacion de Leon - Deyser Team0:01:32 
17Paul Hendrik Kneppers (Ned) Telco - Intercoms0:01:35 
18Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural  
19Francisco Torrella (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar  
20Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural0:01:44 
21Igor Romero (Spa) Cafes Baque  
22Jon Garate (Spa) Bidelan - Kirolgi  
23Carlos Juez (Spa) Cafes Baque0:01:47 
24Jorge Silva (Por) Aluvia - Valongo  
25Sergio Vergara (Spa) Camargo Ferroatlantica  
26Asier Fernandez (Spa) Telco - Intercoms0:01:51 
27Eloy Ruiz (Spa) Andalucía - Cajasur0:02:01 
28Xavier Iriarte (Spa) Bidelan - Kirolgi  
29Thijs Al (Ned) AA Drink0:02:04 
30Boy Van Poppel (Ned) Rabobank Continental0:02:06 
31Alejandro Serna (Col) Boyaca Es Para Vivirla0:02:16 
32Arnau Mendez (Spa) ECP0:02:18 
33Francisco Javier Lopez (Spa) Andalucía - Cajasur0:02:25 
34Mikel Filgueira (Spa) Caja Rural  
35Jordi Fite (Spa) ECP  
36Jose Belda (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar0:02:32 
37Juan Jose Sanchez (Spa) Camargo Ferroatlantica0:02:36 
38Francisco Javier Carrasco (Spa) ECP0:02:41 
39Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental  
40Adrian Legasa (Spa) Bidelan - Kirolgi  
41Peter Schep (Ned) AA Drink0:02:43 
42Pere Solano (Spa) Azysa - WRC - Conor0:02:46 
43Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Continental0:02:54 
44Dimitry Nikandrov (Rus) Centri della Calzatura  
45Vitor Carvalho (Por) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega0:03:15 
46Marcos Vazquez (Spa) ECP0:03:32 
47Francisco Javier Martinez (Spa) Cafes Baque0:03:35 
48Guillermo Lana (Spa) Caja Rural  
49David Gonzalez (Spa) Azysa - WRC - Conor0:03:40 
50André Ferreira (Por) Aluvia - Valongo0:03:55 
51Edwin Parra (Col) Boyaca Es Para Vivirla0:04:02 
52Marco Flores (Arg) Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto0:04:04 
53Alfonso Suaña (Spa) Camargo Ferroatlantica0:04:11 
54David Gutierrez (Spa) Camargo Ferroatlantica  
55Jozef Petrus Van (Ned) Diputacion de Leon - Deyser Team  
56Alvaro Lana (Spa) Azysa - WRC - Conor0:04:12 
57Julen Gonzalez (Spa) Caja Rural0:04:20 
58Danny Stam (Ned) AA Drink0:04:23 
59Gustavo Perez (Arg) Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto0:04:26 
60Juan Manuel Perez (Spa) Cafes Baque0:04:37 
61Adrian Saez (Spa) Caja Rural0:05:19 
62Marco Cunha (Por) Aluvia - Valongo0:06:20 
63Peter Van Dijk (Ned) Telco - Intercoms0:06:22 
64Helder Leal (Por) Aluvia - Valongo0:07:19 
65Jose Manuel Ballesta (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar0:08:15 
66Joaquin Ortega (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar0:08:17 
67Juan Abenham Gallego (Spa) Andalucía - Cajasur  
68Giuseppe Muraglia (Pol) Centri della Calzatura0:09:02 
69Domenico Loria (Ita) Centri della Calzatura0:09:04 
70Juan Olmo (Spa) Boyaca Es Para Vivirla0:11:24 
71Victor Garcia (Mex) Diputacion de Leon - Deyser Team0:13:52 
72Francisco Clavijo (Spa) Andalucía - Cajasur0:14:49 
73Abd Belmoukhtar (Alg) Telco - Intercoms0:14:59 
74Andrs Vigil (Spa) ECP0:15:17 
75Ugaitz Artola (Spa) Bidelan - Kirolgi0:15:39 
76Jesus Garcia (Spa) Cafes Baque0:19:21 
77Michaël Van Staeyen (Bel) Rabobank Continental0:22:55 
78Antonio Carvalho (Por) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega  
79Eddy Ijzendoorn (Ned) AA Drink  
80Artur Krol (Pol) Centri della Calzatura  
81Jeff Vermeulen (Ned) AA Drink  
82Eugenio Loria (Ita) Centri della Calzatura  
83Mitchell Huenders (Ned) AA Drink  
84Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental  
85Carles Herrero (Spa) ECP  
86Rui Sa (Por) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega  
87Rui Vinhas (Por) Aluvia - Valongo  
88Borja Abasolo (Spa) Cafes Baque  
89Jose De Jesus Bravo (Mex) Diputacion de Leon - Deyser Team  
90Daniel Saenz (Spa) Telco - Intercoms  
91Nicolas Palma (Uru) Azysa - WRC - Conor  
92Fernando Carvalho (Por) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega  
93Albert Ebri (Spa) Azysa - WRC - Conor0:23:00 
94Pablo Martinez (Spa) Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto0:31:31 
95Jose Antonio Cerezo (Spa) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega0:36:32 
96Jorge Alvarez (Spa) Diputacion de Leon - Deyser Team  
97Miguel Bergua (Spa) Telco - Intercoms  
98Javier Sarda (Spa) Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto  
99Gonzalo Rosal (Spa) Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto  
100William Aranzazu (Col) Boyaca Es Para Vivirla0:36:35 
101Manuel Salmeron (Spa) Cafes Baque  
102Daniele Di Nucci (Ita) Centri della Calzatura  
103Jose-Luis Ruiz (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar  
104Tiago Silva (Por) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega0:36:38 
105David Alfonso (Spa) Camargo Ferroatlantica  
106Jorge Llano (Spa) Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto0:36:45 
107Sebasti N Mora (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar0:38:19 
108Carlos Delgado (Spa) Bidelan - Kirolgi0:38:34 
109Eugeny Zhadkevich (Rus) Telco - Intercoms0:40:45 
110Domingo Lopez (Spa) Andalucía - Cajasur0:43:52 
Points classification
1Domenico Loria (Ita) Centri della Calzatura50pts
2David Belda (Spa) Boyaca Es Para Vivirla41 
3Michaël Van Staeyen (Bel) Rabobank Continental41 
4Boy Van Poppel (Ned) Rabobank Continental36 
5Francisco Javier Carrasco (Spa) ECP35 
6Freddy Montaña (Col) Boyaca Es Para Vivirla25 
7Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Continental25 
8Luca Zanasca (Ita) Centri della Calzatura20 
9Pol Nabben (Ned) Diputacion de Leon - Deyser Team20 
10Jeff Vermeulen (Ned) AA Drink20 
11William Aranzazu (Col) Boyaca Es Para Vivirla20 
12Abd Belmoukhtar (Alg) Telco - Intercoms18 
13Manuel Lloret (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar14 
14Julen Gonzalez (Spa) Caja Rural14 
15Joeri Adams (Bel) Rabobank Continental13 
16Marco Cunha (Por) Aluvia - Valongo13 
17Bruno Silva (Por) Aluvia - Valongo12 
18Eugenio Loria (Ita) Centri della Calzatura12 
19Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental10 
20Joaquin Ortega (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar10 
21Antonio Carvalho (Por) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega10 
22David De La Cruz (Spa) ECP9 
23Marco Flores (Arg) Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto9 
24Daniele Di Nucci (Ita) Centri della Calzatura9 
25Carlos Juez (Spa) Cafes Baque8 
Sprints classification
1Eugeny Zhadkevich (Rus) Telco - Intercoms6pts
2Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental6 
3Joaquin Ortega (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar6 
4Domenico Loria (Ita) Centri della Calzatura6 
5Pol Nabben (Ned) Diputacion de Leon - Deyser Team5 
6Victor De La Parte (Spa) Caja Rural4 
7David Belda (Spa) Boyaca Es Para Vivirla3 
8Giuseppe Muraglia (Pol) Centri della Calzatura3 
9Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural2 
10Jozef Petrus Van (Ned) Diputacion de Leon - Deyser Team2 
11Artur Krol (Pol) Centri della Calzatura2 
Mountains classification
1David Gutierrez (Spa) Camargo Ferroatlantica19pts
2Freddy Montaña (Col) Boyaca Es Para Vivirla19 
3Luca Zanasca (Ita) Centri della Calzatura17 
4Giuseppe Muraglia (Pol) Centri della Calzatura10 
5Gustavo Rodriguez (Spa) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega8 
6Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural8 
7David Belda (Spa) Boyaca Es Para Vivirla6 
8Alejandro Serna (Col) Boyaca Es Para Vivirla5 
9Manuel Lloret (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar4 
10Carlos Andre Ibañez (Col) Diputacion de Leon - Deyser Team4 
11Domenico Loria (Ita) Centri della Calzatura4 
U23 classification
1Bruno Silva (Por) Aluvia - Valongo  
2Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental  
3David De La Cruz (Spa) ECP  
4Joeri Adams (Bel) Rabobank Continental  
5Karol Domagalski (Pol) Azysa - WRC - Conor  
6Nairo Quintana (Col) Boyaca Es Para Vivirla  
7Carlos Baltazar (Por) Aluvia - Valongo  
8Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural  
9Jorge Silva (Por) Aluvia - Valongo  
10Sergio Vergara (Spa) Camargo Ferroatlantica  
11Eloy Ruiz (Spa) Andalucía - Cajasur  
Local rider classification
1Jorge Alvarez (Spa) Diputacion de Leon - Deyser Team  
Spanish rider classification
1David Belda (Spa) Boyaca Es Para Vivirla  
2Manuel Lloret (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar  
3David De La Cruz (Spa) ECP  
4David Gutierrez (Spa) Camargo Ferroatlantica  
5Victor De La Parte (Spa) Caja Rural  
6Gustavo Rodriguez (Spa) Ciudade de Lugo - Artesania Gallega  
7Francisco Torrella (Spa) CCN-Valencia Terra y Mar  
8Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural  
9Igor Romero (Spa) Cafes Baque  
10Jon Garate (Spa) Bidelan - Kirolgi  
11Carlos Juez (Spa) Cafes Baque  
Teams classification
1Boyaca Es Para Vivirla43:53:46 
2Aluvia - Valongo0:02:23 
3Rabobank Continental0:02:25 
4Caja Rural0:02:42 
5CCN-Valencia Terra y Mar0:03:13 
6Telco - Intercoms0:03:18 
7ECP0:03:21 
8Camargo Ferroatlantica0:03:42 
9Azysa - WRC - Conor0:04:30 
10Bidelan - Kirolgi0:04:34 
11Diputacion de Leon - Deyser Team0:05:03 
12Cafes Baque0:05:14 
13AA Drink0:06:44 
14Centri della Calzatura0:10:41 
15Andalucía - Cajasur0:10:51 
16Ciudade de Lugo - Artesania Gallega0:25:48 
17Ciudad de Oviedo - Tartiere Auto0:29:38 
Back to top