Etoile de Bessèges start list

Official starters as of February 2, 2015

Team Europcar
1Thomas Voeckler (Fra)  
2Pierre Rolland (Fra)  
3Bryan Coquard (Fra)  
4Jerome Cousin (Fra)  
5Cyril Gautier (Fra)  
6Giovanni Bernaudeau (Fra)  
7Yannick Martinez (Fra)  
8Jimmy Engoulvent (Fra)  
FDJ.fr
11Thibaut Pinot (Fra)  
12Arnaud Courteille (Fra)  
13Anthony Geslin (Fra)  
14Steve Morabito (Swi)  
15Laurent Pichon (Fra)  
16Kévin Reza (Fra)  
17Marc Sarreau (Fra)  
18Benoît Vaugrenard (Fra)  
AG2R La Mondiale
21Guillaume Bonnafond (Fra)  
22Alexis Gougeard (Fra)  
23Maxime Daniel (Fra)  
24Hubert Dupont (Fra)  
25Ben Gastauer (Lux)  
26Pierre-Roger Latour (Fra)  
27Alexis Vuillermoz (Fra)  
28Hugo Houle (Can)  
Trek Factory Racing
31Marco Coledan (Ita)  
32Stijn Devolder (Bel)  
33Fabio Felline (Ita)  
34Bob Jungels (Lux)  
35Giacomo Nizzolo (Ita)  
36Fabio Silvestre (Por)  
37Kristof Vandewalle (Bel)  
38Riccardo Zoidl (Aut)  
Lotto Soudal
41Tony Gallopin (Fra)  
42Dennis Vanendert (Bel)  
43Sean De Bie (Bel)  
44Kris Boeckmans (Bel)  
45Maxime Monfort (Bel)  
46Sander Armee (Bel)  
47Pim Ligthart (Ned)  
48Tosh Van Der Sande (Bel)  
Caja Rural-Seguros RGA
51Angel Madrazo (Spa)  
52Carlos Barbero Cuesta (Spa)  
53Miguel Angel Benito Diez (Spa)  
54Pello Bilbao (Spa)  
55Fabricio Ferrari Barcelo (Uru)  
56Fernando Grijalba (Spa)  
57Amets Txurruka (Spa)  
58Omar Fraile (Spa)  
Cofidis, Solutions Credits
61Gert Joeaar (Est)  
62Christophe Laporte (Fra)  
63Rudy Molard (Fra)  
64Stéphane Rossetto (Fra)  
65Loïc Chetout (Fra)  
66Anthony Turgis (Fra)  
67Kenneth Van Bilsen (Bel)  
68Michael Van Staeyen (Bel)  
CCC Sprandi Polkowice
71Davide Rebellin (Ita)  
72Jan Hirt (Cze)  
73Branislau Samoilau (Blr)  
74Nikolay Mihaylov (Bul)  
75Marek Rutkiewicz (Pol)  
76Stefan Schumacher (Ger)  
77Adrian Honkisz (Pol)  
78Mateusz Taciak (Pol)  
Colombia
81Edwin Avila (Col)  
82Leonardo Duque (Col)  
83Jorge Castiblanco (Col)  
84Brayan Ramirez (Col)  
85Sebastián Molano (Col)  
86Walter Pedraza (Col)  
87Carlos Mario Ramirez (Col)  
88Carlos Quintero (Col)  
Wallonie - Bruxelles
91Olivier Chevalier (Bel)  
92Sébastien Delfosse (Bel)  
93Antoine Demoitie (Bel)  
94Gaëtan Pons (Bel)  
95Grégory Habeaux (Bel)  
96Kevyn Ista (Bel)  
97Antoine Warnier (Bel)  
98Julien Stassen (Bel)  
Bretagne-Séché Environnement
101Brice Feillu (Fra)  
102Romain Feillu (Fra)  
103Jonathan Hivert (Fra)  
104Florian Vachon (Fra)  
105Pierrick Fedrigo (Fra)  
106Arnaud Gerard (Fra)  
107Armindo Fonseca (Fra)  
108Eduardo Sepulveda (Arg)  
Wanty - Groupe Gobert
111Simone Antonini (Ita)  
112Frederik Backaert (Bel)  
113Roy Jans (Bel)  
114Björn Leukemans (Bel)  
115Marco Marcato (Ita)  
116Boris Dron (Bel)  
117Kevin Van Melsen (Bel)  
118Frederik Veuchelen (Bel)  
Auber 93
121Julien Guay (Fra)  
122Flavien Dassonville (Fra)  
123César Bihel (Fra)  
124Alo Jakin (Est)  
125Anthony Maldonado (Fra)  
126Maxime Renault (Fra)  
127Steven Tronet (Fra)  
128Théo Vimpere (Fra)  
Topsport Vlaanderen - Baloise
131Sander Helven (Bel)  
132Eliot Lietaer (Bel)  
133Floris De Tier (Bel)  
134Bert Van Lerberghe (Bel)  
135Pieter Jacobs (Bel)  
136Oliver Naesen (Bel)  
137Edward Theuns (Bel)  
138Arthur Van Overberghe (Bel)  
Roth - Skoda
141Yannick Eckmann (USA)  
142Nico Brungger (Swi)  
143Dylan Page (Swi)  
144Colin Stüssi (Swi)  
145Michael Bresciani (Ita)  
146Roland Thalmann (Swi)  
147Lukas Jaun (Swi)  
148Andrea Vaccher (Ita)  
Roubaix Lille Metropole
151Julien Antomarchi (Fra)  
152Rudy Barbier (Fra)  
153Thomas Damuseau (Fra)  
154Timothy Dupont (Bel)  
155Romain Pillon (Fra)  
156Baptiste Planckaert (Bel)  
157Jimmy Turgis (Fra)  
158Maxime Vantomme (Bel)  
Team Roompot
161Johnny Hoogerland (Ned)  
162Michel Kreder (Ned)  
163Wesley Kreder (Ned)  
164Tim Kerkhof (Ned)  
165Dylan Groenewegen (Ned)  
166André Looij (Ned)  
167Ivar Slik (Ned)  
168Brian Van Goethem (Ned)  
Team Marseille 13 KTM
171Ignatas Konovalovas (Ltu)  
172Julien El Fares (Fra)  
173Julien Loubet (Fra)  
174Alexandre Blain (Fra)  
175Benjamin Giraud (Fra)  
176Yoann Paillot (Fra)  
177Evaldas Siskevicius (Ltu)  
178Rémi Di Gregorio (Fra)  
An Post - Chainreaction
181Eoin McCarthy (Irl)  
182Alexander Maes (Bel)  
183Xandro Meurisse (Bel)  
184Paulius Siskevicius (Ltu)  
185Conor Dunne (Irl)  
186Jens Vandenbogaerde (Bel)  
187Slater Alistair (GBr)  
188Ryan Mullen (Irl)  
Armée de Terre
191Yann Guyot (Fra)  
192Benoît Sinner (Fra)  
193Julien Duval (Fra)  
194Bryan Alaphilippe (Fra)  
195Alexis Bodiot (Fra)  
196Julien Gonnet (Fra)  
197Yoann Barbas (Fra)  
198David Cherbonnet (Fra)  
Veranclassic - Ekoi
201Sébastien Rosseler (Bel)  
202Edwing Cammaerts (Bel)  
203Serge Dewortelaer (Bel)  
204Gorik Gardeyn (Bel)  
205Justin Jules (Fra)  
206Robin Stenuit (Bel)  
207Thomas Vaubourzeix (Fra)  
208Francesco Van Coppernolle (Bel)  
Back to top