Skip to main content

Hegreberg, Hattelend claim elite championships

Elite men
1Roy Hegreberg (Stavanger SK/Sparebanken Vest - Ridley)1:52:54
2Svein Erik Vold (IL Stjørdals-Blink/Joker Bianchi)
3Mats Lohne (Nesset CK)
4Frans-Leonard Markaskard (RaumerRytter)
5Øystein Stake Laengen (Asker CK/Plussbank Cervélo)
6Olav Alexander Benjaminsen (CK NOR - Melhus)
7Filip Eidsheim (Bergen CK/Sparebanken Vest - Ridley)
8Joakim Prestmo (Trondhjems VK)
9Torgeir Strandberg (Kristiansands CK/Plussbank Cervélo)
10Daniel Egeland Jarstø (Stavanger SK)
11Magnus Børresen (IF Frøy)
12Christer Jensen (Ringerike SK/Team Ringeriks-Kraft)
13Audun Brekke Fløtten (Ringerike SK/Team Ringeriks-Kraft)
14Ole Martin Ølmheim (Sandnes SK)
15Arnt Ove Vold (IL Stjørdals-Blink)
16Mikael Schou (Lillehammer CK)
17Sondre Gjerdevik Sørtveit (Nymark IL Sykkel/Joker Bianchi)
18Jon Einar Bergsland (Grenland SK)
19Vegard Stake Laengen (Asker CK/Joker Bianchi)
20Vidar Mehl (Lillehammer CK)
21Kristian Engen Forbord (CK NOR - Melhus)
22Jahn Fredrik Grue (Kristiansands CK/Sparebanken Vest - Ridley)
23Alexander Hervåg (Eidsvoll SK)
24Bjørn Tore Hoem (CK NOR - Melhus)
25Sebastian Kvålsvoll (CK NOR - Melhus)
26Håvard Dahl (Sandnes SK)0:00:07
27Rune Jogert (RaumerRytter)
28Aslak S Værnes (Ringerike SK/Team Ringeriks-Kraft)
29Espen Blomlie (Trondhjems VK)0:00:09
30Bersvenn Støen (Trondhjems VK)
31Vegard Nyhus (Drammen CK)
32Håvard J: Blikra (Stavanger SK)
33Martin Uthus (Ringerike SK)
34Jon Anders Grøndahl (Nes SK/Plussbank Cervélo)
35Martin Gustavsen (Sarpsborg SK)
36Ingar Gjerlaug Stokstad (Ringerike SK/Joker Bianchi)
37Vegard Robinson Bugge (RaumerRytter/Joker Bianchi)
38Espen Jogert (RaumerRytter)0:00:12
39Aleksander Einarson Pérez (Asker CK)0:00:22
40Frode Birkeland Solberg (Sandnes SK)0:00:35
41Kristian Platou (Lillehammer CK)
42Åsmund Sivertsen (Birkenes IL/Plussbank Cervélo)
43Gøran Bollestad (Sandnes SK)
44Jonas Orset (IF Frøy)
45Anders Tombre Pettersen (CK NOR - Melhus)
46Stian Slemdal (Lillehammer CK)
47Endre Mykland Lunåshaug (Eidsvoll SK)
48Pål Ødegaard (Fredrikstad SK)
49Morten Jahr (Eidsvoll SK)
50Martin Stendahl (Tønsberg CK)

Elite women
1Tone Hatteland (Bryne CK/Team Hitec Products UCK)0:35:11
2Cecilie Sæterøy Johansen (IL Stjørdals-Blink)
3Lise Hafsø Nøstvold (Team Hitec Products UCK)0:00:02
4Emilie Moberg (Halden CK/Team Hitec Products UCK)0:01:29
5Marie Voreland (Torshov Sykkelklubb)
6Tone Espedal Walskaar (Sandnes SK/Team Alfa)
7Kristine Saastad (Kongsberg IF Sykkel/Team Hitec Products UCK)
8Tina Andreassen (Ringerike SK/Team Alfa)
9Henriette Evjen-Jansen (SK Rye)0:24:49
10Johanne Therese F: Bergseth (Sandnes SK/Team Alfa)
10Line Margareta Foss (Ullensaker CK/Team Hitec Products UCK)
10Bente Haukås (Bodø CK)
10Ingrid Lorvik (Gauldal SK)
10Janne Olsen (Eidsvoll SK)
10Janne Simonsen (Asker CK)
10Helene Tveter (Sandefjord SK)
10Caroline Wøien (IK Hero)
10Lisbeth H: Aarrestad (Sandnes SK)
19Marthe Breen (Asker CK)
20Monica Storhaug (Eidsvoll SK)
21Camilla Ertzeid (Sandnes SK)
22Wenche Elvsveen (IK Hero)
23Marie Elise Ommundsen (IK Hero)
24Martine Amundsen (IK Hero/Team Hitec Products UCK)
24Ida Marie Pettersen (Sandnes SK)

Junior men
1Sven Erik Bystrøm (Stavanger SK)0:54:34
2Kristoffer Skjerping (Glåmdal SK)0:00:23
3Fredrik Galta (Stavanger SK)0:00:24
4Sebastian Horn Baksaas (Tønsberg CK)0:00:28
5Magnus Erlend Tangen (Ullensaker CK)
6Hans Petter Smette Berntzen (Bærum OCK)
7Alexander Moe Lundgreen (Ringerike SK)
8Håkon Frengstad Berger (Bærum OCK)
9Kristian Bakkan Vika (Stavanger SK)
10Daniel Hoelgaard (Sandnes SK)
11Per B: Moe (Stavanger SK)
12Christian Ziesler (Sandnes SK)
13Herman Dahl (Kristiansands CK)
14Henrik Steen Haugen (Ringerike SK)
15Oscar Landa (Stavanger SK)
16Sindre Eid Hermansen (Glåmdal SK)
17William Brekke Johansen (SK Rye)
18Tormod Jacobsen (Stavanger SK)
19Jaran Nilsen (Nanset IF Sykkel)
20Kristofer Johan Aurang (Fredrikstad SK)
21Sondre Asheim (Stavanger SK)
22Håvard Brathovde Olsen (Ringerike SK)
23Andreas Erland (Kristiansands CK)
24Anders Kristoffersen (Glåmdal SK)
25Christian Hannestad (Ringerike SK)
26Nicholas H:C: Hammersland (Bergen CK)
27Sindre Skjøstad Lunke (Trondhjems VK)
28Andreas Sæterøy Johansen (CK NOR - Melhus)
29Thomas Voreland (Hadeland CK)
30Jørgen Holme Qvist (Kristiansands CK 1:37
31Eyvind Borgen Borgaard (Ullensaker CK)
31Harald Cameron (Asker CK)
31Erik Borg Kolsung (Trondhjems VK)
31Mathias Undheim Vestgård (Eidsvoll SK)

Junior women
1Thea Thorsen (Ringerike SK)0:38:20
2Ingrid Sofie Bøe Jacobsen (Halden CK)0:00:44
3Marthe Emilie Skjolden (Smaalenene SK)
4Ingvild Brattekleiv (Vegårshei IL)
5Marthe Bjørnsgaard (Lillehammer CK)
6Anita Yvonne Stenberg (Asker CK)0:00:46
7Camilla Bjerkli (Asker CK)
8Maria Bergsholm (Bryne CK)
9Tina Marie Berg Toft (Sandnes SK)
10Caroline Kokes (Sandnes SK)
11Anniken Jørgensen (Egge IL)
12Pia Charlotte Matter (Eidsvoll SK)
13Stine Skaarseth (Lillehammer CK)
14Cecilie Bjerkli (Asker CK)
15Sylvi Sommer (SK Rye)
16Ida Marie Vangen (Tromsø CK)

Latest on Cyclingnews