Skip to main content

France speeds to TTT win

1France National Team0:45:42
2Usa National Team0:01:12
3Wv De Jonge Renner-Oosterhout (Ned)0:01:51
4Team Herning Junior 2009 (Dk)0:02:21
5Kon. Balen B.C. V.Z.W.0:02:39
6Dcm-Gb Vorselaar Cycling Team Vzw0:02:45
7Wilton Cycling Team (Ned)0:02:51
8Zuid Oost Nederland (Ned)0:03:03
9Avia Cycling Team
10Norway National Team0:03:12
11Team Vacansoleil Nederland (Ned)0:03:24
12Uc Briochine-Cote D Amor (Fra)0:03:36
13Lotto-Predictor-Vc Ardennes0:03:39
14Suisse National Team0:03:48
15Glud & Marstrand Horsens0:03:54
16Cycling Team Crabbe-Performance Gors
17Team Sportforum Kaarst-Buttg0:04:21
18Oost Nederland (Ned)0:04:48
19Gs Ubaldo Signori (Ita)
20Pole Espoirs & Ssr De La Roche (Fra)0:04:51
21Ksv Deerlijk Gaverzicht Vzw0:05:03
22Team Verandas Willems Cc Chevigny0:05:24
23La Royale Pedale Saint-Martin - Tournai0:05:42
24Rund Um Koln (Ger)0:05:51
25Team Comeat-Ride4Fun (Dk)
26Mixte1 Ucs-Team Natacha0:06:03
27De Jong & Laan-Peddelaars (Ned)
28Bodysol- Lotto Cycling Team Menen Vz0:06:24
29South Africa National Team
30Royal Velo Sport Peruwelz - Bury0:07:33
31Sport En Steun - Leopoldsburg

Teams classification
1France National Team7:07:30
2Usa National Team0:01:12
3Wv De Jonge Renner-Oosterhout (Ned)0:01:51
4Kon. Balen B.C. V.Z.W.0:02:38
5Dcm-Gb Vorselaar Cycling Team Vzw0:02:45
6Wilton Cycling Team (Ned)0:02:51
7Avia Cycling Team0:03:03
8Zuid Oost Nederland (Ned)
9Norway National Team0:03:12
10Team Vacansoleil Nederland (Ned)0:03:24
11Uc Briochine-Cote D Amor (Fra)0:03:36
12Lotto-Predictor-Vc Ardennes0:03:39
13Suisse National Team0:03:48
14Cycling Team Crabbe-Performance Gorsem0:03:54
15Gs Ubaldo Signori (Ita)0:04:48
16Oost Nederland (Ned)
17Pole Espoirs & Ssr De La Roche (Fra)0:04:51
18Ksv Deerlijk Gaverzicht Vzw0:05:03
19Team Verandas Willems Cc Chevigny0:05:24
20Rund Um Koln (Ger)0:05:51
21Team Comeat-Ride4Fun (Dk)
22Mixte1 Ucs-Team Natacha0:06:03
23South Africa National Team0:06:24
24Team Herning Junior 2009 (Dk)0:11:16
25Bodysol- Lotto Cycling Team Menen Vzw0:11:30
26Team Sportforum Kaarst-Buttg0:13:16
27Sport En Steun - Leopoldsburg0:13:43
28Royal Velo Sport Peruwelz - Bury0:15:27
29La Royale Pedale Saint-Martin - Tournai0:15:54
30Glud & Marstrand Horsens0:16:08
31De Jong & Laan-Peddelaars (Ned)0:24:09

General classification after stage 2a
1Romain Guillemois (Fra) France National Team2:22:30
2Kevin Labeque (Fra) France National Team
3Arnaud Demare (Fra) France National Team
4Romain Delalot (Fra) France National Team
5Anthony Perez (Fra) France National Team
6Erwan Teguel (Fra) France National Team
7Gavin Mannion (USA) USA National Team0:00:24
8Lawson Craddock (USA) USA National Team
9Ian Boswel (USA) USA National Team
10Bob Schoonbroodt (Ned) WV De Jonge Renner-Oosterhout0:00:37
11Rune Van Der Meijden (Ned) WV De Jonge Renner-Oosterhout
12Jelle Lugten (Ned) WV De Jonge Renner-Oosterhout
13Bram De Kort (Ned) WV De Jonge Renner-Oosterhout0:00:39
14Jesper Kousgaard (Den) Team Herning Junior 20090:00:47
15Sean De Bie (Bel) Kon. Balen B.C. V.Z.W.0:00:52
16Tim Vanspeybroeck (Bel) Kon. Balen B.C. V.Z.W.0:00:53
17Dimitri Peyskens (Bel) Kon. Balen B.C. V.Z.W.
18Bert Van Lerberghe (Bel) Kon. Balen B.C. V.Z.W.
19Zico Waeytens (Bel) DCM-GB Vorselaar Cycling Team VZW0:00:55
20Niels Van Laer (Bel) DCM-GB Vorselaar Cycling Team VZW
21Jurrien Bosters (Ned) DCM-GB Vorselaar Cycling Team VZW
22Elmar Reinders (Ned) Wilton Cycling Team0:00:57
23Erwin Poldervaart (Ned) Wilton Cycling Team
24Sjors Roosen (Ned) Zuid Oost Nederland0:01:01
25Robbert De Greef (Ned) Zuid Oost Nederland
26Koen Van Roosmalen (Ned) Zuid Oost Nederland
27Khalid Bounida (Ned) Zuid Oost Nederland
28Niels Wytinck (Bel) Avia Cycling Team
29Maarten Craeghs (Bel) Avia Cycling Team
30Tim Wellens (Bel) Avia Cycling Team
31Gertjan De Vos (Bel) Avia Cycling Team
32Dylan Teuns (Bel) Avia Cycling Team
33Sven Erik Bystrom (Nor) Norway National Team0:01:04
34Jaran Nilsen (Nor) Norway National Team
35Moreno Hofland (Ned) Team Vacansoleil Nederland0:01:08
36Daan Meijers (Ned) Team Vacansoleil Nederland
37Anthony Saux (Fra) UC Briochine-Cote d'Amor0:01:12
38Maxime Cam (Fra) UC Briochine-Cote d'Amor
39Mathieu Cloarec (Fra) UC Briochine-Cote d'Amor
40Julien Dechesne (Bel) Lotto-Predictor-VC Ardennes0:01:13
41Florent Serry (Bel) Lotto-Predictor-VC Ardennes
42Gaëtan Pons (Bel) Lotto-Predictor-VC Ardennes
43Thomas Wertz (Bel) Lotto-Predictor-VC Ardennes
44Lukas Jaun (Swi) Suisse National Team0:01:16
45Joel Peter (Swi) Suisse National Team
46Felix Baur (Swi) Suisse National Team
47Andrien Chenaux (Swi) Suisse National Team
48Andrea Gregoti (Swi) Suisse National Team
49Oscar Riesebeek (Ned) Wilton Cycling Team0:01:17
50Christian Mathiesen (Den) Glud & Marstrand Horsens0:01:18
51Niels Olsen (Den) Glud & Marstrand Horsens
52Janis Dakteris (Lat) Cycling Team Crabbe-Performance
53Melvin Wante (Bel) Cycling Team Crabbe-Performance
54Glenn Broekmans (Bel) Cycling Team Crabbe-Performance
55Jonas Cortoos (Bel) Cycling Team Crabbe-Performance
56Olivier Poppe (Bel) Cycling Team Crabbe-Performance
57Brandon Van Cauwenbergh (Bel) Cycling Team Crabbe-Performance
58Patrick Oeben (Ger) Team Sportforum Kaarst-Buttg0:01:27
59Janwillem Van Der Sande (Ger) Team Sportforum Kaarst-Buttg
60Daan Van Den Esschert (Ned) Oost Nederland0:01:36
61Niek Boom (Ned) Oost Nederland
62Simone Camilli (Ita) GS Ubaldo Signori
63Nicola Malinconico (Ita) GS Ubaldo Signori
64Andrea Fedi (Ita) GS Ubaldo Signori
65Anthony Avril (Fra) Pole Espoirs & Ssr De La Roche0:01:37
66Baptiste Despreaux (Fra) Pole Espoirs & Ssr De La Roche
67Pieter Anckaert (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht VZW0:01:41
68Laurens Poelman (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht VZW
69Joaquim Durant (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht VZW
70Jonas Ovaere (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht VZW
71Sam Houfflyn (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht VZW
72Ivo Stronks (Ned) Oost Nederland0:01:44
73Jean Marie Gouret (Fra) Pole Espoirs & Ssr De La Roche0:01:45
74Thomas Herbold (Ned) Oost Nederland0:01:46
75Steven Wester (Ned) Oost Nederland
76Gabriel Forget (Bel) Team Verandas Willems CC Chevigny0:01:48
77Quentin Borcy (Bel) Team Verandas Willems CC Chevigny
78Gerry Druyts (Bel) DCM-GB Vorselaar Cycling Team VZW0:01:51
79Maxime Delitte (Bel) La Royale Pedale Saint-Martin - Tour0:01:54
80Thilo Kusenberg (Ger) Rund Um Koln0:01:57
81Frederik Selchert (Ger) Rund Um Koln
82Andre Kruger (Ger) Rund Um Koln
83Mathias Ollegaard (Den) Team Comeat-Ride4Fun
84Stefan Linne Jorgensen (Den) Team Comeat-Ride4Fun
85Mathias Holm (Den) Team Comeat-Ride4Fun
86Niclas Grobe (Ger) Rund Um Koln0:01:59
87François Meurisse (Bel) Mixte1 UCS-Team Natacha0:02:01
88Martin Galderoux (Bel) Mixte1 UCS-Team Natacha
89Kevin Putzeys (Bel) Mixte1 UCS-Team Natacha
90Gil Ploumen (Bel) Mixte1 UCS-Team Natacha
91Renaud Cupers (Bel) Mixte1 UCS-Team Natacha
92Dimitri Franck (Bel) Mixte1 UCS-Team Natacha
93Derk Abel Beckeringh (Ned) De Jong & Laan-Peddelaars
94Arjen Martens (Ned) Team Vacansoleil Nederland0:02:03
95Marius Hafsaas (Bel) DCM-GB Vorselaar Cycling Team VZW0:02:05
96Pietro Buzzi (Ita) GS Ubaldo Signori0:02:07
97Axel De Corte (Bel) Bodysol- Lotto Cycling Team Menen0:02:08
98Nick Vanstappen (Bel) Bodysol- Lotto Cycling Team Menen
99Stefano Maiorana (RSA) South Africa National Team
100Bradley Mitchel (RSA) South Africa National Team
101Avery Ardendse (RSA) South Africa National Team
102Federico Pontieri (Ita) GS Ubaldo Signori0:02:14
103Jens Adams (Bel) Avia Cycling Team
104Giulio Ponzani (Ita) GS Ubaldo Signori0:02:16
105Rasmus Dalgaard (Den) Team Herning Junior 20090:02:26
106Thomas Van De Velde (Bel) DCM-GB Vorselaar Cycling Team VZW0:02:28
107Vincent Liessens (Bel) Royal Velo Sport Peruwelz - Bury0:02:31
108Verbeek Wout (Bel) Sport En Steun - Leopoldsburg
109Bart Peuters (Bel) Sport En Steun - Leopoldsburg
110Adrien Tanguy (Fra) UC Briochine-Cote d'Amor
111Luuk Coolen (Ned) WV De Jonge Renner-Oosterhout0:02:32
112Emiel Wastyn (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht VZW
113Guillaume Rase (Bel) Team Verandas Willems CC Chevigny0:02:37
114Jacob Rathe (USA) USA National Team0:02:51
115Quentin Melon (Bel) Lotto-Predictor-VC Ardennes0:02:56
116Lorenzo Monighetti (Swi) Suisse National Team0:02:57
117Thijs Roelen (Ned) WV De Jonge Renner-Oosterhout0:03:12
118Natan Brown (USA) USA National Team0:03:45
119Binne Pier De Haan (Ned) Wilton Cycling Team0:04:33
120Tom Bal (Ned) Wilton Cycling Team0:06:03
121Sjoerd Van Ginneken (Ned) Team Vacansoleil Nederland0:06:14
122Bjorn Tore Nilsen Hoem (Nor) Norway National Team0:06:37
123Renaud Lequeux (Bel) Team Verandas Willems CC Chevigny0:06:54
124Benoît Servotte (Bel) La Royale Pedale Saint-Martin - Tour0:07:00
125John-William Dubart (Bel) La Royale Pedale Saint-Martin - Tour
126Niels Jansman (Ned) Oost Nederland0:07:09
127Pierre Jaumouille (Fra) Pole Espoirs & Ssr De La Roche0:07:10
128Julien De Pessemier (Bel) Royal Velo Sport Peruwelz - Bury0:07:11
129Geoffrey Monix (Bel) Lotto-Predictor-VC Ardennes0:07:20
130Claudio Catania (Ita) Rund Um Koln0:07:30
131Sebastian Hirch (Den) Team Comeat-Ride4Fun
132Ricardo Van De Klundert (Ned) Team Vacansoleil Nederland0:07:36
133Jürgen Vrancken (Bel) Royal Velo Sport Peruwelz - Bury0:07:37
134Brian Brusselman (Ned) Team Vacansoleil Nederland0:07:39
135Rian Gouws (RSA) South Africa National Team0:07:41
136Dennis Coenen (Bel) Kon. Balen B.C. V.Z.W.0:07:50
137Melvin Bijnen (Ned) Zuid Oost Nederland0:07:55
138Teun Van Poppel (Ned) Zuid Oost Nederland
139Jies Louis Meint (RSA) South Africa National Team0:08:09
140Maxime Mourin (Bel) La Royale Pedale Saint-Martin - Tour0:08:40
141Henry Stuart (Irl) Bodysol- Lotto Cycling Team Menen0:09:34
142Daan De Groot (Ned) Wilton Cycling Team0:09:55
143Tim Jans (Bel) Sport En Steun - Leopoldsburg0:10:20
144Philip Bremner (Irl) Bodysol- Lotto Cycling Team Menen
145Andets Bjerremand (Den) Team Comeat-Ride4Fun0:10:21
146David Hermann (Ger) Team Sportforum Kaarst-Buttg0:10:22
147Jordan Guerville (Bel) Team Verandas Willems CC Chevigny0:10:30
148Jurjen De Vries (Ned) De Jong & Laan-Peddelaars0:10:56
149Foeke Lammertyn (Bel) Bodysol- Lotto Cycling Team Menen0:11:03
150Jochem Hoekstra (Ned) De Jong & Laan-Peddelaars0:11:12
151Loic Blaze (Fra) Royal Velo Sport Peruwelz - Bury0:11:26
152Rutger Wouters (Bel) Sport En Steun - Leopoldsburg
153Havard Drommes (Nor) Norway National Team0:11:42
154Yohan Debusscher (Bel) Royal Velo Sport Peruwelz - Bury0:11:45
155Kasper Pedersen (Den) Team Herning Junior 20090:12:15
156Bartolo Polizzotto (Bel) La Royale Pedale Saint-Martin - Tour0:12:32
157Emil Hovmand (Den) Team Herning Junior 20090:13:01
158Kenneth Hansen (Den) Team Herning Junior 20090:13:49
159Jeroen Keizer (Ned) De Jong & Laan-Peddelaars0:15:22
160Nic Hürten (Ger) Team Sportforum Kaarst-Buttg0:15:28
161Mathieu Pleyen (Fra) UC Briochine-Cote d'Amor0:16:06
162Jeremy Merrien (Fra) Pole Espoirs & Ssr De La Roche0:16:34
163Casper Larsen (Den) Glud & Marstrand Horsens0:16:43
164Florian Otto (Ger) Team Sportforum Kaarst-Buttg0:17:15
165Heine Boergesen (Den) Glud & Marstrand Horsens0:17:21
166Jason Callens (Bel) La Royale Pedale Saint-Martin - Tour0:17:35
167Romain Bonenfant (Fra) UC Briochine-Cote d'Amor0:19:58

Thank you for reading 5 articles this month*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read 5 free articles per month without a subscription

after your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1

Latest on Cyclingnews