Aguero sprints to stage, race lead

Stage one puts all but 15 riders out of contention

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Gaston Aguero (Arg) Glas Casa Real Campos de Solana3:45:50 
2Artur Garcia (Ven) PRODEM - Loteria del Tachira  
3Zsolt Der (Srb) Start Cycling Team  
4Luis Sepulveda (Chi) OGM  
5Freddy Vargas (Ven) PRODEM - Loteria del Tachira  
6Franco Gutierrez (Arg) Santa Cruz  
7Alvaro Gomez (Col) EBSA  
8Ronald Gonsalez (Ven) PRODEM - Loteria del Tachira  
9Jorge Giancinti (Arg) OGM  
10Carlos Galviz (Ven) PRODEM - Loteria del Tachira  
11Wilmar Perez (Col) EBSA  
12Gregorio Ladino (Col) Boyaca Orgullo de America  
13Ignacio Perez (Arg) ACME COLNER  
14Jose Contreras (Ven) PRODEM - Loteria del Tachira  
15Byron Guama (Ecu) Pichincha Ecuador0:01:18 
16Jose Ragonessi (Ecu) Pichincha Ecuador0:07:16 
17Horacio Gallarado (Bol) Glas Casa Real Campos de Solana  
18Jorge Gallegos (Ecu) Pichincha Ecuador  
19Piter Campero (Bol) Santa Cruz  
20Wilson Paneluisa (Ecu) Pichincha Ecuador  
21Fernando Espindola (Bol) Del Bosque  
22Alexis Rojas (Col) Pio Rico  
23Yamil Montaño (Bol) Santa Cruz  
24Pedro Chambilla (Bol) Z Sport Spla  
25Jose Ruiz (Ecu) Pichincha Ecuador  
26Belisario Mamani (Bol) Sinchi Wayra Grupo Minero Poopo  
27Victor Tarqui (Bol) Pio Rico  
28Ramiro Calpa (Ecu) Glas Casa Real Campos de Solana  
29Samuel Alaka (Bol) Energysol  
30Segundo Navarrete (Ecu) Pichincha Ecuador  
31Gilber Zurita (Bol) Z Sport Spla  
32Juan Cotumba (Bol) Pio Rico  
33Fabio Montenegro (Col) Pio Rico  
34Ivan Escudero (Arg) Glas Casa Real Campos de Solana  
35Mauricio Neysa (Col) Boyaca Orgullo de America  
36Oscar Soliz (Bol) EBSA  
37Gonzalo Miranda (Chi) OGM  
38Alvaro Argiro (Arg) OGM  
39Antonio Cabrera (Chi) OGM  
40Miguel Mata (Col) Boyaca Orgullo de America  
41Cristian Brizuela (Arg) ACME COLNER  
42Hector Chiles (Ecu) Glas Casa Real Campos de Solana  
43Fredy Gonzales (Col) EBSA  
44Luis Fernando Camargo (Col) Boyaca Orgullo de America  
45Attila Arvai (Hun) Start Cycling Team  
46Maky Roman (Ven) PRODEM - Loteria del Tachira  
47Arcos Leon (Arg) ACME COLNER  
48Andrei Sartasov (Chi) OGM0:07:23 
49Robert Plaza (Col) Energysol  
50Freddy Tejerina (Bol) Glas Casa Real Campos de Solana0:15:36 
51Balint Szeghalmi (Hun) Start Cycling Team  
52Adam Werderits (Hun) Start Cycling Team  
53Miguel Niño (Col) EBSA  
54Jorge Castiblanco (Col) EBSA  
55Wilber Juchani (Bol) Pio Rico  
56Christofer Villarroel (Chi) Z Sport Spla  
57Edwin Callisaya (Bol) Sinchi Wayra Grupo Minero Poopo  
58Jhonny Flores (Bol) Energysol  
59Marco Alcon (Bol) Del Bosque  
60Alvaro Davalos (Bol) Del Bosque  
61Carlos Alcon (Bol) Del Bosque0:20:37 
62Michael Rodriguez (Col) Boyaca Orgullo de America0:26:10 
63Graciano Foncesa (Col) Boyaca Orgullo de America  
64Daniel Juarez (Arg) ACME COLNER0:27:31 
65Luis Checa (Bol) Sinchi Wayra Grupo Minero Poopo0:34:03 
66Jorge Quispe (Bol) Pio Rico  
67Herminio Cortez (Bol) Del Bosque0:34:43 
68Diego Llanos (Bol) Energysol0:38:28 
69Matias Arevalos (Arg) ACME COLNER0:39:31 
70Istvan Molnar (Hun) Start Cycling Team  
71Richard Acarapi (Bol) Energysol  
72Marco Antonio Sejas (Bol) Santa Cruz0:40:09 
73Deybi Reque (Bol) Z Sport Spla0:43:21 
74Henri Yujra (Bol) Energysol0:44:02 
75Basilio Ramos (Bol) Sinchi Wayra Grupo Minero Poopo0:48:02 
76Israel Medinacelly (Bol) Del Bosque0:52:54 
77Bismark Rojas (Bol) Z Sport Spla1:02:06 
78Yamil Checa (Bol) Sinchi Wayra Grupo Minero Poopo  
79Wilfredo Urey (Bol) Z Sport Spla  
80Carlos Cocalaso (Bol) Santa Cruz  
81Miguel Alcocer (Arg) Santa Cruz1:02:15 
General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Gaston Aguero (Arg) Glas Casa Real Campos de Solana3:45:39 
2Artur Garcia (Ven) PRODEM - Loteria del Tachira0:00:05 
3Zsolt Der (Srb) Start Cycling Team0:00:07 
4Luis Sepulveda (Chi) OGM0:00:10 
5Freddy Vargas (Ven) PRODEM - Loteria del Tachira0:00:11 
6Franco Gutierrez (Arg) Santa Cruz  
7Alvaro Gomez (Col) EBSA  
8Ronald Gonsalez (Ven) PRODEM - Loteria del Tachira  
9Jorge Giancinti (Arg) OGM  
10Carlos Galviz (Ven) PRODEM - Loteria del Tachira  
11Wilmar Perez (Col) EBSA  
12Gregorio Ladino (Col) Boyaca Orgullo de America  
13Ignacio Perez (Arg) ACME COLNER  
14Jose Contreras (Ven) PRODEM - Loteria del Tachira  
15Byron Guama (Ecu) Pichincha Ecuador0:01:29 
37Gonzalo Miranda (Chi) OGM0:07:22 
16Jose Ragonessi (Ecu) Pichincha Ecuador0:07:25 
17Horacio Gallarado (Bol) Glas Casa Real Campos de Solana0:07:27 
18Jorge Gallegos (Ecu) Pichincha Ecuador  
19Piter Campero (Bol) Santa Cruz  
20Wilson Paneluisa (Ecu) Pichincha Ecuador  
21Fernando Espindola (Bol) Del Bosque  
22Alexis Rojas (Col) Pio Rico  
23Yamil Montaño (Bol) Santa Cruz  
24Pedro Chambilla (Bol) Z Sport Spla  
25Jose Ruiz (Ecu) Pichincha Ecuador  
26Belisario Mamani (Bol) Sinchi Wayra Grupo Minero Poopo  
27Victor Tarqui (Bol) Pio Rico  
28Ramiro Calpa (Ecu) Glas Casa Real Campos de Solana  
29Samuel Alaka (Bol) Energysol  
30Segundo Navarrete (Ecu) Pichincha Ecuador  
31Gilber Zurita (Bol) Z Sport Spla  
32Juan Cotumba (Bol) Pio Rico  
33Fabio Montenegro (Col) Pio Rico  
34Ivan Escudero (Arg) Glas Casa Real Campos de Solana  
35Mauricio Neysa (Col) Boyaca Orgullo de America  
36Oscar Soliz (Bol) EBSA  
38Alvaro Argiro (Arg) OGM  
39Antonio Cabrera (Chi) OGM  
40Miguel Mata (Col) Boyaca Orgullo de America  
41Cristian Brizuela (Arg) ACME COLNER  
42Hector Chiles (Ecu) Glas Casa Real Campos de Solana  
43Fredy Gonzales (Col) EBSA  
44Luis Fernando Camargo (Col) Boyaca Orgullo de America  
45Attila Arvai (Hun) Start Cycling Team  
46Maky Roman (Ven) PRODEM - Loteria del Tachira  
47Arcos Leon (Arg) ACME COLNER  
48Andrei Sartasov (Chi) OGM0:07:34 
49Robert Plaza (Col) Energysol  
53Miguel Niño (Col) EBSA0:15:38 
50Freddy Tejerina (Bol) Glas Casa Real Campos de Solana0:15:47 
51Balint Szeghalmi (Hun) Start Cycling Team  
52Adam Werderits (Hun) Start Cycling Team  
54Jorge Castiblanco (Col) EBSA  
55Wilber Juchani (Bol) Pio Rico  
56Christofer Villarroel (Chi) Z Sport Spla  
57Edwin Callisaya (Bol) Sinchi Wayra Grupo Minero Poopo  
58Jhonny Flores (Bol) Energysol  
59Marco Alcon (Bol) Del Bosque  
60Alvaro Davalos (Bol) Del Bosque  
61Carlos Alcon (Bol) Del Bosque0:20:48 
62Michael Rodriguez (Col) Boyaca Orgullo de America0:26:21 
63Graciano Foncesa (Col) Boyaca Orgullo de America  
64Daniel Juarez (Arg) ACME COLNER0:27:42 
65Luis Checa (Bol) Sinchi Wayra Grupo Minero Poopo0:34:14 
66Jorge Quispe (Bol) Pio Rico  
67Herminio Cortez (Bol) Del Bosque0:34:54 
68Diego Llanos (Bol) Energysol0:38:39 
69Matias Arevalos (Arg) ACME COLNER0:39:42 
70Istvan Molnar (Hun) Start Cycling Team  
71Richard Acarapi (Bol) Energysol  
72Marco Antonio Sejas (Bol) Santa Cruz0:40:20 
73Deybi Reque (Bol) Z Sport Spla0:43:32 
74Henri Yujra (Bol) Energysol0:44:13 
75Basilio Ramos (Bol) Sinchi Wayra Grupo Minero Poopo0:48:13 
76Israel Medinacelly (Bol) Del Bosque0:53:05 
77Bismark Rojas (Bol) Z Sport Spla1:02:17 
78Yamil Checa (Bol) Sinchi Wayra Grupo Minero Poopo  
79Wilfredo Urey (Bol) Z Sport Spla  
80Carlos Cocalaso (Bol) Santa Cruz  
81Miguel Alcocer (Arg) Santa Cruz1:02:26 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Gaston Aguero (Arg) Glas Casa Real Campos de Solana10 pts
2Miguel Niño (Col) EBSA9 
3Artur Garcia (Ven) PRODEM - Loteria del Tachira8 
4Zsolt Der (Srb) Start Cycling Team7 
5Luis Sepulveda (Chi) OGM7 
6Gonzalo Miranda (Chi) OGM5 
7Freddy Vargas (Ven) PRODEM - Loteria del Tachira5 
8Franco Gutierrez (Arg) Santa Cruz4 
9Alvaro Gomez (Col) EBSA3 
10Jose Ragonessi (Ecu) Pichincha Ecuador2 
11Ronald Gonsalez (Ven) PRODEM - Loteria del Tachira2 
12Jorge Giancinti (Arg) OGM1 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1PRODEM - Loteria del Tachira11:17:30 
2EBSA0:07:16 
3OGM  
4ACME COLNER0:14:32 
5Boyaca Orgullo de America  
6Glas Casa Real Campos de Solana  
7Santa Cruz  
8Pichincha Ecuador0:15:50 
9Pio Rico0:21:48 
10Start Cycling Team0:22:52 
11Z Sport Spla0:30:08 
12Energysol0:30:15 
13Del Bosque0:38:28 
14Sinchi Wayra Grupo Minero Poopo0:56:55 
Back to top