Perkins, Meares glide through to sprint and keirin finals

New Zealand women set the pace in team pursuit qualifying

Men's sprint qualifying
1Shane Perkins (Australia)0:00:10.081 
2Kévin Sireau (France) Cofidis, Le Credit en Ligne0:00:10.095 
3Matthew Crampton (Great Britain)0:00:10.126 
4Ross Edgar (Great Britain)0:00:10.200 
5Carsten Bergemann (Germany)0:00:10.202 
6Jason Niblett (Australia)0:00:10.271 
7Daniel Ellis (Australia)0:00:10.272 
8Peter Lewis (Australia)0:00:10.325 
9Edward Dawkins (New Zealand)0:00:10.361 
10Travis Smith (Canada)0:00:10.365 
11Tobias Wachter (Germany)0:00:10.375 
12David Daniell (Great Britain)0:00:10.406 
13Sergey Borisov (Russian Federation)0:00:10.424 
14Josiah Ng (Malaysia)0:00:10.445 
15Azizulhasni Awang (BTA)0:00:10.484 
16Qi Tang (People's Republic of China)0:00:10.487 
17Tomohiro Fukaya (Japan)0:00:10.514 
18Giddeon Massie (United States Of America)0:00:10.530 
19Sam Webster (GIS)0:00:10.538 
20Chongyang Wang (People's Republic of China)0:00:10.549 
21Roy Van Den Berg (Netherlands)0:00:10.550 
22Thomas Bonafos (France)0:00:10.562 
23Dong Jin Kang (Korea)0:00:10.590 
24Sergey Kucherov (Russian Federation)0:00:10.614 
25Quentin Lafargue (France) Cofidis, Le Credit en Ligne0:00:10.618 
26Muhammad Edrus Md Yunos (Malaysia)0:00:10.623 
27Lae Seon Choi (Korea)0:00:10.652 
28Adam Stewart (New Zealand)0:00:10.654 
29Takashi Sakamoto (Japan)0:00:10.703 
30Clemens Selzer (Austria)0:00:10.803 
31Yondi Schmidt (Netherlands)0:00:10.906 
32Francesco Ceci (Italy)0:00:11.019 
33Andrew Williams (GIS)0:00:11.075 
34Tomas Golan (Czech Republic)0:00:12.000 
Men's sprint 1/8 final
1Shane Perkins (Australia)0:00:10.848 
2Qi Tang (People's Republic of China)  
1Kévin Sireau (France) Cofidis0:00:10.617 
2Azizulhasni Awang BTA  
1Matthew Crampton (Great Britain)0:00:10.949 
2Josiah Ng (Malaysia)  
1Ross Edgar (Great Britain)0:00:10.606 
2Sergey Borisov (Russian Federation)  
1Carsten Bergemann (Germany)0:00:10.784 
2David Daniell (Great Britain)  
1Tobias Wachter (Germany)0:00:10.927 
2Jason Niblett (Australia)  
1Daniel Ellis (Australia)0:00:10.973 
2Travis Smith (Canada)  
1Peter Lewis (Australia)0:00:10.665 
2Edward Dawkins (New Zealand)  
Men's sprint semi-final
1Shane Perkins (Australia)0:00:10.413 
2Peter Lewis (Australia)  
1Kévin Sireau (France) Cofidis0:00:10.797 
2Daniel Ellis (Australia)  
1Matthew Crampton (Great Britain)0:00:10.885 
2Tobias Wachter (Germany)  
1Ross Edgar (Great Britain)0:00:10.450 
2Carsten Bergemann (Germany)  
Men's sprint final 5th-8th
5Carsten Bergemann (Germany)0:00:10.774 
6Daniel Ellis (Australia)  
7Tobias Wachter (Germany)  
8Peter Lewis (Australia)  
Men's sprint B quarter finals
1Edward Dawkins (New Zealand)0:00:10.907 
2Qi Tang (People's Republic of China)  
1Azizulhasni Awang (BTA)0:00:11.384 
2Travis Smith (Canada)  
1Jason Niblett (Australia)0:00:11.088 
2Josiah Ng (Malaysia)  
1David Daniell (Great Britain)0:00:10.760 
2Sergey Borisov (Russian Federation)  
Men's sprint B semi-finals
1Edward Dawkins (New Zealand)0:00:10.918 
2David Daniell (Great Britain)  
1Jason Niblett (Australia)0:00:10.958 
2Azizulhasni Awang (BTA)  
Men's sprint B final
9Jason Niblett (Australia)0:00:11.029 
10Edward Dawkins (New Zealand)  
11Azizulhasni Awang (BTA)0:00:11.222 
12David Daniell (Great Britain)  
Women's team pursuit qualifying
1New Zealand0:03:26.890 
2Great Britain0:03:27.310 
3Australia0:03:27.678 
4Ukraine0:03:29.004 
5Germany0:03:31.185 
6Belgium0:03:35.692 
7Netherlands0:03:37.524 
8Rodin0:03:41.017 
9United States0:03:43.126 
10Italy0:03:46.239 
11Korea0:03:50.583 
Women's keirin heat 1
1Shuang Guo (People's Republic of China)  
2Eunmi Park (Korea)  
3Willy Kanis (Netherlands)  
4Lyubov Shulika (Ukraine)  
5Olga Streltsova (Russian Federation)  
Women's keirin heat 2
1Anna Meares (Australia)  
2Wai Sze Lee (Hong Kong, China)  
3Sandie Clair (France)  
4Eleni Klapanara (Greece)  
5Zhao Juan Meng (Hong Kong, China)  
6Apryl Jessica Eppinger (Philippines)  
Women's keirin heat 3
1Kaarle Mcculloch (Australia)  
2Jessica Varnish (Great Britain)  
3Fatehah Mustapa (Malaysia)  
4Agnes Ronner (Netherlands)  
5Emily Rosemond (Australia)  
Women's keirin heat 4
1Clara Sanchez (France)  
2Christin Muche (Germany)  
3Angeliki Koutsonikoli (Greece)  
4Won Gyeong Kim (Korea)  
5Huang Ting Ying (Chinese Taipei)  
6Lin Junhong (People's Republic of China)  
Women's keirin repecharge 1
1Willy Kanis (Netherlands)  
2Agnes Ronner (Netherlands)  
3Eleni Klapanara (Greece)  
4Lin Junhong (People's Republic of China)  
5Angeliki Koutsonikoli (Greece)  
6Olga Streltsova (Russian Federation)  
7Huang Ting Ying (Chinese Taipei)  
Women's keirin repecharge 2
1Emily Rosemond (Australia)  
2Sandie Clair (France)  
3Zhao Juan Meng (Hong Kong, China)  
4Fatehah Mustapa (Malaysia)  
5Apryl Jessica Eppinger (Philippines)  
6Lyubov Shulika (Ukraine)  
7Won Gyeong Kim (Korea)  
Back to top