Petrovgeorgie prevails in Alanya

Bulgarian takes over race lead

Full Results
1Georgi Petrovgeorgie (Bul) Brisaspor2:53:51 
2Nikias Arndt (Ger) German National Team0:00:05 
3Kemal Küçükbay (Tur) Brisaspor  
4Hasanin Omar (Syr) Syria  
5Sayed Ahmed Khalil (Brn) Bahrain  
6Ulzen Victor (Ger) Team Brother - Bikes  
7Mustafa Güler (Tur) Konya Torku Seker Spor  
8Mert Mutlu (Tur) Brisaspor  
9Mansoor Mohd (Brn) Bahrain  
10Giorgi Nadiradze (Geo) Cavkasia  
11Ali Gülcan (Tur) Team Brother - Bikes0:00:06 
12David Mkrtchuyan (Arm) Cavkasia  
13Marc Weisshaupt (Ger) Team Brother - Bikes  
14Selçuk Türkçetin (Tur) Konya Torku Seker Spor  
15Adil Kurkut (Tur) Lassa  
16Mustafa Sayar (Tur) Konya Torku Seker Spor0:00:07 
17Abdulkadir Kelleci (Tur) Lassa0:00:09 
18Ali Osman Usta (Tur) Lassa  
19Stefan Koychev Hristov (Bul) Brisaspor  
20Nevzat Kiral (Tur) Lassa0:00:10 
21Thomas Juhas (Ger) German National Team0:00:21 
22Theo Reinhardt (Ger) German National Team0:01:03 
23Johannes Kahra (Ger) German National Team0:01:17 
24Ali Riza Tanriverdi (Tur) Brisaspor0:05:53 
25Fadi Khanshaikhouni (Syr) Syria  
26Ahmed Al Doseri (Brn) Bahrain  
27Hazem Hussain (Syr) Syria0:05:54 
28Tino Thömel (Ger) German National Team  
29Nazim Bakirci (Tur) Brisaspor  
30Amanj Dzayi (Irq) Erbil0:05:55 
31Serhat Sert (Tur) Konya Seker Spor  
32Rebaz Mustafa (Irq) Erbil0:05:56 
33Ismail Aksoy (Tur) Lassa0:05:57 
34Yalmaz Habach (Syr) Syria0:05:58 
35Ugur Marmara (Tur) Brisaspor  
36Jakob Steigmiller (Ger) German National Team  
37Masimo Salih (Irq) Erbil0:10:46 
38Taha Alawi (Brn) Bahrain  
39Ahamad Badreddin Wais (Syr) Syria  
40Gevorg Arakelyan (Arm) Cavkasia  
41Richard Thomalla (Ger) Team Brother - Bikes0:10:47 
42Lars Pria (Rom) Team Brother - Bikes  
43Fatih Harmanci (Tur) Konya Seker Spor  
44Suleman Ahmed (Irq) Erbil0:10:48 
45Ahmed Mohamed (Syr) Syria  
46Miraç Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor  
47Ari Mohammad (Irq) Erbil0:10:49 
48Ahmed Mohammed (Irq) Erbil  
49Secaattin Dazkirili (Tur) Konya Seker Spor  
50Muhammer Atalay (Tur) Konya Torku Seker Spor  
51Gawfan Rasho (Irq) Erbil0:10:50 
52Achiko Makharashvili (Geo) Cavkasia0:10:51 
53Gökhan Hasta (Tur) Lassa0:13:42 
54Nodar Kvavadze (Geo) Cavkasia0:21:20 
55Hüseyin Özcan (Tur) Konya Seker Spor0:22:45 
56Levani Mikeladze (Geo) Cavkasia  
57Ali Jawad (Brn) Bahrain  
58Franz Schiewer (Ger) German National Team0:22:46 
59Viktor Erokhin (Geo) Cavkasia  
60Hussain Mohammed Maki (Brn) Bahrain0:22:47 
61Benjamin Stauder (Ger) Team Brother - Bikes  
DNFBilal Akgül (Tur) Lassa  
Sprint 1
1Ali Riza Tanriverdi (Tur) Brisaspor5pts
2Ugur Marmara (Tur) Brisaspor3 
3Nazim Bakirci (Tur) Brisaspor1 
Mountain 1
1Nazim Bakirci (Tur) Brisaspor5pts
2Ugur Marmara (Tur) Brisaspor3 
3Adil Kurkut (Tur) Lassa2 
4Ali Riza Tanriverdi (Tur) Brisaspor1 
Mountain 2
1Nazim Bakirci (Tur) Brisaspor5pts
2Ugur Marmara (Tur) Brisaspor3 
3Georgi Petrovgeorgie (Bul) Brisaspor2 
4Adil Kurkut (Tur) Lassa1 
Teams
1Brisaspor8:41:43 
2Team  Brother  -  Bikes0:00:07 
3Konya  Torku  Seker  Spor0:00:08 
4Lassa0:00:14 
5German  National  Team0:01:19 
6Bahrain0:05:53 
7Cavkasia0:10:47 
8Syria0:11:42 
9Erbil0:22:27 
10Konya  Seker  Spor0:27:21 
General classification after stage 2
1Georgi Petrovgeorgie (Bul) Brisaspor5:58:52 
2Kemal Küçükbay (Tur) Brisaspor0:00:03 
3Nikias Arndt (Ger) German National Team0:00:04 
4Hasanin Omar (Syr) Syria0:00:06 
5Giorgi Nadiradze (Geo) Cavkasia0:00:07 
6Ulzen Victor (Ger) Team Brother - Bikes  
7Mansoor Mohd (Brn) Bahrain  
8Ali Gülcan (Tur) Team Brother - Bikes0:00:08 
9Sayed Ahmed Khalil (Brn) Bahrain  
10David Mkrtchuyan (Arm) Cavkasia  
11Marc Weisshaupt (Ger) Team Brother - Bikes  
12Mustafa Güler (Tur) Konya Torku Seker Spor  
13Mert Mutlu (Tur) Brisaspor0:00:09 
14Selçuk Türkçetin (Tur) Konya Torku Seker Spor0:00:10 
15Abdulkadir Kelleci (Tur) Lassa0:00:18 
16Mustafa Sayar (Tur) Konya Torku Seker Spor0:00:19 
17Ali Osman Usta (Tur) Lassa0:00:21 
18Nevzat Kiral (Tur) Lassa  
19Stefan Koychev Hristov (Bul) Brisaspor  
20Adil Kurkut (Tur) Lassa0:00:25 
21Thomas Juhas (Ger) German National Team0:00:34 
22Theo Reinhardt (Ger) German National Team0:01:28 
23Johannes Kahra (Ger) German National Team0:01:30 
24Tino Thömel (Ger) German National Team0:05:45 
25Fadi Khanshaikhouni (Syr) Syria0:05:48 
26Ali Riza Tanriverdi (Tur) Brisaspor0:05:54 
27Ismail Aksoy (Tur) Lassa  
28Hazem Hussain (Syr) Syria0:05:56 
29Ahmed Al Doseri (Brn) Bahrain  
30Nazim Bakirci (Tur) Brisaspor0:05:57 
31Rebaz Mustafa (Irq) Erbil0:05:59 
32Yalmaz Habach (Syr) Syria0:06:00 
33Amanj Dzayi (Irq) Erbil0:06:04 
34Serhat Sert (Tur) Konya Seker Spor  
35Jakob Steigmiller (Ger) German National Team0:06:10 
36Ugur Marmara (Tur) Brisaspor0:06:11 
37Gevorg Arakelyan (Arm) Cavkasia0:10:48 
38Masimo Salih (Irq) Erbil  
39Miraç Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor0:10:49 
40Ahamad Badreddin Wais (Syr) Syria  
41Richard Thomalla (Ger) Team Brother - Bikes0:10:50 
42Taha Alawi (Brn) Bahrain  
43Lars Pria (Rom) Team Brother - Bikes  
44Ahmed Mohamed (Syr) Syria0:10:51 
45Suleman Ahmed (Irq) Erbil  
46Achiko Makharashvili (Geo) Cavkasia0:10:54 
47Fatih Harmanci (Tur) Konya Seker Spor0:10:58 
48Ari Mohammad (Irq) Erbil0:10:59 
49Secaattin Dazkirili (Tur) Konya Seker Spor0:11:03 
50Ahmed Mohammed (Irq) Erbil0:11:06 
51Gawfan Rasho (Irq) Erbil0:11:08 
52Muhammer Atalay (Tur) Konya Torku Seker Spor0:11:27 
53Gökhan Hasta (Tur) Lassa0:13:43 
54Levani Mikeladze (Geo) Cavkasia0:22:56 
55Ali Jawad (Brn) Bahrain  
56Hussain Mohammed Maki (Brn) Bahrain0:22:58 
57Benjamin Stauder (Ger) Team Brother - Bikes0:23:00 
58Viktor Erokhin (Geo) Cavkasia0:23:12 
59Hüseyin Özcan (Tur) Konya Seker Spor0:23:59 
60Nodar Kvavadze (Geo) Cavkasia0:24:48 
61Franz Schiewer (Ger) German National Team0:26:17 
Sprint classification
1Tino Thömel (Ger) German National Team25pts
2Hasanin Omar (Syr) Syria22 
3Fadi Khanshaikhouni (Syr) Syria20 
4Kemal Küçükbay (Tur) Brisaspor18 
5Ali Riza Tanriverdi (Tur) Brisaspor17 
6Nikias Arndt (Ger) German National Team15 
7Georgi Petrovgeorgie (Bul) Brisaspor15 
8Ismail Aksoy (Tur) Lassa13 
9Miraç Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor12 
10Ali Gülcan (Tur) Team Brother - Bikes11 
11Sayed Ahmed Khalil (Brn) Bahrain11 
12Ulzen Victor (Ger) Team Brother - Bikes10 
13Giorgi Nadiradze (Geo) Cavkasia10 
14Mansoor Mohd (Brn) Bahrain9 
15Gökhan Hasta (Tur) Lassa9 
16Mustafa Güler (Tur) Konya Torku Seker Spor9 
17Hazem Hussain (Syr) Syria8 
18Mert Mutlu (Tur) Brisaspor8 
19Yalmaz Habach (Syr) Syria7 
20David Mkrtchuyan (Arm) Cavkasia5 
21Ugur Marmara (Tur) Brisaspor3 
22Marc Weisshaupt (Ger) Team Brother - Bikes3 
23Gevorg Arakelyan (Arm) Cavkasia3 
24Selçuk Türkçetin (Tur) Konya Torku Seker Spor2 
25Adil Kurkut (Tur) Lassa1 
26Nazim Bakirci (Tur) Brisaspor1 
Mountains classification
1Nazim Bakirci (Tur) Brisaspor10pts
2Ugur Marmara (Tur) Brisaspor6 
3Adil Kurkut (Tur) Lassa3 
4Georgi Petrovgeorgie (Bul) Brisaspor2 
5Ali Riza Tanriverdi (Tur) Brisaspor1 
Teams classification
1Brisaspor17:56:52 
2Team  Brother  -  Bikes0:00:07 
3Konya  Torku  Seker  Spor0:00:10 
4Lassa0:00:14 
5German  National  Team0:01:31 
6Bahrain0:05:55 
7Cavkasia0:10:47 
8Syria0:11:40 
9Erbil0:22:29 
10Konya  Seker  Spor0:27:49 
Back to top